Dodaj do ulubionych

Spacerkiem po Holland Park'u ;-)

09.11.18, 19:40
Z Polemi.co.uk
"Holland Park ma reputację bogatej i bardzo modnej części Londynu. Znany jest z atrakcyjnych, wiktoriańskich domów, a także drogich butików i dobrych restauracji. W pobliżu parku jest wiele obszarów zakupowych, takich jak High Street Kensington, Notting Hill, Holland Park Avenue, Portobello Market, Westbourne Grove, Clarendon Cross i Ledbury Road.

Pomimo tego, że nie ma ustanowionych żadnych oficjalnych granic, umownie Holland Park ograniczony jest przez Kensington High Street na południu, Holland Road na zachodzie, Holland Park Avenue na północny oraz Kensington Church Street na wschodzie.

Holland Park obejmuje teren liczący 22 hektary i jest uznawany za jeden z najspokojniejszych i najbardziej romantycznych parków w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Jego północna część jest częściowo dzikim lasem. Centralna natomiast skupiona wokół ruin Holland House jest bardziej uporządkowana. W południowej umieszczono boiska do uprawiania różnych dyscyplin sportu.

Holland House to częściowo zrujnowana już rezydencja. Została uszkodzona w wyniku nalotu bombowego w 1940 roku. W 1952 roku London County Council odkupił ją od jej ostatniego prywatnego właściciela Gilesa Fox-Strangwaysa, szóstego hrabiego Ilchester.

Dziś ruiny posiadłości tworzą tło dla działającego na otwartym powietrzu Holland Park Theatre.

W parku jest piękna oranżeria, ogromny zestaw do gry w szachy, boiska do krykieta, korty tenisowe, hostel, japoński ogród oraz plac zabaw. Mieszkają tam m.in. wiewiórki i pawie. W 2010 roku zamieszkały także świnie, które miały za zadanie oczyścić teren z pokrzyw.

Na terenie parku działa Holland Park Ecology Centre, które oferuje różnego rodzaju programy edukacyjne związane ze środowiskiem, organizuje piesze wycieczki i zajęcia dla dzieci z przedszkoli i szkół.

Obszar, na którym leży dziś park, do XIX wieku był terenem wiejskim. Następnie wybudowano na nim jakobińską rezydencję, którą nazwano Holland House. Pod koniec tego samego stulecia, jej właściciele sprzedali wolną część gruntu pod zabudowę miejską. Teren ten zyskał nazwę właśnie od posiadłości Holland.

Wtedy zamieszkało tam wiele znanych osobistości, w tym artyści – malarz i rzeźbiarz Frederic Leighton, malarz Valentine Cameron Prinsep, a swoją działalność prowadziła Royal Academy of Arts.

Domy i posiadłości w Holland Park należą obecnie do najdroższych nie tylko w całym Londynie, ale także i na świecie. Jeśli któryś z nich wystawiony jest na sprzedaż, to za cenę nie niższą niż 10 mln funtów. W tym rejonie swoje siedziby ma także wiele zagranicznych ambasad.
A wiec zaczynamy smile
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka