Dodaj do ulubionych

obciachowe stare ZWROTY!

09.10.05, 13:29
znacie jakies obciachowe, stare, pochodzące z zamierzchłych czasów teksty?

-boże'sz-ty-mój!
-ty hultaju!
-no to heca!
-głuptas!
-bęcwał!
-darmozjad!
-pasibrzuch!
-bo ci nakręce uszy!
Obserwuj wątek
    • Gość: ne Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.fnet.pl 10.10.05, 14:30
      "wyrżnąć się" - "Piotrusiu, nie idź tak szybko bo znów się wyrżniesz.."
      smile
      • kszynka Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 17:49
        "czekaj stąd" - wyjdź, przejdź stąd
        big_grin
        • Gość: yaah Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 20:01
          Nie "czekaj", ale "ciekaj"!
          • kszynka Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 01:20
            Gość portalu: yaah napisał(a):

> Nie "czekaj", ale "ciekaj"!
            zdecydowanie "czekaj"
            i jeszcze "o koniec świata"
            smile
            • Gość: piotr Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 09:24
              forsa,dolce
              • miwol Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 09:34
                Być "in koguto" na imprezie smile Chłopaki tak mówili u nas, znaczyło in cognito
                ale z domieszką kogucizmu wink
              • mike-great forsa,dolce są cool'owe... 01.03.07, 16:07
                forsa,dolce są cool'owe...
              • kkosiek Re: obciachowe stare ZWROTY! 05.03.07, 13:39
                odcim mi- odsłoń mi, zejdż ze światła
                zaprzyj drzwi-zamknij drzwi
        • Gość: puczymorda Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 00:45
          "nie może być"
          "zapóźnić się"
          "czołóweczka"
      • arius5 Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 22:43
        "poszłem jak przecinak" - uciekłem
        "poszedłem w długą" - poszedłem sobie
        "zadzeram kiece i lece" - no to ide
        "osz ty Karol" = "ale jaja"
        "takiego wała"
        "poszły konie po betonie" = "poszły łodzie po wodzie"
        • Gość: Gość portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 00:21
          Co znaczy: "takiego wała"? Raz słyszałam, ale bez całego kontekstu i nie
          rozumiem. Może mnie ktoś oświecić? Dzięki smile
          • anahella Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 00:31
            Gość portalu: Gość portalu napisał(a):

> Co znaczy: "takiego wała"? Raz słyszałam, ale bez całego kontekstu i nie
            > rozumiem. Może mnie ktoś oświecić? Dzięki smile

Ten zwrot oznacza odmowe, lub deklaracje ze czegos nie zamierzamy zrobic.
            • Gość: Nowyy Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.elblag.dialog.net.pl 01.03.07, 16:44
              dosłownie "taki ch.. w taki deszcz"
            • Gość: kocio Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: 212.160.172.* 01.03.07, 16:52
              i jeszcze było "Takiego wała, jak Polska cała"
          • Gość: rajnold Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 00:32
            odpowiednik: taki ch... lub figa z makiem lub gest kozakiewicza.
            • Gość: Gość portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 00:59
              Dzięki wielkie smile
          • Gość: gosc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.proxy.aol.com 01.03.07, 02:18
            takiego wala jak Polska cala.
          • Gość: re Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: 71.194.114.* 01.03.07, 03:30
            tzn. ni ch..aa!
          • aguszak Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 09:42
            Gość portalu: Gość portalu napisał(a):

> Co znaczy: "takiego wała"? Raz słyszałam, ale bez całego kontekstu i nie
            > rozumiem. Może mnie ktoś oświecić? Dzięki smile

To samo, co "figa z makiem", czyli tyle co nic smile
            • aguszak Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 09:43
              aguszak napisała:

> Gość portalu: Gość portalu napisał(a):
              >
              > > Co znaczy: "takiego wała"? Raz słyszałam, ale bez całego kontekstu i nie
              > > rozumiem. Może mnie ktoś oświecić? Dzięki smile
              >
              > To samo, co "figa z makiem", czyli tyle co nic smile
              >

po prostu "nic z tego, kolego" wink
          • Gość: PETER Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.adsl.inetia.pl 17.12.12, 16:20
            TAKIEGO WAŁA JAK POLSKA CAŁA------NA ZASADZIE ;TU SIE ZGINA DZÓB PINGWINA
        • arius5 Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 01.03.07, 01:12
          Smieszylo mnie zawsze okreslanie pewnych rzeczy nazwa jednego z producentow:

pampersy - odnosilo sie do wszystkich pieluch jednorazowych
          adidasy - wszelakie obuwie sportowe
          grundig - magnetofon szpulowy
          komarek - motorower
          Aj-Bi-Em (IBM) - PC ( np.: "mamy dwa aj-bi-emy w pracy" )

Fakt, wchodze kiedys ( z 8 lat temu ) z corka do sklepu na Marszalkowskiej i
          mowie: "Biale Adidasy poprosze", a pani na to " A jakiej firmy ?" :o)
          • Gość: całkiemnieznający Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 01:25
            kwadrat odwapniony
          • Gość: marta Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.icpnet.pl 01.03.07, 10:26
            Czasem jeszcze mówi sie Lux na odkurzacz.

Ale niektóre z takich słów, będących kiedyś nazwą producenta, weszły normalnie
            do obiegu, np. rower czy termos.
            • ponury.szlifierz Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 01.03.07, 13:26
              Znam wersję "elektrolux" określającą odkurzacz, z lux-em się nie spotkałem.
              • Gość: Pojer&Sandri Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 03.03.07, 18:50
                elektrolux to pyry z pyrlandii tak nazywaja odkurzacz ;]
              • Gość: ccc Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 20:24
                bosch,-flex, szlifierka kątowa
            • xezaq Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 13.09.07, 11:59
              Daleko szukać na każdej ulicy znajdziemy xero. Co to jest xero? A no
              taka maszynka do xerowania.
              A tak na prawdę chodzi o kopiarkę firmy Xerox, która jako pierwsza
              wypuściła i spopularyzowała to urządzenie. Wejdźcie do
              dowolnego "punktu xero" i zobaczcie jakich firm mają urządzenia:
              Panasonic, HP, czasem rzeczywiście Xerox.
              I ciekawostka: kiedyś kupiłem sobie drukarkę laserową taką
              niewielką, do domowego użytku. Akurat padło na tegoż producenta -
              Xerox. Drukareczka fajna, mała zgrabna. Przynoszę do domu a ojciec
              do mnie: "po co ci to xero" ?!
          • Gość: aaa Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: 217.153.136.* 01.03.07, 14:01
            Flex - czyli poprawnie szlifierka kątowa. Flex był pierwszym producentem takich
            urządzeń.
            • Gość: asaa Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.org 01.03.07, 17:00
              Gość portalu: aaa napisał(a):
              > Flex - czyli poprawnie szlifierka kątowa. Flex był pierwszym producentem takich
              > urządzeń.

dzięki. kiedyś się nad tym długo zastanawiałem skąd ten flex się wziął
          • Gość: Theo Retyk Dla mnie szczytem tej maniery IP: *.motorola.com 01.03.07, 16:57
            było określanie każdej stacji benzynowej mianem "CPN" (choć dziś to określenie
            już prawie wyszło z użycia).

• man_sapiens CPN nie wyszło z użycia, Słyszałem ostatnio 01.03.07, 23:59
              "skręć koło CPN-u Shella"
              • Gość: jojo Re: CPN nie wyszło z użycia, Słyszałem ostatnio IP: *.toya.net.pl 05.03.07, 13:49
                podobnie było z rowerem, ale tu akurat przyjelo sie bezpowrotnie.
          • Gość: paciutek Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.ipt.aol.com 01.03.07, 17:34
            A "szrober płaski z koniklem"? czyli szczotka ryżowa na kiju...
            i "zwis męski" na krawat oraz
            "wsuwy męskie" na kapcie.

To z czasów prężnej i dumnej Komuny.

AVE!
            • kkosiek Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 05.03.07, 13:42
              a ku..tka??? czyli też krawat.
              Znajoma na ścierkę mówi tutuch...
              albo zylc...kasa
          • Gość: gis Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.softlab.gda.pl 01.03.07, 17:55
            "rower" - wszystkie welocypedy (których Rover już zresztą nie produkuje)
          • xtrin Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 02.03.07, 02:41
            > Smieszylo mnie zawsze okreslanie pewnych rzeczy nazwa jednego z producentow:

Ale co w tym śmiesznego lub złego? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z
            tego, że nazwa pochodzi od jakiegoś producenta.

Do wymienionych wyżej dodam "walkmana", który w zasadzie nigdy nie doczekał się
            własnej, oryginalnej nazwy w języku codziennym.
            • Gość: digan Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta IP: *.idc.net.pl 03.03.07, 19:46
              Od siebie dodam "junkers" na każdy piecyk grzewczy na gaz.

pozdrawiam,
              digan.
          • zefir15 Re: Smieszne okreslanie rzeczy nazwa producenta 05.03.07, 23:46
            nie ma tu nic smiesznego, mówimy ksero, skserowac itp a nazwa pochodzi od
            pierwszej swiatłokopiarki, którą to stworzyła firma Rank XeroX!
      • Gość: ne Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.um.warszawa.pl 01.03.07, 10:03
        "wyrżnąć" jest zamiast słowa "wypier..."
        • man_sapiens Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 00:00
          "wyrżnąć" jest raczej zamiast "uderzysz się", np. "wyrżnąłem łbem o ścianę"
      • Gość: aneczka Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.chello.pl 01.03.07, 13:40
        jako takosmile
      • ampolion Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 04:28
        Najsliczniejsze: "pierd.... w podniebienie.
      • Gość: radocha Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.finemedia.pl 02.03.07, 16:52
        Gitesowo,gites,git
        • Gość: elemeledudki Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.ugent.be 02.03.07, 19:30
          gites akurat jest gites
      • Gość: Normalny człowiek Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: 80.48.174.* 30.03.10, 16:06
        Pisz normalnie a nie zmyślaj
    • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 10.10.05, 14:56
      - urwis
      - zadyma
      - proszę ciebie
      - tornister

heca - mówi się jeszcze
      no a głuptas po metamorfozie jest gupkiem teraz smile
      • dysgrafia Re: obciachowe stare ZWROTY! 10.10.05, 21:35
        Przydałoby się jeszcze podać tłumaczenie ze starego na nowe smile

francesca12 napisała:

> - urwis
        > - zadyma
        > - proszę ciebie
        > - tornister - no to chyba jednak istnieje, tylko przedmiotu się po prostu nie
        używa?
        >
        >
        > heca - mówi się jeszcze
        > no a głuptas po metamorfozie jest gupkiem teraz smile
        >
        >
        • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 10.10.05, 22:20
          może jakieś propozycje, żeby nie być gołosłowną??
          • Gość: zgielk Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.airnet.opole.pl 10.10.05, 22:49
            > w dechę
            > o jeny

tyle tego w głowie miałam jeszcze niedawno...
            • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 10.10.05, 22:58
              chyba jeszcze:

- o rany, ranyjulek - ale ja już tak nie mówiłam
              - mucha nie siada
              - kurde
              - lajkry - na spodnie błyszczące super-obcisłe
              • zarembski Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 17:38
                Hmm... Lajkry bym do tego nie zaliczył.
                Ale na przykład "w dechę" już tak. smile
                • rafstani Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 19:56
                  "Proszę ja kogo". Fajne, co?
                  • Gość: kegol Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 21:57
                    z biglem
                    • Gość: mokon łejery, miglant, rety !, kur.ka wodna, cholender, IP: *.chello.pl 28.02.07, 23:51
                      bajerancki, pekaesy, muły (mięśnie), mięczak, rojber, chuligan, cool.
                • Gość: maga Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.ghnet.pl 28.02.07, 21:37
                  w deche = odjazdowe = szalowesmile
                  • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 05.03.07, 23:50
                    czyli jak gwozdz w deche!
              • Gość: zalogag Gicio i (az mi wstyd) glancko IP: *.crowley.pl 28.02.07, 18:37
              • Gość: renka30 Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.timplus.net 28.02.07, 19:13
                moja teściowa mówi- znawiasz - co ma znaczyć -zmyślasz.Jak mnie ten zwrot
                denerwuje!!
                • Gość: ccc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 20:49
                  Śmniadanie ze śmnietaną, pierzama z nagawkamni, LIPA JAK ...
              • Gość: michu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.acn.waw.pl 28.02.07, 19:41
                - o kurcze ale gościu !
                - rany Julek

smile
                • Gość: radocha Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.finemedia.pl 02.03.07, 16:49
                  cycuś glancuś-pożądnie
                  na zicher
                  fajrant- koniec
                  przebieralka
              • Gość: magda Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.adsl.inetia.pl 28.02.07, 20:55
                jezusicku
                nicpoń
              • Gość: gosc portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.bethere.co.uk 28.02.07, 21:00

lajkry wracaja do lask, wiec zapewne slowo tez narodzi sie na nowo tongue_out
                • Gość: aurora Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.icpnet.pl 01.03.07, 14:42
                  ano właśnie, z tym że w moich stronach "lajkry" to nie czarne, błyszczące spodnie ale legginsy. legginsy z czarnej, błyszczącej lycry, koło spodni nie leżały nawet.

no a tornister? faktycznie słowo nadal istnieje, ale przedmiot jest nie używany - bo klasycznego tornistra racze plecakiem nikt nie nazwie.
              • Gość: ccc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 20:45
                ,,Onegdaj gwizdoł kładził w cigędzi, cierzpioł posuchę po niedzielnym, raptem capnął ciudrachę i lunął do spółdzielni po rzędzę na odmłót"
                -Pewnego razu gwizdoł leżał w cieniu, miał kaca po spożyciu alkoholu w niedzielę, nagle wziął torbę i poszedł szybko do sklepu kupić piwo na lekarstwo.
            • labambaa Re: obciachowe stare ZWROTY! 03.01.06, 17:03
              rany julka
              jejciu
              czad, czadowe (lata 80-te chyba)
              w deche (to z lat 50-tych, od mojego papy smile)
              paltko, jesionka (moje ulubione smile)

Moje uszanowanko!
              • Gość: Russel terrier Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.06, 22:44
                ja pamietam
                paltocik, od palta w jakies czytance zapamietalem,
                • Gość: jurek Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.nsm.pl 01.03.07, 09:51
                  palto na zime bylo w elementarzu ,
                  bozesz ty moj jak to dawno sad
                  • atomerx Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 13:57
                    pal to licho
                    • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 05.03.07, 23:54
                      pal sęk!

surerowo!
                • Gość: ccc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 20:53
                  kulkapalto
              • 6nine9 Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 19:15
                czad to zdecydowanie swieze, to ty jestes z lat 80-tychwink
              • Gość: pasażer Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 19:28
                Moja koleżanka mówi: "jejka" brrrr... Do dziś mnie skręca smile
                • Gość: gosc portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.bethere.co.uk 28.02.07, 21:04

moja znajoma tez tak mowi i przejawiam taka sama reakcje na dzwiek tego slowa smile
              • Gość: gosc portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.bethere.co.uk 28.02.07, 21:02

"jesionka" jest super smile
              • Gość: babcia Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 23:17
                jesionka mówiło się również na trumnę
                • Gość: taj Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.polkomtel.com.pl 01.03.07, 12:25
                  tak pamiętam wyrażenie: dębowa jesionkasmile
              • Gość: ivo Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.chello.pl 03.06.07, 20:14
                garsonka
                w mojej poprzedniej pracy kazali na garsonki nosic na spotkanai z klientami
                (rok 2006smile
                • Gość: ccc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 20:58
                  dechal- zaje.. spoko kolo, w dechę, itd.
              • Gość: ivo Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.chello.pl 03.06.07, 20:15
                garsonka
                w mojej poprzedniej pracy kazali nam garsonki nosic na spotkanaia z klientami
                (rok 2006smile
            • Gość: gosc portalu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.bethere.co.uk 28.02.07, 20:59
              znam osobe, ktora "o jeny" nadal uzywa.
              • Gość: ja znam ja znam IP: *.telprojekt.pl 28.02.07, 21:58
                ja znam wiele osob co uzywalo "o jeny" ale teraz przeszlo na "o ku**a" - glownie tzw. dziewczyny bo chlopacy od razu zaczynaja od "o ku**a"
              • Gość: dobre FAJOWY IP: *.chello.pl 28.02.07, 23:58
                Na coś fajnego. Znam od ciotki-cnotki, co chciała być "kól"
              • Gość: Gosia Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.chello.pl 01.03.07, 08:58
                a Johnny Bravo mówi "o, mamo" i ja tez zaczęłam, dla tzw. beki. W ogóle lubię
                te stare zwroty i jak mój syn 3-letni szaleje, to mówię, że fisiuje. Albo "ty
                fisiu". A "heca" czy "rozmaite", to dla mnie coś pięknegosmile
              • Gość: gucio Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.coleurop.pl 01.03.07, 17:52
                ej, co macie do "jeny"... jak dla mnie bardzo fajne słowo! tak jak "ahaś"
                i "kurka" smile)
            • Gość: 1980_Moskwa Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.stg.pl 01.03.07, 16:45
              - bycze
              - bajeranckie
              - tysiąc pięćset sto dziewięćset
              - kurtka na wacie!
              - o kuchnia!
              • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 05.03.07, 23:58
                kuurrr....tka na wacie! tego nie ,ogłem sobie przypomnieć!

a pozatym:

kurza twarz!
                kurza ferma!
                jak cie kopne w kostke to popamietasz! smile
            • Gość: Takete Malouma Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.03.07, 15:04
              > > o jeny

Zaświadczam, że w Pilawie w woj. mazowieckim nastolatki często mówią "o jeny" i chyba nie jest to odbierane jako przestarzałe smile
          • dysgrafia Re: obciachowe stare ZWROTY! 11.10.05, 23:19
            francesca12 napisała:

> może jakieś propozycje, żeby nie być gołosłowną??
            >
            Chodzilo mi o to, ze jak podajesz jakis stary zwrot, to przy okazji mozesz go
            przetlumaczyc na najnowszy (nie obciachowy)
            Swoją drogą "obciach" ma chyba ze 20 lat, jeśli nie 30 albo i więcej.

Na przykład...
            bo ja wiem?

kolega - ziom (zdaje sie ze juz tez obciachowy)
            gablota - fura

Moze są jeszcze nowsze?
            • Gość: senior Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.aster.pl 28.02.07, 23:01
              dysgrafia napisała:

> Swoją drogą "obciach" ma chyba ze 20 lat, jeśli nie 30 albo i więcej.

Rzeczywiście. Może większość zaskoczę ale "obciach" to określenie które ma
              ponad 40 lat.
              Podobnie jak "jarać", "szamać", "sie masz", "zajebiste", "małolat" i wiele
              innych które uchodzą za nowowynalezione a pochodzą z żargonu więziennego
              tzw.kminy. We wczesnych latach sześćdziesiatych kolega z ławy
              szkolnej "wyklepał" po odsiedzeniu wyroku i aktywnie propagował te okreslenia
              w naszym towarzystwie. Nie wszystkie się przyjęły, młodzież wolała bardziej
              pomysłowy i zabawny "język" studencki.
              • Gość: motyla noga Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.02.07, 23:11
                "git planeta żaru kopsa"? więzienna klasyka
                "daj szluga na warę " brrrr,okropne
                • atomerx Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 14:02
                  "rzuć kiepa na warę bo mordę rozwalę" - coś takiego można było usłyszeć ul.
                  Zabkowska róg Brzeskiej w Warszawie.
              • Gość: jurek Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.nsm.pl 01.03.07, 09:56
                zajebisty to wynalazek ostatnich lat
                i mam chec na " pawia " gdy slysze to slowo
                • Gość: toni Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 17:30
                  > zajebisty to wynalazek ostatnich lat

a skąd. W 82 roku byłem w 3 klasie szkoły podstawowej i wtedy kolega ze
                  szkolnej ławy podczas omawiania czytanki na życzenie wychowawczyni opisał
                  wygląd bohatera "Zenek miał kurtkę w kolorze zajebistym". Dodam, że kolega nie
                  rozumiał znaczenia tego słowa i myslał, że to znaczy w żywym kolorze. Słowo ma
                  już zatem co najmniej 25 lat smile
                  • dadusia100 Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 15:37
                    Gość portalu: toni napisał(a):

> > zajebisty to wynalazek ostatnich lat
                    >
                    > a skąd. W 82 roku byłem w 3 klasie szkoły podstawowej i wtedy kolega ze
                    > szkolnej ławy podczas omawiania czytanki na życzenie wychowawczyni opisał
                    > wygląd bohatera "Zenek miał kurtkę w kolorze zajebistym". Dodam, że kolega
                    nie
                    > rozumiał znaczenia tego słowa i myslał, że to znaczy w żywym kolorze. Słowo
                    ma
                    > już zatem co najmniej 25 lat smile

moja siostra przyjechawszy z akademika UJ do domu uzyla tegoz wyrazenia w eoku
                    1972 -
                    na pewno jest starsze, nie mysle ze zostalo tego samego dnia wywmyslone i od
                    razu rozpowszechnione
                    musialo miec pewnie ze 2-3 lata
                    a więc ma jakies 30- 35 lat
          • Gość: kika Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: 194.205.246.* 27.06.06, 17:08
            a kto pamieta LUMA na cos pysznego...strasznie stare chyba z 20 lat
            • Gość: 99 Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.02.07, 21:41
              A niech to świnia powącha!
              • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 06.03.07, 00:02
                rowniez

a pies ci morde lizał
          • Gość: Igga Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.torun.mm.pl 01.03.07, 11:16
            A o Chultaju nikt nie powiedział!
            • Gość: Pojer&Sandri Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 03.03.07, 18:55
              Ale o HULTAJU zdaje sie ktos juz wspomnial ;>
              • lepian4 Re: obciachowe stare ZWROTY! 09.03.09, 20:39
                Pierwsze słyszę!!
            • radoslaw1231 Re: obciachowe stare ZWROTY! 30.03.10, 14:48
              Hultaj, nie - ,,chultaj''
        • Gość: shin obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 19:14
          probowaliscie przeczytac posty z tego forum mnie ch..... strzelil po 5 zamyknieciu reklamy gazety praca
          to szczyt chamstwa taki reklamowy spam uncertain

teges majonez.... nie ma tlumaczenia teges to ten tego no teges i juz
          • Gość: gosc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.such.nat.hnet.pl 28.02.07, 19:42
            zainstaluj sobie przegladarke Mozilla Firefox oraz dodatek(wtyczke)NoScript...
            ja juz nie pamietqam co to sa wyskakujace okienka, reklamy, przyprawiajace o
            zawal filmiki reklamowe ...polecam tongue_out
          • Gość: znawca Opera IP: *.telprojekt.pl 28.02.07, 22:02
            ja uzywam przegladarki Opera dostepnej na opera.com
            jest w Polsce malo popularna dzieki czemu bezpieczna
        • Gość: Łowca debili Bęcwał to chyba nie jest stary zwrot IP: *.c27.msk.pl 28.02.07, 21:54
          zwłaszcza, gdy się widzi pisaninę takich jak ty...
        • daffiduck Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 15:35

> > - tornister - no to chyba jednak istnieje, tylko przedmiotu się po prostu
          > nie
          > używa?

No to do kolekcji

- juniorki - obuwie szkolne
          - czeszki - obuwie tenisowkowate smile
          - klej lepkol ....

I powiedzenia mojej babci i dziadka:
          - najsampierw nauka a potem zabawa
          - nie skaczta po tym tapczanie
          - czego sie poita tą herbatą!? (dlaczego tak dużo pijecie herbaty)
          • Gość: Agata hahaha IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 16:12
            Piekna, na to mi sie skojarzylo, ze moja babcia zwykla mowic: "strasznej
            lupiezy dostalam od tego szamponu"

aa, i jeszcze

"fajno"
            • Gość: m Re: hahaha IP: *.199.51.43.tesatnet.pl 01.03.07, 16:26
              a ja czasem mowie "Cie choroba", lub "o do diaska"smile)zas mama mowila, ze mnie
              zdzieli przez lebsmile)
            • Gość: ivo Re: hahaha IP: *.chello.pl 03.06.07, 20:19
              a mój wujek mawia 'bajki' tzn. że coś jest dobre, np
              - no jak tam zdrowie?
              - aaa, bajki...
          • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 06.03.07, 00:08
            ja moge dodac:

nie psztyaj tyle bo zepsujesz
            • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 06.03.07, 00:09
              miało byc psztykaj

sory winetu
        • Gość: prpr Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.crt.warszawa.supermedia.pl 01.03.07, 16:52
          dysgrafia napisała:

> Przydałoby się jeszcze podać tłumaczenie ze starego na nowe smile
          >
          > francesca12 napisała:
          >
          > > - urwis
          > > - zadyma
          > > - proszę ciebie
          > > - tornister - no to chyba jednak istnieje, tylko przedmiotu się po prostu
          > nie
          > używa?
          > >
          > >
          > > heca - mówi się jeszcze
          > > no a głuptas po metamorfozie jest gupkiem teraz smile
          > >

To nie tak, tornister to nie to samo co plecak i jak najbardziej się można z
          nim dzisiaj spotkać. Tornister jest dla małych dzieci, zazwyczaj w aklasach 1-
          2, czasami 1-3. Od plecaka różni się tym, że jest po pierwsze sztywny, jakby
          był zrobiony z kartonu, po drugie kanciasty.

Tutaj masz przykład typowego tornistra:
          www.merlin.com.pl/frontend/towar/413286
          charaktersystyczne jest też, że tornister jest zapinany na dwa, metalowe
          zapięcia, jak widać na obrazku zresztą, i usztywniony od dołu, tak, że można go
          postawić. Taka trochę walizka w sumiesmile

Plecak zaś ma takie kształty jak sobie życzysz, jest poza tym miękki, luźny i
          zapinany jak sobie producent wymyślił.smile
      • stanowcza Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 17:12
        urwis obciachowy?? ja do swojego dzieciecia mowie, ty urwisie, jak cos broi, i
        wcale nie uwazam, ze to obciachowe
      • zarembski Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 17:40
        "Zadyma" też się jeszcze mówi.
      • black_kat Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 09:05
        Tornister smile)
        Ale podoba mi sie to słowo smile
    • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 10.10.05, 23:02
      - ja cię;
      - ja cię kręcę
      - weź się!
      - gwizdać sobie na coś
      - szajbus
      • Gość: kubas i maciek Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.10.05, 10:26
        "uważaj bo narobisz ambarasu"
        "o ja cie sole"
        "ty ancykrysie"
        • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 11.10.05, 22:31
          ja znam:
          "ja cię sunę"
          "ancymon - ale z niego ancymon(ek)"
          " w d... kopany"

ze słownika babcinego:
          "obuwać się"
          "wyzuwać się"
          "oblec kapotę"
          • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 06.03.07, 00:12
            w ząbek czesany
            • Gość: Pata Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.adsl.inetia.pl 31.10.10, 15:34
              pójść w gościne
              patefon, grajek, pudło
              piepsznięta worem po mące
              gdzie leziesz
              hasać-bardzo lubie ten zwrot
              budzi do domu!! smile
              ty kołtunie
              pajda- na kromke chleba też lubię ten zwrot
              siedź ty pjajdo smile
        • inna32 Re: obciachowe stare ZWROTY! 22.10.06, 10:44

Chyba ,,ty ancykryście" -niewierzący
        • Gość: michu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.acn.waw.pl 28.02.07, 19:53
          Ty ancymonku !
          Ty nicponiu !
          zalewasz
          ja pitole
          olaboga
          ja cie nie moge
          kruca - fiks
          dla mnie bomba
          filip z konopii
          pic na wode fotomontaż
          wrzucam wapno na druty (oddaje słuchawke rodzicom)

• rafstani Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 20:02
            One wszystkie są dosyć archaiczne, fakt.
            Ale niektóre całkiem fajne do dziś, uważam.
            lbo mam do nich sentyment.
            > dla mnie bomba
            > pic na wodę fotomontaż
            • Gość: motyla noga Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.02.07, 23:03
              filut? wink

dla mnie bomba - też lubię.to takie...gdańskie smile
              • Gość: syrene motyla noga :) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 00:13
                A "motyla noga" tez przypadkiem nie jest taka zamierzchła dość? big_grin
                • Gość: motyla noga Re: motyla noga :) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.03.07, 12:16
                  a jest,jest...
                  i z lubością używam,jak wiele innych smile
          • Gość: ag Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.icpnet.pl 01.03.07, 16:44
            >dla mnie bomba!
            ten zwrot jak i parę innych wróciło do łask głównie dzięki Mumio.

a moim zdaniem najbardziej obciachowe nowe słowo to "kaczi" - dawniej "trendi"

wink
          • iskra25 Re: obciachowe stare ZWROTY! 03.03.07, 20:27
            mnie zawsze irytowało "na skuśkę" w sensie na skróty......
        • Gość: ewa Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.stat.gov.pl 01.03.07, 11:44
          Nie ancykryście, tylko antychryście
      • Gość: Russel Terrier Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.06, 22:46
        a propos wez sie to jeszzce takie ,odpowiednio wypowiedziane Przestan!z tym ze
        slyszalo sie cos w stylu Przesn!! takie niby niegrzeczne dzieci mowily
        • Gość: macp1 Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 12:12
          a ja nadal do mojego syna mówie

wzuj krymkę ( załóż czapkę )

• atomerx Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 14:11
        - niech mnie drzwi ścisną,
        - niech mnie kule biją,
        - do diaska,
        - jesteś tako mizerno,
        - paszoł won (po rosyjsku),
        - zamiast k***a: o kurrrr zapiał lub kuźwa,
        - zrobić flaszkę,
        - zfazować się, zfilcować się (upić),
        - kurde balans, kurka wodna (moje ulubione)
        Na razie tyle.
    • tukee Re: obciachowe stare ZWROTY! 12.10.05, 11:16
      Chyba najstraszliwszy ze wszystkich:

odwapniony kwadrat - znaczylo ze rodzice wyszli z domu (raczej z mieszkania).

Wiele takich powiedzonek jest w filmie pt. "Daleko od szosy" no i moda tez jest
      osobliwa - nawet dla wielbicieli vintage.
      • ziembool Re: obciachowe stare ZWROTY! 13.10.05, 18:07
        ja gdzies slyszalem : "daj wapniaka na druty" - czyli daj rodzica do telefonu.
        • ziembool Re: obciachowe stare ZWROTY! 13.10.05, 18:15
          i jeszcze:
          -kurde bele!
          -ale balanga była!
          -niezły psikus!
          • francesca12 Re: obciachowe stare ZWROTY! 13.10.05, 20:22
            "fortel"
            "ale gryps"
            "ale jazzy (dżezy) były"
            "potańcówka"
            "prywatka"
            • Gość: kate Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.05, 21:44
              francesca12 napisała:

> "fortel"

ale w jakim kontekście?
            • daffiduck Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 15:37

> "ale jazzy (dżezy) były"

tez pamietam te dżezy, fajnie sobie powspominać
          • zyrafa-bez-szyi Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 19:02
            pewna pani pytala mnie kiedys czy bylam w sobote na "ubawie"...smile
            poza tym:
            - np. cos jest "git"! (uwielbiam, uzywam do dzis!smile
            - przechlapane!
            - na pieniadze: kafle, koła, bańki, tysiakismile
            - równy gość
            - serwussmile
            -hejka,narka,trzymka,siemka, papatki....Koszmar!
            • zyrafa-bez-szyi Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 19:05
              aha! moja mama mówi na kasety magnetofonowe (tez juz poważny przeżytek)
              archaicznie - TAŚMY....smile
              • Gość: michu Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.acn.waw.pl 28.02.07, 19:56
                ...A moja ciotka zamiast "podaj pilota" mowi "podaj lotnika."
                lol
                • Gość: kolo Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 17:54
                  Nie szkoduj , szkodowac -nie zaluj, zalowac .
              • Gość: Jaskiniowiec Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.02.07, 20:57
                Zyrafo taśmy to były jeszcze przed kasetami kiedy były szpulowe magnetofony,
                dla ciebie to epoka kamienia łupanego dla mnie wspomnienia. Czytam wasze posty
                i ogarnęła mnie nostalgia. Ale o czym tu pisac kiedy i tak już nie rozumiecie
                piekna języka polskiego. Dla was to "ściema".
                • zyrafa-bez-szyi Re: obciachowe stare ZWROTY! 28.02.07, 21:27
                  ależ w zyciu Warszawy!wink) Uwielbiam, prosze Ciebie, te "starodawne" zwroty,
                  uwzam, ze sa jak najbardziej GIT, a niektorych wrecz uzywam z luboscia!smile
                  • Gość: bet Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 21:31
                    dla mnie 3/4 tu wymienionych to nie są zwroty obciachowe, jeno archaiczne i też
                    niektórych używam z lubością(choć nie mam już przy sobie współfanki do takich
                    wygłupów-przyjaciółki)
                  • Gość: kolo Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.07, 17:50
                    Mój tesc mówi - Nie s
                    • Gość: ccc Re: obciachowe stare ZWROTY! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.12.12, 21:21
                      ale kopa.
                  • zefir15 Re: obciachowe stare ZWROTY! 06.03.07, 00:18
                    git - dla mnie max drazniące!
              • black_kat Re: obciachowe stare ZWROTY! 02.03.07, 09:07

A moj znajomy zamiast film (do aparatu np. Fujii) mowi szpula.
                smile
            • adriana_78 Re: obciachowe stare ZWROTY! 01.03.07, 20:17
              -nie wciskaj kitu
              -jak grochem o sciane