Dodaj do ulubionych

Troche o szczepieniach...

30.10.20, 13:42
Tak ogólnie o szczepieniach

To bardzo ważne przed wyjazdem na urlop. Za brak szczepienia mogą nie wpuścić do kraju

Czy trzeba się szczepić wyjeżdżając za granicę? Przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić, czy dopełniliśmy obowiązku i wykonaliśmy wszystkie szczepienia. Przy wjeździe do niektórych państw, są one zalecane, zdarza się jednak, że państwa uzależniają od ich wykonania zgody na przekroczenie granicy.
Podczas wyjazdów za granicę, szczególnie w egzotyczne kierunki, często spotykamy się z bakteriami i wirusami, z którymi w Polsce raczej nie mamy do czynienia. Szczepienia ochronne są więc nie tyle przykrym obowiązkiem, co gwarancją, że wymarzonego urlopu nie spędzimy w szpitalnym łóżku.
Gdzie szczepienia są obowiązkowe?
Obecnie obowiązek szczepień na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych dotyczy tylko żółtej febry, a wymagają go kraje z Afryki i Ameryki Południowej.
Dokumentem, który potwierdza przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (nazywana też potocznie „żółtą książeczką”). Jest ona wystawiana w poradniach medycyny podróży, ale można ją otrzymać także w punktach szczepień. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża.
Które kraje wymagają obowiązkowych szczepień?
W 2018 roku na liście znajduje się Angola, Burundi, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Niger, Mali, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Kongo, RPA, Sierra Leone, Surinam, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Oprócz tego, część państw wpisało szczepienia do swojego prawa wizowego. Jednym z nich jest Arabia Saudyjska. Wybierając się na Półwysep Arabski trzeba więc zaszczepić się najpierw przeciwko zakażeniom meningokowym.
Co grozi za brak szczepień?
Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Celnicy mają prawo odmówić pozwolenia na wjazd, możemy zostać także zmuszeni do zaszczepienia się na granicy lub odbycia kwarantanny na własny koszt.
Poza obowiązkowymi szczepieniami, istnieje również cała lista szczepień zalecanych. Wśród nich znajdują się rzecz jasna szczepienia rutynowe. Te większość Polaków ma jednak za sobą – wynikają one z kalendarza szczepień realizowanego w dzieciństwie. Obejmują one szczepionki przeciwko takim chorobom jak odra, tężec, polio, krztusiec czy błonica.
Część państw ten katalog szczepień rozszerza jeszcze o dur brzuszny, WZW A i malarię. Wybranym podróżnym zaleca się dodatkowo zaszczepienie na wściekliznę, cholerę i kleszczowe oraz japońskie zapalenie mózgu.
Ile kosztują szczepienia?
Koszt zaszczepienia się przeciwko żółtej febrze (najczęściej wymagane szczepienie dodatkowe) zamyka się w granicach 210-250 zł. Warto ten dodatkowy, i niekiedy konieczny wydatek, uwzględniać w swoich budżecie wakacyjnym.
W podobnej cenie są szczepienia na WZW typu A i dur brzuszny. Zdecydowanie więcej zapłacimy za to za szczepionkę przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych (ok .270 zł).
Najdroższe zabiegi profilaktyczne związane są z japońskim zapaleniem mózgu (ok. 450 zł) i cholerą (420 zł).
Obserwuj wątek
  • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 30.10.20, 13:58
   Rozpetala sie dyskusja w temacie obowiazkowych szczepien. Kto jeszcze pamieta, ze w dobie komuny wszyscy musielismy w szkolach poddawac sie obowiazkowym szczepieniom na gruzlice? czy tez wykonywac proby tuberkulinowe? niemal calkowicie ze swiata zostala wyeliminowana czarna ospa - chociaz ja jeszcze pamietam psychoze we Wroclawiu latem 1963 roku. Nie ma dzisiaj juz choroby Heinego-Medina dzieki szczepionkom polio.
   Dzieki temu, ze szczepilam juniora ominely mnie wszelki choroby wieku dzieciecego - nic z wyjatkiem wiatrowki.
   Sama regularnie szczepie sie przeciw FSME i jeszcze jakis tam zestawik co 10 lat.
   Jeden z drugim zechce se poleciec do Arabii Saudyjskiej i nawet nie mruknie - sam bedzie biegal i szukal mozliwosci szczepienia, ale w dobie pandemii, kiedy na swiecie mamy obecnie ponad 45 milionow zakazen(od poczatku) i galopujace przyrostykazdeo dnia, kiedy nie mamy jeszcze nawet szczepionek, wszyscy pyskuja nad obowiazkiem szczepien o ktorych wielu tych, ktorzy choruja, ktorzy kazdego dnia moga sie zakazic - tylko marza.
   Przypuszczam, ze kiedy w koncu pojawi sie szczepionka wiele krajow wprowadzi taki obowiazek - na pewno Niemcy, o ile ich znam - i bez okazania zaswiadczenia nie beda wpuszczac do kraju. I co? wtedy tym wszystkim antyszczepionkowcom pozostanie wylacznie siedziec na d... bo zaden kraj nie bedzie sie godzil na hordy turystow, ktorzy mogliby im przywiezc do kraju zaraze.
   • al-szamanka Re: Troche o szczepieniach... 30.10.20, 19:14
    Słyszałam dzisiaj, jak Premier Morawiecki mówił, że szczepionki będą dobrowolne.
    Ale polactwo wie lepiej i FB już od paru dni wyje, że policja będzie łomotać o szóstej rano do drzwi, wyciągać ludzi za łby z mieszkań i przymusowo szczepić.
    • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 30.10.20, 20:47
     al-szamanka napisała:

     > Słyszałam dzisiaj, jak Premier Morawiecki mówił, że szczepionki będą dobrowolne
     > .
     > Ale polactwo wie lepiej i FB już od paru dni wyje, że policja będzie łomotać o
     > szóstej rano do drzwi, wyciągać ludzi za łby z mieszkań i przymusowo szczepić.
     >

     W dobie pandemii holota musi sie czyms nakrecac...
    • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 30.10.20, 20:56
     W Moskwie ponoc szczepia juz, za darmo po wsiech... co im tam szczepia? tego nikt nie wie - bo gdyby Ruscy mieli skuteczna szczepionke toby to juz na wszystkie strony swiata oglosili. Staliby sie nieslychanie bogatym krajem od juz - taka szczepionka bylaby cenniejsza od ropy, czy narkotykow - biznes dla kulejacej rosyjskiej gospodarki niesamowity. A tu wszystkich szczepia tylko nie wiadomo czym.
  • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 06.12.20, 11:23
   Ja jako ta "od plasticzkow" , pozwole sobie zadac pytanie:
   jak zutylizowac te miliardy wyprodukowanych i zuzytych plastikowych szczy.kaweczek ratujacych ponoc nam zycie .
   A w kazdej pozostalosci po wirusku .
   Ma ktos pomysl?
   Jedna Grecia nie da rady...sad
   • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 06.12.20, 16:51
    a74-7 napisał:

    > Ja jako ta "od plasticzkow" , pozwole sobie zadac pytanie:
    > jak zutylizowac te miliardy wyprodukowanych i zuzytych plastikowych szczy.
    > kaweczek ratujacych ponoc nam zycie .
    > A w kazdej pozostalosci po wirusku .
    > Ma ktos pomysl?
    > Jedna Grecia nie da rady...sad

    Ale w tych szczepionkach nie bedzie ponoc wiruskow...
    • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 06.12.20, 17:03
     a cio w nich bedzie ?
     Te nano custam ? Nie, no.....
     Nie wiem co w nich bedzie, nie jestem likozem .
     Szczepionki maja byc sprawdzone, to troche trwa(kilka lat).Ale to zasmiecanie plasticzkiem na skale globalna nie tylko Grecie martwi ....
     Chyba zaczne chodzic po ulicach i bede robic zdjecia zuzytych masek zasmiecajacych chodniki, trawniki .

    • rena-ta49 Re: Troche o szczepieniach... 06.12.20, 18:56
     Też słyszę ,że w tych szczepionkach nie ma wirusa,jak w szczepionce na grypę.
     Jest podobno białko Spike
     cordis.europa.eu/article/id/422581-new-host-protein-points-the-way-to-possible-treatment-for-covid-19/pl
     • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 06.12.20, 19:45
      Tu interesujace czytanie , dyskusja rowniez, w dyskusji wiecej ciekawych linkow ,moze jakis trzygwizdkowe przet(.)umaczy na polski , ja nie potrafie smile
      www.ft.com/content/b5d03854-39bb-48cd-9a01-5fb2a0dfbba8
      Tylko czy ta rozdmuchana pandemia jest na tyle rozlegla i niebezpieczna, zeby szantazowac populacje takimi nowosciami ?I zasmiecac planete jeszcze bardziej ?
  • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 08.12.20, 09:23
   No i mamy Gagarina w pandemii: 90letnia babcia otrzymala pierwsza szczepionke na covid na swiecie .W swietle kamer!!!
   Suzba merdyczna stala w korytarzu szpitalnym i klaskala.( a do lozek ,leniuchy z parciem na szklo )
   Babcie ladnie odwieziono w wozeczku przed szpalerem wiwatujacych ( Gagarina tez na wozku po wyladowaniu odwiezli, bo nie mogl chodzic )
   Akcje picera w gore .
   To bylo na sniadanie .
  • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 09.12.20, 01:18
   Szwajcaria nie zatwierdza szczepionek na COVID-19!

   Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic twierdzi, że brak jest niezbędnych informacji do zatwierdzenia trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez rząd. Władze planują zaszczepić 6 mln osób do lata - podaje portal Swissinfo

   Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie ocenił, że w dokumentacji szczepionek nadal brakuje ważnych danych, dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości, i przekazał te wymagania producentom, czyli firmom Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.

   Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach - powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przez Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

   Jedną z informacji, której domaga się Swissmedic, są dane na temat wcześniej przebytych chorobach u osób, które brały udział w badaniach. Regulator podkreśla, że zatwierdzenie tak szybko opracowanych szczepionek wymaga dużego zaufania do producentów i organów władzy dlatego ważne jest, by dokładnie zbadać ich wpływ na różne grupy ludzi.

   Zamieszkała przez 8,5 mln osób Szwajcaria spodziewa się rozpocząć kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi na początku stycznia - poinformowała w niedzielę kierująca pionem kontroli infekcji w BAG, Virginie Masserey. Celem jest zaszczepienie 6 mln mieszkańców do lata, co będzie oznaczać do 70 tys. szczepień dziennie.

   Na konferencji prasowej władze stwierdziły, że szczepionki będą oferowane bezpłatnie, a pierwszeństwo będą mieli pracownicy służby zdrowia i grupy podwyższonego ryzyka: seniorzy, osoby z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc i nadciśnieniem.

   Od początku pandemii w Szwajcarii zmarło 5 tys. osób. Ponad 340 tys. osób zostało zakażonych wirusem SARS-Cov-2, a ponad 3 tys. przebywa nadal w szpitalach, z czego prawie 500 na oddziałach intensywnej terapii.
  • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 09.12.20, 15:49
   No i...
   tak dobrze zarlo i zdechlo.
   osoby z alergiami - nie powinny szczepic sie szczepionka picera smile.
   Dwie pielegniarki po szczepieniu wykazaly alergie ...
   Ale najlepsze jest to:
   Główny doradca medyczny rządu, dr Chris Whitty, powiedział parlamentarzystom: "Bardzo ważny jest początek procesu szczepień, bo wtedy wykrywamy typowe skutki uboczne i z czasem gromadzimy coraz więcej informacji".
   Oczywista , mr Whitty, nadstaw wlasne doopsko ,i testujcie dalej ; byle nie na najbardziej frail czlonkach spoleczenstwa - tych w domach opieki i seniorach.
  • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 09.12.20, 21:22
   A to sie ludziska spieszOM....
   https://s12.directupload.net/images/201209/z3hf266g.jpg
   Pierwszy pacjent w Sheffield przyjmujacy szczepionke "to jak wygrana na loterii"
   First patient in South Yorkshire to receive the COVID-19 vaccine says it was ‘like winning the pools
   Rekawiczki som ?
   Som!
   Ale, moze by tak rekawek podwinac .....
   wink
   • al-szamanka Re: Troche o szczepieniach... 09.12.20, 21:39
    a74-7 napisał:

    > A to sie ludziska spieszOM....
    > https://s12.directupload.net/images/201209/z3hf266g.jpg
    > Pierwszy pacjent w Sheffield przyjmujacy szczepionke "to jak wygrana na loterii
    > "
    > First patient in South Yorkshire to receive the COVID-19 vaccine says it was ‘l
    > ike winning the pools
    > Rekawiczki som ?
    > Som!
    > Ale, moze by tak rekawek podwinac .....
    > wink


    O rany! Rzeczywiście big_grin Przez rękawek!big_grin Może to jakieś zabezpieczenie przed bakteriami siedzącymi na igle?
    • m.maska Re: Troche o szczepieniach... 09.12.20, 21:43
     al-szamanka napisała:

     > a74-7 napisał:
     >
     > > A to sie ludziska spieszOM....
     > > https://s12.directupload.net/images/201209/z3hf266g.jpg
     > > Pierwszy pacjent w Sheffield przyjmujacy szczepionke "to jak wygrana na l
     > oterii
     > > "
     > > First patient in South Yorkshire to receive the COVID-19 vaccine says it
     > was ‘l
     > > ike winning the pools
     > > Rekawiczki som ?
     > > Som!
     > > Ale, moze by tak rekawek podwinac .....
     > > wink
     >
     >
     > O rany! Rzeczywiście big_grin Przez rękawek!big_grin Może to jakieś zabezpieczenie przed ba
     > kteriami siedzącymi na igle?
     >

     Oczywiscie, ze dodatkowe zabezpieczenie... trzeba bedzie zakladac swiezo uprane wdzianko big_grin
   • rena-ta49 Re: Troche o szczepieniach... 10.12.20, 13:58
    a74-7 napisał:

    > A to sie ludziska spieszOM....
    > https://s12.directupload.net/images/201209/z3hf266g.jpg
    > Pierwszy pacjent w Sheffield przyjmujacy szczepionke "to jak wygrana na loterii
    > "
    > First patient in South Yorkshire to receive the COVID-19 vaccine says it was ‘l
    > ike winning the pools
    > Rekawiczki som ?
    > Som!
    > Ale, moze by tak rekawek podwinac .....
    > wink


    Może przez rękaw mniej boli? smilesmile
  • a74-7 Re: Troche o szczepieniach... 10.12.20, 18:32
   W the independent czytamy :
   Vaccinated elderly warned not to hug family at Christmas
   Experts have warned that it may be unwise for elderly people given the Covid-19 vaccine to hug their loved ones at Christmas.

   As the NHS vaccination programme continue across the UK, scientists suggested only half of people may have immunity after a single dose of the vaccine and should wait until they are fully protected with a second dose.

   It comes after some of the people receiving the new Pfizer/BioNTech vaccine said they were looking forward to hugging their relatives.
   No,taaaki zawod; a juz liczyli ,ze beda mogli przytulic najblizszych w te Swieta , a tu figa z makiem sad
   Po to wlasnie wystawili bohatersko ramie , a tu ciagle nic! Maska na pysiu i dystans, dystans....nowa normalnosc .A to ci picer uncertain

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka