Dodaj do ulubionych

Jak jest w Niemczech Wschodnich?

20.08.04, 23:10
Tak sie sklada, ze mam mozliwosc podjecia pracy w Niemczech, ale Wschodnich,
a konkretnie w Rostocku. Nie mam pojecia, jak sie tam zyje. Wiem, ze w calych
Niemczech Wschodnich szaleje bezrobocie. Ciekaw jestem jak sie tam mieszka?
Szczególnie Polakom. Czy mieszkaja tam inni obcokrajowcy, skad sa? Czy mozna
nawiazac z nimi kontakt? Jaki jest kontakt z Niemcami, na ulicy, w pracy? Czy
sa jakies istotne róznice w tym wzgledzie w porównaniu z Zachodem?

Bardzo prosze o wszelkie informacje, spostrzerzenia, komentarze.

Jest to dla mnie trudna decyzja. Mieszkam aktualnie w Islandii. Pracuje
naukowo i ta praca w Rostocku tez bylaby w tym charakterze. Czy warto
próbowac w Rostocku?
Obserwuj wątek
    • peterli Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 22.08.04, 21:10
      szczerze möwiac to bym byl troche ostrozny z wyjazdem do niemiec wschodnich,
      nie to ze moze sie nie oplaca zawodowo tylko niemcy ze wschodu sa zupelnie inni
      niz ci zachodni, niestety ja mieszkajac ponad 16 lat na terenach zachodnich
      nigdy bym sie tam na wschöd nie przeniösl.
      nie chce obwiniac wszystkich tam ale nie jest to mily naröd dla polaköw a w
      szczegölnoscni jesli chodzi o prace, czego to oni i tak nie maja....duze
      bezrobocie a wracajac do rostocku to niezapomnialo sie tego co narozrabiali tam
      w stosunku do cudzoziemcöw w roku 1992.........dla mnie jest to wredna czesc
      kraju nawet jak bym mial tam dobra prace.
      • a0017 Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 24.08.04, 09:29
        Mam inne zdanie. 14 lat mieszkalam w Niemczecz Zachodnich (Bawaria, Frankonia,
        Berlin Zachodni), od roku we Wschodnich (Lipsk) i jestem bardzo zadowolona!
        Wszystko tu tansze, ludzie nieslychanie mili... Mysle, ze charakterem o wiele
        bardziej przypominaja Polakow niz ci z Zachodu. Ale wiem, ze wiekszosc Polakow
        ma uprzedzenia do Ossis, ciekawe wlasciwie dlaczego?
    • walterbertin to sa bzdury 24.08.04, 05:46
      hafro napisał:

> Wiem, ze w calych Niemczech Wschodnich szaleje bezrobocie.
      >
      ale jezeli jedziesz do Rostock z takim nastawienim to sobie odpusc
      sa regiony wlasnie jak Meckelburg i Pommern, ktore zaraz po upadku mury cienko
      przedly ale teraz staja na nogi - wlasciwie dzieki Al-Quaida Irakowi i SARS
      po prostu podniosla sie turystyka na wlansym wybrzezu - a nie w Antaya Dzerba
      czy w Tunisie lub w Egipcie
      oczywiscie ze nie mozna powiedziec - wszedzie - bo jest nawet w tym samym land
      region ze lepiej i region ze gorzej
      Thüringen i Sachsen wygladaja juz gospodaraczo calkiem dobrze
      Zle jest tam gdzie i przed NRD nic nie bylo jak Sachsen-Anhalt czy pewne czesci
      Brandenburg - tam ostatnia rewolucja gospodarcza to bylo wdrozenie kartofla
      przez pruskiego króla Fridrich der II a bylo to jakies 200 lat temu - od
      tamtego czasu nie wiele sie zmienilo gospodarczo i dopiero teraz sie zmienia.
      troche potrwa bo zaleglosci sa przepotezne, ale odrabianie zaleglosci to tez
      miejsca pracy.

Walter
    • hafro Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 24.08.04, 11:10
      Tego sie spodziewalem. Ze spostrzezenia beda rózne. Ale dziekuje wszystkim za
      odpowiedz :-)

Zdaje mi sie, ze jest cos co laczy Polaków i Wschodnich Niemców - to wspólne
      doswiadczenie ustrojowe. Kiedys mialem przyjaciólke, Niemke tuz zza granicy.
      Kiedy rozmawialismy o przeszlosci, o rezimowych represjach, o "zyciu
      kulturalnym" w socjalizmie, rozumielismy sie w lot. Nie byloby tak, gdyby to
      byla Niemka z Zachodu.

Niechec w stosunku do Polaków potrafie czesciowo zrozumiec - ale powtarzam -
      czesciowo. Jak reagowaliby Polacy, gdyby mlodzi Niemcy masowo przyjezdzali do
      Polski by krasc? Sporo bylo tych kradziezy w wykonaniu Polaków jakis czas temu.
      Nie wiem czy proceder dalej sie rozwija.

Przeciwny jestem natomiast uogólnianiu i uprzedzeniom na wyrost. Fakt, nie
      chcialbym w to wpasc, gdyby mi sie zdarzylo tam zamieszkac. Stad moje obawy.

Jesli chodzi o Islandie... Niby wszystko jest OK, ale ich konsumpcyjny styl
      zycia i zorientowanie na pop-kulture amerykanska mnie strasznie meczy. Wiem, ze
      mniej tego badziewia w Niemczech.
      • nocnygacek Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 24.08.04, 12:32
        > Jesli chodzi o Islandie... Niby wszystko jest OK, ale ich konsumpcyjny styl
        > zycia i zorientowanie na pop-kulture amerykanska mnie strasznie meczy. Wiem,
        ze
        >
        > mniej tego badziewia w Niemczech.

Skoro tak myslisz, to bardzo sie zawiedziesz! B A R D Z O!

Niemcow cechuje gleboki antyamerykanizm - to fakt (analize przyczyn pomine, by
        znow nie wywolywac gwaltownej reakcji zakochanej w Niemcach czesci Polonii). I
        to by bylo na tyle, bo masowa popkultura w Niemczech pod zadnym wzgledem nie
        przewyzsza amerykanskiej.
        • hafro Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 24.08.04, 13:24
          nocnygacek napisał:

> > zycia i zorientowanie na pop-kulture amerykanska mnie strasznie meczy.
          > > Wiem, ze mniej tego badziewia w Niemczech.
          >
          > Skoro tak myslisz, to bardzo sie zawiedziesz! B A R D Z O!

Mysle, ze przesadziles z tym BARDZO :-) Bywam w Niemczech (Zachodnich),
          rozmawiam z ludzmi, ogladam telewizje i widze, ze nie jest z tym az tak zle.

>
          > Niemcow cechuje gleboki antyamerykanizm - to fakt (analize przyczyn pomine,

I to mi w pewnym sensie wystarczy :-)

> znow nie wywolywac gwaltownej reakcji zakochanej w Niemcach czesci Polonii).
          > I to by bylo na tyle, bo masowa popkultura w Niemczech pod zadnym wzgledem >
          > nie przewyzsza amerykanskiej.

Wiem, ze maja swoja komercje, ale obok istnieje tez inna kultura, inne
          wartosci, pewien porzadek (który mi akurat strasznie odpowiada). Tu w Islandii,
          czy w Ameryce, dominuje papka, reklama, konsumpcja i, co najgorsze, brak
          alternatywy. Az sie czlowiekowi robi niedobrze...
    • kuragan Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 24.08.04, 20:25
      pracuje naukowo wlasnie w Niemczech wschodnich, a przenioslam sie tutaj z
      Anglii. Nie narzekam.
      Niemcy Wschodnie sa OK, ale nad Rostockiem bym sie chyba dobrze zastanowila...
      Mam znajomego ktory tam pracuje, jakos sie zaaklimatyzowal, ale latwe przezycie
      to nie bylo. To nie jest chyba najbardziej fascynujaca miejscowosc...
      • bumcykcyk2 Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 01.09.04, 23:13
        Rostock to mocne zagranie, ale jeszcze lepszy byłby Greifswald. To są dopiero
        konfitury! Pewna Polka ze Szczecina tam studiująca wyraziła się w rozmowie ze
        mną, że to w ogóle najlepszy uniwerek w Niemczech buhahahaha

A tak na poważnie, to odradzam.
        • basia553 Re: Jak jest w Niemczech Wschodnich? 02.09.04, 08:50
          A ja wlasnie przeczytalam w niemieckich wiadomosciach, ze badania wykazaly iz
          Niemcy z Zachodu przeniesieni na Wschöd (Niemiec) cierpia na depresje.
          Moge sobie to dokladnie wyobrazic. a poza tym mam dwa przyklady na to w
          najblizszym otoczeniu (przeniesienia sluzbowe, nawet na wyzsze stanowisko).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka