Dodaj do ulubionych

wynajęcie mieszkania w kamienicy - umowa

06.01.14, 12:36
Dzien dobry,
Od niedawna jestem właścicielka kamienicy.
Chcę wynająć mieszkanie o pow. 85 m2. Mieszkanie jest świeżo po remoncie (nowe tynki, wybiałkowane ściany, na podłodze wylewka + płyty, nie wymienione sa tylko drzwi i okna, ale są w doskonałym stanie) nowy najemca chce zmienić układ mieszkania, przesunąć drzwi i dodać ściankę działową oraz zmienić sposób ogrzewania: rozebrać piece kaflowe ( piece są odnowione po remoncie i oczywiście działające) i w zamian zrobic na własny koszt ogrzewanie c.o..
Moje pyt. jest następujące:
- w jaki sposób zabezpieczyc się, aby w przypadku gdy najemca wyprowadzi się i zabierze grzejniki + piec c.o. nie zostałam bez niczego, dowiadywałam sie u zduna, że koszt postawienia jednego pieca to ok, 1,5 k.

Najemca oczywiści mówi, że gdyby sie wyprowadził, to zostawi całą instalacje c.o. ale to tyło słowa...

Druga sprawa, czy ma prawo żądać odemnie zwrotu poniesionych nakładów związanych z przeprowadzonym przez niego remontem?

Proszę o pomoc co powinnam ujać w umowie.

Obserwuj wątek
    • edziakrys Re: wynajęcie mieszkania w kamienicy - umowa 28.01.14, 15:05
      Ja jestem właścicielką mieszkania na wynajem i powiem szczerze, że nie pozwoliłabym najemcy na takie remonty. Najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby zrobienie instalacji CO we własnym zakresie; zdaję sobie sprawę z kosztów oraz z tego, że niełatwo wynająć mieszkanie z ogrzewaniem "na piece kaflowe". Wówczas najlepiej wynająć mieszkanie na dłuższy okres czasu, tak aby inwestycja się zwróciła, lub podnieść czynsz najmu.
      Jeśli jednak się zdecydujesz dać lokatorom wolną rękę, to najlepiej mimo wszystko pilnować i mieć swojego "fachowca/kierownika budowy", aby nie było niespodzianek przy wizycie kominiarza.
      W umowę wystarczy wpisać, że najemca zobowiązuje się przeprowadzić remont na własny koszt który obejmuje ... (DOKŁADNIE wypisać wszystko co ma objąć) i na koniec najmu rezygnuje z roszczenia w związku z poniesionymi kosztami.
      Ty jako wynajmujący możesz napisać, że w zamian za to obniżasz czynsz najmu z kwoty... do kwoty...
      Jeżeli Najemca podpisze taką umowę jest ona wiążąca, ewentualnie możesz iść z nią do notariusza i potwierdzić notarialnie.
      A, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. Warto.
    • palinka85 Re: wynajęcie mieszkania w kamienicy - umowa 19.07.18, 22:19
      Każdemu zainteresowanemu wynajmem nieruchomości, polecam aplikację do zarządzania najmem Rentumi: rentumi.pl. Wszystkie formalności można załatwić jednym kliknięciem, otwierając na swoim urządzeniu mobilnym tę aplikację. Przechowywanie dokumentów najmu, płatności online, przejrzyste rozliczenia, zarządzanie mieszkaniami i lokatorami, fachowcy pod ręką a także wiele, wiele innych. Polecam!
    • palinka85 Re: wynajęcie mieszkania w kamienicy - umowa 01.08.18, 12:21
      Każdemu zainteresowanemu wynajmem nieruchomości, polecam aplikację do zarządzania najmem Rentumi: rentumi.pl . Wszystkie formalności można załatwić jednym kliknięciem, otwierając na swoim urządzeniu mobilnym tę aplikację. Przechowywanie dokumentów najmu, płatności online, przejrzyste rozliczenia, zarządzanie mieszkaniami i lokatorami, fachowcy pod ręką a także wiele, wiele innych. Polecam!
    • slawek.witkowski Re: wynajęcie mieszkania w kamienicy - umowa 31.08.18, 16:38
      Polecam interesujący artykuł -> rentumi.pl/mieszkanie-w-kamienicy-na-co-zwrocic-uwage/ oraz rentumi.pl/jak-skonstruowac-dobra-umowe-najmu/ . Mam nadzieję, że rozwieją one wszelkie wątpliwości. Przy okazji polecam aplikację do zdalnego wynajmu Rentumi: rentumi.pl/aplikacja-rentumi-zdalny-wynajem-mieszkan/ oraz film: www.youtube.com/watch?v=PqRq2UbIxOc&t=24s

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka