Dodaj do ulubionych

Materiały dla studentów filologii romańskiej

02.07.04, 22:22
Witam wszystkich jako student 1 roku fil rom. Mam pytanie, jak nalezy
zdobywać materiały na romanistyke, jak z nimi jest, łatwo, czy trudno? Czy
można je kupować gdzieś w księgarniach? Z czego jest 1 sesja, czy jest trudna
i czy pozwalają mieć dyktafony na wykładach i na ćwiczeniach, czy są jakieś
metody oszukiwania wykładowców i nagrywania wykładów?
Pozdrawiam !
Obserwuj wątek
    • klymenystra Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 03.07.04, 11:54
      witam Ciebie rowniez, mam taki sam status ;D jaka uczelnia, jesli mozna
      wiedziec?

nieladnie ze juz chcesz oszukiwac :> z tego co wiem, to wystarczy poprosic o
      mozliwosc korzystania z dyktafonu i profesor powinien sie zgodzic. co do
      materialow to mysle ze problemow nie ma, a co do sesji to podpisuje sie pod
      pytaniem.
      • jaszo Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 03.07.04, 19:34
        Cześć Kłymestynka !

Jak fajnie, że nie jestem sam tu studentem 1 roku na tym fajowym forum. Z tym
        dyktafonem to ja nie chcę oszukiwać, ale przecież może sie zdarzyć, że nie
        można wszystkiego zapisać, co jest ważne, a w domu można spokojnie odsłuchać i
        przygotować sie do kolokwium. Wiem, że na niektorych wykładach tak można robić,
        ja jestem z Łodzi, więc niedaleko Warszawy. Byłbym Ci wdzięczny gdybyś mi
        podała swojego mejla lub numer gg.
        A co do materiałów, to ja słyszałem rzecz przeciwą, dlatego chcę wiedzieć jak
        sobie inni radza z materiałami, by je w jakikolwiek czytać
        Pozdraiwam
    • kala9 Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 10.07.04, 13:59
      Gratuluje pomyslnego zdania egzaminow.
      Co do dostepnosci materialow, to moge Was uspokoic - nie powinno byc problemow.
      Wykladowcy sa realistami i wiedza, do jakich podrecznikow macie dostep. Trzeba
      sie tylko przygotowac albo na przyzwyczajenie sie do pracy w czytelni, albo na
      kserowanie czesci materialow. Te najbardziej chodliwe podreczniki zazwyczaj sa
      w czytelni w kilku egzemplarzach, i nie wypozycza sie ich wlasnie dlatego, zeby
      wszyscy mogli z nich korzystac. Na pierwsze lata studiow powinna wiec
      wystarczyc czytelnia wydzialowa + notatki z wykladow.
      A co do sesji - to juz zalezy od uczelni i od wykladowcow.
      Na razie radzilabym Wam nie myslec o studiach, tylko nacieszyc sie wakacjami.
      Mozecie popracowac nad jezykiem, ale na konkretne przedmioty nie ma co sie
      przygotowywac. Na pierwszym roku bedziecie miec zajecia z jez. fr: pisemnego,
      ustnego, fonetyki. a poza tym: jezykoznawstwo (podstawy), literatura (od
      najdawniejszej, a przez caly rok dojdziecie pewnie do XVIw.) - po co czytac w
      wakacje teksty w starofrancuskim, ktore i tak omowi Wam wykladowca? No i
      historie - sredniowiecze. Jak ktos jest pracowity, to sobie poradzi. I o ile
      moge wam doradzic: na pierwszym roku naprawde warto przykladac sie do nauki.
      Pozwoli wam to szybko wzbogacic slownictwo i zaprocentuje w nastepnych latach.
    • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 21.07.04, 13:46
      jesli w lodzi
      to zwykle jest tak
      ze,np z literatury, ksiazek w bibliotece u nas starcza dla kilku pierwszych
      osob. O ile szybko czytaja, i o ile wymiana bedzie szla sprawnie wszyscy powinni
      zdazyc przeczytac.. Ja dośc szybko na biblioteke sie wypielam.. wiekszosc
      ksiazek mozna znależc w wersjach elektro na necie ( jakby Ci sie nie chchialo
      szukac w sumie sluze moją bazą) - dotyczy to glownie wszesniejszych dzieł (
      +opracowania)
      Sesja pierwsza..
      No wiec po pierwsze jest egzamin praktyczny (zmora, ktora ciagnie sie az do
      4tego roku wlacznie) To taki egzaminik, ktory trwa z 4-6 dniwink
      skladaja sie na niego czesci odpowiadajace zajęciom. Tj composition(expression
      ecrite)(pisanie wypracowan) , dyktando, rozumienie tekstu sluchanego, test
      leksykalno gramatyczny(dot. przedmiotu zwanego : manuel- podrecznik-ot
      przerabianie jakiegos podrecznika-warto uczyc sie slowek na bierzaco, i
      gramatyki praktycznej)
      A jak sie uda p[rzez to przejsc, to jeszcze ustny.. ktory tez dotyczy tego co
      sie dzialo przez clay rok na zajeciach praktycznych.(min chyba fonetyka w jakims
      tsopniu w to wchodzi)

no a potem jest literatura ( po francusku)
      i historia ( ja mialam po polsku wyklady i egzamin, ale bywalo ze odbywalo sie
      to po francusku)
      no to tyle co mi sie w tej chwili chcialo napisać..
        • jaszo Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 21.07.04, 20:44
          Witaj, no to juz się zacząłem bać, jestes z Łodz i który rok studiujesz? Poza
          tym jak wygląda wybór specjalizacji w Łodzi? Kiedy się zaczyna nauke
          hiszpańskiego/włoskiego? Czy w ogóle można przejść 1 rok? A Kłymestra, ty się
          dyktand nie bój, bo ja sam brałem udział w olimpiadzie otrograficznej na Łódź i
          zająlem 2 miejsce.

R.S.V.P

Pozdrawiam
          • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 00:18
            dyktando
            ot zwykle kawalek przypadkowego tekstu.. cwiczy sie to ( na pierwszym roku
            jeszcze sie zdarza ze pamieta o tym wykladowca, pozniej sie trzeba samemu
            dopraszać ) przez caly rok.. ot ruska ruletka..
            expr ecrite na pierwsym roku to chyba polega na jakims krotkim (1-2stronyA4) na
            temat dośc blachy.. tez sie cwiczy..
            a ja na ktorym? To trudno powiedziec, okaze sie we wrzesniu wink miejmy nadzieje
            ze do przodu
            Aha, a wloski/hiszpanski wchodza w drugim semestrze (jakos sie sklada ze ostatni
            przynajmniej, ok 2/3 jest na hiszpanskim, 1/3 na wloskim ( ha, a to pułapka bo
            wloscy wykladowcy sa bardziej luzaccy, zwlaszcza nasz native speaker) i jakos
            nie ma AZ takiej nagonki na hiszpanskim gdzie wszyscy tak strasznie powaznie
            podchodza .. to taka subiektywna /tajna/ opinia wink
            a i tak najbardziej bedziecie wspominac łacinę..z dewotką.
            no w kazdym razie do zobaczenia w pazdzierniku, jakby co to chetnie sluze pomoca
            i tylko nie moge sobie przypomniec jakie egzaminy sa po pierwszym semestrze uncertain
          • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 00:22
            a a specjalizacja to na 3cim roku
            wybor cienki ( ODKAD CHamy zlikwidowali traduktologie* )
            z pelnych specjalizacji
            jest lingwistyka
            literaturoznawsto
            i metodyka..
            a do tego mozna wziac tzw polspecjalizacje jezykowa- wloska lub hiszpanska..
            ..

*nie, to beznadziejne studia uncertain
            jaszo napisał:

> Witaj, no to juz się zacząłem bać, jestes z Łodz i który rok studiujesz? Poza
            > tym jak wygląda wybór specjalizacji w Łodzi? Kiedy się zaczyna nauke
            > hiszpańskiego/włoskiego? Czy w ogóle można przejść 1 rok? A Kłymestra, ty się
            > dyktand nie bój, bo ja sam brałem udział w olimpiadzie otrograficznej na Łódź i
            >
            > zająlem 2 miejsce.
            >
            > R.S.V.P
            >
            > Pozdrawiam
            • klymenystra Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 08:01
              no no ciekawe rzeczy wink
              na uj troche inaczej to wyglada z tego co widzialam w necie smile i system
              transferu punktow jest takze specjalizacja od pierwszego roku prkatycznie a po
              trzecim juz taka oficjalna i to niepokrywajaca sie smile) juz sie nie moge
              doczekac, szkoda ze historia jezyka wchodzi dopiero bodajze na 4 roku sad((
              • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 09:21
                historia jezyka, masz na mysli gramatyke historyczna? Swietne zajęcia ( jak dla
                kogo;ich minusem jest to ze wlasciwie opieraja sie na lacienie(co pani od tegoz
                jezyka skrupulatnie powtarza co drugie zajecia) . A, odbywaja sie zwykle w
                piatki ...np od 16 do 19(chyba ze zmieni sie nasza archaiczna* wykladowczyni z
                warszawy
                (* wyglada jakby czas dla niej zatrzymal sie jakies 50 lat temu)
                • klymenystra Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 09:56
                  ano wlasnie to chyba nie jest to samo, bo wyglada na to ze u nas na uj historia
                  jezyka to osobne wyklady, a historyczna przychodzi wczesniej smile oba straszliwie
                  ciekawe tak czy tak. zakupilam jakis czas temu ksiazke marcela
                  cohena "l`histoire de la langue". o gramatyce jest tam bardzo malo- podane jest
                  pod katem slownictwa, zmian, nalecialosci i innych takich- i mysle ze yto
                  wlasnie bedzie na 4 roku smile)
                  • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 15:03
                    zapewniam Cie ze historii jezyka nie ma na 4rtym roku.
                    jedyne historyczne zajecia (procz historii francji) to gramatyka historyczna.
                    Zajmuje sie zmianami w jezyku, ot nauka nad starofrancuskim w sumie..
                    Stad tez mozna dowiedziec sie jak czytało sie dawniej : Chevauchent (jada konno)
                    tj.: [Czewauczent] smile))))))
                    • klymenystra Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 15:53
                      byc moze wyrazilam sie zbyt ogolnie
                      otoz
                      wyklady monograficzne: zrodla jezykow romanskich (co pod historie podchodzi)
                      oraz zarys dziejow jezykow -w szczegolnosci jezykow romanskich.
                      co do tego 4 roku to musialo mi sie pokickac, albo po prostu to sie zmienilo,
                      bo juz dlugo ich stronki nie odwiedzialam

co do przedmiotow historycznych sa takze takie rzeczy jak : historia opery
                      wloskiej, historia sztuki rumunskiej, historia literatury itd itp...

wiem, czym jest gramatyka historyczna, jakby nie bylo, ale kwestia zmian
                      leksykalnych pod nia nie podchodzi. fonetyka owszem, dlatego tak mnie
                      interesuje- marze, zeby kieyds moc w pieknym starofrancuskim wyglosic sekwencje
                      sw eulalii lubi chocby cos villona. a to i tak zawsze beda spekulacje, bo w
                      gruncie rzeczy nic nie wiadomo...
                      • tuti Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 22.07.04, 23:57
                        oj kurcze chyba wciąż mówisz o UJ
                        czem prędzej zejdz z tych ambitnych planów
                        lub wyjaśnijmy, moje info są u UŁsmile
                        klymenystra napisała:

> byc moze wyrazilam sie zbyt ogolnie
                        > otoz
                        > wyklady monograficzne: zrodla jezykow romanskich (co pod historie podchodzi)
                        > oraz zarys dziejow jezykow -w szczegolnosci jezykow romanskich.
                        > co do tego 4 roku to musialo mi sie pokickac, albo po prostu to sie zmienilo,
                        > bo juz dlugo ich stronki nie odwiedzialam
                        >
                        >
                        > co do przedmiotow historycznych sa takze takie rzeczy jak : historia opery
                        > wloskiej, historia sztuki rumunskiej, historia literatury itd itp...
                        >
                        > wiem, czym jest gramatyka historyczna, jakby nie bylo, ale kwestia zmian
                        > leksykalnych pod nia nie podchodzi. fonetyka owszem, dlatego tak mnie
                        > interesuje- marze, zeby kieyds moc w pieknym starofrancuskim wyglosic sekwencje
                        >
                        > sw eulalii lubi chocby cos villona. a to i tak zawsze beda spekulacje, bo w
                        > gruncie rzeczy nic nie wiadomo...
                          • jaszo Re: Materiały dla studentów filologii romańskiej 23.07.04, 10:03
                            Jest mi bardzo miło, ze mój post wzbudził takie zainteresowanie. mam pytani do
                            Tutt: powiedziałas, że możesz udostępnić ze zbiorów komputerowych kilka
                            publikacji, pytam z czystej ciekawości: co masz i jak mogłabyś mi to przesłać,
                            czy wszystko wyszukujesz w internecie? Jakie stronki mogłabyś polecić? Jak coś
                            masz ciekawego, to bym Cię prosił, abyśmy mogli być w kontakcie. Dzięki z góry
                            i odddzielne dziękuję za posty i za bardzo ciekawe i pożyteczne informacje.

Pozdrawiam

Jasz0 (Kuba)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka