Dodaj do ulubionych

Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares

27.05.20, 01:01
Poprzedni dzień spędziłyśmy w Madrycie, a ponieważ co drugi dzień postanowiłyśmy wypuszczać się w okolice Madrytu, tym razem było to niewielkie miasteczko Alcalá de Henares; opis poprzedniego dnia pod linkiem:
Hola España 😄 30.05.18 - Madrid(5) (link)
Obserwuj wątek
  • al-szamanka Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 27.05.20, 21:14
   Alcalá


   od dawna bra­ku­je anio­łów
   więc to bo­cia­ny
   chro­nią skrzy­dła­mi
   krzy­że dum­nych świą­tyń

   pół­cie­nie za­po­wia­da­ją sje­stę
   mój prze­wod­nik ma na imię cie­ka­wość
   albo - wchło­nąć jak naj­wię­cej
   w krę­tych ulicz­kach znaj­du­ję ślady
   kocie łby tknię­te stopą Ce­rvan­te­sa
   go­rą­co

   wia­tra­ków chyba tu nigdy nie było
   • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 28.05.20, 13:45
    al-szamanka napisała:

    > Alcalá
    >
    >
    > od dawna bra­ku­je anio­łów
    > więc to bo­cia­ny
    > chro­nią skrzy­dła­mi
    > krzy­że dum­nych świą­tyń
    >
    > pół­cie­nie za­po­wia­da­ją sje­stę
    > mój prze­wod­nik ma na imię cie­ka­wość
    > albo - wchło­nąć jak naj­wię­cej
    > w krę­tych ulicz­kach znaj­du­ję ślady
    > kocie łby tknię­te stopą Ce­rvan­te­sa
    > go­rą­co
    >
    > wia­tra­ków chyba tu nigdy nie było
    >
    >

    Były wszędzie, na każdym dachu, przy każdej dzwonnicy, nie jedno gniazdo a wiele, gniazda założone po sąsiedzku, tworzyły całe grupy, w niektórych z nich już całe rodziny, wraz z potomstwem...

    https://s12.directupload.net/images/user/200528/fp7cyvx2.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 06.06.20, 18:05
     Wysiadłyśmy na małej stacji kolejowej; na ulicy prowadzącej od stacji znajduje się Palacete de Laredo, pałacyk zbudowany w XIX wieku w stylu neomudéjar.
     Małe senne miasteczko – można by tak pomyśleć – szczególnie te bocianie gniazda sprawiają wrażenie, że w takim miejscu niewiele się dzieje, niewielki ruch i myliłby się ten kto by tak myślał, Alcalá de Henares to całkiem spore miasto uniwersyteckie – jakby nie było 200 tys. mieszkańców i około 30 tys. studentów.
     Ale my chciałyśmy obejrzeć Starówkę – to tam po drugiej stronie torów, za stacją kolejową znajduje się to duże Alcalá de Henares – tętniące życiem, przemysłowe.

     https://s12.directupload.net/images/user/200606/pzzu2xjy.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 07.06.20, 01:34
      ALCALÁ DE HENARES

      https://s12.directupload.net/images/user/200607/wlu2knhx.jpg

      Z Wikipedii
      Alcalá de Henares (pol. Alkala) – miasto w Hiszpanii nad rzeką Henares (dopływ rzeki Jarama), w regionie Madryt. Położone jest 30 km od Madrytu.
      Miasto jest jednym z najstarszych w Hiszpanii, z tego powodu jego zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W XV wieku powstał tu uniwersytet.
      Początki miasta sięgają czasów XII w. – XV wieku, kiedy to często było miejscem obrad Kortezów i rezydencją królów kastylijskich. Z końcem XV wieku arcybiskup Toledo, Francisco Ximénez de Cisneros ufundował tu, na wzór wielkich ośrodków naukowych ówczesnej epoki, Colegio Mayor, Colegio de San Ildefonso oraz 13 mniejszych kolegiów. Następnie utworzono Colegio de San Filipe i Santiago i Colegio del Rey, te ostatnie ufundował zaś Filip II. Dziś Uniwersytet Alcalá jest bardzo prężnym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym, kształcącym rocznie tysiące studentów, w tym także wielu obcokrajowców. W historii miasta ważną postacią jest sam Miguel de Cervantes autor powieści Don Quijote, który przyszedł tu na świat; urodzili się tu również Ferdynand I Habsburg i Katarzyna Aragońska. Centralny plac miasta nosi nazwę Plaza de Cervantes, na którym znajduje się muzeum Cervantesa. Miasto posiada wiele atrakcji turystycznych, można tu odnaleźć ślady kultury rzymskiej, muzułmańskiej, różnych prądów i epok kultury europejskiej.
      Jest to również miasto o dobrze rozwiniętym przemyśle chemicznym (przede wszystkim włókna syntetyczne) i farmaceutycznym oraz sferze usług. Jest tu także przemysł spożywczy (mięsny, olejarski, młynarski). Miasto z najliczniejszą polską emigracją w Hiszpanii (ok. 40 tys.).
      W mieście znajduje się stacja kolejowa Alcalá de Henares.

      https://s12.directupload.net/images/user/200607/g785xc9t.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 08.06.20, 02:37
       Alcalá de Henares w czasach rzymskich nosiło nazwę Complutum.
       W roku 1499 powstał tam jeden z najbardziej znaczących uniwersytetów Europy, Universidad de Alcalá, Universidad Complutense lub Universidad Cisneriana (Complutensis Universitas), uniwersytet przeniesiono w 1836 roku do Madrytu. Budynek uniwersytetu i historyczne centrum Alcalá de Henares od 1998 roku znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
       Nazwa miasta pochodzi z jęz. arabskiego القلعة, (al-Qalʿa‚ zamek, twierdza‘) i od Henares, rzeki przepływającej przez miasto.
       Miasto ma 195.649 mieszkańców (stan 1 styczeń 2019), jest położone na wschodnim obrzeżu aglomeracji Madrytu (Área Metropolitana de Madrid liczącej 5,4 milionów mieszkańców). Od 1991 jest siedzibą biskupstwa rzymsko-katolickiego.
       Mieszkańcy Alcalá nazywają się Alcalaínos albo, wg nazwy „Complutum“ jakie miasto nosiło w okresie rzymskim, Complutenses.

       https://s12.directupload.net/images/user/200608/obzrw9by.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 15.06.20, 02:54
    Pierwotny kościół Santa María został zniszczony w początkach wojny domowej w 1936 roku. Po wojnie określenie „Iglesia de Santa María la Mayor” zostało przeniesione na kościół jezuitów Colegio Máximo de la Compañía de Jesús.
    Jego budowę rozpoczęto w 1567 roku i przerwano,można ją było ukończyć dopiero w latach 1602-1620 dzięki darowiznom rodziny Mendoza. Styl jest konwencjonalny dla kościołów jezuickich z uwzględnieniem wpływów włoskich. Na fasadzie umieszczono cztery statuy: San Pedro, San Pablo, San Ignacio i San Francisco Javier. O związkach z rodziną Mendozów świadczą herby umieszczone na fasadzie. Główny ołtarz jest w stylu barokowym, wykonany przez jezuitę Francisco Bautista ; oryginalne malowidła zniszczone podczas wojny domowej zostały odtworzone.

    https://s12.directupload.net/images/user/200615/vzsfba8u.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 15.06.20, 02:58
     Ale to nie kościół stanowi główny obiekt kultu, a połączona z nim kaplica Capilla de las Santas Formas.

     Capilla de las Santas Formas (Kaplica Świętych Hostii).
     XVIII-wieczna kaplica Santas Formas to niezwykła kaplica usytuowana obok kościoła parafialnego Santa María przy ulicy Libreros. W 1699 roku została ona wspaniale ozdobiona przez Juana Vicente de Ribera. W drugiej dekadzie XVIII wieku dodano zakrystię. Powodem budowy kaplicy było przechowywanie i kult 24 hostii, które otrzymał kapłan Juarez w 1597 r., a z biegiem czasu okazało się, że nie ulegają one rozkładowi.

     https://s12.directupload.net/images/user/200615/lpq3bhi7.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 15.06.20, 03:06
      Fiesta de las Santas Formas, stał się symbolem miasta i był jedną z trzech największych uroczystości religijnych (wraz z Santos Niños i Virgen del Val) od początku XVII wieku, aż do zaniknięcia Santas Formas podczas hiszpańskiej wojny domowej.
      Dla mieszkańców jest jednak wciąż bardzo ważnym Świętem.

      https://s12.directupload.net/images/user/200615/d65pqugv.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 22.06.20, 13:57
   Alcalá de Henares ma ważne stanowiska archeologiczne, które świadczą o obecności różnych ludów i kultur w okolicy. Założenie Alcalá sięga celtyckiego miasta Ikesankon Kombouto, na którego podwalinach w pierwszych latach po Chrystusie, w dolinie rzeki Henares, Rzymianie założyli pierwsze osiedle pod nazwą Complutum od którego wywodzi się określenie mieszkańców „Complutense”. Miasto rozkwitało ponieważ stanowiło ważny punkt na trasie miedzy Mérida i Saragossa i liczyło 10 tys. mieszkańców. W 711 r., w okresie inwazji mauretańskich Berberów, w tym czasie chrześcijańskie miasto nie zostało podbite. Po drugiej stronie Henares powstała zbudowana przez muzułmanów forteca, która istniała przez ponad 400 lat w stosunkowo spokojnej koegzystencji z sąsiednią osadą zamieszkałą przez chrześcijan. Po inwazji arabskiej miasto wyludniło się i dawne Complutum zamieniło się w arabską twierdzę „Al-Qal'at Wadi-L-hiyara”, od którego pochodzi nazwa Alcalá de Henares.
   W 1118 r. arcybiskup Toledo Bernardo de Sedirac podbił osadę muzułmańską. Po podboju powstało średniowieczne centrum miasta wokół świątyni San Yuste, rozwinęło się dokładnie w miejscu, gdzie na początku IV wieku zgodnie z tradycyjnym przekazem zostało straconych dwóch małych chrześcijan o imieniu Justo i Pastor.
   Alcalá otrzymała prawa miejskie w 1184 r. powstała duża społeczność żydowska; w połowie XV wieku liczyła ponad sto rodzin.
   W 1129 roku Król Alfonso VII de Castilla podarował Alcalá i ziemie przylegle, arcybiskupom Toledo. Zbudowali oni wspaniały zamek, a później pałac, który zamieszkiwali królowie i szlachta w którym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń: narodziny królowej i cesarza, ale też pierwsze spotkanie Krzysztofa Kolumba z królami katolickimi, konsylia, posiedzenia Rady Kastylijskiej itp.
   W 1499 r Kardynał Cisneros Francisco Jiménez de Cisneros, arcybiskup Toledo, do którego diecezji należało w tym czasie miasto Alcalá de Henares założył Uniwersytet Complute.

   https://s12.directupload.net/images/user/200622/nkhi2hkd.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 22.06.20, 14:06
    Wraz z budynkiem burmistrza Colegio, Cisneros zbudował od 1499 roku dwanaście Colegios Menores. Colegios były częścią uniwersytetu, w której mieszkali i uczyli się studenci, którzy uczęszczali na wykłady różnych katedr. W późniejszym czasie pod patronatem królów i arystokratów dodano inne Colegios. Zakony zakładały klasztory w Alcalá de Henares, które prowadziły szkolenie członków zakonu w ścisłej współpracy z uniwersytetem. W ten sposób w okresie renesansu miasto uniwersyteckie rozwinęło się w obrębie średniowiecznego miasta i obok niego.

    Miasto zamieniło się wkrótce w jedno z wiodących centrów rozwoju europejskiego renesansu. Nastąpiło ożywienie w budownictwie spowodowane przez kontrreformację; opracowano unikalny model miasta, który jest w całości poświęcony kulturze i jest uważany za model nowoczesnego hiszpańskiego rozwoju urbanistycznego, a który został zachowany w niezmienionej formie.

    https://s12.directupload.net/images/user/200622/hbpdivay.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 22.06.20, 14:09
     Fasada uniwersytetu
     W latach 1537–1553 zbudowano symboliczne dzieło dziedzictwa Complutensian. Nowa wapienna fasada z sąsiedniego miasta (Tamajón) autorstwa Rodrigo Gil de Hontañón została umieszczona na ceglanej fasadzie. Wszystko to pod nową, zaskakującą tożsamością, która czyni ten zabytek jednym z kamieni milowych architektonicznego i rzeźbiarskiego stylu renesansowego i plateresko w Hiszpanii.

     https://s12.directupload.net/images/user/200622/w6yc52hr.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 22.06.20, 20:37
      Przyznanie nagrody literackiej Cervantesa
      Co roku, 23 kwietnia, król Hiszpanii wręcza Nagrodę Literacką Cervantesa (najbardziej prestiżową nagrodę literacką w języku hiszpańskim) w Paraninfo Uniwersytetu w Alcalá (o czym zadecydowano w roku poprzedzającym). Pisarze tacy jak Jorge Guillen, María Zambrano, Jorge Luis Borges, Camilo José Cela, Juan Carlos Onetti i Roa Bastos otrzymali tę nagrodę.
      Przyznanie nagrody po raz pierwszy nastąpiło w 1976 r. i wręczono ją po raz pierwszy w 1977 r.

      https://s12.directupload.net/images/user/200622/t6mesjm8.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 04.07.20, 17:19
       Los Colegios Menores (kolegia uniwersyteckie)
       Rozwój miasta Alcalá w XVI i XVII wieku stanowił ważny etap końcowy, który wieńczył monumentalne i akademickie miasto uprzywilejowane przez kardynała Cisnerosa. Po Colegio Mayor (głównym college'u) powstały Colegios Menores zbudowane jako uzupełnienie uniwersytetu.
       Wśród nich: Malaga, Caracciolos, Jesuitas, Mínimos, Trinitarios Descalzos i San Pedro y San Pablo, które dziś służą jako Wydział Historii i Nauk Humanistycznych, Filologii, Prawa, Administracji Biznesowej, Biblioteki i Administracji Uniwersytetu

       https://s12.directupload.net/images/user/200704/qznug3gp.jpg
       • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 04.07.20, 17:27
        Colego Mayor de San Ildefonso. Universidad de Alcalá
        Uniwersytet Complutense został założony w 1499 r., w okresie rozkwitu renesansu, jako marzenie kardynala Cisneros - franciszkanina. Osobowości takie jak Nebrija, Quevedo, Lope de Vega lub Tirso de Molina mieszkaly, uczyły się i studiowały w murach Colegio Mayor de San Ildefonso. Miasto zmieniło się w duże centrum kultury.
        Colegio Mayor miał różne oddzialy: Escuelas lub Colegio de Santo Tomás, Dziedziniec filozofów, Dziedziniec trzech języków, Paraninfo (audytorium) lub uniwersytecka kaplica San Ildefonso, gdzie znajduje się grobowiec kardynała Cisnerosa wykonany z marmuru z Carrary.

        https://s12.directupload.net/images/user/200704/f4ooc5k7.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares 04.07.20, 18:02
         W Hiszpanii w roku 1865 również klasztory i colegios w Alcalá de Henares uległy rozwiązaniu w ramach konfiskaty, budynki przeszły na rzecz państwa i zostały sprzedane. Część obiektów i administrację w roku 1836 przeniesiono do Madrytu.
         Universidad Complutense de Madrid (Complutense pochodzące z łacińskiej nazwy miasta Alcalá) uważany jest od 1970 roku za historycznego spadkobiercę "starego” uniwersytetu w Alcalá de Henares.
         W ramach reformy administracyjnej w roku 1821 sąsiednia Guadalajara, którą odwiedziłyśmy na początku naszej podróży została stolicą prowincji; tym samym Alcalá de Henares stała się nic nieznaczącym miejscem na trasie między Madrytem i Saragossą. Miasto utraciło połowę swoich mieszkańców.
         Podczas hiszpańskiej wojny domowej przywódca POUM Andreu Nin został porwany do Alcalá de Henares i od 18 do 21 czerwca 1937 roku torturowany przez agentów NKWD.
         Zauwazalny przyrost ludności nastąpił po włączeniu miasta w obręb obszaru metropolitalnego Madrytu pod koniec Dyktatury Franco.
         W roku 1977 założono nowy Universidad de Alcalá de Henares, który od roku 1978 jest całkowicie niezależny. W roku 2014 nowy uniwersytet wykorzystywał już piętnaście budynków zbudowanych w latach 1499-1836 i należących do dawnego uniwersytetu.

         https://s12.directupload.net/images/user/200704/i3l4bk67.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka