• (gość portalu) Zaloguj się
  • Na podany adres zostanie wysłany e-mail potwierdzający a następnie dalsze powiadomienia

  • Wysłany przez Ciebie post może pojawić się z opóźnieniem do kilku minut.

Odpowiadasz na:

Gość portalu: Asia  napisał(a): 

> Oczywiście, że nie jesteś szefową działu polskiego - jesteś z konferencji,
> "dziecinko".
> Zastanawiam się o jakiej kulturze organizacji Ty mówisz? O zasadzie - kasa
> najważniejsza? Kosztem pracowników nawet? No tak, jak nie ten, to zawsze
> znajdzie się kolejny, który przyjdzie zbierać doświadczenie za marne pieniądze.
> Tak, do takiej kultury nie potrafię się przystosować.
> Jeszcze jedna rzecz odnośnie innego Twojego postu - owszem, w umowie zlecenie
> możecie sobie do woli dopisywać uwagi, że nie dacie pieniędzy, gdy ktoś
> zrezygnuje z pracy w trakcie miesiąca. Tylko, że prawo i tak jest po naszej
> stronie. Zgodnie z art. art. 22 KP - przez nawiązanie stosunku pracy pracownik
> zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i
> pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę,
> a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w tyc
> h
> warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę
> zawartej przez strony umowy.
> Przepis ten zakazuje zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną, która jest
> wykonywana w takich właśnie warunkach.
> Czy to jest dla Ciebie jasne, czy należy wytłumaczyć prościej? To, co Wy
> nazywacie umową zlecenie, jest w istocie umową o pracę. Myślę, że PIP bardzo si
> ę
> tym zainteresuje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się