Dodaj do ulubionych

Równouprawnienie alfabetów

27.05.22, 06:01
Ciekawe znalezisko - w komentarzach (postujących) użytkownika ironm pod artykułem w gazeta.pl widać wreszcie zapis w alfabecie rosyjskim, a nieco niżej i w ukraińskim.
To ten sam tekst, ale to chyba rewolucja w traktowaniu przez decydentów agorowych zapisów w grażdance (cyrylicy, głagolicy).
Mnie (osobiście i per procura) dotychczasowe wycinanie w komentarzach podartykułowych wschodnich znaków kojarzyło się z zamiarem redukcji przez obie Redakcje - gazeta.pl i wyborcza.pl - wpływów trollowni spod Olgina i okolic, chyba to nastąpiło w czasie inwazji Moskwicynów w końcu tej ostatniej zimy.

Nie chcę wysnuwać wniosków w skali polityki (bo w tut. forum nie wypada), ale cieszy mnie, że redakcyjna polityka i metodyka zauważa znów wschodnie czcionki, więc i je zrównuje.

Może to pochodna uruchomienia przez Agorę ukraińskiej mutacji portalu, choć zapis jej nazwy jako ukrayina.pl bije (mnie, osobiście) w oczy swym anglicyzmem.
Co stało na przeszkodzie, by nazwać to ukrajina.pl, gdy tak nieźle idzie całej Redakcji gazeta.pl fonetyczne spolszczanie zapisu imion, nazwisk i miast...

Może się mylę i widok tych bukw jest zasługą sztuczki skryptów, kodowania, bibliotek znaków i nie jest stały - a to byłaby szkoda.
W równouprawnieniu języków.
Obserwuj wątek
  • dar61 Biała, Czerwona i Zaleska Ruś w bukwach 27.05.22, 06:27
   '...fonetyczne spolszczanie zapisu imion, nazwisk i miast...'

   Chodziło mi o fonetyczne spolszczanie zapisu dla brzmienia języka białoruskiego, a teraz i ukraińskiego.

   Choć dla zapisu samego nibyprezydenta Białorusi obie w.wym. Redakcje stosowały różne redakcje, nieco mieszając transkrypcje z transliteracją, bo pojawiał się dlań i zapis Alaksandar Łukaszenka, też Alaksandr, potem Aleksander, wreszcie Aleksandr - a samo nazwisko z wygłosowego -a wyzwoliło się z akania i zruszczyło do -o.

   Ponoć sam dyktator Białorusi życzy sobie zapisywania swego miana w wersji rosyjskiej, ale tego komentować znów tu mi nie wypada, bo zahaczę o politykę (językową), co w forum analiz językowych byłoby porutą.

   Ciekawie i czysto językowo komentuje to ostatnie twórca portalu Obcy język polski
   Podobnie wyłuszcza sprawę portal pewuenowski - w obu bez problemu dają się okazać bukwy, a nawet jery...

   Oby Agora też miała odwagę stale je okazać.
   Może i ta równość sięgnie znaków ałfawitów Bułgarii, Serbii. No i Macedonii (w obu jej wersjach), ale dla programistów portalu agorowego będzie to koszmar (w kodowaniu)...
   • stefan4 Re: Biała, Czerwona i Zaleska Ruś w bukwach 27.05.22, 11:30
    dar61:
    > Ciekawie i czysto językowo komentuje to ostatnie twórca portalu Obcy język polski

    Ale niezbyt czysto typograficznie. Otóż wypada mu spacja przy przejściu z polskiego druku prostego na polską kursywę:
        postaćGrigorewicz
        zapisuŁukaszenko
        czegoŁukaszenki
    Tak nie dzieje się zawsze, ale wystarczająco często, żeby zacząć się zastanawiać nad chromaniem używanego przez autora sprawdzacza ortografii (czyli spelczekera).

    I jeszcze to:
        ,,choć nie polszczy się prawie w ogóle imion osób współcześnie żyjących''

    Ja nie polszczę,
    ty nie polszczysz,
    on/ona/ono/się nie polszczy,
    my nie polszczymy,
    wy nie polszczycie,
    oni/one nie polszczą.
    Nigdy.

    - Stefan
    • kornel-1 Re: Biała, Czerwona i Zaleska Ruś w bukwach 27.05.22, 14:44
     stefan4 napisał:
     > Tak nie dzieje się zawsze, ale wystarczająco często, żeby zacząć się zastanawiać
     > nad chromaniem używanego przez autora sprawdzacza ortografii (czyli spelczekera).


     Mnie bardziej razi to, że w tekście pretendującym do miana naukowego (a w każdym razie fachowego) autor nie potrafi się powstrzymać od przedstawiania swoich poglądów politycznych. Dla mnie to bardzo nieprofesjonalne. To tak, jakby pisać:
     "W 1940 Turing opracował własną bombę kryptologiczną. Było to jedno z pięciu najważniejszych osiągnięć kryptoanalitycznych pedzia w czasie II wojny światowej."

     Kornel
  • dar61 Wełtawskie reminiscencje ogonkowe i daszkowe 27.05.22, 06:45
   Przepraszam, że nieco gaworzę i говорю sam z soboju, ale staram się dobrze wyrobić zaczyn.

   Zapomniałem jw. nieco popsioczyć na redakcyjną, szczególnie gazetopeelową, redukcję diakrytyków języka (č)eskiego i (c)hor(v)ackiego.
   Akurat w komentarzach podartykułowych my, czytelnicy, możemy zawsze te diakrytyki če-hrv zawrzeć i wcielić w swój tekst, ale żurnaliści już mało którzy.

   Onego czasu zagadnąłem o ten dualizm Mariusza Szczygła, znanego z dbałości o znaczki češtiny, ale ten eks-redaktor naczelny podorganu agorowego pisma nieco się wymigał, odrzekł, że pilnował tego, gdy władał, a jak nie włada, to już mu trudno wpływać na diakrytyki w tekstach swych kmotrów i kmotrek w Redakcji.
   Nie naciskałem, zrozumiałem, że jest delikatny, choć smakosz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka