Dodaj do ulubionych

Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7)

23.09.20, 16:56
Poprzedniego dnia jeździłyśmy trochę po okolicy Madrytu, najpierw byłyśmy w
Hola España 😄 31.05.18 - Alcalá de Henares (link)
potem w
Hola España 😄 31.05.18 - Torrejón de Ardoz (link)
a w końcu wróciłyśmy do Madrytu
Hola España 😄 31.05.18 - Madrid(6) (link)
Obserwuj wątek
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.09.20, 14:27
   Tego dnia do południa oglądałyśmy „ulice” i place Madrytu. Ulice – właściwie jedną ulicę: Gran Via.

   Rozpoczęłyśmy od Plaza de España, bo tam wyszłyśmy z „kanałów" na powierzchnię tzn. z metra. Zwykle wszystkie opisy Gran Via rozpoczynają się od drugiego końca tej arterii – ale my chciałyśmy się znaleźć na tym drugim końcu o określonej godzinie – jak się okazało zupełnie niepotrzebnie.
   Plaza de España to popularne miejsce spotkań. Kończy się tu arteria Gran Via, blisko jest do starówki, a pośrodku ustawiono pomnik Cervantesa - pisarz siedzi na wysokim obelisku, a przed nim stoją posągi Don Kichota i Sancho Pansy.
   Plaza de España znajduje się u zbiegu kilku ważnych ulic i jest punktem wyjścia w drodze do wielu dzielnic Madrytu.
   Przed kilkoma wiekami był tu strumień i łąka, a mieszkańcy przychodzili odpocząć od letnich upałów. W XVII w. powstał bulwar i zbudowano (nieistniejący już) klasztor, który od razu zamieniono na koszary. Swój obecny wygląd plac zyskał w XX w.

   Po północnej stronie placu, pod numerami 18 i 19, znajdują eis dwa wieżowce: Torre de Madrid i Edificio España. Oba pochodzą z lat 50. XX w. i są jednymi z bardziej reprezentatywnych konstrukcji z pierwszego okresu frankizmu. Przysadzisty Edificio España był planowany jako samowystarczalne miasteczko w miniaturze, na modłę amerykańską. Można się po nim poruszać korzystając z 32 wind, a w najwyższej części liczy 26 pieter. Portal główny zaprojektowano w stylu neobarokowym, na dachu jest basen, będący zarazem zbiornikiem przeciwpożarowym.
   Torre de Madrid jest wyższy: ma 34 pietra i ok. 140m wysokości. To więcej niż Pałac Kultury w Warszawie, który mierzy ok. 120 m. W chwili ukończenia wieżowiec był - jak twierdzili jego twórcy - najwyższym na świecie budynkiem o konstrukcji z betonu. Posiadał też najszybsze windy (pokonywały 3,5 m na sekundę). Charakterystycznym elementem białej budowli są lekko wystające narożne balkony przerywające monotonie pionowej struktury.

   https://s12.directupload.net/images/user/200927/rqusczy3.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.09.20, 14:41
    Na rogu Calle de Bailén, pod numerem 8, wznosi się eklektyczny budynek w stylu francuskim. Zbudowano go pod koniec XIX w. dla Edificio de la Real Compañía Asturiana de Minas(Asturyjska Kompania Górnictwa Węglowego).
    Dwa rozchodzące się ukosem skrzydła oraz środek gmachu zwieńczone są wieżami z kopułą krytą łupkiem. Między nimi, na tle ciemnej łupkowej dachówki, odznaczają się wyraźnie obramowane na biało okna poddasza. Ściany są połączeniem czerwonej cegły i jasnego kamienia, a elementy ozdobne to rzeźbienia i kute kraty. Na tyłach budynku znajduje się duża hala kryta dachem z żelaza i szkła. Gmach pełni funkcję sali wystawowej.

    Pod numerem 2 przy Calle de Ferraz rozpiera się dumnie Casa Gallardo, laureat nagrody władz miejskich z 1915 r. Modernistyczny budynek w stylu francuskim zaprojektowano z wielką pieczołowitością. Dominują w nim łagodne linie krzywe. Zaokrąglony narożnik zwieńczono trzema kopułami, a ściany dekorowane są motywami roślinnymi.
    Pod numerem 13 przy Plaza de España wznosi się Iglesia de Santa Teresa y San José (kościół św. Teresy). Zbudowany w latach 20. XX w., formą miał nawiązywać do duchowej "twierdzy wewnętrznej”, o której pisała mistyczka św. Teresa z Ávila. Kształtem przypomina więc średniowieczną fortecę, której najwymowniejszym elementem są blanki wieńczące ściany. Sąsiedni klasztor ma zwierzeco-roślinną dekorację portalu.
    Różnica terenu, na którym stoi budowla, jest tak wielka, że parterowi od strony placu odpowiada czwarta kondygnacja na tyłach. Kościół wieńczy kopuła w stylu nawiązującym do bizantyjskiego, dobrze widoczna od strony Pałacu Królewskiego. Jej mozaikowe wykończenie sprawia wrażenie, jakby świątynia założyła kolorową, włóczkową czapeczkę.

    https://s12.directupload.net/images/user/200927/vm6c8j7a.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.09.20, 15:04
     Pomnik Cervantesa
     Po obejściu całego Plaza de España można odpocząć w cieniu drzew nad sadzawką podziwiając pomnik ku czci Miguela Cervantesa (1547- 1616) - pod ochroną policji.
     Konkurs na monument rozpisano na początku XX w., z okazji trzechsetnej rocznicy śmierci pisarza, ale ukończono go dopiero w latach 50., po wojnie domowej. Pierwszą fazę projektu finansowały wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne, toteż kamienną kolumnę - główny element pomnika - zwieńczono symbolicznym globem ziemskim. Cervantes siedzi poniżej.
     Kolumnę zdobią także postacie alegoryczne i bohaterowie dzieł mistrza, z tylu zaś znajduje się niewielka fontanna. Nad brzegiem sadzawki umieszczono dwa posągi z brązu: błędny rycerz Don Kichot na Rosynancie i jego wierny giermek, Sanczo Pansa, na uroczym osiołku. Nie mogło zabraknąć oczywiście wielkiej miłości rycerza, która pojawia się na bokach kolumny w obu znanych z powieści wcieleniach: jako wyidealizowana Dulcynea z Toboso oraz jako jej pierwowzór, chłopka Aldonza Lorenzo.

     https://s12.directupload.net/images/user/200927/m6rw52n8.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 16:01
   GRAN VÍA - MADRID

   Wielkomiejska elegancja
   Nazwa Gran Vía oznacza "Wielką Drogę". Tutejszy ruch, zgiełk i monumentalność budowli potrafiły na pewno porwać i oszołomić, ale nie w dobie remontów, przebudów i zwężeń.
   Gran Vía to może nie najdłuższa, ale jedna z najważniejszych arterii Madrytu. Przebiega w bezpośredniej bliskości historycznego centrum miasta i razem z Calle de Alcalá łączy dwa newralgiczne punkty: słynne place Cibeles i España,węzły komunikacyjne kierujące ruch do wszystkich części stolicy. W godzinach szczytu aleja jest zupełnie zakorkowana.

   https://s12.directupload.net/images/user/200929/oscjw6mk.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 16:08
    Pomysły na wytyczenie arterii ułatwiającej ruch w Madrycie, która nie przecinałaby Puerta del Sol, pojawiały się już w XIX w. - wbrew pozorom, korki nie zaczęły doskwierać Madrytowi dopiero w XXw. Prace rozpoczęły się jednak dopiero w 1910 r. i trwały aż do Wojny Domowej w latach 30.

    https://s12.directupload.net/images/user/200929/k4ex5fkf.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 16:17
     Aleja nie przebiega w linii prostej, ponieważ podczas jej konstrukcji postanowiono zachować trzy budynki sakralne (jeden z nich już nie istnieje). Podzielono ją zatem na trzy odcinki: pierwszy - od połączenia z Calle de Alcalá do Red de San Luis, drugi - do Plaza del Callao i trzeci - do Plaza de España.
     Inne budowle musiały jednak zniknąć z mapy miasta, by można było stworzyć szeroką, reprezentacyjną arterię. Zniknęły 22 ulice, a drugie tyle uległo przebudowie. Wytyczenie szerokiej alei w gąszczu zabudowy okrzyknięto "chirurgią urbanistyczną" Powstające gmachy górowały nad okolicznymi kamienicami - i górują do dziś, chociaż nikt już nie nazwie ich drapaczami chmur.

     https://s12.directupload.net/images/user/200929/hlz35fb9.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 16:28
   Można poczuć się przytłoczonym architekturą Gran Vía i pobliskiej Calle de Alcalá, można ją uważać za zbyt rnonumentalną i pompatyczną, mimo to miło jest zawiesić oko na eleganckich gmachach zaprojektowanych z pomysłem, zdobnych w kopuły, kolumienki, wieżyczki i posągi ustawione na dachach.

   Za przykład posłużyć mogą dwa motywy, które stały się symbolami Gran Vía: figura skrzydlatej Wiktorii o wydatnym biuście na budynku Metrópolis oraz ogromna, neonowa reklama Schweppesa na wieży gmachu Capitol przy Plaza del Callao.

   https://s12.directupload.net/images/user/200929/fktqjo8v.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 17:19
    Gran Via to ulica kin, hoteli, restauracji i sklepów. Nie są to miejsca tanie, dlatego warto odwiedzić lokale znajdujące się w pewnym oddaleniu od alei lub spróbować szczęścia w licznych lokalach gastronomicznych dzielnicy Chueca; ta okolica jednak pomimo sąsiedztwa, z Gran Via nie cechuje się ani powagą ani elegancją. Można polecić ją wszystkim zainteresowanym awangardowymi subkulturami, zwanymi w Hiszpanii tribus urbanas (plemiona miejskie).
    Oprócz przyciągających oko kamienic, wśród których można zobaczyć prawdziwe ikony Madrytu, przy Gran Vía znajduje się również wiele eleganckich sklepów i liczne kina.

    https://s12.directupload.net/images/user/200929/bvvc5zcj.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 29.09.20, 20:26
     Plaza del Callao

     Przy Plaza del Callao, 2, wznosi się budynek kina – Cine Callao. Powstał w 1927 r., a jego projektantem był Gutiérrez Sot. Modernistyczna dekoracja gmachu wygląda tak, jakby ściany były pokryte gobelinami. Na narożnej wieży wieszano plakaty filmowe. Kino urządzało także pokazy filmowe pod chmurką, na dachu. Seanse rozpoczynały się pół godziny później niż w sali, by można było wykorzystywać te same kopie filmów – poszczególne rolki kolejno trafiały na górę.

     https://s12.directupload.net/images/user/200929/rzdalner.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 16:17
      Przy Plaza del Callao stoi też jedna z wizytówek Gran Vía i madryckiej architektury: Edificio Capitol (Gran Via, 41). Znany tez pod nazwą Carrión, jest przykładem licznych zwężających się gmachów narożnych u zbiegu ulic, których połączenie ma kształt litery V. CapitoI – zainspirowany ekspresjonizmem niemieckim - powstał w 1933 r. Jego autorami byli młodzi architekci Luiz Martinez- Feduchi i Vicente Eced. Zaprojektowali śmiały, awangardowy budynek, wykorzystujący najnowsze ówczesne technologie.
      Charakterystycznym elementem gmachu jest czteropiętrowa wieża z zawieszoną na niej neonową reklamą napoju Schweppes. Co ciekawe, między szóstym a dziewiątym piętrem urządzono pierwsze w Madrycie umeblowane mieszkania do wynajęcia. Meble zaprojektował sam Feduchi, za co został dwukrotnie nagrodzony. W budynku mieści się też sala kinowa o wysokości pięciu kondygnacji. W chwili powstania była niezwykle nowoczesna: zaskakiwała rozwiązaniami takimi jak tkaniny przeciwpożarowe czy klimatyzacja.
      Edificio Capitol był jednym z pierwszych klimatyzowanych budynków Madrytu.

      Naprzeciwko, pod numerem 4, stoi jeszcze jeden budynek, który pełni funkcje kina. To elegancki kasztanowy Palacio de la Prensa (Pałac Prasy), zbudowany w 1928 r. jako wielofunkcyjna siedziba Stowarzyszenia Prasowego.
      I ten gmach wyróżnia potężna narożna wieża, z motywem łuku półkolistego. Budynek ma ceglaną fasadę po raz pierwszy wykorzystaną na Gran Vía właśnie przy jego budowie. Obecnie w Palacio de la Prensa mieści się także dyskoteka.
      Przy tętniącym życiem Plaza de Callao, przez który stale przepływają tłumy, sporo jest też wielkich lokali komercyjnych. Wąziutki strzelisty budynek FNAC oferuje głównie książki i muzykę, sąsiaduje z nim magazyn znanej sieci El Cortes lnglés.
      Na Gran Vía można też jeszcze spotkać tradycyjnego pucybuta.

      https://s12.directupload.net/images/user/200930/i2mosnut.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 16:22
       Spór o tamę
       W rezultacie budowy Gran Vía przestały istnieć uliczki o tak szczególnych nazwach, jak Parada (Tama), Anque os pese(Nawet Wbrew Wam) i Enhoramala vayas (Obyś Szedł w Złą Godzinę).
       Skąd to osobliwe nazewnictwo? W okolicy istniała tama przy młynie, o którą wiedli spór mieszkańcy. Jedni grozili zburzeniem młyna nawet wbrew woli sąsiadów, inni odgrażali się, że będą silą bronić budowli. Niedaleko przebiegała jeszcze jedna ulica o niezbyt zachęcającej nazwie: Sal si puedes (Wyjdź Stąd, Jeśli Możesz).

       https://s12.directupload.net/images/user/200930/q4bgfgl2.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 16:41
         Jeżeli ktoś chciałby na własne oczy przekonać się jak wygląda mirador - charakterystyczny element wielu madryckich gmachów – powinien zobaczyć budynek Matesanz łączy on walory estetyczne z praktycznością i wygodą.
         Ten właśnie element architektoniczny odgrywa bowiem pierwszoplanową rolę w wystroju gmachu. Biegnące przez całą wysokość środkowych pięter miradores poprzedzielane są
         pilastrami w porządku korynckim, które u szczytu budynku łączą się w łuki półkoliste. Dodatkową ozdobę stanowią niskie narożne wieżyczki.
         Elegancji dodaje budynkowi usytuowanie u zbiegu ulic, które rozchodzą się pod kątem ostrym. To w Madrycie nader częsty przypadek; dzięki temu wiele budowli przyjmuje dość oryginalne, wysmukłe kształty. Twórcą pochodzącego z 1923 r. gmachu jest wybitny architekt z pierwszej połowy XX w., Antonio Palacios. Jego najbardziej znanym dziełem jest Palacio de Comunicaciones (Pałac Komunikacji) usytuowany przy Plaza de Cibeles

         https://s12.directupload.net/images/user/200930/hmgnv28p.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 16:46
          Miradory
          Słowo mirador pochodzi od czasownika mirar, czyli „patrzeć",
          Oznacza przeszkloną strukturę łączącą cechy okna, balkonu i loggii. Okazuje się bardzo przydatny w miejscach, gdzie dużo wieje lub pada. Mieszkańcom zapewnia dobry widok na zewnątrz, dla przechodniów stanowi element miły dla oka - zwłaszcza gdy jest to mirador ozdobny.

          https://s12.directupload.net/images/user/200930/2punbz26.jpg
          • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 18:12
           Telefónica
           Gmach Telefóniki był pierwszym drapaczem chmur w Madrycie. Trzeba było specjalnego pozwolenia, by na tym odcinku Gran Vía zbudować tak wysoki budynek.
           Dziś rozmiary siedziby hiszpańskiej telefonii nie robią wrażenia. Liczy sobie zaledwie 14 pieter, a jej wysokość to 88 m (z anteną 103 m), podczas gdy najwyższy wieżowiec Madrytu – Torre Repsol na północy miasta - ma 250 m i 45 pieter. Ale w 1929 r., gdy ukończono budowę Telefóniki, budowla była naprawdę czyms wyjątkowym. Konstrukcje wewnętrzną z żelaza i betonu ukończono w rekordowym czasie siedmiu miesięcy.
           Fasady gmachu obłożone są granitem i piaskowcem. Budynek łączy cechy stylu północnoamerykańskiego i baroku madryckiego. Gmach zwieńczony jest wieżą wyposażoną w neonowy zegar, który nocą świeci na czerwono.

           https://s12.directupload.net/images/user/200930/rzosqpa5.jpg
           • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 30.09.20, 18:32
            Gdy w 1936 r. wybuchła wojna domowa, monumentalna Telefónica pełniła funkcje obronne i nadal pozostawała najwyższym budynkiem w mieście.
            Stanowiła tym samym znakomity punkt obserwacyjny, a jej grube mury sprawiły, że nawet zaciekłe bombardowania nie zdołały jej zniszczyć. Działał tu urząd cenzury, w piwnicach znajdowali schronienie ewakuowani ludzie. Ponieważ łączność telefoniczna nie została zerwana, w budynku powstała także baza zagranicznych korespondentów, którzy słali w świat doniesienia o wydarzeniach w Madrycie. Stolica pozostała wierna republikańskiemu rządowi i mimo oblężenia przez wojska frankistowskie nie poddała się aż do końca wojny.
            Telefónike opisywali także Polacy. Jednym z nich był znany dziennikarz Ksawery Pruszyński, który opublikował reportaż o rzeczywistości Hiszpanii republikańskiej - "W czerwonej Hiszpanii" Z kolei dla Romana Fajansa, korespondenta patrzącego na wojnę z punktu widzenia frankistów, przysadzisty wieżowiec był symbolem bohaterstwa i niezłomności Madrytu.
            Obecnie w budynku mieści się Muzeum Telekomunikacji.

            https://s12.directupload.net/images/user/200930/ld2r5jzm.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 15:05
   Oratorio del Caballero de Gracia
   W szeregu gmachów przy Gran Vía otwiera się nagle potężny łuk triumfalny, pod którym tkwi kamienny walec kilkopiętrowej wysokości. Kryje się za nim świątynia - i to wcale nie nowoczesna.
   Oratorio del Caballero de Gracia to po hiszpańsku "Rycerz Łaski". Tak przetłumaczono nazwisko modeńczyka Jacoba de Grattisa, który przybył do Madrytu wraz z nuncjuszem papieskim i na początku XVII w. oddał swój dom zakonnikom.
   Prawie dwa stulecia później miejsce to należało do Kongregacji Niewolników Najświętszego Sakramentu. Postanowiono je przebudować i powiększyć, czym zajął się jeden z wybitnych architektów epoki, twórca Muzeum Prado, Juan de Villanueva.
   Zaprojektował on świątynię na planie bazyliki, o absydzie w formie półkola i trzech nawach rozdzielonych kolumnadą w porządku korynckim. Wykorzystując niewielką przestrzeń, skonstruował też kopułę, która doświetla wnętrze, jednocześnie sprawiając wrażenie, jakby w kościele znajdował się transept, którego w rzeczywistości nie ma - z braku miejsca. Prace trwały 50 lat; oratorium ukończono w 1832 r. Pod koniec XX w. Feduchi Benlliure zrealizował nową fasadę na tyłach, wychodzącą na Gran Vía. Jej charakter wpisuje się w styl okolicznych budynków. Wielki walec ma sygnalizować obecność absydy.

   Casino Gran Vía Madrid
   To dawna siedziba Círculo de la Unión Mercantil e Industrial (Unii Handlowo-Przemysłowej), dziś działa tu Casino Gran Vía Madrid.
   Na trzech kondygnacjach mieszczą się sale do gier, bary i restauracja serwująca tradycyjną kuchnię hiszpańską.
   Najbardziej rzuca się w oczy pokaźna narożna wieża z kopułą pokrytą dachówką w formie łuski.

   https://s12.directupload.net/images/user/201001/ade5yu8k.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 15:19
    Hotel de Las Letras (Hotel Literatów)

    Hotel de las Letras to nie tylko mily widok dla oka, ale także piękne widoki z tarasu na ostatnim pietrze. Iradier Uriarte architekt, który zaprojektował ten budynek dla hrabiego de Artaza, doczekał się wielkich pochwał.
    Powstały w 1917 r. gmach okrzyknięto dziełem sztuki, które znakomicie nawiązuje do tradycji hiszpańskiego renesansu. W 2002 r. zaadaptowano go na hotel, co wymagało pewnych przeróbek. Niemniej jednak zachowały się wielkie balkony o kutych balustradach, jak również ceramiczne zdobienia na nadprożach okiennych. Budynek kryje jeszcze jedną niespodziankę: nie tylko goście hotelowi, ale także osoby z zewnątrz mogą wjechać windą na ostatnie piętro, gdzie mieści się drink bar. Z jego tarasu roztacza się widok na Gran Vía i jej okolice.

    https://s12.directupload.net/images/user/201001/z47ahc2t.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 15:34
     Zaledwie kilka kroków na południe od Gran Vía znajduje się madrycka starówka i Puerta del Sol, na północ, Chueca.

     Chueca
     Chueca jest uważana za najbardziej kosmopolityczną, tolerancyjną i rozrywkową dzielnicę Madrytu, a także za jedną z najsławniejszych dzielnic gejowskich w Europie.
     Chueca to właściwie nie tyle dzielnica sensu stricto, ile obszar pomiędzy Calle de Fuencarral i Calle de Barquillo, stanowiący część dzielnicy Justicia. Rejonowi temu użyczył nazwy placyk im. Federica Chueki (1846-1908), urodzonego w Madrycie kompozytora specjalizującego się w typowo hiszpańskim gatunku zwanym zarzuela.
     Jest to utwór dramatyczny, w którym przeplatają się partie instrumentalne, śpiewane i mówione.
     Jeszcze w latach 80. XX w. zaniedbana i brudna Chueca cieszyła się wątpliwą sławą miejsca, którego lepiej unikać, choćby ze względu na handlarzy narkotykami. W ostatniej dekadzie minionego stulecia zaczęła podnosić się z upadku dzięki społeczności gejowskiej, która wybrała ją na swoje miejsce zamieszkania. Dzielnicę odnowiono a czynsze wzrosły.
     Dziś Chueca uchodzi za rejon o największym możliwym zróżnicowaniu kulturowym, rasowym i seksualnym, a także za wzór tolerancji i szacunku dla najrozmaitszych stylów życia. Przybywają tu przedstawiciele licznych subkultur miejskich, można natknąć się zarówno na drag queens, jak i na pasjonatów piercingu, pokrytych od stóp do głów kolczykami. Prawdziwym festiwalem tolerancji dla odmienności jest czerwcowe święto równości Gay Pride, zwane w Hiszpanii Orgullo Gay.
     Wśród wąskich, tętniących życiem uliczek Chueki można napotkać lokale wszelkiego typu: od wyrafinowanych restauracji i modnych pubów po salony tatuażu, od ekskluzywnych sklepów po sex shopy. Można tu również sprawić sobie surrealistyczną fryzurę, kupić perfumy w butelce po winie albo buty na niebotycznych obcasach.
     Ale tam, oczywiście nie poszłyśmy - zresztą zapewne i tak życie tam rozpoczyna się późnym popołudniem.

     https://s12.directupload.net/images/user/201001/qsmr9v8e.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 17:04
      Pod numerem 1 przy Gran Vía wznosi się Edificio Grassy.

      Zbudowany w latach 1916-1917 w pobliżu Calle de Alcalá Edificio Grassy powstał na parceli o kształcie trójkąta, tak samo jak jeden z najbardziej znanych stojący z nim po sąsiedzku Edificio Metrópolis. Eladio Laredo projektujący budynek zachował architektoniczne podobieństwo do Edificio Metrópolis. Ten trend jest w pewnym stopniu respektowany na całej długości Gran Vía.
      Edificio Grassy to dwa niezależne od siebie budynki połączone holem i tarasem.
      Od 1952 roku jest siedzibą ekskluzywnej firmy jubilerskiej Grassy.

      https://s12.directupload.net/images/user/201001/6zar8rhe.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 17:08
       Na parterze Edificio Grassy znajdowało się niegdyś muzeum antycznych zegarów; francuskich, niemieckich i angielskich przedmiotów z XVI do XIX wieku – podobno interesujące zbiory prywatne. Właśnie dlatego chciałyśmy tam być w piątek o godzinie 11, szłyśmy przez Gran Vía niejako w kierunku odwrotnym. Niestety jak dowiedziałyśmy się na miejscu, muzeum to od pewnego już czasu było zamknięte, czy też zlikwidowane – nie wszystkie informacje w necie są aktualne.

       https://s12.directupload.net/images/user/201001/3fhqcq7q.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 17:27
         Metrópolis
         Edificio Metrópolis stoi w wyjątkowo reprezentacyjnym miejscu stolicy Hiszpanii. I trzeba przyznać, że świetnie do niego pasuje - stał się jedną z ikon Madrytu.
         Metrópolis prezentuje estetykę zainspirowaną wzorami francuskimi.
         Wyznacza punkt, w którym rozdzielają się arterie Gran Vía i Alcalá.
         Działkę tę kupiła firma ubezpieczeniowa Union y Fónix, która zaraz po zatwierdzeniu planów budowy Gran Vía ogłosiła konkurs na projekt architektoniczny swojej siedziby. Wygrali go Jules i Reymond Fevrier, ale do realizacji ich idei przystąpił Luis Esteve. Gmach stanął w 1910 r.
         Najokazalej prezentuje się narożna wieża, ozdobiona eleganckimi kolumnami w stylu korynckim i grupami posagów będących alegoriami Handlu, Rolnictwa, Górnictwa i Przemysłu. Wieńczy ją czarna łupkowa kopuła ze złotym ornamentem. Na jej szczycie
         umieszczono skrzydlatą figurę Victorii, symbol kompanii Metrópolis, która kupiła budynek w 1975 r.

         A u z biegu Gran Vía i Calle de Alcalá można obejrzeć makietę Gran Vía.

         https://s12.directupload.net/images/user/201001/y9z5k2uw.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 01.10.20, 17:43
          Gran Peña
          Budynek towarzystwa arystokratycznego Gran Peña był jednym z pierwszych, jakie powstały na Gran Vía. Rozmaite stowarzyszenia lubiły wybierać. awangardową arterię jako idealne miejsce na swoje siedziby.
          Gran Peña zwraca uwagę szeroką półkolistą fasadą, na której neobarokowa dekoracja łączy się z bardziej nowoczesnymi elementami, takimi jak przeszklone miradores - loggie na pierwszym pietrze. Zbudowano go w 1916 r.
          Na ścianie gmachu umieszczono tabliczkę:
          „Aleja Hrabiego de Peñalver,
          Pierwsza droga wytyczona w ramach reformy miejskiej, do której realizacji dokładał wszelkich starań don Nicolas de Peñalver y Zamora, burmistrz Madrytu. W uznaniu zaslug - społeczeństwo, 1916".
          Pierwotnie każdy odcinek Gran Vía nosił inną nazwę.

          https://s12.directupload.net/images/user/201001/v9xj956c.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 03.10.20, 17:47
    W pobliżu Plaza de España znajduje się niezwykłe:

    MUSEO CERRALBO

    Museo Cerralbo – czyli „Sezamie otwórz się".
    To bardzo niezwykłe muzeum, po obejrzeniu zbiorów, które wywołują wręcz zawrót głowy, na spokojnie, po przetrawieniu tego co się zobaczyło, można by uznać to miejsce raczej za skarbiec Alibaby – w mało którym pałacu można zobaczyć taką różnorodność i takie nagromadzenie wszelkiego rodzaju skarbów na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

    https://s12.directupload.net/images/user/201003/2wtll6su.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 15.10.20, 16:19
     Salón Roja - Czerwony gabinet

     To pierwsza z trzech komnat amfilady z widokiem na ogród. Swoją nazwę zawdziecza – charkterystycznym dla tego okresu – kolorom gobelinów i tapet. Komnata była biurem prasowym markiza, miejscem, w którym zajmował się administracją swoich posiadłości, przyjmował dostawców i wysyłał korespondencję, petenci nie szwendali się tym samym po pozostałych pomieszczeniach.

     https://s12.directupload.net/images/user/201015/ajzju7b4.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 15.10.20, 16:27
      Jardin

      Ogród został przebudowany w 1995 roku – w środku znajduje się oczko wodne otoczone rzeźbami, które odbijają się w wodzie.

      Salón Amarillo – Żółty gabinet

      W żółtym pokoju, letniej jadalni i gabinecie, znajdują się krzesła tapicerowane żółtym jedwabiem adamaszkowym to jedyny przykład oryginalnej tapety w całości zachowanej w pałacu.

      https://s12.directupload.net/images/user/201015/me3pxwmh.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 17.10.20, 17:41
         Museo Cerralbo prezentuje się w jednym z niewielu zachowanych pałaców Madrytu XIX wieku, łącznie z oryginalnie zachowanym wystrojem wnętrza. Pierwszym właścicielem był siedemnasty Marquis de Cerralbo, Enrique de Aguilera (1845-1922) zamieszkiwał pałac wraz ze swoją małżonką Inocencia Serrano y Cerver(1816-1896) wdową po Antonio del Valles i jej dwojgiem dzieci z pierwszego małżeństwa, synem Antonio del Valle y Serrano(1846-1900), pierwszym markizem Villa-Huerta i córką (1859-1927), która po śmierci brata została pierwszą markizą Villa-Huerta.
         W Museo Cerralbo w wyjątkowy sposób przedstawiono życie codzienne, ale też oficjalne i reprezentacyjne, madryckiej arystokracji pod koniec XIX i na początku XX wieku.
         Na drugim poziomie można zobaczyć kolekcje sztuki zgodną z modą tamtych czasów, muzeum kolekcjonera dzieł sztuki, którego kolekcja w ówczesnym okresie należała do najbogatszych i najważniejszych prywatnych zbiorów w Hiszpanii.

         https://s12.directupload.net/images/user/201017/r2dwpzn2.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 19.10.20, 15:38
          Okazałe schody w XIX–wiecznych pałacach należały do najbardziej teatralnych elementów domu, prezentowały socjalny prestiż właściciela. W Palacio de Cerralbo służą temu kute balustrady pochodzące z klasztoru Salezjanek ufundowanego przez królową Barbarę de Braganza i wielkie herby rodzinne oflankowane arrasami z XVII wieku; jeden z nich pochodzi z Brukseli i przedstawia podzielony na cztery pola herb: Carvajal, Padilla, Acuña i Enriquez, drugi wykonany w Pastrana(Guadalajara) prezentuje herb Silva, Mendoza i de la Cerda.

          https://s12.directupload.net/images/user/201019/yufahbxa.jpg
           • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 18.11.20, 01:47
            Zbudowany w latach 1883-1893 budynek został zaprojektowany jako mieszkanie i jednocześnie miejsce w którym dzieła sztuki, antyki i inne wartościowe obiekty mogły być wystawione w sposób harmonijny. Dzisiaj pałac zamieniony na muzeum ma cztery pietra: mezzanino(półpiętro), główne piętro i poddasze. Niegdyś powierzchnia użytkowa taka jak kuchnie, schowki, garaż, stajnie, pomieszczenia służby itd. dzisiaj służą jako aula, warsztat restauracyjny i biura.

            https://s12.directupload.net/images/user/201118/9t3xntrl.jpg
            • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 20.11.20, 01:38
             Jesteśmy na mezzanino czyli na półpiętrze...

             Salón de Confianza – komnata, do której wejście prowadzi z korytarza – to prywatny salon bogaty w kilka z najbardziej dekoracyjnych obiektów pałacu. W XIX wieku było to pomieszczenie w którym przyjmowano prywatnych gości, bez specjalnej etykiety i pompy.

             https://s12.directupload.net/images/user/201120/9oxg2xtc.jpg
             • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 20.11.20, 01:47
              Kiedy wchodzi się do pokoju wzrok przyciąga niezwykle bogata dekoracja. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów jest przywieziony z podróży do Włoch żyrandol wykonany ze szkła z Murano. Pośrodku pokoju znajduje się stół na którym umieszczono komplet wykonany w porcelany miśnieńskiej, składający się z dwóch waz i dwóch dzbanków reprezentujących cztery żywioły: wodę, ogień, ziemię i powietrze.

              https://s12.directupload.net/images/user/201120/n6xpjnag.jpg
               • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 20.11.20, 01:54
                Do licznych ulubionych w XIX wieku porcelanowych obiektów należy wykonane w stylu drezdeńskim, albo jak kto woli saksońskim, obrotowe lustro. Takie, zaprojektowane w stylu neo-rokokowym meble, nawiązujące do ekskluzywnych elementów porcelanowych, produkowała manufaktura w Miśni od 1850 roku.

                https://s12.directupload.net/images/user/201120/4iotuq2p.jpg
                • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 20.11.20, 15:55
                 Ostatnim pomieszczeniem na antresoli jest jadalnia, pełniąca jednocześnie funkcję salonu. Jej położenie nie jest przypadkowe, znajduje się w najcieplejszym miejscu pałacu, przede wszystkim ze względu na to, że dzięki swojemu usytuowaniu korzysta z południowego słońca. Dodatkowo kominek w tym pomieszczeniu wykonany jest z żeliwa, co wspomaga spalanie i ogranicza zużycie paliwa. Na środku pokoju znajduje się stół, który służył zarówno do jedzenia, jak i do wykonywania różnorodnych zadań, takich jak gra w karty, czy czytanie. Obok kominka znajduje się kanapa na której można odpocząć po obiedzie. Komplet mebli uzupełnia m.in. znajdujące się przy jednym z balkonów biurko, używane m.in. do prowadzenia codziennej buchalterii. Na ścianach wiszą martwe natury, gatunek odpowiedni dla potrzeb pomieszczenia.
                 Drzwi, widoczne obok, prowadzą do pokoju muzycznego, jednak podobnie jak w przypadku Kaplicy czy sypialni Amalii nie można go zwiedzać.

                 https://s12.directupload.net/images/user/201120/4vhbv6uk.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 22.11.20, 14:59
      Z jednej strony widoczny jest w środku, wykonany w gipsie około 1893 r Herb pary Cerralbo: po prawej stronie herb markiza, Grandee Hiszpanii, który miał również tytuły Markiza Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Almarza i Campo Fuerte oraz hrabiego Villalobos, Foncalada i Alcudia ; po lewej stronie, jego żony wraz z herbami jej przodków Serrano, Cerver i Soler. Po bokach tarczy herbowych znajdują się dwa arrasy z tarczami z XVII wieku: ten po prawej pochodzi z Brukseli i reprezentuje rodzinę Carvajal, Padilla, Acuña i Enríquez; ten po lewej, przedstawia herby rodów Silva, Mendoza i de la Cerca, jest jednym ze wspaniałych gobelinów wykonanych w Pastranie (Guadalajara) i przypisuje się go w tym przypadku Francisco Tons, tapicerowi z Antwerpii.

      https://s12.directupload.net/images/user/201122/ij3rxktg.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 25.11.20, 00:32
       Po wizycie w salach antresoli przechodzi się do tzw. luksusowej części pałacu, znajdującej się na głównym piętrze muzeum. Jest to przestrzeń przeznaczona do przyjęć formalnych, dekoracja jest bardziej obfita i bogatsza, odzwierciedla pozycję społeczno-ekonomiczną markiza w wieku XIX, w którym to co się liczy, to wygląd.
       Sztukateria tego piętra jest świadectwem mentalności końca XIX wieku: wszystko podporządkowane jest pozorom, najlepsze pokoje przeznaczone są dla gości. W rzeczywistości główne piętro było przeznaczone na przyjęcia, festyny i bale. Układ pokoi jest podobny do piętra dolnego, pokoje też tworzą amfiladę, jeden pokój łączy się z kolejnym, zostały one uzupełnione galeriami wychodzącymi na patio, łączącymi trzy pokoje. W ten sposób uzyskano miejsce dla dużej ilości gości, a ponadto dzieła sztuki mogły zostać wyeksponowane w sposób harmonijny. Pozornie nienaruszony wygląd głównego piętra jest wynikiem prac zespołu, który odtworzył jego wygląd oryginalny.

       Armería – zbrojownia była miejscem w którym witano gości i to właśnie tam damy były całowane w rękę. Dekoracja przypomina średniowieczne zbrojownie i unaocznia wspaniałe czyny jakie były udziałem przodków markiza. Umieszczone tam fotele przypominają fotele jakie spotyka się w salach tronowych. Broń i zbroje zdobią ściany, sufit zdobią wykonane w stiuku heraldyczne herby świadczące o rozległym drzewie genealogicznym właściciela.

       https://s12.directupload.net/images/user/201125/25r4pmwp.jpg
       • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 25.11.20, 01:25
        Zbrojownia na końcu korytarza łączy się z Sala Árabe – pokój arabski, znany również jako gabinet wschodni lub pokój turecki; takie miejsca były bardzo popularne w XIX-wiecznej Europie. Kojarzyły się z paleniem tytoniu co sprawiało, że było to pomieszczenie praktycznie wyłącznie do męskiego użytku. Wśród dekoracji, które starają się sprawiać wrażenie przebywania w namiocie nomadów na pustyni, widoczne są wiszące na ścianach kilimy, meble wyścielane materiałami i podłogi wyłożone dywanami.

        https://s12.directupload.net/images/user/201125/fedb5fkl.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 25.11.20, 01:30
         W tym orientalnym gabinecie znalazło się miejsce na broń czy zbroje ale też instrumenty muzyczne pochodzące z egzotycznych krajów, takich jak Maroko, Chiny czy Filipiny oraz spreparowane rzadkie zwierzęta. Neoarabska dekoracja ścian i znajdujące się w pokoju arabskim obiekty z Chin, Japonii, Filipin, Maroko czy Nowej Zelandii odpowiadają odziedziczonej po romantyzmie fascynacji egzotyką. Sztuka egzotyczna i orientalna były łączone w podobnych pomieszczeniach w Madrycie aż do XX wieku i cieszyły się dużą popularnością – na podobieństwo stworzonego na potrzeby arabskiego gabinetu w Palacio Real de Aranjuez przez Rafaela Contreras.

         Zbroja – Japonia – epoka Edo (1614-1868)
         W skład zbroi wchodzi: Kabuto(helm), Ho-Ate(maska), Nodu-Wa(część szyjna) i Sune-Ate(ochrona nóg). Pod koniec epoki Edo, w Japonii produkowano stare modele zbroi Samorajów jako dzieła sztuki lub suweniry.

         https://s12.directupload.net/images/user/201125/mga3vkbp.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.11.20, 01:21
          Salón Estufa – cieplarnia - w zasadzie to pomieszczenie było wykorzystywane do przezimowania egzotycznych roślin. Odpowiada ono modzie panującej w drugiej połowie XIX wieku na którą wpływ miała światowa wystawa w Londynie w 1851 roku; tam szklarnie i cieplarnie Josepha Paxtona robiły furorę i od tego czasu stały się popularne w parkach i ogrodach. Dopasowując się do miejskich pałaców, znalazły swoje odpowiedniki także w pomieszczeniach wewnątrz budynków.

          https://s12.directupload.net/images/user/201127/mahuq6mm.jpg
          • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.11.20, 01:28
           Markiz nie widział sensu w planowanym przeszkleniu pomieszczenia, które przy dużych różnicach temperatur panujących w Madrycie wydawało się niepraktyczne. Dlatego na ścianach umieścił w charakterze ocieplających kotar, kilimy. Tym samym funkcja pokoju została zamieniona i stał się on gabinetem zbiorów w którym mieszają się style, epoki, materiały ze znaleziskami archeologicznymi.

           Tondo z adoracją Matki Boskiej – Florencja - początek XVI wieku – emaliowana glina. Ta niezwykła rzeźba gliniana została wykonana w stylu renesansowych dzieł Luca della Robbia. Postać jest biała, girlandy pociągnięto barwną emalią. Autorstwo tondo przypisuje się jednemu z następców Andrea della Robbia albo warsztatowi Buglioniego.

           https://s12.directupload.net/images/user/201127/92mzf65s.jpg
           • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.11.20, 01:34
            W Salón Estufa można obejrzeć neolityczne topory i materiały tekstylne z okresu kultury budowania na palach ze Szwajcarii ale także ceramika w kształcie dzwonów z Malpartida w Plasencia, attyckie i włoskie wazy i hiszpańską broń. Większość obiektów markiz kupował na rynku antykwarycznym – nie mają one nic wspólnego ze znaleziskami pochodzącymi z jego archeologicznych i paleontologicznych wykopalisk, te przekazał muzeum archeologicznemu i muzeum nauk przyrodniczych w Madrycie.

            https://s12.directupload.net/images/user/201127/pgo3z2vz.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 27.11.20, 18:20
    Po prawej stronie Zbrojowni znajduje się Pasillo de Dibujos.
    Kiedy dom zamieszkiwał markiz wraz z rodziną, z korytarza korzystała służba oczekując w gotowości na wezwanie do Comedor de Gala. Dziś na jego ścianach można oglądać rysunki umieszczone tam przez Marqués de Cerralbo, tak aby mogły być wyeksponowane unikając jednocześnie bezpośredniego światła, a tym samym zapobiegając ich zniszczeniu; konkretnie można tam zobaczyć około 80 z 558 rysunków, które tworzą kolekcję, będąca w posiadaniu markiza a która obecnie jest własnością Museo Cerralbo. Jednak to, co oglądamy, to tylko faksymile.
    Wśród rysunków znajdują się prace ze szkoły hiszpańskiej tak ważnych autorów jak José del Castillo czy Manuel Salvador Carmona; ze szkoły włoskiej prace Palmy „el Joven” lub Pietro da Cortona; spośród Francuzów wyróżniają się tacy autorzy jak Nicolas de Platmontaigne czy Charles Mellin; a z krajów nordyckich rysunki takich Willem van Nieuwlandt czy Jan Ykens. Jednym z najważniejszych zachowanych elementów jest rysunek „Tani i kryty samochód”, wykonany przez Francisco de Goya w latach 1824–1828 na wygnaniu we Francji. Podczas pobytu w Bordeaux malarz wykonał album złożony z rysunków przedstawiających środki transportu, którymi posługiwali się żebracy.

    https://s12.directupload.net/images/user/201127/w6jeshfh.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 28.11.20, 01:20
     Sala de las Columnitas – w tej sali prezentowane są obiekty z kolekcji zbiorów Marquis de Cerralbo w najbardziej niezwykłej formie. Pokój był wcześniej używany jako palarnia gdzie spotykała się męska część towarzystwa aby w oparach dymu dyskutować o interesach i aktualnej polityce. Obecne określenie pokoju odnosi się do umieszczonych na centralnie znajdującym się tam stole, ale także na kominku, biurku, syafkach - kolumn. Figurki egipskie, greckie, etruskie, rzymskie ale pochodzące także z nowszego okresu, wykonane z marmuru, terakoty czy brązu umieszczono prezentowane są jako małe monumenty na kolumnach i kolumienkach z agatu, alabastru, marmuru czy pozłacanego drewna.

     https://s12.directupload.net/images/user/201128/f68lmzyg.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 28.11.20, 01:23
      Bogactwo i obfitość obiektów w Sala de las Columnitas jest oszałamiająca; ściany wytapetowano guadameci(wygniatana skóra) imitującym papier i całkowicie wypełniono obrazami, głównie z okresu madryckiego baroku. W stylu barokowym utrzymane jest także umeblowanie: do tego należą neapolitańskie szafki na dokumenty, lustro na kominku czy biurko zdobione kością słoniową i masą perłową.

      https://s12.directupload.net/images/user/201128/7yhqvt7r.jpg
      • a74-7 Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 28.11.20, 09:48
       Niesamowita "mnogosc" detalu, pieknych obrazow, ozdobnych mebli.
       Samo lustro to juz statement epoki i atmosferysmile
       Bedac tam widzisz to na zywo , w oryginalnych kolorach ; to zoltawe swiatlo na zdjeciach zabija ta oryginalnosc , zawsze ubolewam z tego powodu.Kamery foto czeka jeszcze dluga ewolucja wink
       Pewnie fotografujac telefonem mozna by uniknac tej zoltej poswiaty ,nie wiem .
       Ale i tak dzieki za zdjecia ,jest co podziwiac smile
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 08.12.20, 17:10
       Comedor de Gala
       Na środku sali znajduje się ogromny stół. Wykorzystanie takich stołów podczas wydawania wystawnych kolacji miało swój początek w Anglii w ostatniej ćwierci XVIII wieku, w Hiszpanii pojawiły się dopiero w XIX wieku. W pałacach szlacheckich, jak w rezydencji Cerralbo, w pokoju przeznaczonym specjalnie na tego rodzaju wydarzenia, duży stół był konieczny by można było pomieścić wszystkich gości, którzy będą uczestniczyć w tzw cenas de gala(kolacje galowe). Ponadto salon ten był połączony schodami serwisowymi z kuchnią i znajdowała się tam winda.

       Kilka słów o protokole, jaki obowiązywał podczas kolacji, co daje wyobrażenie o znaczeniu, jakie odgrywała organizacja i obecność na takich spotkaniach. W Hiszpanii do końca XIX wieku przestrzegano „francuskiego” protokołu. Według niego, gospodarze musieli przewodniczyć przy stole i siedzieć pośrodku jego dłuższych boków; w Comedor de Gala za oparciami siedzeń znajdują się dwa lustra.
       Goście musieli uczestniczyć w ogólnej rozmowie, która odbywała się przy stole, jej wytyczne ustalał gospodarz, i w sposób szczególny należało zwracać się do gości po lewej i prawej stronie siedzącego. Z drugiej strony wiadomo, jak podawano potrawy: ustawiano je na stole i każdy gość mógł dowolnie wybierać między serwowanymi potrawami. Pod koniec XIX wieku w Hiszpanii stopniowo przyjmowano styl obsługi „po rosyjsku”, z którego w pozostałych krajach Europy korzystano już od początku wieku: przygotowywano jedno menu składające się z kilku dań; Podawano talerz każdemu gościowi, nie można było między nimi wybierać, talerz stawiano zawsze z lewej strony, usuwając go z prawej.

       https://s12.directupload.net/images/user/201208/kehb35d5.jpg
       • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 08.12.20, 17:14
        W Comedor de Gala wyróżnia się duży centralny stół, przy którym mogło usiąść nawet do dwudziestu czterech gości. Najbardziej niezwykłą rzeczą w tym meblu jest to, że jest wykonany w całości z materiału recyklingowanego. Z jednej strony blat składa się z kawałków parkietu, natomiast nogi samego stołu, a także krzeseł i kredensów, to stare tralki z nieistniejącego już Pałacu Książąt Medinaceli. W kredensach wystawiono srebrne naczynia, najciekawsze z pokrywami i podgrzewaczami używane, aby żywność nie stygła. Salę oświetlały żarówki elektryczne i świece, nadając większej jasności poprzez fakt, że odbijały się one w lustrach. Okna były zawsze zamknięte; wcześniej zasłaniały je arrasy na których uwidoczniono tarcze herbowe, ale markiz zdecydował o ich przeniesieniu do kaplicy grobowej jego rodziny znajdującej się w Ciudad Rodrigo (Salamanca). Na ścianach zawieszono obrazy przedstawiające martwą naturę, prace z XVII i XVIII wieku, a na suficie przedstawiające alegorie herbaty, kawy i czekolady.

        https://s20.directupload.net/images/user/201208/5oe949ib.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 15:53
         Z Comedor de Gala przechodzi się do sąsiedniego Salón de Billar czyli po prostu salonu bilardowego. Chociaż było to pomieszczenie przeznaczone do gry w bilarda, pełniło także funkcję pomocniczą jadalni; między kanapami, za drzwiami mieści się pas transmisyjny, który łączy się z kuchnią znajdującą się w piwnicy.

         https://s20.directupload.net/images/user/201209/8eq3mtyw.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 15:59
         Z Comedor de Gala przechodzi się do sąsiedniego Salón de Billar czyli po prostu salonu bilardowego. Chociaż było to pomieszczenie przeznaczone do gry w bilarda, pełniło także funkcję pomocniczą jadalni; między kanapami, za drzwiami mieści się pas transmisyjny, który łączy się z kuchnią znajdującą się w piwnicy.

         https://s20.directupload.net/images/user/201209/8eq3mtyw.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 16:03
          Głównym elementem salonu jest majestatyczny stół bilardowy wykonany we Francji około 1855 roku, który: nie ma (łuz) czyli kieszeni. Rzeczywiście jest to stół do gry w karambol; pod ścianami znajdują się pozostałe meble i siedzenia, z których kobiety śledziły mecz. Lampy zawieszone poziomo nad stołem, bezpośrednio oświetlają obszar gry. Ściany zdobi galeria obrazów, są to portrety różnych osobistości, prace z różnych szkół europejskich od XVI do XVIII wieku, między innymi portret rycerza namalowany przez Tintoretto około 1555 roku; prawdopodobnie reprezentuje Agustino Doria, należącego do ważnej rodziny z Genui (Włochy).

          https://s20.directupload.net/images/user/201209/5g6qopzk.jpg
           • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 17:17
            Salón Chaflán był przeznaczony na rozmowy, ploteczki i odpoczynek między tańcami, co ułatwiało ustawienie krzeseł w grupach. Ściany pokoju są całkowicie pomalowane, a autorem praktycznie całej tej dekoracji plastycznej i rzeźbiarskiej jest artysta Máximo Juderías.

            https://s20.directupload.net/images/user/201209/54bf9h84.jpg
            • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 17:20
             Malowidła na suficie nawiązują do sztuki muzyki i malarstwa, podczas gdy te na ścianach nawiązują do wschodu słońca nad brzegiem rzeki Jalón, ogrodu pałacowego, posiadłości markiza w Santa María de Huerta i popołudniowego odpoczynku podczas żniw w polu. Scena, w której w ogrodzie Valencii pokazywany jest popularny taniec, to dzieło José Soriano.

             https://s12.directupload.net/images/user/201209/72tc8ck3.jpg
             • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 09.12.20, 17:25
              Oprócz malowideł sufitowych i ściennych w pozostałej części dekoracji Salón Chaflán dominują przedmioty porcelanowe. Na małym stoliku pośrodku stoi dzwonek, wyprodukowany w Chinach około 1800 roku, wykonany jest z brązu lakierowanego emalią i jest elementem czysto dekoracyjnym, nigdy nie był używany jako dzwonek. Na tym samym stole widoczna jest fotografia Inocencii Serrano y Cerver, żony Marqués de Cerralbo, wykonana pod koniec XIX wieku.

              https://s20.directupload.net/images/user/201209/yjer9b45.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 01:29
     Wewnętrzny dziedziniec pałacu otaczają trzy korytarze, które pełnią role galerii z balkonami, czwarty bok dziedzińca to sala balowa. Galerie powiększają niejako salę balową udostępniając przestrzeń na doże uroczystości. Markiz będący pod wpływem pałaców włoskich, sam zaprojektował te przestrzeń aby swoim gościom umożliwić miejsce na spacery. Spacerując po galeriach mogli oni oglądać najważniejsze malowidła i cenne obiekty z jego zbiorów.

     https://s12.directupload.net/images/user/210104/nmfk9h4j.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 01:35
      Galería Primera koncentruje się na portretach przodków rodziny Cerralbo, ponadto znajdują się tam porcelanowe wazy, zegary, kanapy i konsole w których za szklanymi witrynami wystawiono klejnoty i ciekawostki.
      W centralnej gablocie, można zobaczyć dużą ilość klejnotów i ciekawych przedmiotów. Jeden element wyróżnia się na tle innych swoją wielką wartością historyczną: jest to Order Złotego Runa, które w 1895 roku markizowi przyznał Carlos de Borbón i dzięki któremu uzyskał on godność rycerza Zakonu Złotego Runa.

      https://s12.directupload.net/images/user/210104/uesl5uww.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 01:55
          W tej galerii znajdują się również ważne obrazy, wśród których są dzieła, takie jak „Męczeństwo św. Sebastiana”, wykonane przez Juana de Peralta około 1430 r., postacie, które wydają się klęczące, to zgodnie z napisem dzieci Luisa de la Cerdy, III księcia Medinaceli i „Niepokalane Poczęcie” namalowane przez Francisco de Zurbarána około 1655 roku oraz „La Piedad” autorstwa Alonso Cano, dzieło z około 1660 roku, inspirowane tym samym motywem, który Van Dyck namalował już około 1636 roku.

          https://s12.directupload.net/images/user/210104/2483es55.jpg
           • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 16:14
            W tej galerii znajdował się również szereg otwartych balkonów z widokiem na schody honorowe, przez które można było zobaczyć przybywających gości. Na ścianach wśród licznych płócien obraz El Greco San Francisco en Extásis i „Pojawienie się Dzieciątka Jezus św. Antoniemu z Padwy” Mariano Salvador Maella. W Muzeum znajdują się dwa szkice trzech obrazów, które ten artysta namalował dla kościoła znajdującego się w Casa de Campo, te znajdują się w Muzeum Historii Madrytu.

            https://s12.directupload.net/images/user/210104/lrikkjsv.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 17:06
      Wizyta w Museo Cerralbo kończy się w miejscu, które stanowi kwintesencję każdego pałacu jakim mogła poszczycić się arystokracja: Salón de Baile – sala balowa. Gdziekolwiek się nie spojrzy czuje się oddech przepychu. Na ścianach jedwabne gobeliny z Lyonu, panele z agatu z Granady i z marmuru z Pirenejów, a także liczne ogromne weneckie lustra, które sprzyjały lepszemu oświetleniu dzięki odbijającemu się w nich światłu, odbijają się w nich alegorie tańca i muzyki, namalowane olejem przez Máximo Juderías Caballero.

      https://s12.directupload.net/images/user/210104/3e7vawcp.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 17:08
       Jednym z najwspanialszych elementów tej sali jest bez wątpienia sufit, w całości pomalowany przez artystę Máximo Juderías Caballero w latach 1891–1892. Tematyka tych obrazów nie mogła być bardziej zgodna z przeznaczeniem pomieszczenia, w centrum jest przedstawiony taniec bogów. W jednym z rogów można nawet zobaczyć namalowanego Marqués de Cerralbo, rozpoznawalnego, ponieważ ubrany jest w czerwony surdut i pełni rolę gospodarza wieczoru. Jeśli dalej będziemy patrzeć w sufit, na jednym końcu sali zobaczymy miejsce, w którym znajdowali się muzycy grający na imprezach.

       https://s12.directupload.net/images/user/210104/mxa37z4f.jpg
       • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 17:13
        Między siedzeniami, kanapami i krzesłami na jedwabnych gobelinach z Lyonu znajduje się kilka popiersi w stylu rzymskim. A ze wszystkich obiektów, tym, który najbardziej przyciąga uwagę, jest tajemniczy zegar wyposażony w wahadło w kształcie stożka, którego pomysłodawcą był francuski zegarmistrz Emile Farcot. To wahadło sprawia, że sfera niebieska obraca się dzięki trzymającej go dłoni posągu stojącego na cokole, dłoń ta kryje w sobie mechanizm zegara. Rzeźba, ta została wykonana w odlewni Ferdinanda Barbedienne'a.

        https://s12.directupload.net/images/user/210104/a3ugodst.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 17:19
         I tu kończy się nasza wycieczka po tym niezwykłym muzeum...
         Podobno niezmieniony przez czas wygląd muzeum jest złudny: budowla ucierpiała nie tylko na skutek prowadzonych przez właścicieli licznych remontów i przebudów ale również na skutek walk prowadzonych podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) a w końcu także poprzez muzealne reformy XX wieku.
         Od 2002 roku pałac jest poddawany skrupulatnej rekonstrukcji w celu przywrócenia mu pierwotnego wyglądu. W wyniku tych zmian widzowi prezentuje się ogólny wygląd pomieszczeń w zamian za przedstawianie pojedynczych obiektów. Dlatego kiedy opuszcza się poszczególne komnaty ma się wrażenie, że opuszcza się skarbiec.

         https://s12.directupload.net/images/user/210104/cn7qgh2f.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 04.01.21, 17:27
          Museo Cerralbo
          Ukończony w 1883 roku wielkopański pałac znajdujący się w pobliżu Plaza de España to klejnot wśród madryckich muzeów, jest jednocześnie bardzo mało znane. Znajduje się w pałacu z XIX w., który należał do markiza Cerralbo, prezentuje ciekawe zbiory, dając możliwość wglądu w życie arystokracji z końca XIX w.
          Jego właściciel, Enrique de Aguilera y Gamboa, XVII markiz Cerralbo (1845-1922), archeolog, naukowiec, polityk i zapalony kolekcjoner, po śmierci przekazał pałac wraz z niezwykłą kolekcją i zebranymi skarbami sztuki swojemu miastu.
          Markiz chciał, aby jego zbiory były zgromadzone w jednym miejscu, aby zostały udostępnione do zwiedzania i służyły nauce. Kolekcja obejmująca ponad 50 tys. eksponatów zawiera: obrazy, rzeźby, ceramikę, szkło, tkaniny dekoracyjne, meble, monety, medale, rysunki, grafiki. fotografie, zegary, broń, zbroje i znaleziska archeologiczne.

          Muzeum wraz z różnorodnymi zbiorami, wśród których znajdują się obiekty archeologiczne z okresu iberyjskiego, punickiego i rzymskiego, udostępniono w 1924 roku.
          Wśród obiektów znajduje się porcelana z Miśni, Buen Retiro a także z Sèvres i Wedgwood, broń, gobeliny i meble z różnych epok. Zbiory malarstwa wielkich mistrzów takich jak El Greco, Zurbarán, Alonso Cano Ribera, Herrera el Mozo, Tintoretto, Tiepolo i Goya, także malarstwo niderlandzkie i francuskie znalazło tam swoje miejsce.

          https://s12.directupload.net/images/user/210104/xilgtuao.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 05.01.21, 13:55
    z przewodnika:

    Palacio Real de El Pardo (Pałac Królewski EI Pardo) znajduje się niespełna 15 km na północ od centrum Madrytu.
    Początkowo był on zwykłym, królewskim domkiem myśliwskim. W okresie dyktatury stał się oficjalną siedzibą gen. Franco, a obecnie poza częścią muzealną służy za rezydencję dla przywódców obcych państw odwiedzających Hiszpanię.
    Historia obiektu sięga początków XV w., kiedy to król Henryk III zlecił budowę pierwszej rezydencji królewskiej. Jego wnuk, Henryk IV, w 1472r. na jej miejscu wzniósł twierdzę otoczoną fosą. Dopiero za panowania Karola V, po wyburzeniu warowni został wybudowany obecny pałac, który pozwolił królowi rozwijać jego zamiłowanie do polowania. Prace nad nowym kompleksem były prowadzone w latach 1545-56 przez Luisa de Vegę.
    W XVII w. wybuchł pożar, który zniszczył część pałacu, jednak nie naruszył struktury budynku. W płomieniach przepadły m.in. obrazy znajdujące się w tzw. Salonie Portretów (była to jedna z ważniejszych kolekcji królewskich w tamtym czasie). Rezydencja została odbudowana przez Francisca de Mora i Juna Gomeza de Mora. Kolejnych zmian dokonano w XVIII w., kiedy to wraz z architektami, takimi jak Sabatini czy Villanueva, zostali zatrudnieni najlepsi specjaliści epoki (inżynierowie, chemicy, topograf królewski). Celem przebudowy było przekształcenie terenów łowieckich w rozległą posiadłość królewską, która miała obejmować dwór, miasteczko oraz tereny produkcyjne.
    W 1950 r. miejscowość El Pardo przestała być osobną wioską i została zamieniona w dzielnicę Madrytu.
    W pałacowych wnętrzach można zobaczyć m.in. sufit udekorowany freskami przez Gaspara Becerra w okresie panowania Filipa II, obrazy pędzla Vicente Carducho i Miguela Cabrery oraz portret Izabeli Katolickiej i Jana z Flandrii. Najważniejszym elementem wystroju pokoi są gobeliny tkane w królewskiej Fabryce Santa Barbara w Madrycie, do których kartony malowali Goya, Bayeu i Castillo.
    UWAGA: Pałac jest jedną z rezydencji królewskich i z racji pełnionej funkcji może być zamknięty.

    I dokładnie właśnie to się stało. Stojący przed wejściem policjanci czy może Guardia Civil poinformowali nas uprzejmie: mañana - no super, tyle, że my miałyśmy zupełnie inne plany na mañana - nie było co dużo debatować, zrobiłam kilka fotek przy bramie i poszłyśmy dalej. Jak coś jest cerrado - to jest zamknięte, nieczynne obojętnie jak to nazwać jest po prostu niedostępne.

    https://s12.directupload.net/images/user/210105/hhdt54pe.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 06.01.21, 14:27
     ESTA IGLESIA DE LA ADVOCACIÓN DE LA
     VIRGEN DEL CARMEN
     MANDO CONSTRUIR EL GAUDILLO DE ESPAÑA
     FRANCISCO FRANCO BAHAMONDE
     ANNO DOMINI MCMLXVI

     Ten kościół pod wezwaniem Najświętszej Panny z góry Karmel zbudowano na polecenie Francisco Franco - no ale cóż, sjesta - tak więc był też zamknięty.

     Guardia Real - i mysl przewodnia "Todo por la Patria" - wszystko dla ojczyzny - nawet w komunistycznej Hiszpanii nikt nie walczy z takimi haslami i nikt ich nie dewastuje.

     https://s12.directupload.net/images/user/210106/ohsd52g3.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 06.01.21, 15:40
    Był to 15-ty dzień naszej wycieczki, nie wypaliło w El Pardo - ale zawsze trzeba mieć plan B, bo w Madrycie nie można nie skorzystać z okazji; była godzina 15 i przed nami jeszcze długi czerwcowy dzień... a więc: obejrzymy sobie Palacio de Longoria.

    https://s12.directupload.net/images/user/210106/g59t2r27.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 07.01.21, 00:49
      Budynek został zamówiony przez bankiera Longoria i był prawdopodobnie kaprysem jego przyszłego właściciela, który podróżując po Europie, poznał nowe trendy w architekturze i zafascynował się stylem art nouveau. Kto jeszcze pamięta Nancy – gdzie zrodził się ten styl(forum.gazeta.pl/forum/w,101385,145150989,145150989,NANCY.html?p=145453905)
      Fasadę Palacio de Longoria zdobią wyraziste ornamenty, wykonane ze sztucznego kamienia. Wybór budulca spowodowany względami ekonomicznymi nie był zbyt korzystny, gdyż sztuczny kamień jest podatny na korozje.

      Wśród bogatych dekoracji Palacio de Longoria dominują motywy roślinne.

      https://s12.directupload.net/images/user/210106/7krq6zmp.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 07.01.21, 00:54
       Chyba każdy kto widzi Palacio de Longoria pomyśli, że zaprojektował go Antonio Gaudi – słynny twórca barcelońskiej katedry Sagrada Familia i Parque Güell, nie jest to jednak prawda. Autorem Longorii jest Grases Riera, również Katalończyk, wielbiciel Gaudiego. Palacio de Longoria został zbudowany w 1904 roku i jest obecnie siedzibą Twórców i Wydawców(Sociedad General de Autores y Editores).
       Budynek ma kształt litery L, obie części łączy narożna okrągła wieża, kryjąca obszerną klatkę schodową. Nad schodami znajduje się olbrzymia kopula ze szkła i żelaza.

       https://s12.directupload.net/images/user/210106/iepz3qll.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 07.01.21, 19:33
    Mogłyśmy co najwyżej „zakołatać“.
    Naprzeciw ratusza na Calle de Alcalá, wznosi się neobarokowa budowla – Casa de América, zwana też Palacio de Linares. Pałac ukończony został w 1900r. I pierwotnie był siedzibą markizów Linares. Od 1992 roku mieści się w nim centrum wymiany kulturalnej między Hiszpanią i Ameryką.
    Pałac posiada też swoją „ciemną“ stronę – uważa się, że jest nawiedzony przez duchy.
    Wg legendy José de Murga y Reolid, syn bogatego kupca zakochał się w ubogiej Rajmundzie Osorio. Jego ojciec nie wyraził zgody na ich małżeństwo i wysłał syna na studia do Londynu. Po śmierci kupca młody José powrócił do Madrytu i poślubił swoją ukochaną. Ze związku tego narodziła się córka Raimundita. Wkrótce po tym małżonkowie odnaleźli list zmarłego kupca w którym wyjaśniał, że Rajmunda była jego nieślubną córką i dlatego próbował zapobiec małżeńskim planom syna. José i Rajmunda w poczuciu winy, i aby uniknąć skandalu zabili córkę, topiąc ją a wg innej legendy zamurowując w celi na terenie pałacu. Duch dziewczynki podobno po dziś dzień przemierza komnaty pałacu nucąc dziecięce piosenki i wypowiadając imiona rodziców. Historia ta wprawdzie nie ma poparcia w źródłach historycznych mimo to stanowi jedną z tzw. miejskich legend Madrytu.

    https://s12.directupload.net/images/user/210107/2enxnz5j.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 08.01.21, 17:34
   Kto jeszcze pamięta początek tego wątku, czyli początek naszej wycieczki tego jednego dnia? Wszystko tam było; przeszłyśmy całą Gran Vía od Plaza de España do Edificio Metrópolis potem były skarby Ali-Baby w Museo Cerralbo, pojechałyśmy do El Pardo, w końcu Palacio de Longoria i Museo de Historia de Madrid, wylądowałyśmy znowu na Plaza de Cibeles żeby bezskutecznie zakołatać do Casa de América, należała nam się po tym długim dniu chwila wytchnienia – a gdzie najlepiej odpocząć? Oczywiście na łonie natury. Stojąc przed Puerta de Alcalá na Plaza de Independencia po przekątnej znajdowała się Puerta de la Independencia, która prowadziła do... El Retiro.
   Fuente de los Galápagos albo też Fuente de Isabel II
   Ferdinand VII dał zlecenie na wykonanie fontanny żółwi z okazji pierwszych urodzin Isabel II, dlatego jest ona znana także pod imieniem ówczesnej księżniczki. W roku 1832 fontanna stanęła na Red de San Luis przy Gran Vía i znajdowała się tam przez prawie 50 lat dopóki nie została w roku 1879 przeniesiona do parku El Retiro i znalazła swoje miejsce na Glorieta de Nicaragua w pobliżu wielkiego jeziora.
   Trzy czarodziejki przynoszą dary dla księżniczki. Wszystkie rzeźbione elementy wyrażają najlepsze życzenia dla przyszłej królowej. Cztery delfiny wraz z siedzącymi na nich dziećmi symbolizują inteligencję, wiedzę i mądrość; elementy morskie – płodność, ponieważ życie przyszło z morza; żółwie to symbole na długie życie.

   https://s12.directupload.net/images/user/210108/qhj5prpp.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 11.01.21, 15:03
    Park EI Retiro, zajmujący powierzchni 118 ha, wg innych danych to 1,43 km² nazywany jest często "zielonymi płucami Madrytu". Historia parku sięga I. poł XVII w., a więc okresu panowania Filipa IV (1605-65). Na zlecenie władcy powstał wówczas pałac Buen Retiro. Część kompleksu pałacowego stanowiły tereny zielone, prawdziwy powód do dumy dla Filipa IV. Do realizacji założenia zaproszono ogrodników z całej Europy. W tym okresie park wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Przede wszystkim był znacznie bardziej obszerny, poprzecinany kanałami, z licznymi kapliczkami. Posadzono tu drzewa cytrynowe i pomarańczowe, migdałowce, leszczyny, czereśnie, wiśnie, dęby i topole. Do parku sprowadzono również rośliny egzotyczne. Najstarsze drzewo w Retiro zasadzono w 1633r. rośnie ono do dziś. Jest to cypryśnik meksykański, Taxodium mucronatum (hiszp. ahuehuete), który pochodzi z Meksyku, gdzie żyje od 2 do 6 tys. lat. Ten rzadki egzemplarz podziwiałyśmy przy wejściu do parku, które znajduje się przy ulicy Alfonsa XII, naprzeciwko budynku Cason del Buen Retiro. W czasach Filipa IV park Retiro służył jako miejsce do organizacji zabaw, przedstawień teatralnych i operowych. Otrzymanie zaproszenia na wydarzenia odbywające się na terenie pałacu i parku było dla mieszkańców Madrytu szczególnym wyróżnieniem.

    Policja wszędzie obecna...

    https://s12.directupload.net/images/user/210111/mksupqph.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 11.01.21, 19:05
   Fontanna jedna z wielu a jednak inna...

   Fuente Egipcia (Fuente de las Esfinges)
   Egipska fontanna Boga Canopa albo Fontanna Sfinksów.

   Jeśli ktokolwiek poszukiwałby w Madrycie obiektów łączących Hiszpanię z Egiptem nieuchronnie nasunęłoby się wspomnienie Templo de Debod, mało kto wspomniałby o Fuente Egipcia w parku El Retiro, miejsce w którym spotyka się ta starożytna kultura z miastem i dworem królewskim. Ale jak to się stało, że w najbardziej znanym parku Madrytu znalazła się fontanna która jest hołdem złożonym Egiptowi?
   Obecność tego ozdobnego elementu wynika z mody, która rozprzestrzeniła się na wiele europejskich stolic na początku XVIII wieku. Powiedzmy, tak „Egipcjanin był fajny”, a więc po wojnie o niepodległość (1808-1814) przeciwko Francuzom, w której wiele miejsc w Madrycie zostało poważnie uszkodzonych, w tym także park Retiro, którego wojska Napoleona używały jako kwatery głównej, nadszedł czas odbudowy miasta. Król Fernando VII zlecił architektowi Isidro González Velázquez zaprojektowanie wschodniej strony Gran Estangue(Stawu Wielkiego Odosobnienia) i umieszczenia tam elementu, dzięki któremu spłynęłoby nań trochę łaski i talentu Isidro, korzystając z ówczesnej mody postawiono na motyw egipski...
   Faktem jest, że chociaż nie była to nadmiernie ozdobna ani skomplikowana fontanna, jej budowa trwała znacznie dłużej, niż się spodziewano. W rzeczywistości Isidro González Velázquez nie doczekał jej ukończenia, a projekt przeszedł w ręce Alfonso Rodrígueza, któremu udało się go ukończyć w 1850 roku.
   Jeśli chodzi wykorzystaną czcionkę, nie jest ona urzekająco piękna, jednak dzięki właśnie takim elementom zwraca uwagę i szokuje, bo oto można je zobaczyć w sercu Madrytu. Fontannę zdobią dwa sfinksy (które nie należały do oryginalnej grupy), a jako wybitny główny element w centrum wyróżnia się wnęka, w której umieszczono wazę z popiersiem Boga Canopy. Był to rodzaj urny używanej w starożytnym Egipcie do deponowania wnętrzności zmarłych, które później były mumifikowane.
   Ze względu na znaczne rozmiary fontanny, mieszkańcy Madrytu wkrótce nadali jej przydomek „la tripona”(trójkącik). Dzisiaj fontanna nie jest kompletna, pierwotnie na klasycznej kolumnie, którą wciąż widzimy, znajdowała się rzeźba Ozyrysa, która wraz z upływem czasu, zaginęła.

   Opis Fuente de Alcachofa kopiuje z wcześniejszego opisu:

   Fuente de Alcachofa
   Fontanna Karczocha powstała na początku lat 80 XVIII w.
   Wodotrysk łączy w sobie motywy mitologiczne, roślinne i symbolikę madrycką.
   Centrum fontanny stanowi kolumna, przy której dwie postacie podtrzymują herb Madrytu. Jedną z nich jest Nereida czyli nimfa morska, drugą Tryton – bóstwo morza będące półczłowiekiem, półrybą.
   W herbie widać niedźwiedzicę wspinającą się na drzewko poziomkowe (La Osa y el Madroño). Płaskorzeźba maszkarona z tyłu kolumny symbolizuje jesień. Powyżej, nad spoczywającą na kolumnie misą fontanny, kilkoro dzieci chroni się pod oryginalnym parasolem, którym jest otwarty karczoch.
   Początkowo fontanna znajdowała się w miejscu dzisiejszego Plaza del Emperador Carlos V , należała do grupy wodotrysków zdobiących Paseo del Prado. Dziś przed dworcem Atocha znajduje się wykonana z brązu kopia fontanny.
   Fontanna wzięła nazwę od zwieńczenia w formie stylizowanej bulwy karczocha.

   https://s12.directupload.net/images/user/210111/bdh8ymvl.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 11.01.21, 19:19
    Wróciłyśmy do Palacio de Cristal licząc na „niezwykłe" efekty w promieniach zachodzącego słońca – owszem było jaśniej, bardziej słonecznie niż podczas naszego poprzedniego pobytu, ale rewelacji nie było – żadnego rozszczepienia światła żeśmy tam nie zauważyły.
    Palacio de Cristal znajdujący się na terenie parku El Retiro został zbudowany w 1887r. przez architekta Ricarda Velázqueza Bosco, który był również twórcą znajdującego się obok Palacio de Velázquez.

    https://s12.directupload.net/images/user/210111/nyl7bq4l.jpg
    • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 11.01.21, 19:24
     Palacio de Cristal w parku El Retiro był wzorowany na nieistniejącym już londyńskim Crystal Palace wzniesionym z okazji Wielkiej Wystawy Światowej w 1851r. Madrycki pałac podobnie jak jego sławny angielski pierwowzór, został wzniesiony ze stali i szkła, a fryzy zewnętrzne zostały wykonane z typowych dla Hiszpanii ceramicznych płytek (azulejos). Jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 22,6 m, natomiast nawy boczne mają wysokość 14,61m.
     W budynku urządzono oranżerię z egzotyczną roślinnością oraz eksponatami przywiezionymi z Filipin. 10 maja 1936 r. pałac był miejscem wyboru Manuela Azana na prezydenta II Republiki.
     W późniejszym czasie popadł w ruinę.
     Od 1975r. rozpoczęto jego powolną rekonstrukcję, którą zakończono w 1992 r.
     Obecnie pałac jest miejscem ekspozycyjnym Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, w którym prezentowane są wystawy czasowe. Wystawę rzeźb z cyklu Dwór króla Artura miała tu Magdalena Abakanowicz.

     https://s12.directupload.net/images/user/210111/er5diw5v.jpg
     • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 11.01.21, 19:27
      Palacio de Cristal został wzniesiony na trawiastym wzgórzu otoczonym kasztanowcami.
      U jego podnóża rozciąga się sztuczne jeziorko z fontanną i cyprysami wodnymi, których korzenie znajdują się pod powierzchnią wody. Oczko wodne zamieszkują ozdobne karpie, żółwie wodne i kaczki.

      https://s12.directupload.net/images/user/210111/jqyoptxb.jpg
      • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 16:15
       Nasza ścieżka znowu poprowadziła nas do rozarium.

       Po pożarze starego Alkazaru (pałacu Królewskiego), król Filip V de Burbon 1683-1746) przeniósł się w 1734 r. wraz z rodziną do pałacu Buen Retiro. W tym okresie zarówno sam pałac, jak i przylegający do niego park zostały przystosowane do roli tymczasowej rezydencji królewskiej. Na terenie parku organizowane były przedstawienia, w tym słynne przedstawienia operowe, w których występował legendarny „ostatni kastrat" Farinelli. Jego śpiew miał podobno zbawienny wpływ na pogrążonego w depresji Filipa V.

       https://s12.directupload.net/images/user/210112/rggm6qye.jpg
       • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 16:21
        Kolejny okres świetności park Retiro zawdzięcza Karolowi III (1716-88), który nim zasiadł na tronie hiszpańskim sprawował rządy w Neapolu i Sycylii. Karol III, nazywany również „królem burmistrzem” przybył do Madrytu w wieku 44 lat. Jego małżonką była Maria Amalia, córka elektora Saksonii i króla Polski, Augusta III Sasa. Dzięki żonie. Karol III zapałał pasją do wytwarzanej w Miśni porcelany. I to do tego stopnia, że polecił otworzyć na terenie parku Retiro manufakturę, w której wytwarzano porcelanę, a także produkty luksusowe: wyroby z brązu, kości słoniowej oraz mozaiki. W tym celu sprowadzono do Madrytu ok. 50 specjalistów z tej dziedziny wraz z rodzinami (głównie Włochów).
        Niektóre wyroby z królewskiej manufaktury można dzisiaj podziwiać w Palacio Real de Madrid.

        https://s12.directupload.net/images/user/210112/noe9rqdw.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 16:28
         W 1764 r. Karol III, pierwszy władca z dynastii Burbonów zamieszkał w nowym pałacu. W tym czasie pałac Buen Retiro został przeznaczony częściowo na kwatery dla gwardii szwajcarskiej i hiszpańskiej. W 1781r.w okolicy parku Retiro powstał ogród botaniczny, a w 1785 r. rozpoczęto budowę obecnego gmachu Muzeum Prado. Karol III jako prawdziwy „dobry burmistrz" Madrytu udostępnił częściowo park Retiro dla mieszkańców miasta. Pod warunkiem jednak, że odwiedzający byli odpowiednio ubrani i zachowywali się nienagannie.
         Za panowania Karola IV (1748-1819) w parku ustawiono 2200 słomianych krzeseł, które były udostępniane odwiedzającym za opłatą. Za jego rządów otworzono na terenie parku trzy kioski z napojami bezalkoholowymi. W 1792r. na terenie parku Retiro odbył się pierwszy lot balonem. Mistrzem ceremonii był kapitan Vincente Lunardii, który po przeprowadzeniu udanych lotów w Londynie i Neapolu, postanowił zorganizować również lot w Madrycie. Trwał on godzinę, a balon wzniósł się na wysokość ok. 300 m.

         https://s12.directupload.net/images/user/210112/l7djeb6m.jpg
         • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 16:37
          Podczas inwazji napoleońskiej, która miała miejsce w 1808 r., pałac Buen Retiro został prawie doszczętnie zniszczony. Mocno ucierpiał również teren przylegającego do niego parku.
          W okolicy dzisiejszego ogrodu botanicznego Karol III założył w 1770r. ogród zoologiczny. Zwierzyniec zamieszkiwały zwierzęta sprowadzone z hiszpańskich kolonii w Ameryce Południowej, z terenu Półwyspu Iberyjskiego oraz pojedyncze egzemplarze z Azji i Afryki. Krótko przed inwazją napoleońską Ferdynad VII przeniósł zoo do północnej części parku Retiro, miejsca nazwanego później Casade Fieras (Domu Bestii). Za panowania Izabeli II (1830-1904) ogród został powiększony i wzbogacony o kolekcje ptaków.

          Słonica Pizarro
          Do 1972r. na terenie parku Retiro znajdowało się zoo o nazwie Casa de Fieras.
          W 2. pol. XIX w. jedną z ulubienic publiczności madryckiego ogrodu zoologicznego
          była słonica Pizarro. Zdobyła ona sławę, walcząc na arenach z bykami, lwami i tygrysami. Do historii przeszła jej walka z 1865 r. na madryckiej arenie Puerta de Alcalá, podczas której zmierzyła się z pięcioma bykami rasy toros bravos. Następnie została zakupiona przez niejakiego Mr. Millera i stała się atrakcją w jego spektaklu pokazywanym w dzielnicy Salamanca. Numerem popisowym Pizarro było odkorkowywanie butelki i wypijanie jej zawartości na oczach widzów.
          Jej sława wzrosła jeszcze bardziej, gdy pewnego dnia zerwała się z łańcucha i uciekła w stronę budek rozłożonych z okazji odbywającego się w tej okolicy festynu. Na miejscu odkorkowała kilka butelek wina, które opróżniła, jako że była specjalistką w tej dziedzinie. Następnie lekko wstawiona udała się w stronę Calle de Alcalá, gdzie wzbudziła postrach wśród przechodniów i pracujących tam dorożkarzy. Zwabiona zapachem świeżo upieczonego chleba z okolicznej piekarni, włamała się do środka i zjadła pieczywo przeznaczone do sprzedaży. Po tym incydencie wróciła do swojego opiekuna, a kilka lat później została przekazana do zoo znajdującego się na terenie parku Retiro. Tam spędziła resztę swojego życia. Kiedy w 1873r. zakończyła swój żywot, według niektórych źródeł została wypchana i przekazana jako eksponat do Muzeum Historii Naturalnej.

          https://s12.directupload.net/images/user/210112/tpnughfg.jpg
          • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 21:03
           Po 1868 r. park Retiro został w pełni udostępniony publiczności. W tym okresie wybudowano również wybieg dla lwów. „Złoty okres" ogrodu zoologicznego przypada na rządy króla Alfonsa XIII (1886-1941). Wówczas kolekcję zwierząt powiększono o leopardy, małpy, hieny, zebry, strusie, dwa słonie, hipopotama o wdzięcznym imieniu Pipo, a nawet o niedźwiedzie polarne. W okresie wojny domowej (1936-39) większość zwierząt poniosła śmierć w wyniku bombardowań. Po wojnie ogród stał się ponownie jedną z atrakcji Madrytu. Sprowadzono do niego sporą gromadkę nowych zwierząt. Ciekawostką jest, że po zakończeniu zdjęć do filmu Lawrence z Arabii, które częściowo były realizowane w Hiszpanii, producenci podarowali zoo występujące w filmie wielbłądy.

           https://s12.directupload.net/images/user/210112/ppw6xicy.jpg
  • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 21:08
   W 1972r. zoo przeniesiono na teren Casa del Campo, gdzie wybiegi i klatki dla zwierząt były obszerniejsze i bardziej nowoczesne. Na terenie parku Retiro można dzisiaj odnaleźć pozostałości po ogrodzie zoologicznym, w tym dawne wejście ozdobione posągami lwów, klatki dla zwierząt, fosę czy wybieg dla niedźwiedzi.
   Współczesne Retiro to nie tylko różnorodne założenia parkowe, ale również korty tenisowe, boisko do gry w piłkę nożną, przystań dla łódek i małego statku pasażerskiego. Trzy duże budynki znajdujące się na jego terenie: Palacio de Velázquez, Palacio de Cristal i Casa de Vacas wykorzystywane są przez cały rok jako miejsca wystawowe.

   https://s12.directupload.net/images/user/210112/nnh6cu8m.jpg
   • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 12.01.21, 21:17
    Na terenie parku znajduje się wiele pomników dedykowanych sławnym hiszpańskim pisarzom, artystom i bohaterom narodowym ale także pomnik diabła, jak potocznie nazywana jest Fuente de Ángel Caído (fontanna Upadłego Anioła) wykonany w 1885 r. przez Ricarda Bellvera.
    W El Retiro odnaleźć można również pozostałości dawnego młyna wodnego i manufaktury porcelany. Jest to świetne miejsce do uprawiania przeróżnych sportow i po prostu do wypoczynku. W kwietniu właśnie tutaj ma swój początek i metę słynny madrycki maraton.

    https://s12.directupload.net/images/user/210112/ornewbpa.jpg
        • m.maska Re: Hola España 😄 01.06.18 - Madrid(7) 16.01.21, 15:37
         Monumento a los Victimas del 11-M

         Miasto pamięta
         W trzecią rocznicę ataków terrorystycznych z 2004 roku dokonano inauguracji pomnika ku czci ofiar. Znajduje się on przy Plaza del Emperador Carlos V, po lewej (wschodniej) stronie stacji Atocha, na którym miał miejsce jeden z ataków; ma formę zielonkawego szklanego cylindra 11-metrowej wysokości i średnicę 9,5 metra.
         Ze stacji Atocha można dostać się do dolnej części pomnika, dużego podziemnego pomieszczenia na otwartym planie z kobaltowymi ścianami, wewnątrz którego zwiedzający mogą spojrzeć w górę, aby przeczytać wiadomości i hasła w różnych językach, składane po atakach na miejscu tragedii wraz ze świecami i kwiatami. Komunikaty te są drukowane na plastikowej bańce o wadze 48 kg, która jest dociskana do szklanego cylindra dzięki sprężarce powietrza, podnoszącej ciśnienie w pomieszczeniu.
         Pomnik, został otwarty przez króla Juana Carlosa I i królową Sofíę w dniu 11 marca 2007 roku, w trzecią rocznicę zamachów. W inauguracji uczestniczyło także wiele osobistości. Akt inauguracji zakończyło wykonanie tradycyjnej pieśni katalońskiej El cant dels ocells , spopularyzowanej jako hymn pokoju Pau Casalsa, wykonane na wiolonczeli przez Antonio Martína Acevedo .
         W 2009 roku, dwa lata po inauguracji, pomnik pękł na szczycie. We wrześniu 2015 r. wewnętrzna konstrukcja z tworzywa sztucznego po raz piąty upadła na ziemię, ponieważ sprężarka powietrza utrzymująca ją w pozycji nie zadziałała.
         Raport z lutego 2015 r. ujawnił, że rada miejska Madrytu przez sześć lat nie płaciła za konserwację, system klimatyzacji nie działał, ponieważ nie były znane klucze oprogramowania do jego włączenia, instalacja była nieszczelna, części się odłączały i brakowało zasobów budżetowych, aby to naprawić.
         Drugi żywy pomnik upamiętniający ofiary zamachu skomponowany z symbolicznych drzew oliwnych i cyprysów znajduje się w parku Buen Retiro – ten jest na pewno tańszy w utrzymaniu.

         https://s12.directupload.net/images/user/210116/zpdugren.jpg

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka