Dodaj do ulubionych

Ustalcie tę płeć!

23.06.21, 18:24
https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/lb/mc/yk4b/pTxvJ1A3dpF77bg6bX.png

Spotkałem się ostatnio z "tym cenotem" i zacząłem dumać. Wiki używa oryginalnej pisowni "cenote" i nie odmienia przez przypadki (aczkolwiek przypisuje rodzaj żeński). Ja mówię "ta cenota".

Kornel
Obserwuj wątek
    • al.1 Re: Ustalcie tę płeć! 24.06.21, 13:49
      Nie ma takiego słowa w języku polskim. Gdyby chcieć go zaimportować, to pewnikiem byłaby to "cenota". Tymczasem polskim odpowiednikiem jest zapadlisko. Wikipedię dopompowują również amatorzy, którzy niekoniecznie stosują się do rygorów jej redagowania.
      • kornel-1 Re: Ustalcie tę płeć! 24.06.21, 14:12
        al.1 napisał:

> Nie ma takiego słowa w języku polskim.

Powiedzmy dokładniej: nie znalazłeś słownika, który odnotował to słowo.
        Oczywiście, internet i korpusy jp odnotowują to słowo.

> Gdyby chcieć go zaimportować, to pewnikiem byłaby to "cenota". Tymczasem polskim odpowiednikiem jest zapadlisko.

Skąd taki pomysł?
        Zapadlisko to (cyt. za słownikiem geologicznym Mizerskiego) rozległy fragment skorupy ziemskiej obniżony wzdłuż uskoków. Żadn* cenot* nie jest zapadliskiem.

> Wikipedię dopompowują również amatorzy, którzy niekoniecznie stosują się do rygorów jej redagowania.

To musi być powszechne zjawisko: w zdecydowanej większości języków użytych pod tym hasłem na wiki ten utwór geologiczny ma nazwę pochodną od cenote.

Kornel
        • dar61 Ustalmy te płcie 24.06.21, 14:27
          Słowo cenoty jest mi znane od X-leci, od kiedy widziałem o tym reportaże z tropików.
          Ale rzeczywiście rzadko było tam używane jej singularne brzmienie, stąd i społeczna/ dziennikarska niemoc może...

W tych reportażach była mowa i o - w tychże rejonach - stołopodobnych płaskowyżach stromościennych, b. niedostępnych.
          Ich nazwa jest znów na tyle mało znana, że mi umkła...
          Nie dziwię się więc zdziwieniu Kuma/-y [?] {Al.1} .
        • al.1 Re: Ustalcie tę płeć! 25.06.21, 01:37
          kornel-1 napisał:

> al.1 napisał:
          >
          > > Nie ma takiego słowa w języku polskim.
          >
          > Powiedzmy dokładniej: nie znalazłeś słownika, który odnotował to słowo.
          > Oczywiście, internet i korpusy jp odnotowują to słowo.

Skoro odnotowują, to jak ono brzmi po polsku?
          >
          > > Gdyby chcieć go zaimportować, to pewnikiem byłaby to "cenota". Tymczasem > polskim odpowiednikiem jest zapadlisko.
          >
          > Skąd taki pomysł?

> Zapadlisko to (cyt. za słownikiem geologicznym Mizerskiego) rozległy fragment
          > skorupy ziemskiej obniżony wzdłuż uskoków. Żadn* cenot* nie jest zapadliskiem.

Zapadlisko ma szersze znaczenie niż prztoczone. Wikipedia podaje także:
          "Nieciągłe deformacje powierzchni ziemi określane jako zapadliska mogą wynikać również z prowadzonych robót górniczych i przybierać formy zbliżone do kraterów czy lejów krasowych."

> > Wikipedię dopompowują również amatorzy, którzy niekoniecznie stosują się > > do rygorów jej redagowania.
          >
          > To musi być powszechne zjawisko: w zdecydowanej większości języków użytych pod
          > tym hasłem na wiki ten utwór geologiczny ma nazwę pochodną od cenote.

To jedynym odpowiednim dla języka polskiego określeniem byloby "cenota".

--
          На бесптичье и жопа соловей
            • al.1 Re: Ustalcie tę płeć! 25.06.21, 16:28
              kornel-1 napisał:

> Hm. raz ta Wikipedia jest dobra, raz zła, tak?

W mojej opinii Wikipedia jest na ogół dobrym źródłem informacji, ale również...

Źródło jakim Wikipedia
              prawdziwe jak inne media
              Możesz napotkać nonsens w niej
              trochę rozumu użyć chciej

Such a source as Wikipedia
              is as true as other media
              'cause you can find nonsense in it
              employ your brain, at least a bit

lub też

Źródło jakim Wikipedia
              prawdziwe jak inne media
              Możesz napotkać kłamstwo w niej
              trochę rozumu użyć chciej

Such a source as Wikipedia
              is as true as other media
              'cause you can find untruth in it
              employ your brain, at least a bit

> A zapożyczenie nie występują w języku polskim, ok.

Wystepują i nie należy zawsze tego potępiać, skoro są słowa nie mające odpowiedników, albo byłyby "niewygodne", za długie, bądź musiałyby się składac z kilku słów. Przykładami takich, które poszły ze Wschodu na Zachód są: "mazurka", "pierogis", czy choćby "robot".

--
              https://i.postimg.cc/j2Wc1Hd0/mak.jpg

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka