Dodaj do ulubionych

Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dzieci

23.10.13, 09:35
To co się dzieje z naszymi pociechami w "szkole" podstawowej jest skandaliczne. Spotykamy się przyprowadzając nasze pociechy w godzinach niemalże nocnych, denerwujemy się, psioczymy, wyzywamy... i na tym koniec. Może tu na forum wymyślimy jakiś sposób aby naszą władzę obudzić z letargu, zmusić do działania. Nie możemy pozwolić aby lekceważono tak ważny etap życia naszych dzieci jakim jest okres nauki w szkole podstawowej. Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • brzoza2013.1 Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 23.10.13, 18:17
   A jaki my rodzice mamy sposób na ten skandal ? Nie przychodzi mi nic innego jak fakt, że w 2014 znów będziemy wybierać lokalną władzę. Wtedy możemy wyrazić swoje niezadowolenie. Dziś możemy się tylko modlić, aby naszym dzieciom nie stało się nic złego gdy muszą się uczyć w zaadoptowanych budynkach lub gdy wracają po zmroku. Druga sprawa to jakość wykonywanych prac w szkole podstawowej. Skoro wybrało się najtańszą firmę budowlaną to i najtańsze materiały są stosowane. Idę o zakład, że nikt z gminy nie kontroluje tego i uważa, że wszystko jest zgodne z przepisami ( że niby jest od tego inspektor etc.). Ja gdybym był wójtem to bym wziął za mordę wykonawcę !!! A co ! Trzeba mieć jaja jak się rządzi gminą ! A kto potem odpowie jak w nowej szkole zawali się np strop ? bo był słabej jakości beton ? Kto ? może inspektor ? Albo dziecko zostanie porażone prądem bo zamontowano kontakty bez zabezpieczenia. Przykładów na niedoróbki budowlane można wymieniać dziesiątki. Ale trzeba chcieć je wyłapywać zawczasu. Podsumowując drodzy rodzice - cieszmy się z nowej auli muzycznej, z wyremontowanego urzędy gminy, ze świetlicy po remizie, co by tu jeszcze wymienić. hm... jakaś kosiarka do trawy, cieszmy się z możliwości grania w Makao itd itd itd. A co z naszymi biednymi dziećmi z podstawówki ?
   • ranczobis Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 23.10.13, 21:01

    Myślę, że Wójt powinien od zaraz zerwać umowę z tym partackim wykonawcą. Ogłosić nowy przetarg wybierając firmę wiarygodną, rzetelną gwarantującą wykonanie remontu i rozbudowy szkoły zgodnie ze sztuką budowlaną. To zapewni bezpieczeństwo naszym dzieciom. I jeśli nawet przedłuży to okres "tułania " się dzieci po innych pomieszczeniach to przynajmniej zagwarantuje tak niezbędne bezpieczeństwo.
    Mocno zaniepokojony
    • czarny_murzyn Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 24.10.13, 08:07
     Ciemniaki! Wystarczy troche poczytac o prawie zamówień publicznych. Wójt wcale nie "wybiera" wykonawcy tylko musi wybrać najtanszego który spełnia wymagania formalne i już. Co za ciemnota! Co za głąby - nie znać się i rzucać oszczerstwa! Do książek!
  • tom.kra78 Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 24.10.13, 17:21
   Dziękuję za rozpoczęcie wątku w tej sprawie gdyż dla mnie również sprawa szkoły podstawowej jest bardzo ważna. Sam na co dzień doświadczam odbioru dziecka o godz. 20.00. Z pracy wraz z żoną wracamy o 16.30 więc nie możemy dopilnować czy dziecko odrobiło lekcje, czy nauczyło się zadanego materiału, czy zjadło śniadanie, obiad, jak się ubrało, co robiło do 15.00 przed rozpoczęciem lekcji itp.
   W związku z deklaracją że ten stan potrwa do połowy października, rozumiejąc że jest potrzeba poświęcenia aby dotychczasowe warunki lokalowe były lepsze - czekałem. Jednak minęła połowa października i nic nie uległo zmianie, mało tego dochodzą głosy że ten stan potrwa co najmniej do końca roku 2013. Należy również zauważyć że przed nami zima i zmiana czasu więc będzie jedynie gorzej.
   Z zainteresowaniem przeczytałem także komunikat na stronie urzędu gminy ws. szkoły podstawowej i jestem zdziwiony jak można takie rzeczy pisać.
   Cytaty ze stanowiska gminy: „W związku ze zbyt późnym, względem zapisów zawartej umowy, rozpoczęciem prac remontowych oraz opieszałością w ich realizacji Wykonawca nie spełnił wymogów związanych z terminem zakończenia robót”, „Niestety brak na dzień dzisiejszy podstaw prawnych do odstąpienia od umowy z Wykonawcą, który realizuje prace budowlane pomimo wystąpienia niezgodności z harmonogramem”, „ Wykonawca wziął na siebie odpowiedzialność za zaistniałe opóźnienia” „Gdyby Gmina Czernikowo odstąpiła od umowy z przyczyn zależnych od inwestora, zobowiązana byłaby zapłacić kwotę 10% wartości wynagrodzenia Wykonawcy”.
   Niewiele trudu zajęło dotarcie do projektu umowy będącej załącznikiem do SIWZ z której wynika cytuję: „ Roboty związane z przebudową i remontem istniejącego obiektu, w skład których wchodzą wszystkie roboty konieczne do wykonania wewnątrz budynku szkoły i Sali gimnastycznej określone w siwz, należy wykonać podczas przerwy wakacyjnej w okresie od 20 czerwca 2013 roku do 20 sierpnia 2013 roku”, „Zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od niniejszej umowy: …b) Wykonawca przerwał z przyczyn leżących po stronie wykonawcy realizację robót i przerwa ta trwa dłużej niż 14 dni, ….f) Wykonawca realizuje roboty przewidziane niniejszą umową w sposób niezgodny z dokumentacją projektową, wskazaniami zamawiającego lub niniejszą umową ,”
   Ponadto zgonie z umową, która odsyła do Kodeksu cywilnego, Tytuł XV, art. 635 „Jeżeli przyjmujący zamówienia opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu na wykonanie dzieła”
   Termin w umowie był wskazany, prace się nie rozpoczęły albo prowadzone były w zbyt wolnym tempie więc nie jest prawdą, że nie było podstaw prawnych (postanowienia umowy, kodeks cywilny) do wypowiedzenia umowy. To nie jest tak, że zabrakło kilku dni na wykonanie tego etapu i stosujemy kary umowne. Tam prace w ogóle przez pewien okres czasu nie były prowadzone a opóźnienie trwa dłużej niż pierwotnie określony czas na wykonanie tego zadania.
   Jeżeli uzgodniono, że winę za opóźniania ponosi wykonawca to nie było podstaw do pisania w komunikacie że w przypadku zerwania przez Gminę umowy zapłaci kwotę stanowiącą 10 % wartości wynagrodzenia.
   Co do dochodzenia należnych kar umownych z tyt. niezrealizowania umowy w terminie to Gmina czy chce czy nie chce jest zobligowana przepisami prawa do ich wyegzekwowania.

   Co do prawa zamówień publicznych to zgadza się że decyduje przede wszystkim cena ale po to ustala się warunki jakie powinien spełniać oferent (zasoby, doświadczenie itp.) aby zabezpieczyć interesy inwestora oraz po to podpisuje się umowę i wprowadza sankcje aby sprawnie, zgodnie ze sztuką budowlaną i w założonym terminie zrealizować zadanie. A jak realizacja przebiega niezgodnie z umową (co mamy w tym konkretnym przypadku) są instrumenty prawne aby taką umowę wypowiedzieć i powołać innego wykonawcę. Prawo nie jest idealne ale właściwe jego stosowanie zabezpiecza interesy zamawiającego.

   A może były błędy leżące po stronie Inwestora?- nieścisłości projektowe, może brak było właściwego nadzoru inwestorskiego, a może zabrakło odwagi do stanowczych działań które z punktu widzenia prawa były możliwe. Władze gminy powinny odpowiedzieć jakie były przesłanki trwania przy zawartej umowie bo były podstawy faktyczne (brak realizacji zadania zgodnie z harmonogramem - nie było najmniejszych szans na dotrzymanie terminu tego zadania ta wiedza była już w lipcu) jak również podstawy prawne do jej wypowiedzenia (zapisy umowy i kodeks cywilny).

  • ciach.ciach Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 24.10.13, 22:31
   Skoro władzom to "wisi" może warto zadzwonić do jakiejś gazety, telewizji niech nagłośnią sprawę...może w końcu coś się ruszy. Skoro same nie potrafią zająć się tym co powinny to może trzeba im "pomóc". Przecież to woła o pomstę do nieba żeby w XXI wieku w taki sposób odbywał się remont szkoły. Nie znam się na budowlance ale wiem, że można było zrobić w okresie wakacyjnym tyle, żeby dzieci mogły wrócić do SWOJEJ szkoły a nie błąkać się po jakiś salach i gimnazjum. Dziwnym trafem UG wyremontowany był szybko i sprawnie nie mówiąc już o szkole muzycznej. A przecież wybierano także najtańszego wykonawcę...a może się mylę?
  • malaoptymistka Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 04.11.13, 18:56
   Chciałabym poinformować, ze jutro o godzi. 12.20 w Radiu PIK będzie audycja o naszej nieszczęsnej szkole.
   • 1-smerfetka Re: Rodzice!!! może warto powalczyć o nasze dziec 06.11.13, 09:52
    Nasze dzieci skarżą się teraz często na naukę a najbardziej we wtorki ponieważ mają wielkie zakłócenia przez imprezy klubu seniora dzieci nie mogą skupić się bo klub robi wielki hałas.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka