Dodaj do ulubionych

obowiązek posiadania telewizora

18.07.11, 10:56
Czy posiadanie telewizora jest we Francji obowiązkowe?
Pytam ze względu na fakt regularnego otrzymywanie zapytań o to, czy mam telewizor.
Odpowiedzi negatywne wydają się nie mieć znaczenia.
Obserwuj wątek
    • felinecaline Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 12:37
      Kto Cie pyta?
      Obowiazkowe nie jest.
      Obowiazkowe jest oplacanie "taxe télévisuelle", normalnie ta oplata sciagana jest wraz z podatkiem od nieruchomosci. Dlatego, by nie zostala on naliczona automatycznie nalezy zadeklarowac nie posiadanie telewizorta.
      • peter_pan747 Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 13:26
        >Kto Cie pyta?
        wiadomy urząd
        co roku
        > Obowiazkowe jest oplacanie "taxe télévisuelle", normalnie ta oplata sciagana je
        > st wraz z podatkiem od nieruchomosci. Dlatego, by nie zostala on naliczona auto
        > matycznie nalezy zadeklarowac nie posiadanie telewizorta.
        zastanawiam się, czy nie wystarczyłoby raz zapytać
        jeśli kiedyś kupię ( nie wiem po co) to i tak się dowiedzą ze sklepu (wiem od znajomego)
        • ela.tu-i-tam Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 14:09
          peter_pan747 napisał:

> >Kto Cie pyta?
          > wiadomy urząd
          > co roku
          > > Obowiazkowe jest oplacanie "taxe télévisuelle", normalnie ta oplata
          > > sciagana jest wraz z podatkiem od nieruchomosci. Dlatego, by nie
          > > zostala on naliczona automatycznie nalezy zadeklarowac nie posiadanie telewizorta.
          > zastanawiam się, czy nie wystarczyłoby raz zapytać
          > jeśli kiedyś kupię ( nie wiem po co) to i tak się dowiedzą ze sklepu (wiem
          > od znajomego)

Deklaracje podatkowe sa raz na rok. Chodzi o to aby samemu zadeklarowac, i zeby byl slad co napisales. Lubie, zeby ludzie musieli sami pisac: ma sie do nich zaufanie, ale jak zawala to krecha solidna. Tak przy okazji, to sklepy tez moga oszukac, czy sie pomylic - i jak wtedy "dojsc swojego" ?

Praktycznie, to nie znam bazy danych gdzie elementy sa datowane (ponoc ciezkie zadanie), wiec te pytania podatkow mnie nie dziwia.
          • peter_pan747 Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 14:51
            Czy pisanie co roku listu w sprawie, którą raz na zawsze uważam za załatwioną, ma jakiś sens? Chyba ze chodzi o zapewnienie zajęcia urzędnikom i poczcie. I wyprodukowanie kolejnej makulatury.
            A to tylko JEDNA sprawa. Drobna.

Uważam ze wyrazem zaufania do obywatela jest system obowiązujący w PL - sam rejestruje i wyrejestrowuję odbiornik.
            • ela.tu-i-tam Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 15:59
              > Czy pisanie co roku listu w sprawie, którą raz na zawsze uważam za załatwioną,
              > ma jakiś sens?

Ma, bo zycie sie zmienia ...

> Uważam ze wyrazem zaufania do obywatela jest system obowiązujący w PL
              > - sam rejestruje i wyrejestrowuję odbiornik.

U nas tez bylo "sam", ale jak fisk policzyl, to okazalo sie ze duzy nierealny procent spoleczenstwa "nie mial" TV. Jak zaczeli metode w druga strone (statystycznie wiemy, ze prawie kazdy ma TV - jesli pan/pani nie ma, to zaznaczyc w linii XX), to nagle dostali duzo kasy wiecej, i nie podwyzszyli stawki. Taka juz natura ludzka, ze jak ma "zaznaczyc ze nie ma TV", i wie ze to jest klamstwo, to czesto nie sklamie.

Mozna na to popatrzec takze z innej perspektywy: jest opcja défaut jest dla 99,x% to tylko mala ilosc ludzi ma "zaznaczyc w linii XX".
              W algorithmique informatycznej jest cos takiego co sie nazywa "przeniesienie na wielka skale", jest pelno metod ktore "does not scale", fisk musi miec taka ze bedzie dzialala.

A propos makulatury - jakiej ? Od kiedy mamy deklaracje przez Internet, to same PDFy na dysku, dostaje jeden papier - podsumowanie ile i kiedy (i kogo skontaktowac gdyby sie zmienilo).

Gwoli scislosci, bo wyglada ze bronie fisku pazurami, fisk ma pelno wad, ale anegdotka o TV to akurat nie moim zdaniem. Ja bym bardzo chciala, zebysmy nie zyli na kredyt, czyli placili podatki rok pozniej - w kazdym dobrze zorganizowanym kraju odciagaja co miesiac od pensji, i robia jeden bilans na wyrownanie (w jedna czy druga strone). Gdy ktos sie wyprowadza z Francji gdzie indziej, to dopiero jest gehenna.
              • peter_pan747 Re: obowiązek posiadania telewizora 19.07.11, 08:22
                We Francji głównie się dziwię, może trochę naiwnie, a sprawa TV jest jedna z wielu.

Wystarczy, że wyjadę na 2 tygodnie, a skrzynka jest pełna korespondencji, mimo nalepki pas de pub, svp, przestrzeganej zresztą bardziej niż w Polsce.
                Nie było mnie dłużej - kosztowało kilkaset E grzywny za brak odpowiedzi do jednego z urzędów, który przysłał zapytanie zwykłą poczta. Zapytanie kiedy skończę budowę domu, choć do terminu ukończenia jeszcze ponad rok.

Oczywiście łupieska funkcja państwa nie jest niczym nowym , a skuteczność państwa francuskiego nie powinna dziwić, wszak to wielosetletnia tradycja.

Głupi Słowianin
                • ela.tu-i-tam Re: obowiązek posiadania telewizora 19.07.11, 10:02
                  peter_pan747 napisał:

> Nie było mnie dłużej - kosztowało kilkaset E grzywny za brak odpowiedzi do jedn
                  > ego z urzędów, który przysłał zapytanie zwykłą poczta. Zapytanie kiedy skończę
                  > budowę domu, choć do terminu ukończenia jeszcze ponad rok.

Tu akurat rozumiem (sama dom budowalam). Otoz sprawdza sie w trakcie, sa etapy. Na budowe domu ma sie wyznaczony czas (2 lata jak pamietam), bo chodzi o to ze kazda budowa zawadza i sasiadom, i na ulicy, a ciezarowki budowlane wszystkim (miasto moze miec samo terminy na jakiekolwiek roboty). Jak wiele formalnosci, a budowa to realne cegly, wysyla sie poczta by byl slad.
                  Rok na budowe z wszystkimi formalnosciami, planningami rzemieslnikow, dostaw materialow, itd. - to trzeba zasuwac codziennie, inaczej sie nie dobiegnie na czas.
                    • ela.tu-i-tam Re: obowiązek posiadania telewizora 19.07.11, 13:21
                      peter_pan747 napisał:

> 1.no dobrze, ale dlaczego sprawdzają w trakcie, skoro do terminu daleko?
                      > przecież to nic nie zmieni, szybciej nie zbuduję
                      > 2.co będzie, jak się nie zmieszczę w terminie? każą płacić grzywnę czy odbiorą
                      > działkę?

Gdy kupiles dzialke, to podpisalez ze zbudujesz dom do 2 lat. Jesli nie, to na pewno jest kara (za moich czasow TVA na dzialke byla 70% normalnej, jesli do 2 lat - termin przekroczony, fisk zabiera 30%, na cenach dzialek to spoko duzo kasy). Na pewno tez jest proces (na Twoj koszt). A potem to bym sie bala przeginac. Zalezy jaki Twoj cel w zyciu: zbudowac dom i pozyc w nim troche, czy sprawdzac granice systemu.

Punkt strony miasta i fisku: jest ulica, przewidziane sieci (woda, elektrycznosc, gaz, linie telefoniczne, szkoly, ...) a tu pusty teren, byle kto moze na to wjechac (a jak juz Ci wjada jakies karawany, to dopiero syf), speluny mozna zrobic, czyli jest normalne duze ryzyko. Gdy jest dom pobiera sie podatki, miedzy innymi na utrzymanie porzadku.

Chcesz sie zostac za "cas social"?

Wyjscie? Jak sie po drodze okazalo, ze Cie nie stac zbudowac, sprzedajesz dzialke. Tak tez czasem wypada.
                      • peter_pan747 Re: obowiązek posiadania telewizora 19.07.11, 13:47
                        Dzięki za wyjaśnienia, przyznam się, ze nie zagłębiałem się w szczegóły, a od czasu zakupu działki realia życia trochę mi się zmieniły i zwyczajnie nie mam czasu. Teraz bym jej nie kupił. Sprzedać mi się nie opłaca, budowa zaczęta. Architekt twierdzi, ze można legalnie raz zawiesić budowę. Znam jednak przypadki we Francji, ze budowa trwa znacznie dłużej. Nie wiem, na jakiej zasadzie.

• ela.tu-i-tam Re: obowiązek posiadania telewizora 19.07.11, 14:15
                          > od czasu zakupu działki realia życia trochę mi się zmieniły i zwyczajnie nie
                          > mam czasu. Teraz bym jej nie kupił. Sprzedać mi się nie opłaca, budowa
                          > zaczęta.

OK, tak tez moze byc.

Po pierwsze dom "w trakcie budowy" z planami architekta daje sie sprzedac. Problem polega na pewno na tym, ze przy kazdej budowie gdzie placisz za etapy, te kwoty na etapy sa tak wyliczone, ze zysk rzemieslnikow jest na poczatku (im zalezy zeby szlo), a nie na koncu (ostatnie 5% moga stracic). Innymi slowy tracisz gdy nie dopchasz do konca. Ale, fisk czuwa, i kary czy podatki to tym razem beda dodatkowe koszta, dalsze straty, gorzej.

Na pewno masz jakis excel (a moze architekt ma?) z wydatkami, co jeszcze zostalo, ja bym tam dodala "co bedzie kosztowac jak nie skoncze na czas". Bo jakos z tego musisz wybrnac. Wspolczuje Ci, ale nie masz wyboru, musisz isc do przodu, i jakos zakonczyc te cala impreze.

• tomek854 Re: obowiązek posiadania telewizora 29.07.11, 01:04
              No i dlatego w Polsce z moich znajomych abonament RTV to płaci może co trzeci.

We Francji widać tego pilnują.

Jeśli to jakaś pociecha, dokładnie tak samo jest w UK, z tym, że tam co roku pytają mnie nie czy mam telewizor, a po prostu czy się nic nie zmieniło.

Za to potrafią nawet wysłać kontrolera który sprawdza, czy na pewno telewizora nie mam. I ma prawo wejśc do mnie do mieszkania i sprawdzić czy TV jest podłączony do anteny (bo mogę go mieć np. jako monitor do DVD).
              • peter_pan747 Re: obowiązek posiadania telewizora 29.07.11, 09:50
                > Za to potrafią nawet wysłać kontrolera który sprawdza, czy na pewno telewizora
                > nie mam. I ma prawo wejśc do mnie do mieszkania i sprawdzić czy TV jest podłącz
                > ony do anteny (bo mogę go mieć np. jako monitor do DVD).

W Polsce tez maja takie prawo.
                We Francji sklepy informują odpowiednie urzędy o zakupach dokonywanych przez klientów. Znajomy po kupieniu odbiornika dla rodziny w Polsce został niebawem odwiedzony przez urzędników pytających, dlaczego go jeszcze nie zarejestrował.

> No i dlatego w Polsce z moich znajomych abonament RTV to płaci może co trzeci.
                Póki w Polsce miałem TV, płaciłem. Inne kwestia, komu te pieniądze służą - niezależnie od kraju. I co to jest takiego "misja telewizji publicznej" czy jakkolwiek się zwie.
    • felinecaline Re: obowiązek posiadania telewizora 18.07.11, 12:38
      Kto Cie pyta?
      Obowiazkowe nie jest.
      Obowiazkowe jest oplacanie "taxe télévisuelle", normalnie ta oplata sciagana jest wraz z podatkiem od nieruchomosci. Dlatego, by nie zostala on naliczona automatycznie nalezy zadeklarowac nie posiadanie telewizora.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka