Dodaj do ulubionych

Do czego nam dzisiaj (szkolna) łacina?

29.07.20, 20:56
Ciekawi mnie Wasz tutaj osąd co do przymiarek teraźniejszych polskich szkolnych władz ministerialnych.
Chcą one wprowadzić ponoć dodatkową godzinę nauki podstaw [?] łaciny klasycznej - nawet nie wiadomo, w jakim poziomie nauczania - chyba nawet w podstawówce.
Czy to ma jakiś ogólny sens?
Za moich czasów licealnych jedna klasa miała profil kształcenia z takąż łaciną, już nawet nie pomnę, w jakim wymiarze godzin tygodniowo - nie była to moja klasa.
Zanikło to dość szybko, ale chyba miało dość długą tradycję. Ćwierć wieku wcześniej w liceum i moją mamę tego kształcono, ale chyba obligatoryjnie w każdych klasach.
Mnie też się przydały podstawy łaciny w czasie studiów wyższych, ale to był wyłącznie moja inicjatywa - nikt od nas, studentów, tego nie wymagał.
Obserwuj wątek
    • stefan4 Re: Do czego nam dzisiaj (szkolna) łacina? 30.07.20, 12:24
      dar61:
      > Chcą one wprowadzić ponoć dodatkową godzinę nauki podstaw [?] łaciny klasycznej
      > - nawet nie wiadomo, w jakim poziomie nauczania - chyba nawet w podstawówce.
      > Czy to ma jakiś ogólny sens?

Nescio et in dubitate permaneo...

Łacina świetnie nadaje się do szpanowania na forach takich jak to.

Łacina stanowi podstawę do nauki współczesnych języków romańskich... Ale taką samą podstawę stanowi dowolny współczesny język romański.

Kultura europejska oparta jest na łacinie... Ale w tym samym lub większym stopniu na grece, na językach germańskich czy celtyckich
      • dar61 Do czego szkole łacina w r. szk. 2020/2021? 04.08.20, 12:35
        ...słyszałam tylko o zmianie, nadmiernie godzinowo obciążonym religia, planu lekcji. Ale chyba tylko poziomie ponad podstawowym...

Są już konkrety:
        '…Języka łacińskiego oraz kultury antycznej będą mogli uczyć się uczniowie I klas w liceach ogólnokształcących oraz technikach w wymiarze jednej godziny tygodniowo [...] MEN podkreśla, że celem wprowadzania nowego przedmiotu jest nauczenie uczniów czytania prostych tekstów łacińskich oraz ukazanie wpływu kultury grecko-rzymskiej na kulturę europejską [...] Nauczanie języka łacińskiego i kultury antycznej nie jest obowiązkowe. Przedmiot znajdzie się obok filozofii, plastyki oraz muzyki na liście przedmiotów, które do nauczania na poziomie podstawowym może wprowadzić dyrektor szkoły [...] może wprowadzić tylko jeden z czterech fakultatywnych przedmiotów. Wybór plastyki albo muzyki wykluczy nauczanie łaciny i kultury antycznej…'

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka