Dodaj do ulubionych

Zerówka w szkole? Plusy i minusy

01.03.12, 09:44
I niestety stanełam przed decyzją. Zlikwidowano mi zerówke w przedszkolu. Opcje mam takie:
- ubiegać się o zerówke w szkole jako NT lub jako ZA (miejsc dla ZA pewnie około 3 w mojej dzielnicy),
- odroczyć małego i niech zostanie z pięciolatkami w przedszkolu, a do szkoły za rok jako 7-latek do I klasy,
- zostawić go na rok w domu z babcią.
Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami, bo na razie oferta zerówkowa w szkole mnie zraziła.

Info dodatkowe jakby ktoś na mnie "krzyknął" że pozbawiam dziecko zerówki: dzieci z rocznika 2006 nie muszą chodzić do zerówki, bo odbyły przygotowanie przedszkolne jako 5-latki.
Obserwuj wątek
  • marika012 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 09:52
   > Info dodatkowe jakby ktoś na mnie "krzyknął" że pozbawiam dziecko zerówki: dzie
   > ci z rocznika 2006 nie muszą chodzić do zerówki, bo odbyły przygotowanie przeds
   > zkolne jako 5-latki.

   Nie prawda. Jeśli nie idzie do szkoły jako 6 latek musi odbyć roczne przygotowanie przedszkolne nawet jeśli już je miał jako 5 latek.
   • aga_sama Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 09:58
    Dasiu, musze iść, ale poszukaj sobie wątków o zerówkach, trochę było, w skrócie bo teraz muszę iść.
    Moim zdaniem warto iść do zerówki szkolnej: integracyjnej jako ZA, w szkole, w ktorej planujemy kontynuację nauki.

    Ja wysyłam swojego, bo nie ma miejsca w przedszkolu, szkoła integracyjna pod domem a przedszkole daleko. Zerowka to czas na adaptację - do nowego trybu, nowego budynku, kolegów. Adaptacja w naszym przypadku bywa trudna, mogą pojawić sie trudne zachowania, wolę, żeby pojawiły się w zerówce niż w 1. klasie.

    Minus - niewszystkie szkoły integracyjne mogą mieć zerowki, świetlica, żarcie z cateringu.
    • dasia_23 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 11:05
     Aga_sama w moim przypadku bycie w zerówce w szkole, nie oznacza że dziecko znajdzie miejsce w I klasie. Bo zerówka w szkole rejonowej jest nieintegracyjna. Więc za rok i tak może się okazać, że szkołę bedzie młody musiał zmienić. Nic nie jest niestety oczywiste. A i zerówka w szkołach jest do 13, a my pracujemy do 16. Po 13 zero zajęć dla zerówki.
     A odnośnie adaptacji, to sama nie wiem, czy już musi sie adaptować, czy może poczekać rok jak będzie jeszcze silniejszy. Bo cały czas ogromnie zmienia sie na plus. A 1,5 roku to dużo. Moja starsza bardzo dojrzała w zerówce przedszkolnej i dlatego mam ogromny dylemat. Bo widziałam ogromne zmiany u dzieci właśnie w 7 roku życia.
   • marika012 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 10:17
    Jeśli dziecko odbyło roczne przygotowanie przedszkolne jako 5 latek w przedszkolu, a rodzic nie chce aby poszło do szkoły jako sześciolatek, to: – dziecko powtarza roczne przygotowanie przedszkolne czy ma roczną przerwę w edukacji?


    Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dziecko sześcioletnie, które odbyło roczne przygotowanie przedszkolne i zgodnie z decyzją rodziców nie pójdzie 1 września 2012 r. lub 1 września 2013 r. do pierwszej klasy szkoły podstawowej, będzie musiało kontynuować edukację przedszkolną. Obowiązkiem gminy będzie zapewnienie takiemu dziecku miejsca w przedszkolu.

    i link
    www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1968:pytania-i-odpowiedzi-obowizek-szkolny-szeciolatka&catid=162:6-latek&Itemid=1604
  • gloria2 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 09:53
   Ja posyłam do zerówki w szkole masowej, na razie bez informowania, że dziecko ma ZA. U nas od wielu lat nie ma zerówek w przedszkolach. Traktuje ten rok jako czas adaptacji do szkoły. Jak sobie nie poradzi, to w przyszłym roku rozważę inne opcje.
  • muminkowa Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 10:21
   Możesz mieć problem z miejscem dla dziecka w pierwszej klasie, w przypadku gdy wybierzesz szkołe poza rejonem. Zazwyczaj dzieci z zerówki automatycznie przechodzą do klasy pierwszej (nawet te z poza rejonu) i zwyczajnie dla Twojego dziecka może nie być miejsca. Więc jest sens zostawiania dziecka w przedszkolu, jesli masz dobrą szkołe rejonową, która musi dziecko przyjąć, albo mieszkasz w dzielnicy gdzie jest mało dzieci i dużo szkół.
   • dasia_23 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 11:12
    Wiesz ja dowożę moje dzieci codzienne około godziny i myślę, że szkołę za rok znajdę. Bo te dojazdy mnie nie przerażają i już przywykliśmy. A jak nie znajdę to zacznę uczyć dziecko w domu ;)
    Niestety trochę już się o integracji w szkołach nasłuchałam i nie są to optymistyczne opowieści. A generalnie szkoły robią wszystko aby rodzice deklarowali jednak I klasę. Więc czy zerówka w szkole bedzie, czy nie, to okaże się dopiero w maju :(
    Ja bym chciał usłyszec głos rodziców, którzy rok temu podejmowali decyzję.
    • aga_sama Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 13:08
     Dasiu kochana, do zerówek nie ma rejonizacji. Przynajmniej w Warszawie. Dzielnica, w ktorej jesteście zameldowani ma obowiązek znaleźć miejsce dla młodego.

     Jeżeli zerówka szkolna, to tylko w szkole docelowej. Inna nie ma sensu na rok, który sam w sobie będzie trudny, bo jednak zerówce szkolnej bliżej 1.klasie niż przedszkolu.
     • yula Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 17:15
      Zgadzam sie jeśli zerówka w szkole to szkole docelowej, Dasiu, nie wiem jak twoje dziecko, ale mój kiepsko znosi zmiany i dla jego otoczenia (czytaj ci którzy z nim pracują) tragedią są nawet ferie, po których zapomina połowę tego co sie udało wypracować. W ciągu roku przyzwyczaiłby sie do budynku, otoczenia, dzieci. Co do zerówki w szkole, to zależy od szkoły. U nas też była tylko w godzinach nauki, a potem świetlica bez zorganizowanych zajęć, ale w czasie zajęć zerówka rządziła sie swoimi zasadami, dzwonki nie obowiązywały ich, mieli dywanik do zabawy i było dużo zabawy poza stolikami. U mnie córka chodziła do zerówki szkolnej, i niestety pani za bardzo przejmowała sie tym że dziecko ją poprawia i za mało tym co powinna robić, więc w pierwszej klasie nowa pani musi uczyć dzieciaki siedzenia przy stolikach, nie zrzucania wszystkiego przy każdym ruchu i dbania o porządek na ławkach :)
       • triss21 Re: Zerówka w szkole? Plusy i minusy 01.03.12, 22:31
        Dasia, To zależy od dojrzałości społecznej dziecka. Ja zdecydowałam się "nielegalnie" zostawić Młodego rok dłużej w przedszkolu (2 lata temu nie można było odraczać zerówki, mieliśmy przyznany indywidualny tok w miejscowej szkole, w której noga dziecka nawet nie stanęła i prywatne przedszkole), bo był jeszcze dość dziecinny i nie chciałam, żeby od początku był postrzegany źle przez dzieci, z którymi ma chodzić do szkoły 6/7 lat.
        W kwietniu poszedł na "próbę" do docelowej szkoły (takie były zasady rekrutacji - szkoła to prywatne Montessori) i tak mu się spodobało, że już został. Teraz jest już dużo bardziej dojrzały społecznie i sobie radzi lepiej. Uważam, że to była świetna decyzja.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka