Dodaj do ulubionych

100 rocznica Zaślubin Polski z Bałtykiem

10.02.20, 13:06
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

https://s19.directupload.net/images/user/200210/ocf9m4dh.jpg

10 lutego 1920 roku, po odzyskaniu przez Polskę dostępu do 140 km skrawka wybrzeża, zagwarantowanego Traktatem Wersalskim (z czego 74 km stanowiły plaże Półwyspu Helskiego), generał Józef Haller, wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim i dwudziestoosobową delegacją Sejmu, dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystość odbyła się w Pucku, jedynym portowym mieście na odzyskanym wybrzeżu. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego, Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze”. Już 5 miesięcy później, na bazie istniejącego w tym mieście, od 1911 roku, poniemieckiego lotniska morskiego, powstała polska Baza Lotnictwa Morskiego. Już w pierwszych dniach lipca, polscy mechanicy, dysponując zaledwie kilkoma wrakami, pozostawionymi przez armię pruską, zmontowali jeden wodnosamolot typu Friedrichshafen FF.33 H. W dniu 15 lipca 1920 r. pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wykonał nim chor. pil. Andrzej Zubrzycki, rozpoczynając obecność polskich skrzydeł nad Bałtykiem.
Obserwuj wątek
  • m.maska Re: 100 rocznica Zaślubin Polski z Bałtykiem 10.02.20, 14:06
   O nieszczęśliwy stokroć, kto nie wierzy,
   że ponad ludźmi i ponad światami
   uśmiech Mądrości i Dobroci leży,
   że się nie kończy życie z mogiłami,
   że nowych istnień godzina uderzy.
   Jasnemi takiej wiary błękitami
   spowita dusza światłem bożem świeci,
   w błękit bezkresny przyszłości - zaleci.

   Tak wierzył Haller - jenerał błękitny.
   I, gdy nad polskiem morzem stanął zbrojny,
   zdjął z palca pierścień i na ślub zaszczytny
   rzucił we fale. Szczęścia hymn ukojny
   zaszemrał w toni, hymn, sercem uchwytny.
   I pieśni morza zagrał czar dostojny,
   rozkołysały się burzliwe fale
   na Polski szczęście i ku Polski chwale.


   l zaszumiało to ojczyste morze,
   z dumą fal śpiewnych wznosząc w niebo szczyty,
   że tylko polskie jest teraz i boże.
   I był wód bezmiar w srebrną mgłę spowity,
   a nad nim błysły purpurowe zorze,
   jak gdyby sztandar rozwinął się skryty
   białoczerwony ogromny nad tonią.
   A fale hejnał pozdrowień mu dzwonią,

   fragment z Juliusz German "Błękitny Jenerał" - wiersz baśń prawdziwa.

   https://s19.directupload.net/images/user/200210/u3l65fy2.jpg
    • m.maska Re: 100 rocznica Zaślubin Polski z Bałtykiem 12.02.20, 00:41
     al-szamanka napisała:

     > m.maska napisała:
     >
     > > Piekny obraz J.Kossaka...
     > >
     > > https://s19.directupload.net/images/user/200211/m3ewhf4m.jpg
     > >
     >
     > Taki bardzo wzniosły.
     >
     >

     A nie, to obraz Wojciecha Kossaka

     Obraz "Zaślubiny Polski z morzem" Wojciecha Kossaka trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. W 95. rocznicę odzyskania dostępu Polski do Bałtyku kupione z rąk prywatnych płótno zostało uroczyście zaprezentowane.

     W uroczystości wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

     "Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie" - powiedział prezydent.

     "Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

     Bronisław Komorowski podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Ligi Morskiej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. "To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny" - podkreślił.

     Datowane na 1930 r. płótno przedstawiające wydarzenia z 10 lutego 1920 r., kiedy to gen. Haller wrzucił do Bałtyku pierścień, zostało zakupione dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

     Prezydent podziękował za tę "hojność, która ma wzbogacić naszą wyobraźnię". "Tak już jesteśmy skonstruowani, że łatwiej doceniamy, pamiętamy o ważnych wydarzeniach, jeśli potrafimy je sobie wyobrazić. Niewątpliwie i ten, i wiele innych obrazów Kossaka zapłodniły polską wyobraźnię i zbudowały nasz sposób myślenia i pamiętania o żołnierzach polskich" - mówił prezydent.

     Szef MON Tomasz Siemoniak zaznaczył zaś, że polska miłość do morza w 2016 r. "powinna znaleźć materialny wyraz w postaci nowych okrętów dla Marynarki Wojennej".

     10 lutego 1920 r. dowódca Frontu Pomorskiego gen. broni Józef Haller na rozkaz naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przekazanego przez gdańską Polonię.(PAP)
  • a74-7 Re: 100 rocznica Zaślubin Polski z Bałtykiem 11.02.20, 15:37
   a-pesni.org/polsk/hymndobalt.htm
   Muzyka Feliksa Nowowejskiego
   Słowa Stanisława Rybki

   Wolności słońce pieści lazur,
   Łódź nasza płynie w świata dal,
   Z okrętu dumnie polska flaga
   Uśmiecha się do złotych fal.

   I póki kropla jest w Bałtyku,
   Polskim morzem będziesz ty,
   Во о twe wody szmaragdowe
   Plynęla krew i nasze łzy.
   Во о twe wody szmaragdowe
   Plynęla krew i nasze łzy.

   Strażnico naszych polskich granic,
   Już dala brzmi zwycięski śpiew
   I nie oddamy cię Bałtyku,
   Zamienisz ty się pierwej w krew.

   I póki kropla jest w Bałtyku...

   Płyń, polska floto, рłyń na krańce,
   Powita cię uchodziec brat,
   Twa flaga dumnie niech powiewa,
   Wolność i sławę niosąc w świat.

   I póki kropla jest w Bałtyku...

   Nad morzem krążył orzeł biały
   I ochrzcił fale własną krwią.
   Pomorskie fale rozbrzmiewają
   Nad brzegiem morza piosnką tą:

   I póki kropla jest w Bałtyku...
   • m.maska Re: 100 rocznica Zaślubin Polski z Bałtykiem 11.02.20, 17:54
    to ja tutaj skopiuje to co w linku na dole...

    W 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, а wraz z nią - dostęp do morza. Było to doniosłe wydarzenie w naszych dziejach. W następnym roku powstał Hymn do Bałtyku. Do słów Stanisława Rybki, oficera powstania wielkopolskiego 1918 i autora wierszy patriotycznych - muzykę skomponował słynny już wówczas twórca Roty, Feliks Nowowiejski. Utwór początkowo nosił tytuł Nasz Bałtyk - Hymn polskiej floty - op. 38 nr 3. (Później zastosowano skrócony tytuł Hymn do Bałtyku) Jeszcze przed napisaniem Roty (1910), Nowowiejski odniósł międzynarodowy sukces swoim oratorium Quo vadis (1917), które stało się najsłynniejszym oratorium w całych dziejach muzyki polskiej. Вуł on również twórcą wielu innych, hymnicznych pieśni patriotycznych.

    ***

    Feliks NOWOWIEJSKI (1877-1946), kompozytor, organista-wirtuoz, dyrygent, pedagog, publicysta, dzialacz narodowy pochodzący z Warmii. Największym jego sukcesem międzynarodowym było oratorium Quo vadis (1907, wg. Н. Sienkiewicza), które stało się najsłynniejszym wśród wszystkich oratoriów kompozytorów polskich. Na trwałe weszła też do repertuaru jego opera Legenda Baityku (1924). Wśród wielu pieśni patriotycznych Nowowiejskiego największy rozgłos zdobyła Rota (1910, sł. М. Konopnickiej) i Нуmn bo Bałtyku (1919, sł. St. Rybka)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka