Dodaj do ulubionych

Eksplozja w Bejrucie

05.08.20, 18:38
Co najmniej 113 zabitych, tysiące rannych. Co wiemy o eksplozji w Bejrucie?

We wtorek późnym popołudniem potężna eksplozja wstrząsnęła stolicą Libanu, Bejrutem. W środę po południu libańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w jej wyniku zginęło co najmniej 113 osób, a około 4 tysiące doznały obrażeń (według mediów zabitych może być co najmniej 135, a rannych około 5 tysięcy). Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia. Libańskie władze jako przyczynę tragedii podają pożar niebezpiecznych chemikaliów składowanych w porcie.
1. Co się stało?

Do eksplozji doszło 4 sierpnia po godzinie 17 czasu polskiego (po godzinie 18 w Bejrucie) w centralnym punkcie portu, tuż obok portowego silosu. Eksplozja zniszczyła całkowicie wiele pobliskich budynków, uszkodziła też setki innych znajdujących się w promieniu kilku kilometrów – w tym, znajdującą się ponad 1500 metrów od miejsca wybuchu, siedzibę premiera Libanu.

Wybuch był tak silny, że był odczuwalny na Cyprze, wyspie odległej od Bejrutu o 240 kilometrów. Nad Bejrutem jeszcze wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu.
Obserwuj wątek
  • m.maska Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 18:45
   To nie pierwszy przypadek, ze dochodzi do eksplozji, po ktorej pozostaje wylacznie lej i setki ofiar.

   We wrzesniu 1921 - a wiec 99 lat temu, doszlo do eksplozji w Ludwigshafen, w Oppauer Werk der Badischen Anilin- & Soda-Fabrik lepiej znanym pod skrotem BASF - sila ekslpozji byla tak wielka, ze w oddalonym o 25 km Worms(Wormacja) w katedrze wylecialy wszystkie sredniowieczne witraze.
   Obraz owczesnych zniszczen widoczny jest na zdjeciu:

   https://s12.directupload.net/images/user/200805/83zatm8w.jpg
   • m.maska Re: Eksplozja w Bejrucie 05.08.20, 18:51
    Skladowane tam chemikalia spowodowaly reakcje lancuchowa, ktora w efekcie doprowadzila do eksplozji.
    Dzisiaj Beirut poszukuje winnych, oskarza Izrael - zamiast przyjrzec sie kolejnym eksplozjom w roznych zakatkach swiata... vide Tianjin (2015 www.wikiwand.com/pl/Eksplozja_w_Tiencinie), czy wlasnie duzo wczesniejsze BASF Ludwigshafen.
  • m.maska Re: Eksplozja w Bejrucie 06.08.20, 19:21
   To juz bylo... i niczego nie nauczylo. Jak slysze, po co patrzec wstecz, po co komu historia? ano po to, zeby takie rzeczy sie nie powtarzaly, aby uczyc sie na bledach innych...

   z wikipedii:

   Katastrofa w Texas City (ang. Texas City disaster) w dniu 16 kwietnia 1947 roku, spowodowana została pożarem, a następnie eksplozją około 2300 ton saletry amonowej w ładowniach francuskiego statku s/s „Grandcamp” w porcie w Texas City, w stanie Teksas, skutkiem czego zginęło 581 osób, a wiele tysięcy odniosło rany i obrażenia. Efektem katastrofy było wytoczenie rządowi Stanów Zjednoczonych pierwszego w dziejach USA sądowego pozwu zbiorowego w oparciu o właśnie uchwaloną Federalną Ustawę o Dochodzeniach Deliktowych (FTCA). Sprawa została wytoczona w imieniu 8485 poszkodowanych.
   • rena-ta49 Re: Eksplozja w Bejrucie 07.08.20, 20:40
    Do pierwszej doszło zakładach BASF w niemieckim mieście Oppau we września 1921 r. Wybuch ok. 450-tonowej mieszaniny saletry amonowej i siarczanu amonu w tamtejszej fabryce nawozów skutkował śmiercią 561 robotników. Do podobnej w skutkach tragedii doszło w Teksasie w kwietniu 1947 r. Wybuch 2300 ton saletry amonowej pociągnął za sobą śmierć 570 osób. W tym samym roku we francuskim porcie Brest doszło do eksplozji na norweskim statku Ocean Liberty; zginęło kilka osób z obsługi transportowca.

    W mniej odległych czasach również miało miejsce kilka wypadków, do których przyczynił się azotan amonu. We wrześniu 2001 r. doszło do wybuchu przechowanych w starym hangarze lotniczym w Tuluzie 300 ton saletry amonowej. Wybuch był odczuwalny w promieniu 80 km od miejsca eksplozji. Zginęło 341 osób – przypomina AFP.
    www.tvp.info/49276790/saletra-amonowa-byla-przyczyna-kilku-powaznych-katastrof-w-przeszlosci

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka