Dodaj do ulubionych

szkoła średnia, subwencja, czesne

08.06.19, 13:41
W mieście, gdzie mieszkamy sa 2 licea państwowe i 1 prywatne.
Państwowe przepełnione, klasy nawet po 37 osób.

Powoli z moim eks rozważamy posłanie syna do szkoły prywatnej. Syn poszedł nawet na egzaminy i przedstawiał autoprezentacje. To jest bowiem szkoła z wysokimi wynikami i prowadzi casting.
Czesne 1000 zł.

Syn ma orzeczenie o niepełnosprawności, opinie o dysgrafii, orzeczenie o ks.

Chcemy się wybrać na rozmowę z dyrekcją i porozmawiac o zmniejszeniu czesnego. Przy czym nie do końca wiem jakich argumentów prócz tego, że szkoła otrzyma również subwencje użyć.
Czy możeci epomóc?
Obserwuj wątek
    • aerra Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 08.06.19, 19:43
      Poczekaj czy się dostanie. I rozmawiaj potem. Chyba, ze to obniżenie czesnego to jest dla was warunek.
      Bo szkoły chętnie przygarniają subwencję, ale wcale tak chętnie nie przyjmują dzieci, którym się ta subwencja należy i jak stwierdzą, że będzie z wami (wami, dzieckiem i jego rodzicami) więcej problemów niż zysku z subwencji, to pod byle pretekstem odmówią przyjęcia.
      Przerabialiśmy to przy podstawówce, teraz zresztą rozliczanie subwencji w szkołach prywatnych też nie jest takie proste jak kilka lat temu, wiele gmin wymaga bardzo szczegółowego rozliczenia kosztów.
    • abc72 Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 09.06.19, 01:29
      A syn sam nie chce zdecydować, do jakiej szkoły pójdzie?
      Wiem - jest nieletni, ale przy wyborze liceum to raczej decyduje młody człowiek, a rodzice tylko dopełniają formalności, żeby było zgodnie z prawem. No, chyba, że szkoła prywatna, czyli płatna - umowa finansowa jest zawierana z rodzicami, ale dyrektor odbywa rozmowę z uczniem - i jeśli uczeń nie chce iść do danej szkoły albo się do niej nie nadaje, to kasa rodziców nie ma (albo przynajmniej nie powinna) mieć znaczenia.
    • aga_sama Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 10.06.19, 15:45
      Po zmianie przepisów oświatowych i wejściu w życie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych szkoły niepubliczne nie mogą finansować z dodatkowej dotacji innych wydatków nie związanych bezpośrednio z kształceniem specjalnym. Jeszcze niedawno z tych dotacji pokrywano wszystkie wydatki np. prąd czy koszty wynajęcia budynku. W tej chwili szkoły Niepubliczne bardzo Dokładnie muszą rozliczyć wydatkowanie dotacji na dzieci niepełnosprawne i mogą je przeznaczyć wyłącznie na koszty związane z kształceniem specjalnym np. nauczyciela wspomagającego pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna. W praktyce obniżenie czesnego jest mało realne, Bo Czesna finansuje właśnie koszty wynajęcia budynków prąd trzy pensje nauczycieli przedmiotówców
    • katriel Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 11.06.19, 02:16
      Dwa pytania:

1. Czy syn wymaga nauczyciela wspomagającego? Ja wiem, że się należy - ale czy realnie wymaga, czy może spokojnie poradzi sobie bez osoby przypisanej konkretnie do niego? Jeśli wymaga, to moim zdaniem na żadne istotne zmniejszenie czesnego nie ma szans. Koszty etatu nauczyciela wspomagającego zżerają prawie całą subwencję, więc szkoła zasadniczo żadnego zysku z przyjęcia Miśka nie będzie miała, Ale jeśli syn radziłby sobie sam, to szkoła może zatrudnić osobę, będącą formalnie nauczycielem wspomagającym, a realnie zaspokajającą jakąś ich własną pilną potrzebę kadrową. To jest realna korzyść dla szkoły, której można użyć jako argumentu.

2. Czy syn ma jakieś osiągnięcia? Sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, czort wie jakich? Tzn. czy ma szanse "przynosić chlubę szkole"? Szkoły takich lubią, więc jeśli masz coś takiego w rękawie, to mogą być bardziej chętni pójść ci na rękę również w sprawie czesnego.
        • katriel Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 12.06.19, 20:55
          No to wiesz, co mówić. Gwarancji żadnej nie ma, zwłaszcza przy obecnym uszczelnieniu przepisów, ale jak szkole ładnie wytłumaczysz, że będzie mogła sobie na legalu z subwencji zatrudnić językowca (coś o "rozwijaniu zainteresowań" albo "bazowaniu na mocnych stronach" powinno w orzeczeniu być, więc nikt się nie będzie mógł przyczepić, że to nie jest realizowanie zapisów), to może wynegocjujesz.
    • grzalka Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 22.06.19, 20:44
      Ja bym celowała jednak w prywatne- 37 osób to horror. I o zmniejszeniu czesnego rozmawiała w październiku, bo jak zaczniesz wcześniej, to mogą od razu Was odrzucić. Mój syn idzie do niepublicznego liceum (klasy 25-osobowe) i jestem pełna obaw jak sobie poradzi po kilkuosobowej klasie w prywatnej podstawówce. Gdyby było jakoś masakrycznie źle to przejdziemy na ED najwyżej.
        • sabina211 Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 26.06.19, 15:41
          Szczerze gratuluję, że Wam się to udało! Wszystkiego dobrego dla Miśka - licealisty. Trzymam kciuki.

PS. Nie wiem do końca, co mogą a czego nie mogą szkoły, ale ja robiłam kilka podchodów ws. zwolnienia z czesnego na etapie gimnazjum mojego syna (od września maturzysty) i nam NAPRAWDĘ się to nie udało, choć ostatecznie wyszło ok.
        • aerra Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 26.06.19, 22:46
          To świetnie, że się udało :)
          Myśmy mieli różne doświadczenia (niektórzy na samo wspomnienie ZA, nawet bez jakiejkolwiek rozmowy o czesnym i zobaczenia dziecka - nagle sobie przypominali, że jednak to w sumie nie mają wolnych miejsc), przy okazji szukania podstawówki co prawda, nie liceum, więc to trochę inaczej. I ja po prostu wolę się być przygotowana na różne opcje ;)
          • madziulec Re: szkoła średnia, subwencja, czesne 27.06.19, 11:49
            W tej szkole mieli test z angielskiego i autoprezentację.
            Z testu ich mój syn dostał 83%.
            Z autoprezentacji, gdzie wyraźnie cały czas mówił o ZA, autyzmie - max punktów z wykrzyknikiem. Po prostu im sie podobała samoświadomość Miśka.

Czekaliśmy tylko na wyniki egzaminów ósmoklasisty. Te też były całkiem, całkiem.
            I to dało nam kolejne argumenty, by Misiek trafił do tej szkoły. A nie, że tylko subwencja.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka