Dodaj do ulubionych

JESIEŃ - tajemna fizyka

03.10.11, 18:48
http://img810.imageshack.us/img810/5342/indiansummer.jpg

Kiedy temperatury spadają, dni staja się krótsze, na północnej półkuli naszej planety odbywa się największy remanent natury. A przyczyną jest 40 miliardów ton liści, które niemal jednocześnie umierają, umożliwiając tym samym nowe życie na Ziemi...

Ile kolorów ma las?

W Europie jest 51 różnych rodzajów drzew liściastych. Ich liście różnią się nie tylko formą i wielkością, ale także barwą. I to wyraźnie widoczne jest jesienią. O tej porze roku, liście tracą (dominujący) zielony barwnik chlorofil. Stają się widoczne żółte i czerwonawe karotenoidy, pomarańczowo barwiący ksantofil albo krwawoczerwone a nawet niebieskie czy fioletowe antocyjany. Dopiero teraz staje się widoczne, że każdy liść ma niepowtarzalny skład barwników – tak jak odcisk palca natury.

Czy liście mają ochronę przed Słońcem?

Jesienią ważną rolę zaczynają spełniać czerwone barwniki antocyjany: one sprawiają, że drzewa możliwie długo mogą z liści ciągnąć niezbędne „soki”. Jak? Kiedy w październiku zanika zielony chlorofil, promienie słoneczne mogłyby bez przeszkód docierać do wrażliwych komórek a liść zawierający jeszcze niezbędne soki, spadałby na ziemię. Ciemna barwa antocyjanów absorbuje promienie słoneczne – drzewo ma więcej czasu. Dodatkowo pigmenty wiążą wolne rodniki, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia genomu.

Skąd bierze się jesienna mgła?

O mgle mówi się, kiedy widoczność spada poniżej 1 kilometra. Wieczorem albo nocą kiedy ł, wilgotne powietrze nad Ziemią się ochładza, tworzą się chmury, zawieszone nisko nad Ziemią. Właśnie z tej przyczyny mgła pojawia się najczęściej jesienią. Podczas tej pory roku powietrze stopniowo się ochładza a wznosząca się wilgoć zamienia się w mgłę. Ta z kolei może przyjmować różne formy:

Mgła radiacyjna
Ten rodzaj mgły powstaje podczas bezchmurnych nocy, kiedy ziemia szybko się ochładza a tym samym ochładza się także powietrze.

Mgła adwekcyjna
Taka mgła pojawia się raczej na początku jesieni, kiedy wilgotne ciepłe powietrze znajduje się nad zimnym podłożem albo nad zbiornikiem wodnym.

Mgła frontowa
Ten rodzaj mgły powstaje późną jesienią, kiedy deszcz lub śnieg wyparowuje bezpośrednio poniżej chmur.

Mgła orograficzna
Powstaje, kiedy wilgotne masy powietrza wznoszą się na zboczach gór i tam się ochładzają.

http://img338.imageshack.us/img338/9823/1280xw.jpg
Obserwuj wątek
  • n.nutella Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 03.10.11, 18:51
   http://img594.imageshack.us/img594/2870/11569390411024x768there.jpg

   Jak liście zamieniają się w glebę?

   Kiedy nastaje jesień, w lesie spada na powierzchnię wielkości stadionu piłki nożnej listowie o wadze do 20 ton. Całe życie zamarłoby w ciągu kilku miesięcy, drzewa by obumarły, zwierzęta straciłyby pożywienie, gdyby na ten cały bio-śmietnik nie czekała już recyklingowa armia: ślimaki, robaki, bakterie i grzyby. Ponad 100 bilionów organizmów na metrze sześciennym gleby kompostuje listowie, zamienia na nową żyzną glebę i w ten sposób dba o jeden z podstawowych warunków istnienia życia na naszej planecie.

   Ślimaki o zredukowanej skorupie(trzonkooczne)

   Te mięczaki, wykorzystują pokrytą listowiem glebę do składania jaj, zanim wraz z końcem jesieni zakończą swój żywot.

   Dżdżownice

   To co pozostawiają dżdżownice po wydaleniu zbutwiałych liści zawiera dwa razy więcej wapnia, sześc razy więcej magnezu i trzykrotnie więcej potasu niż najlepsza ogrodowa gleba.

   Spichlerz CO2

   Kompostowane liście tworzą nowe warstwy gleby, które zasiedlają bakterie, które wchłaniają z powietrza CO2


   Czy jesień będzie teraz coraz później?

   Ze Studium na Politechnice w Monachium wynika, że jesień w Niemczech zaczyna się obecnie już 3 dni później niż przed 30 laty. Prognozy wskazują na to, że do końca tego stulecia początek jesieni przesunie się o kolejne 3 tygodnie później. Ale nie tylko moment meteorologicznego początku jesieni przesunie się z powodu ogólnej zmiany klimatu, będzie to także dotyczyć charakterystycznych cech tej pory roku. W przyszłości w listopadzie będzie o 6 procent więcej wiatrów a intensywność opadów podniesie się o 30 procent.


   Ilu mieszkańców zamieszkuje „planetę liść”?

   Naukowcy ostatnio odkryli: na powierzchni jednego liścia żyje ponad 100 milionów mikroorganizmów. Bakterie, Mikro-algi, Drożdże – cała ta biomasa maleńkich żyjątek to na hektar około 14 kilogramów. Większość tych mieszkańców umiera, kiedy ich główne źródło pożywienia, barwnik chlorofil jesienią wytrącany jest z liści.


   Jak funkcjonuje „elektrownia liść”?

   Wykorzystując światło słoneczne i wodę, zielony barwnik liści produkuje chlorofil i glukozę – to dostawcy energii roślin. Z lekcji biologii znamy cały ten proces przemiany pod nazwą fotosyntezy. Jako produkt uboczny uwalnia się tlen, który umożliwia życie na Ziemi istotom wyższym.
   Jak zbudowany jest liść:
   Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami
   Żeby pory osłony nie były zapychane, liście mają specjalną warstwę, na której nawet najmniejsze drobiny brudu się nie utrzymują.
   Osłona
   Cały liść, jest osłonięty przez Cuticula. W niej znajdują się szczeliny służące do przyjmowania CO2 i do wydalania tlenu (brązowawe).
   Przemiennik energii
   Pionowo umiejscowione chloroplasty(ciemnozielone) zamieniają CO2 w glukozę.

   http://img210.imageshack.us/img210/1192/herbst1e.jpg
   • n.nutella Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 03.10.11, 19:12
    Ona naprawdę obraca się szybciej! Z niedowierzaniem spoglądają naukowcy z Politechniki w Monachium na urządzenie laserowe służące do stałej obserwacji rotacji Ziemi. Zakotwiczone kilka metrów w skale, urządzenie jest tak precyzyjne, że nie umknie mu nawet najmniejsza nieregularność. I właśnie teraz ten czujnik pokazuje przyspieszenie w rotacji Ziemi. Chodzi o mniej niż jedną milisekundę – ale różnica w stosunku do poprzednich miesięcy jest mierzalna. Jaka potężna silą sprawia, że ważąca 5000 trylionów ton planeta, obraca się szybciej? Księżyc, strumienie lawy, orbita okołoziemska – naukowcy sprawdzili wszystkie możliwości, ale nie wystąpiły nigdzie nieregularności ani większe zmiany, które spowodowałyby szybszą rotację Ziemi. Przed laboratorium opadają z drzew pierwsze liście. Naukowcy stanęli przed zagadką – dopóki nie pomyśleli o listowiu leżącym przed budynkiem. Nagle wszystko zaczęło mieć sens.

    DLACZEGO ZIEMIA OBRACA SIĘ JESIENIĄ SZYBCIEJ?

    Rzeczywiście, to te spadające liście sprawiają, że nasza planeta szybciej obraca się wokół własnej osi. Efekt jest taki sam, jak w przypadku łyżwiarki, która kręci piruet: kiedy przyciąga ramiona, obraca się szybciej. Chodzi o to, że wówczas ma większą masę ciała kiedy przyciąga ramiona do centrum obrotu. W naturze odbywa się taki ruch, kiedy na półkuli północnej rozpoczyna się jesień. Wtedy liście spadają na Ziemię. To oznacza: 40 miliardów ton listowia porusza się w ciągu kilku tygodni z koron drzew, niekiedy do 50m w dół, a to oznacza bliżej centrum Ziemi i przyspieszają tym samym jej obrót. To że jednocześnie na południowej półkuli zaczyna się wiosna i tam liście rosną, nie ma właściwie większego znaczenia. Całkowita masa tych nowych liści to zaledwie jedna czwarta opadającego listowia na półkuli północnej.
    A tak właściwie, to skąd liście wiedzą, że to już jesień? „Liście mają wewnętrzny miernik czasowy, odmierzający codzienny czas naświetlania”, wyjaśnia mikrobiolog z Instytutu Maxa Plancka w Kolonii. Szczególnie wyraźnie widoczny jest ten fenomen na drzewach miejskich. „Drzewa stojące w pobliżu latarni ulicznych, utrzymują swoje liście dłużej, niż te rosnące w lesie. One nie potrafią rozróżnić światła ulicznego od słonecznego. Jeśli latarnia stoi dostatecznie blisko, stanowi coś w rodzaju przedłużonego lata” wyjaśnia biolog z Uniwersytetu w Kolonii.

    DLACZEGO ELEKTROWNIA ”LIŚĆ” ZATRZYMUJE SWOJĄ PRACĘ ?

    Z powrotem do procesu naturalnego: aby w ogóle zostało zarejestrowane światło, liście posiadają sensory, które reagują na światło czerwone, niebieskie ale także na ultrafioletowe. W ten sposób mogą się przestawiać i odróżniać zmierzch od południa i odpowiednio dostosować swoją przemianę materii. Jesienią każdy kolejny dzień jest krótszy o cztery minuty od poprzedniego. To oznacza dla listowia, cztery minuty krócej światła słonecznego, cztery minuty mniej na zamianę światła i wody na energię. W końcu dochodzi do momentu kiedy ten cały wysiłek przestaje się opłacać. Gra kolorów a w następstwie opadanie liści, które nasze lasy i łąki ubierają w barwną szatę, nie tylko wygląda spektakularnie, ale za tym kryje się żart geniusza, zwanego NATURĄ: bez tego, żadne liściaste drzewo nie przetrwałoby zimy. Decydującym faktorem jest chlorofil – który korzystając ze światła i wody wytwarza glukozę, którą drzewo się odżywia. Latem zielony chlorofil przesłania inne barwy także zawarte w liściu, takie jak zółte karotenoidy, brązowe garbniki i antocyjany, czerwone barwniki. Jednak kiedy temperatury jesienią spadają, dni stają się krótsze, wtedy drzewa wyciągają wszelkie możliwe soki od swoich dostawców energii, liści: ta część przekazywana jest do pnia, pozostała... w niebo. Rzeczywiście jesienią na całym świecie miliony ton chlorofilu jako niewidoczna chmura przedostaje się z lasów do atmosfery. Tak jak niezbędne są liście do przeżycia drzew wiosną i latem, tak śmiertelne byłyby zimą. Dlaczego? Tylko poprzez liście drzewa wydalają wodę. Gdyby liście pozostały na zimę na drzewach, woda składowana w konarach i pniu, wyparowałaby. W ten sposób brzoza w ciągu jednego dnia poprzez liście, traci ponad 70 litrów wody. Na taką utratę wody, nie może sobie pozwolić żadne drzewo, szczególnie, jeśli dopływ wody z podłoża jest zablokowany. A właśnie tak dzieje się zimą, ponieważ gleba zamarza a opady w postaci śniegu zalegają, zamiast wsiąkać w glebę. Drzewo po prostu umarłoby z pragnienia. Jednak zanim drzewa liściaste na zawsze rozstaną się ze swoimi liśćmi, przedtem składują wszystkie ważne substancje odżywcze, wytrącone dzięki promieniom słonecznym, w swoich konarach. Wyjątkiem są drzewa iglaste, te zamykają na zimę swoje igiełki i wiecznie zielone drzewa liściaste takie jak bukszpany czy laurowiśnia. Te potrzebują tak niewiele substancji odżywczych i wody, że nawet na zimę nie muszą zrzucać liści.
    Wszystkie te mikro-procesy odbywają się, niewidzialne dla ludzkich oczu. Oglądamy tylko efekty tego niezwykłego remanentu natury i to jest już dostatecznie fascynujące: ognista czerwień, świetlista żółć, pomarańcz – w ciągu kilku tygodni szata drzew zamienia się w barwny jesienny kostium. Stopniowo opadające liście panosza się jak kolorowy ocean na północnej półkuli: od Kanady przez Rosję do Japonii... i bezpośrednio przed naszymi drzwiami.

    http://img171.imageshack.us/img171/7717/1224587457470x353fieryr.jpg
    • mr.sajgon Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 04.10.11, 22:06
     Jestem pod wrazeniem, jeszcze nie spotkalem sie z takim podejsciem do jesieni smile
     To kopalnia wiedzy choc z pewnymi zalozeniami bym polemizowal.
     Wedlug mnie ziemia przyspiesza ale wiosna kiedy ludzie sie kochaja.

     Jeszcze raz duze dzieki, w zyciu bym nie przypuszczal po ilu gatunkach lisci depcza moje brutalne stopy smile

     • al-szamanka Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 04.10.11, 22:19
      Wedlug mnie ziemia przyspiesza ale wiosną kiedy ludzie sie kochaja.

      Oj, coś nie tak...wiosna jest wszędzie różnym czasie, czy nie myślisz że te przyspieszenia mogłyby ziemię rozedrzeć na strzępy????
      Na wiosnę, świat po prostu w naszych sercach wiruje, chyba stąd to Twoje odczucie
    • al-szamanka Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 03.10.11, 19:15
     a ja podklejam pod boskiego Vivaldiego dawny wierszyk Krystka Fabuloso....nieboski big_grin

     Mgły jesienne,
     dymnymi zjawami
     błądzą po wrzosowiskach
     i tumanami bieli
     w kielichach dolin falują,
     wśród drzew
     woalem miękkim się snują,
     czasami liść
     chłodem ruszony
     ziemia przygarnie,
     by w niej uwięziony
     wyzwolił zieleń jutra,
     a gdy gęsi puch
     rozłopotane powietrze
     zaprószy,
     czujesz,
     wiedzieć musisz,
     że to pożegnanie.
  • m.maska Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 07.11.11, 00:49
   A nawet metafizyka...

   Moze lepiej byloby, gdybysmy dzisiaj poszli na wrzosowiska...nie wiem czy kwitna jeszcze wrzosy - wybralismy inna droge... rozswietlona jesiennym sloncem... mozna bylo napawac sie kolorami jesieni, popatrzec na leniwie wijacy sie strumyk...
   Pobliskie lasy Palatynatu znane sa ze swej urody...pokaze Wam dzisiaj na fotkach okolice w jakiej mieszkam....."wioska" jest niewielka, z rzadka mijali nas rowerzysci czy spacerujacy...nikt nikogo nie mija bez pozdrowienia - taki zwyczaj....
   A wrzosowiska? te polozone sa w lesie po drugiej stronie...tam moze zajdziemy jeszcze zanim spadnie pierwszy snieg.... smile

   Bardzo jesiennie już...
    • m.maska Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 07.11.11, 14:04
     a to juz chyba koniec jesieni...
     Mieszkam tutaj od 30 lat i wciaz i wciaz nie moge dotrzec tam dokad mam najblizej....
     Zorro - potrafisz sobie wyobrazic, jak jesienia wygladalby Burg Eltz...polozony w tej niecce wsrod kolorowych lasow?...
     Ilekroc planuje wycieczke do Neuschwanstein, ktora wciaz nie dochodzi no skutku, zastanawiam sie, czy lepiej jechac tam na wiosne, czy jesienia i wychodzi mi, ze jesienia...jesien jest barwniejsza...

     Burg Eltz - jesienia

     http://i39.tinypic.com/fp7xx.jpg

     Neuschwanstein - jesienia

     https://www.neuschwanstein-hotel.net/wp-content/uploads/2010/09/neuschwanstein600.jpg
  • m.maska I znowu JESIEŃ 21.09.12, 19:50
   I znowu jesień

   Jutro o godzinie 16:49 Słońce znajdzie się dokładnie w zenicie nad równikiem. Dla nas oznacza to początek jesieni, na półkuli południowej to początek wiosny.

   Teoretycznie „jutro“ w każdym punkcie kuli ziemskiej dzień i noc trwać będzie dwanaście godzin. Gdyby Ziemia nie posiadała atmosfery, rzeczywiście Słońce byłoby dokładnie tak samo długo widoczne(ponad horyzontem) i niewidoczne(poniżej horyzontu).

   Nasza powietrzna otoczka załamuje jednak promienie słoneczne tak, że Słońce jest widoczne jeszcze kilka minut, mimo, że realnie już zaszło – i odwrotnie, widzimy je kilka minut wcześniej, zanim naprawdę wzejdzie i pojawi się ponad horyzontem.

   Jutro, Słońce będzie świecić dwanaście godzin i dwanaście minut. Dopiero we wtorek będzie rzeczywiście dwanaście godzin poniżej horyzontu.

   Na biegunie północnym jutro Słońce zajdzie. Dzień polarny się skończy – pół roku nieprzerwanego światła słonecznego. Na biegunie południowym, odwrotnie: naukowcy, którzy tam zimowali cieszą się na pierwsze promienie słoneczne od pół roku.
   Na biegunach wschody i zachody trwają ponad dwadzieścia cztery godziny. W tym czasie Słońce robi więcej niż jeden "obieg" wokół horyzontu.

   W Europie Środkowej oczekuje nas „krótka” zimowa połowa roku. W rzeczywistości, jesień i zima są o tydzień krótsze niż wiosna i lato, co spowodowane jest ruchem Ziem wokół Słońca. Na początku stycznia, kiedy Ziemia znajduje się najbliżej Słońca porusza się szybciej, niż kiedy znajduje się na orbicie, w punkcie najbardziej oddalonym, na początku lipca.

   Tak więc, zimna pora roku, mija nieco szybciej – być może jest to jakaś pociecha dla wszystkich, którzy już tęsknią za latem.
   • m.maska Re: I znowu JESIEŃ 22.09.12, 22:32
    Mysle, ze jeszcze troche czasu uplynie, zanim "to" kolorowe ukaze sie na drzewach, zanim zacznie szelescic pod stopami... smile zanim wieczorne mgly beda otulac latarnie w oddali.... jedyna, ktore nieco tylko zakloca blask gwiazd na niebie....

    http://s1.directupload.net/images/120922/ef5l3slg.jpg
   • al-szamanka Re: I znowu JESIEŃ 22.09.12, 22:35
    ...i z tej okazji przypomniał mi się wiersz Dąbrowskiej, który recytowałam na jakiejś akademii szkolnej....byłam wtedy w drugiej klasie podstawówki i wiersz wydawał mi się nieskończenie długi.


    Przeszedł sobie dawno
    śliczny, złoty wrzesień...
    Teraz nam październik
    Dała pani jesień...

    Słonko takie śpiące,
    Coraz później wstaje,
    Ptaszki odlatują,
    hen, w dalekie kraje.

    W cieniu, pod drzewami
    Cicho śpią kasztany,
    każdy błyszczy pięknie,
    niby malowany.

    Lecą liście z drzewa
    różnokolorowe,
    te są żółto-złote,
    a tamte - brązowe.

    Jeszcze niby ciepło,
    Słonko świeci, grzeje...
    aż tu nagle skądś
    wichrzysko zawieje.

    Chmur wielkich deszczowych
    nazbiera, napędzi...
    tak się pan listopad
    nauwija wszędzie.
  • m.maska Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 25.10.20, 12:39
   Wczoraj poniewaz zamknieto mi zjazd na autostrade i zamiast szukac innego dojazdu postanoowilam wracac do domu Landstrasse stwierdzilam, ze tego roku jesienne barwy sa wyjatkowo intensywne - a moze w dobie koronawirusa inaczej patrzy sie na otaczajacy nas swiat?
   • al-szamanka Re: JESIEŃ - tajemna fizyka 25.10.20, 18:47
    m.maska napisała:

    > Wczoraj poniewaz zamknieto mi zjazd na autostrade i zamiast szukac innego dojaz
    > du postanoowilam wracac do domu Landstrasse stwierdzilam, ze tego roku jesienne
    > barwy sa wyjatkowo intensywne - a moze w dobie koronawirusa inaczej patrzy sie
    > na otaczajacy nas swiat?

    >

    Chyba masz rację. Jeszcze rok temu wszystko było takie oczywiste, teraz ludzie chyba szerzej otwierają oczy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka