krotki
07.02.04, 15:54
Nadchodzi czas 3- latek wpisujcie tu co pisze prasa na ten temat :
POLSKA
Newsweek numer 06/04, strona 22.
Lokator sięga bruku
Tysiące lokatorów za parę miesięcy będzie musiało opuścić swoje mieszkania w prywatnych kamienicach. Rząd obiecuje im lokale socjalne oraz noclegownie. Ale tylko na papierze.
Teresa Kęsek pamięta, jak w 1944 roku Ukraińcy z UPA kazali się wynosić całej jej rodzinie. W ciągu jednej nocy musieli się spakować, zostawić prawie cały majątek - dom pod Stanisławowem, mleczarnię, sklep. Zawierucha wojenna rzuciła ich do Krakowa, gdzie zamieszkali w kamienicy na Kazimierzu. Teraz 69-letnia Teresa Kęsek i jej rodzina znów musi pakować cały dobytek. Przed dwoma laty otrzymali wypowiedzenie od właściciela kamienicy. W magistracie starali się o lokal zastępczy, ale bez skutku. Miasto nie ma mieszkań. Urzędnicy odpisali, że zajmą się sprawą, jak sąd orzeknie eksmisję. Dobre sobie. Teresie i jej mężowi nie pozostanie nic innego, jak pomieszkiwać zimą kątem u syna, a latem w domku letniskowym pod Myślenicami.
Kiedy w lipcu 2001 r. Sejm znowelizował ustawę o ochronie praw lokatorów, w artykule 11 pojawił się zapis o możliwości wręczania lokatorom z tzw. kwaterunku trzyletnich wypowiedzeń. Taką ewentualność dopuszczono pod jednym warunkiem: jeśli właściciel prywatnej kamienicy zadeklaruje, że w odzyskanym lokalu zamieszka sam lub któryś z jego krewnych. Tym samym posłowie się ujęli za słusznymi prawami właścicieli, przez lata pozbawianymi możliwości dysponowania swoim majątkiem.
Ale jest też druga strona medalu. Sejm, konstruując nowe prawo, nie przewidział ani skali wypowiedzeń, ani liczby lokatorów nie mających później gdzie się podziać. W samym Krakowie już 800 rodzin zgłosiło się z wypowiedzeniami do magistratu, by błagać o pomoc i przydział jakiegokolwiek lokalu. W Warszawie takich rodzin jest około tysiąca, w Poznaniu ponad 900, w Gdyni - 600, w Kielcach - prawie 400. Nie wiadomo, jak wiele rodzin zrezygnowało z szukania pomocy w urzędach, wiedząc, że samorządów nie stać na budowę domów komunalnych. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat nawet 100 tys. osób może potrzebować lokali socjalnych.
Marek Kęskrawiec (mkeskrawiec@newsweek.pl)
Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w numerze 06/04 na stronie 22