Dodaj do ulubionych

Drezno – Kraków – Saksonia - 2021

29.09.21, 16:45
40 lat życia w rozkroku, między Nadrenią-Palatynatem i Wrocławiem, ilekroć podczas podróży mijałam Drezno, obiecałam sobie, że w końcu kiedyś tam powrócę. Powrócę, bo byłam już w Dreźnie przed laty, widziałam Zwinger, oczywiście najbardziej utkwił mi w pamięci „Orszak książęcy” - był to rok 1969 – i dzisiaj można by uznać, że to tak jakbym tam nigdy nie była. Oczywiście, że miasto się zmieniło w ciągu tych wielu lat, chociaż Altstadt pozostał taki sam.
Kiedy wracałam z Wrocławia w połowie czerwca tego roku, mijając Drezno obiecałam sobie po raz kolejny, że tym razem to już na pewno – podczas kolejnej podróży do Wrocławia, muszę w końcu zwiedzić Drezno.
I w końcu udało się, tym bardziej, że nie jechałam sama, ze mną jechała Basia, która podobnie jak ja lubi zwiedzać i poznawać nowe-stare miejsca.
O ile już od wielu lat, nie odkładam żadnych planów na "kiedyś" o tyle w dobie pandemii jeśli pojawia się okazja żeby zrealizować te plany, korzystam z tego natychmiast, bo kto wie co zgotuje nam przyszłość.
Wyruszyłyśmy 12.08. wcześnie rano, z myślą o tym, że w Dreźnie będziemy około godziny 11. Droga była właściwie pusta, jechało się dobrze, gdzieś na początku błysnął mi radar(wciąż jeszcze czekam na mandat), a tuż przed Dreznem właśnie przyhamował nas potężny korek. Kiedy w końcu udało nam się go minąć miałam jeszcze benzyny na 90km. No ale, przecież wjedziemy do Drezna to nie będzie problemu, zaraz się zatankuje. Nic bardziej mylnego. Drezno rozgrzebane podobnie do innych miast i o ile stacje benzynowe były, to były za każdym razem po stronie przeciwnej i dojechać tam było nijak. A benzyny ubywało. Pytałyśmy po drodze jak dojechać do stacji, i każdy kiwał z politowaniem głową, że to daleko, że to po drugiej stronie Łaby a most zamknięty, w końcu dopadłyśmy taxi i kiedy taksówkarz zaczął nam tłumaczyć zwątpiłyśmy i poprosiłyśmy żeby nas tam zawiózł. W tym momencie pokazywało mi, że mam jeszcze paliwa na 40km, bo podczas jazdy po mieście zużycie było jeszcze wyższe, a że samochód nowy, to pali jak smok. Ufff... no w końcu. Potem poszło już gładko, parking miałyśmy zaledwie 100m od hotelu, a Starówkę właściwie w tej samej odległości, trzeba było tylko przejść przez ulicę.
Można byłoby spokojnie sobie odpuścić pośpiech, gdyby nie to że miałyśmy bilety na godzinę 16 na zwiedzanie Hist. Grünes Gewölbe (Historyczne Zielone Sklepienie), mogłyśmy się jeszcze snuć wokół Rezydencji i Katedry o dowolnej porze, tam jednak wejście było ograniczone czasem i była to ostatnia godzina o której wpuszczano, ponieważ ten cud był zamykany o godzinie 17. Z góry uprzedzam, fot z tego miejsca nie będzie – fotografowanie zabronione.

Poniżej panorama Starego Miasta Drezna widziana z przeciwnego brzegu Łaby.

https://abload.de/img/dsc_0501_panq2jts.jpg
Obserwuj wątek
  • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 02.10.21, 19:04
   DRESDEN

   https://abload.de/img/500px-dresden_stadtwa1mjo0.png

   Ale zacznijmy od herbu Drezna... herb ten stanowi godło państwowe saksońskiej stolicy; przedstawia podzieloną zgodnie z regułami heraldyki tarcze: po prawej na złotym tle czarny zwrócony w prawo miśnieński lew w zbroi z czerwonym językiem, po lewej dwa czarne słupy na złotym tle tzw. Slupy Landsberg.

   Lew miśnieński pokazany heraldycznie po prawej stronie był symbolem władzy Wettynów, którzy rządzili Marchią Miśnieńską. Oznacza zależność miasta od margrabiów rezydujących w Dreźnie od drugiej połowy XV wieku. Pale Landsberg odnoszą się również do rodowego domu Wettynów. W skład Marchii Landsberg wchodził nieokreślony obszar między dolną Soławą a Łabą. Drezno nie znajdowało się na tym terenie, ale Pale Landsberg weszły do herbu rodowego Wettynów.
   Najstarsza wersja herbu miasta Drezna widoczna jest jako pieczęć na świadectwie hołdu z 22 lipca 1309 r. Wtedy rada nazywała go „unser stat insygele”, dziś znajduje się w Muzeum Miejskim w Dreźnie. Ma kształt trójkątnej tarczy i pokazuje już lwa miśnieńskiego i Słupy Landsberg; oba herby władców podobno zostały połączone pod koniec XIII wieku. Początkowo podobny herb był używany w Lipsku. Chemnitz i Drezno przyjęły ten herb, a Drezno zabarwiło pierwotnie niebieskie Pale Landsberg na czarno, aby odróżnić je od Lipska.

   Od XVII wieku Drezno bardzo się rozrosło, tak że należało wykonać wiele pieczęci. W połowie XVII wieku pieczęć rady przedstawiała lwa i słupy na małej okrągłej tarczy. Pod koniec XIX wieku heraldycy poddali herb Saksonii badaniu naukowemu. 17 sierpnia 1880 r. miasto wprowadziło podobne pieczęcie a stare utraciły ważność. Adolf Matthias Hildebrandt zaprojektował nowe herby miasta, główną zmianą była pozycja lwa.

   Herb składał się z dwóch przedstawień: jako herb z hełmem w stylu renesansowym oraz jako herb tarczowy w stylu rokoko. Rada miejska zatwierdziła stosowanie obu form. Hełm odpadł po zakończeniu I wojny światowej. W czasach NRD nieoficjalnie herb był również używany dla dystryktu drezdeńskiego.
   Obecna forma herbu została wprowadzona w 1960 r., w 1986 r. rada miejska podjęła decyzję o nowej formie herbu. Po 1989 roku, ponownie zaczął obowiązywać herb, który obowiązywał już w czasach Republiki Weimarskiej. 8 września 1994 r. rada miejska zatwierdziła herb w obecnym kształcie.

   Oprócz herbu Drezno posiada pieczęć urzędową zgodnie ze swoim głównym statutem obowiązującym od 4 września 2014 r. (§ 2 godło państwowe). Przedstawia herb stolicy państwa z napisem „Stolica Kraju związkowego(Landu) Drezno”. Od 2006 do 2015 roku miasto posiadało również urzędowy sygnet. Składał się z dwóch kwadratów. W górnym kwadracie widnieje lustrzany napis Drezno, w dolnym uproszczony herb miasta.
   • m.maska Drezno – 2021 02.10.21, 19:40
    W którakolwiek stronę się nie pójdzie, gdziekolwiek się nie zwróci, w Dreźnie wszechobecny jest cień Augusta II Mocnego. Czy to królewska rezydencja, czy Zwinger czy katedra a należy przypomnieć, że August II w Saksonii był tylko księciem, natomiast był królem Polski. Podczas naszej wieczornej wędrówki po nowym i starym mieście niemiecki przewodnik kilkakrotnie wspominał o tym, że mieszkańcy po dziś dzień nie mogą wybaczyć Augustowi tego, że zmienił wiarę na katolicką, bo tylko tak mógł objąć tron polski, ale... jak mówił przewodnik należy mu to jednak wybaczyć, bo Polska była wówczas potęgą i sięgała od Bałtyku po Morze Czarne.
    Można by dodać, psim swędem, przekupstwem i przy pomocy konszachtów został królem Polski czy to nam dzisiaj coś mówi? Wieki minęły a metody wciąż te same i wciąż gdzieś w tle Rosja.

    To tylko fragment z Wikipedii: Z Łaski Bożej król Polski, wielki książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski oraz książę Saksonii, Jülich, Kleve, Bergu, Engern, Westfalii, arcymarszałek Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książę elektor, landgraf Turyngii, margrabia Miśni oraz Górnych i Dolnych Łużyc, burgrabia Magdeburga, itd., itd.

    Czy z Łaski Bożej? Z tym można by długo dyskutować – raczej z Łaski ówczesnych targowiczan, podobnie jak obecnie, są Polacy, którzy z chęcią oddaliby państwo pod obce rządy. Historia się powtarza.

    Jakkolwiek August II Mocny prowadził nader rozwiązły i hulaszczy tryb życia, to jednak jego zamiłowanie do sztuki sprawiło, że dzisiaj Drezno ma tak wiele do pokazania potomnym. Jego egotyzm, egocentryzm i zamiłowanie do przepychu sprawiło, że w Dreźnie powstały budowle, które były efektem jego zachwytu dla Ludwika XIV (Zwinger) czy też fascynacji Włochami – stąd właśnie nazwa Florencja nad Łabą, ponieważ nakazał zbudowanie dzielnicy Nowego Miasta na wzór zabudowy jaką oglądał we Włoszech.

    Drezno jest też chyba jedynym miastem Niemiec w którym można odnaleźć najwięcej polskich śladów.
    Jakież to znaczące, że właśnie konkurent Augusta II do tronu polskiego z którym wydzierali sobie koronę polską, Stanisław Leszczyński w innym miejscu Europy, we Francji, w Nancy pozostawił po sobie również miasto, które jest po dziś dzień wręcz przesiąknięte jego obecnością.


    https://abload.de/img/1-drezno12.0873kry.jpg
    • m.maska Re: Drezno – 2021 05.10.21, 14:20
     Zaledwie kilkadziesiąt metrów dzieliło nasz hotel od Residenzschloss - Rezydencja Wettynów.

     https://abload.de/img/1-drezno12.081sdjqv.jpg
     • m.maska Re: Drezno – 2021 05.10.21, 14:36
      Zapraszam na komnaty... czyżby? Dawna Rezydencja Wettynów może kiedyś odzyska kilka komnat, bo wiele jest tam jeszcze miejsc przez które przechodząc odnosi się wrażenie, jakby się było na budowie. Klatka schodowa jak widać też dosyć skromna, raczej nowoczesna i wiele sal, bo nie komnat, przypomina nowoczesne muzeum. Drezno zostało doszczętnie zniszczone w ciągu zaledwie trzech dni 13-15 lutego 1945 roku i nie oszczędzono przy tym Rezydencji Wettynów w odwecie za Warszawę. Poniżej fotografia przedstawiająca fragment rezydencji z roku 1984 to właśnie Hausmannsturm, niemal 40 lat po tamtym bombardowaniu.

      https://abload.de/img/1-drezno12.082vkjm2.jpg

      https://abload.de/img/ruine-schlo-mai-84-7z2k2u.jpg
      • m.maska Re: Drezno – 2021 06.10.21, 15:40
       Fürstengalerie to 40-metrowa sala na pierwszym piętrze drezdeńskiego Residenzschloss.

       W otwartej w sierpniu 2010 roku galerii prezentowane są malowane portrety elektorów saskich rezydujących niegdyś w pałacu oraz popiersia portretowe królów saskich z rodu Wettynów z linii albertyńskiej. Seria zaczyna się od elektora Moritza (1521–1553), któremu w 1547 roku cesarz Karol V nadał status elektora, a kończy na ostatnim królu, Fryderyku Auguście III (1865–1932), który abdykował w 1918 r.

       Galeria pełni funkcję łącznika między wejściem do Nowego Zielonego Sklepienia a Schodami Angielskimi, które otwierają przestrzeń wystawienniczą we wschodnim skrzydle pałacu.

       https://abload.de/img/1-drezno12.083t7j2l.jpg
       • m.maska Re: Drezno – 2021 10.10.21, 14:54
        Sztuka jako łup

        Ogromna wartość sztuki sprawiała, że stawała się podczas wojny, obiektem pożądania. W wielu miejscach zdobywcy zbierali łupy, co wg ówcześnie pojmowanego prawa było akceptowane: między innymi splądrowano Heidelberg (1622), Mantuę(1630), Moguncję (1631), Monachium(1632) i Stuttgart(1634/35). Najbardziej spektakularnej grabieży dokonano bezpośrednio przed zakończeniem wojny w 1648 roku, kiedy wojska szwedzkie przejęły dzielnicę Pragi, Malá Strana i pełne wozy obrazów, rzeźb i obiektów ze skarbca, szczególnie dawne zbiory cesarza Rudolfa II, wywieziono do Sztokholmu.
        W miejscach w których później łupy przechowywano, zagrabione dzieła sprawiały, że pojawiały się nowe impulsy artystyczne. Wybór wartościowych zagrabionych dzieł z różnych zbiorów książęcych stanowiły pars pro toto transfer kultury podczas Wojny 30-letniej. Przy pomocy obecnych mediów można odtworzyć drogi wielu zagrabionych dzieł sztuki, aż po dzień dzisiejszy.

        1. Tzw. Onyks mantuański, ok. 54 r. n.e. naczynie służące do przechowywania maści, płynnych wonności i oleistych pachnideł toaletowych. Ten kosztowny klejnot należał do Isabelli d'Este margrabiny Mantui, kiedy podczas plądrowania Mantui w 1630 roku wpadł w ręce cesarskich żołdaków.

        2. Antonio Susini bliski współpracownik Giambologna: Porwanie Dejaniry przez centaura Nessusa(braz ok. 1590 – Florencja). Dzieło zagrabione ze skarbca w Stuttgarcie uważane za rewanż za splądrowanie Rezydencji w Monachium. Po zwycięstwie nad Szwedami pod Nördligen, Wirtembergia była trzy lata okupowana przez wojska cesarskie i bawarskie. Dzisiaj łupy z tamtego okresu można odnaleźć w Monachium i Wiedniu – wśród nich między innymi tę pierwotnie pochodzącą ze Stuttgartu; rzeźbę wykonaną na podstawie mistrzowskiego projektu Giambologna, okazującą moment kiedy Nessus usiłuje porwać gwałtownie broniącą się żonę Herkulesa, zanim ten ostatni zabije centaura strzałą.

        3. Puchar z pokrywą z wizerunkiem bogini Roztropności. I poł. XVII wieku – Stuttgart. Przypuszczalnie również łup z cesarskiego skarbca w Stuttgarcie, zagrabiony w 1634 roku.

        4. Ręcznie obrobiony naturalny kamień. Praga. Pochodzi ze skarbca cesarza Rudolfa II. W ramach plądrowania w 1648 roku grabiono także naturalne kamienie, których dziwne formy cenione były jako kurioza i częściowo kosztownie je zdobiono. Ten widoczny na fotografii przedstawia alpejski krajobraz z chatą, umieszczony na pozłacanej ornamentami podstawie.

        5. Ottavio Miseroni – naczynie z ptakiem. Praga ok. 1600 – heliotrop. Kiedy królowa Christina dowiedziała się o zdobyciu przez szwedzkie wojska Pragi w lipcu 1648 roku, poprosiła o przekazanie jej najcenniejszych obiektów ze zbiorów Rudolfa II. Do licznych łupów należały dzieła sławnego szlifierza drogich kamieni Ottavio Miseroni, m.in. to naczynie z heliotropu.

        https://abload.de/img/1-drezno12.08495jui.jpg
        • m.maska Re: Drezno – 2021 13.10.21, 00:36
         Drogi artystów

         Również artystów dotyczyły zawirowania wojenne w czasie Wojny 30-letniej. Podczas gdy jedni będący na służbie bogatych mecenasów mieli niezłe dochody, inni tracili wszystko i musieli uciekać przed działaniami wojennymi. Niektórzy podróżowali jako emisariusze, pośrednicy a nawet szpiedzy na europejskie dwory, inni wcielali się do wojska jako żołnierze ponieważ nie otrzymywali żadnych zleceń i nie mieli z czego żyć.. Migracja artystów po terenie całej Europy prowadziła jednocześnie do wymiany kulturalnej.

         1. Kufle do piwa z wizerunkami cesarza, czeskiego króla i elektora Brandenburgii – Saksonia 1617. Farbowane na zielono dmuchane szkło, zdobione polichromowaną emalią.
         Seria składająca się pierwotnie z ośmiu kufli powstała w 1617 na zlecenie dworu drezdeńskiego, kufle były też różnej wielkości w zależności od hierarchii. Pod koniec lipca 1617 roku saksońskiego elektora, aby zapewnić sobie jego poparcie, odwiedzili cesarz Matthias i jego następca i niedawno koronowany król czeski Ferdinand. W listopadzie pojawili się razem elektor Palatynatu Friedrich V i elektor Brandenburgii. Przypuszczalnie seria kufli powstała w związku z tymi wizytami i była używana podczas przyjęć.

         2. Poduszka z herbem Fryderyka V (palatyna reńskiego) 1613 – haft na jedwabiu.
         W lutym 1613 roku 16-letni Fryderyk – palatyn reński ożenił się z Elżbieta Stuart, córką angielskiego króla Karola I, który na krótko przedtem przyjął Fryderyka do Zakonu Orderu Podwiązki. Dlatego Fryderyk zlecił wykonanie kosztownych proporców dla trębaczy swojego orszaku. W późniejszym czasie proporzec przerobiono na poduszkę, przedstawia herb Palatynatu Reńskiego i dewizę zakonu“Honi soit qui mal y pense“ („Hańba temu, kto źle o tym myśli ").

         3. Cesarz Ferdynand II – konno Innsbruck I polowa XVII wieku. - brąz.
         Statuetka z brązu przedstawia Ferdynanda II, wzorcem były antyczne rzeźby konne. Nie chodziło tu o cechy charakterystyczne cesarza a o zaszeregowanie go w dynastii Habsburgów. Wraz z Ferdynandem II władzę przejęła boczna linia i dążyła do tego by poprzez dynastyczną ciągłość tę władzę legitymować. Ta statuetka tego dowodzi: głowę władcy można zdjąć i zamienić na głowę jego następcy.

         4. Globus Terrestris, niesiony przez Herkulesa
         Gustav II Adolf po przejęciu protestanckiej Norymbergi otrzymał w prezencie dwa trofea: jedno przedstawiało globus nieba, drugie globus Ziemi. Tutaj podtrzymywany przez Herkulesa Globus Terrestris, zwieńczony przez personifikacjeę Sławy która "trąbi" o sławie obdarowanego.

         5. Król Gustaw II Adolf Szwedzki – brąz – ok. 1650r.
         Gustav II Adolf przystąpił do wojny w 1630 roku. 24 kwietnia 1632 zajął Augsburg, przy tej okazji na zlecenie Rady Miasta wykonano model z wosku przedstawiający monarchę, a następnie odlano go z brązu, był pomyślany jako upominek dla protestanckiego króla – dwa egzemplarze znajdują się dzisiaj w Szwecji.

         6. Medaliony z Gustavem II Adolfem i inicjałami GARS (Gustavus Adolfus Rex Suecia) ok. 1632
         Medalion z lwem, szwedzkim herbem i dewizą króla "CVM DEO ET VICTRICIB[VS] ARMIS" – z Bogiem i zwycięską bronią – muszla, srebro, złoto
         Te w muszlach rzeźbione owalne medaliony przedstawiają szwedzkiego króla w różnych ujęciach. Na pierwszym król na koniu otoczony łupami wojennymi, na drugim król z lwem i podniesioną szablą wraz z inskrypcją: walczy z pomocą Bożą i zwycięskiej broni".

         https://abload.de/img/1-drezno12.085cfk1o.jpg
         • m.maska Re: Drezno – 2021 13.10.21, 21:11
          Płyta stołowa do gry planszowej - !623-1637.
          Gry planszowe były od czasów antycznych ulubionym zajęciem dla zabicia czasu. Przy czym w okresie renesansu zostały udoskonalone i powstawały kasety z grami plażowymi i stoły do takich gier. W centrum znajduje się plansza do gry w szachy i warcaby, jasne pola wykonano w drewna cyprysowego i ciemne z drewna orzechowego; wokół wyrzeźbiono wizerunki trzech władców Europy i papieża: cesarza Ferdynanda II z mieczem i królewskim jabłkiem, papieża Urbana VIII Barberini w ornacie i tiarze, króla Filipa IV z Hiszpanii i króla Ludwik XIII z Francji w koronie z berłem.

          Zdjęcia poniżej zrobiłam przez okno rezydencji, jest to widok na wewnętrzny dziedziniec, jak widać wciąż nie skończono odbudowy.

          Residenzschloss

          Kiedy w pierwszej połowie XIII wieku powstał w tym miejscu zamek którego celem była obrona mostu na Łabie, nikt nie myślał, ze stanie się on na 350 lat siedzibą saksońskich władców.
          Wspomniany po raz pierwszy jako "castrum" w 1289 roku, rozbudowany w XV i XVI wieku: zamek już posiadał cztery skrzydła kiedy w 1485 roku Albertyni (linia książęcego rodu Wettynów) po "Lipskim podziale" (Leipziger Teilung) podnieśli go do rangi swojej siedziby. Od tej pory każdy nowy właściciel rozbudowywał go wg własnych potrzeb, ambicji i panującej mody. Książę Georg (1530-1535) dobudował Georgenbau w stylu wczesnego renesansu. Jego następcy Moritz i August przeistoczyli zamek w paląc tworząc w ten sposób jedną z najbardziej znaczących renesansowych budowli na ziemiach niemieckich; powstała pałacowa kaplica, skrzydło zachodnie i wielki pałacowy dziedziniec. Po pożarze August Mocny odbudował do 1719 roku Georgenbau i skrzydło wschodnie.
          W związku z uroczystościami obchodów 800-lecia panowania Wettynów pałac od 1889 roku otrzymał jednolitą neorenesansową fasadę a także połączenia z Pałacem Taschenberg i dworską kaplicą.
          W 1918 roku pałac utracił status rezydencji królewskiej, a w 1922 roku otwarto pałacowe muzeum.
          W 1945 roku cały kompleks zniszczyły bomby podczas nalotów na Drezno.
          Mimo, że w 1962 roku rozpoczęto odbudowę od Georgenbau, niemal 40 lat większa część pałacu pozostawała ruiną.
          Na 800-lecie Drezna w 2006 roku Residenzschloss odzyskał zewnętrznie dawny blask. Wspaniałe renesansowe fasady sgrafitto wokół wielkiego pałacowego dziedzińca zostały w większości odtworzone.
          W 2019 roku zrekonstruowano altanę, czteropiętrową loggie znajdującą się na tyłach Hausmannsturm wraz z największymi barwnymi freskami na północ od Alp.

          https://abload.de/img/1-drezno12.086bnkok.jpg
          • m.maska Re: Drezno – 2021 14.10.21, 13:43
           1. Św.Krzysztof podtrzymujący naczynie w formie sfery niebieskiej 1626-1629 srebro częściowo złocone.
           To naczynie z Augsburga posiada w podstawie ukryty mechanizm, który mógł jechać po stole. Górną cześć globusa można zdjąć, dolna stanowiła wówczas kielich do picia. Na wcześniejszej fotografii pojawiło się podobne naczynie; Herkules podtrzymujący globus Ziemi – był to upominek miasta Norymberga dla króla szwedzkiego Gustava II Adolfa (1632).

           2. Peter Paul Rubens – Alegoria wojny – 1628 – olej na desce
           Kobieca postać siedząca na ziemi z pochyloną głową, wsparta na prawym ramieniu, otoczona armatami i sprzętem wojennym, opłakująca dwóch poległych żołnierzy leżących obok niej, podczas gdy w tle nadal toczy się walka. Obraz jest alegorią pokonanych przez Hiszpanię niderlandzkich prowincji. Rubens przedstawił na nim okropności wojny.

           3. Cesarz Ferdynand II i Eleonora z Mantui przed Bitwa na Białej Gorze 1628/30
           Para cesarska pojawia się przed decydującą Bitwą na Białej Górze, która zakończyła powstanie czeskie, a anty-król Fryderyk V z Palatynatu został wygnany z Pragi. Zwycięstwo, przypisywane jest cudownemu wizerunkowi Maryi i uważane jako boskie wsparcie i potwierdzenie ściśle katolickiego władcy. Eleonora Gonzaga poślubiła Ferdynanda dopiero dwa lata po tym wydarzeniu. Wraz ze ślubem Ferdynand legitymizował swoją interwencję w mantuańskim sporze o sukcesję, który doprowadził do „Sacco di Mantova” w 1630 roku.

           https://abload.de/img/1-drezno12.087aljq9.jpg
           • m.maska Re: Drezno – 2021 14.10.21, 13:55
            1. Sztandar konnicy tzw. Pappenheimer Standarte przed 1632.
            Sztandar zdobyty podczas Bitwy pod Lützen(1632). Był to sztandar kompanii kawalerii cesarskiej pod dowództwem generała Gottfrieda Heinricha von Pappenheima, znajduje się na nim cudowny wizerunek Madonny i ofiarnego pelikana.

            https://abload.de/img/1-drezno12.088ozknb.jpg
  • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 17.10.21, 16:09
   Grünes Gewölbe – Zielone Sklepienie

   Grünes Gewölbe w Dreznie to historyczne zbiory muzealne z byłego skarbca książąt z dynastii Wettynów, obejmujące obiekty od okresu renesansu po klasycyzm.
   Nazwa tego najobszerniejszego zbioru skarbów w Europie wywodzi się od podstaw kolumn i głowic w oryginalnych sklepionych pomieszczeniach, które niegdyś były pomalowane na malachitową zieleń. Pomieszczenia kolekcji Grünes Gewölbe są otwarte dla publiczności od 1724 roku. Zielone Sklepienie jest częścią Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Kolekcja jest eksponowana w Historisches Grünes Gewölbe i w Neues Grünes Gewölbe, które znajdują się w zachodniej części w Residenzschloss w Dreźnie.

   Tutaj pokażę wyłącznie Neues Grünes Gewölbe - jak już wcześniej wspomniałam, w tej drugiej części, dużo obszerniejszej: Historisches Grünes Gewölbe - fotografowanie jest zabronione.

   1. Niewielkie naczynie wykonane z muszli nautilus umieszczonej na pniu drzewa i obok grupa na taczce będąca alegoria obżarstwa.
   Na wózku popychanym przez diabła tłusty obżartuch ma symbolicznie przywoływać do życia w powściągliwości. Po zdjęciu pokrywy z beczki wina, to naczynie o podwójnym żartobliwym znaczeniu można było użyć do zaspokojenia opilstwa.
   2. Naczynie z pokrywą wykonane z muszli tonnidae tzw. stągwicy (1594-1602). To dzieło będące kombinacją różnych naturalnych elementów należało do księżnej Sophie von Sachsen.


   https://abload.de/img/1-drezno12.089fwkvt.jpg
   • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 18.10.21, 01:22
    Grünes Gewölbe - Początki

    Po tym, jak książę Moritz został mianowany elektorem w 1547 roku, dobudował nowe skrzydło na zachód od pałacu. Powstałe w ten sposób dwie sale i duża sala oraz przylegająca do niej sala w wieży otrzymały wspaniałe sufity, z kapitelami pomalowanymi na malachitową zieleń, podobnie jak podstawy kolumn. Nadano tym czterem pomieszczeniom na parterze, oficjalnie nazywanym „Tajnym Magazynem” od końca XVI wieku, wspólną nazwę Grüne Gewölbe, i ta zachowała się do dziś. W tamtym czasie Grüne Gewölbe było używane do bezpiecznego przechowywania cennych przedmiotów i dokumentów, a nie do wystawiania ich na widok publiczny. Do przechowywania kosztowności i dokumentów w ówczesnych zamkach często wybierano kamienne sklepienia, które zapewniały szczególną ochronę przed ogniem. Ta perspektywiczna decyzja umożliwiła zachowanie skarbów w dużej mierze do dnia dzisiejszego.

    1. Naczynie z macicy perłowej trzymane przez Trytona 1590-1592 i obok Naczynie Dziewicy 1603-1608
    Naczynia te były używane głównie podczas ślubów. Pan Młody pił ze spódnicy w kształcie dzwonu, podczas gdy Panna Młoda musiała opróżnić mniejsze naczynie, które było ruchome, zawieszone na ozdobnych zapięciach.

    2. Szafka 1585-1611 – skomplikowany program rzeźbiarski szafki odnosi się do snu króla Babilonu, Nabuchodonozora. Jego tłumaczenie przez proroka Daniela tworzy wizję upadku czterech światowych monarchii i powstanie wiecznego królestwa Boga. Zwieńczenie grupy przedstawiające triumf prawdy chrześcijańskiej nad przywarami, zaginęło podczas II Wojny Światowej.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0810jgkna.jpg
    • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 18.10.21, 13:04

     Grünes Gewölbe

     Rozbudowa za Augusta Mocnego
     W latach 1723-1730 elektor saski i król polski August Mocny stworzył gabinet osobliwości składający się z dziewięciu sal, w których zwiedzający mogli obejrzeć w barokowej scenerii przedmioty sztuki i unikatowe obiekty, które on i jego poprzednicy dynastyczni zgromadzili. W pierwszej fazie budowy do 1725 r. powstały w obecnym kształcie cenny Pretiosensaal i Eck-Kabinett(Gabinet Narożny) ; W 1727 roku August zbudował przedłużenie pierwotnego Zielonego Sklepienia z otworami w ścianach o osiem kolejnych sklepień. Architekturę komnat skarbów zaprojektował Matthäus Daniel Pöppelmann, architekt drezdeńskiego Zwingera.

     Na zdjęciu: wysoka toczona kolumna z kości słoniowej z zegarem i pozytywką (1589). Wewnątrz znajduje się skomplikowany mechanizm. Rzymskie liczby znajdujące się na górnym punkcie osi kuli markują cyferblat tego niezwykłego zegara. Rolę wskazówki spełnia putto trzymający pałeczkę. O pełnej godzinie rozbrzmiewały bębny i trąbki.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0811f8jol.jpg
     • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 24.10.21, 14:29
      Grünes Gewölbe pozostało w dużej mierze niezmienione aż do XX wieku. Można więc twierdzić, że jest jednym z najstarszych muzeów na świecie, po specjalnie utworzonym w latach 1572-1583 kompleksie muzealnym ze zbrojowniami, salą sztuki i osobliwości oraz biblioteką arcyksięcia Ferdynanda II na zamku Ambras w Innsbrucku.
      Bombardowanie Drezna 13 lutego 1945 r. w dużej mierze zniszczyło trzy z dziewięciu pomieszczeń. Skarby sztuki zostały przeniesione kilka lat wcześniej do twierdzy Königstein. Pod koniec II wojny światowej zostały wywiezione do Związku Radzieckiego, ale w 1958 r. decyzją rządu sowieckiego wróciły do NRD. Od 1959 do początku 2004 r. skarby z Grünes Gewölbe było tymczasowo eksponowane w drezdeńskim Albertinum.

      1. Szklana kula z muzykującym Orfeuszem 1575/1576. W podzielonej na dwoje szklanej kuli, którą można otwierać, siedzi Orfeusz, który swoją muzyką potrafi poskramiać zwierzęta. W mniejszej kuli znajduje się zegarowy mechanizm zwieńczony emaliowaną figurką Saturna, który swoją lancą niegdyś wskazywał pełne godziny. Poniżej na podstawie znajdują się wersety sławiące Orfeusza.
      2. Toczone z kości słoniowej naczynia złożone są, jak widać po wielkości i różnorodności form, z różnych części. Mają stabilne połączenia bagnetowe i dopiero po końcowym montażu tworzą całość.

      https://abload.de/img/1-drezno12.0812edkda.jpg
      • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 24.10.21, 14:41
       Grünes Gewölbe
       Ponowne otwarcie w Residenzschloss
       7 września 2004 r. ponownie otwarto Neues Grünes Gewölbe z dziesięcioma salami na pierwszym piętrze zachodniego skrzydła Residenzschloss. 1 września 2006 r. ponownie otwarto odrestaurowane i zrekonstruowane Historisches Grünes Gewölbe na parterze skrzydła zachodniego. Jego wyposażenie oparte jest na zachowanych dokumentach z 1733 roku i w miarę możliwości przywraca stan z czasów Augusta Mocnego. W ten sposób ponad 3000 obiektów powróciło na swoje dawne miejsce. Renowacja zabytkowej okładziny ściennej kosztowała 13 mln euro, a kraj związkowy Saksonia wydał na Grünes Gewölbe 45 mln euro.

       1. Lustro z Lüneburga w okazałej oprawie w formie epitafium (1587-1592). Treścią złożonego programu obrazkowego jest sen babilońskiego króla Nabuchodonozora z Księgi Daniela w Starym Testamencie. W interpretacji prorok przepowiedział upadek czterech światowych monarchii: Asyrii, Persji, Grecji i Rzymu oraz ustanowienie wiecznego królestwa Bożego; na pokrywie lustra znajduje się więc na obłokach, jako centralne alegoryczne przedstawienie ucieleśnienia boskiej prawdy, które swoją trąbą zwiastuje Sąd Ostateczny. Po obu stronach lustra umieszczono dwóch stojących wojowników w zbrojach: Aleksandra Wielkiego jako przedstawiciela Greków i Juliusza Cezara jako przedstawiciela Imperium Rzymskiego (lewa i prawa nisza). Dwóch konnych wojowników powyżej to Nimrod dla Asyrii i Cyrus dla Persji. Poniżej lustra znajduje się alegoria dobrego rządzenia, symbolizowana przez siedzącą na tronie postać otoczoną personifikacjami cnót. Scena w dolnej części ramy lustra jest przykładem konsekwencji jakie mogą nastąpić po podjęciu błędnej decyzji politycznej jako przykład pokazany jest osąd Parysa. Dwanaście medalionów w górnej części lustra przedstawia herby królestw europejskich, nad nimi okrągły medalion z dwugłowym orłem z herbami posiadłości cesarskich jako symbol Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Nie jest wiadomo, kto był zleceniodawcą tego arcydzieła, zostało nabyte dopiero w 1601 roku, około dziesięć lat po jego ukończeniu, przez Zofię, wdowę po elektorze Chrystianie I, za 1450 guldenów. Wraz z nabyciem tego dzieła Zofia zobowiązywała się do wierności cesarzowi jako gwarantowi pokoju.
       2. Miniatury toczone z kości słoniowej. Te maleńkie elementy zachwycają swoją delikatnością i kruchością. Te na środkowej półce utoczył sam elektor August.
       3. Płaskorzeźba z piaskowca przedstawiająca Narodziny Jezusa i oddanie czci przez pasterzy 1588/89. Relief był przeznaczony na chrzcielnicę w kościele St.Petri we Freibergu, jednak nigdy nie tam nie trafił a 28 grudnia 1590 roku znalazł się natomiast w elektorskim skarbcu.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0813oykbe.jpg
       • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 26.10.21, 13:45
        Zbiory elektorów i królów saskich obejmują ponad 4000 dzieł sztuki. Eksponaty są unikatowe w skali Europy i świata pod wieloma względami. Ze względu na ograniczoną przestrzeń nie wszystkie dzieła sztuki mogą być pokazane, wystawione są najbardziej znane i niezwykłe eksponaty. Dzisiejsze wystawy są podzielone na „Historisches Grünes Gewölbe” na parterze i „Neues Grünes Gewölbe” na pierwszym piętrze, każda o powierzchni około 2000 metrów kwadratowych. Neues Grünes Gewölbe obejmuje prawie 1100 eksponatów jubilerskich i złotniczych, a w zabytkowym skarbcu Historisches Grünes Gewölbe eksponowanych jest około 3000 egzemplarzy. Podczas gdy w Neues Grünes Gewölbe sam obiekt sztuki znajduje się na pierwszym planie, to Historisches Grünes Gewölbe zachwyca również wspaniałym wyposażeniem autentycznie „sklepionych” sal. Neues Grünes Gewölbe, można zwiedzać w dowolnym czasie w godzinach otwarcia Residenzschloss, dostęp do Historisches Grünes Gewölbe możliwy jest tylko z wcześniej zakupionym biletem na określoną godzinę. Ograniczony kontyngent biletów sprzedawany jest również każdego ranka.

        Poniżej widać plan Neues Grünes Gewölbe, pod numerem 2 w niewielkim pomieszczeniu w baszcie pałacowej umieszczono miniatury; zdjęcia nie są najlepszej jakości, bo były robione przez okular mikroskopu – tak maleńkie są to obiekty.

        1. Na umieszczonej na pozłacanym mosiężnym trzonku pestce wiśni, po jednej stronie widoczne są cztery popiersia, na drugiej trzy sceny ze Starego Testamentu i pośrodku scena z Nowego Testamentu, Ukrzyżowanie Chrystusa.
        2. Pestka wiśni z herbem rodziny von Loß(przed 1609)
        3. Pestka wiśni "z 185 wyciętymi twarzami" (przed 1589). Tę pestkę wiśni ofiarował Christoph von Loß z Pillnitz elektorowi Christianowi I saksońskiemu w 1589 roku. Szczególną cechą tego arcydzieła jest perfekcja rzeźby i oprawa która czyni z niego klejnot w formie ozdobnego wisiorka.
        4. Pestka wiśni na której wyrzeźbiono portret Nicolausa von Loß i herb rodziny (1600).

        https://abload.de/img/1-drezno12.0814m5jhz.jpg
        • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 27.10.21, 21:35
         Neues Grünes Gewölbe
         W przeciwieństwie do Historisches Grünes Gewölbe, Neues Grünes Gewölbe jest nowoczesnym muzeum-skarbcem eksponowanym w prostych pomieszczeniach bez historycznej atmosfery. W dwunastu salach przy zasłoniętych oknach prawie 1100 obiektów z kolekcji jest prezentowanych w 200 gablotach przy sztucznym świetle. Są ułożone chronologicznie na różnokolorowych podstawach ekspozycyjnych: dzieła z Kunstkammer na zielonych podstawach, renesansowe eksponaty na niebieskich podstawach i dzieła barokowe na czerwonych podstawach. Oprócz nadwornego rzeźbiarza Balthasara Permosera wystawiane są tu głównie dzieła sztuki nadwornego złotnika Johanna Melchiora Dinglingera.

         1. Wielościany z kości słoniowej i rzeźbione gwiazdy z Kunstkammer.
         2. Na górze od lewej: Elektor Christian I von Sachsen konno, na płycie szklanej (1607); Naczynie z kapiącą się Dianą / kryształ górski (1606); Dwa medaliony ze szkła i kryształu górskiego z wizerunkami Gabriele Tola i Christiana II von Sachsen (1560 i 1606).
         Na dole od lewej: Szklana płyta przedstawiająca scenę Narodzin Chrystusa i pokłon pasterzy (Praga 1614); Wizerunek księcia Heinricha Juliusa von Braunschweig-Lüneburg (Praga 1610); Jowisz i Junona na szklanej płycie (Praga 1588-1590).

         https://abload.de/img/1-drezno12.08155sjh4.jpg
         • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 10.11.21, 01:25
          Neues Grünes Gewölbe eksponowane jest w dwunastu salach ew. tzw. gabinetach:

          1. Saal der Kunststücke(sala arcydzieł): Arcydzieła z II pol. XVI w.
          2. Mikro-Kabinett(mikro-gabinet): Miniaturowe obiekty rzeźbione lud toczone np. z kości słoniowej m.in. "Pestka wiśni z rzeźbionymi 185 wizerunkami"
          3. Kristall-Kabinett(gabinet kryształowy): Kryształ górski z Freiburga i Mediolanu, szkło z Wenecji i malarstwo na szkle.
          4. Erster Raum des Kurfürsten(pierwsza sala elektora): skarby z I pol. XVII w. m.in. "Wielka Fregata niesiona przez Neptuna wykonana z kości słoniowej".
          5. Zweiter Raum des Kurfürsten(druga sala elektora): skarby z II pol. XVII w.
          6. Raum der königlichen Pretiosen(sala precjozów królewskich): figurki z kości słoniowej, masy perłowej, elementy galanteryjne, zegary stołowe m.in. naczynie ze skorupy ślimaka nautilus i misa Wenus.
          7. Dinglinger-Saal(sala Dinglingera): sala poświęcona jest nadwornemu złotnikowi Johann Melchior Dinglinger m.in. jego dziełom "Dwór w Delhi w urodziny Wielkiego Mogula Aurangzeb“, "Zloty serwis kawowy", "Kąpiel Diany" i "Ołtarz Apisa".
          8. Email-Kabinett: emaliowane miniatury.
          9. Raum der reisenden Pretiosen(sala precjozów podróżnych): historyczne pojemniki (etui), dopasowane do poszczególnych naczyń i innych obiektów, przeznaczone do ich transportu.
          10. Neuber-Raum: m.in bogato zdobiony kominek - Johann Christian Neuber.
          11. Sponsel-Raum: sala wystaw okolicznościowych.
          12. Watzdorf-Kabinett: gabinet nazwany imieniem Erny von Watzdorf tam wystawiona jest agrafka do kapelusza, który zdobi „Dresdner Grüner Diamant“ (drezdeński zielony diament). Podczas słynnej kradzieży w 2017 roku "Dresdner Grüner Diamant" znajdował się w Metropolitan Museum of Art (New York) na wystawie okolicznościowej „Making Marvels“ dzięki czemu nie został skradziony.

          Do sztuki malowania na szkle zalicza się każde malarstwo, które umieszczone jest po drugiej stronie przezroczystego nośnika (najczęściej szkła, ale może to być również kryształ górski, mika, bursztyn, szylkret lub pleksi). Kolory są nakładane na zimno w odwrotnej kolejności i odwrócone. Pokazany motyw jest w konsekwencji oglądany przez szybę podświetlony. Efekt obrazu jest wyjątkowy: szklany nośnik obrazu nadaje kolorom wyjątkową jasność dzięki odbiciu i efektom świetlnym.

          1. Godlo elektorow Saksonii (1586) - malowany na szkle.

          https://abload.de/img/1-drezno12.0816eckfs.jpg
          • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 11.11.21, 01:52
           Po lewej: Karafka z opalizującego szkła – Wenecja 1574 . W roku 1574 opat Eberhard von Stain z Kempten zlecił srebrną oprawę wykonanej z weneckiego szkła opalizującego karafki. Mały wojownik umieszczony na zamknięciu karafki na tarczy prezentuje herb opata. Po jednej stronie karafki znajduje się emaliowany herb rodziny von Stain, po drugiej stronie herb z głową wołu.

           Talerze i dzbanek ze szkła sieciowego (vetro a reticello) Wenecja ok. 1600. Weneckie wyroby ze szkła sieciowego zwane "vasi a reticelli" należą do najsubtelniejszych i najelegantszych wyrobów sztuki szklarskiej. Ich wykonanie wymaga od dmuchaczy szkła wyjątkowej zręczności i precyzji. Już w czasie ich powstawania rzadko były w użytku, służyły przede wszystkim do dekoracji kredensów albo jako kosztowne obiekty kolekcjonerskie.
           z netu:
           sieciowe szkło, wł. a reticelli,
           szkło wykonywane udoskonaloną techniką filigranu (filigranowe szkło), w której szklane pręciki, najczęściej koloru mlecznego, przeplatają się i tworzą w ściankach naczynia gęstą, ukośną siatkę;

           https://abload.de/img/1-drezno12.0817tljvw.jpg
  • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 12.11.21, 17:17
   1. Butelka z opalizującego szkła – Wenecja oprawa: płd. Niemcy ok. 1580-1585. Te wyroby weneckich dmuchaczy szkła o wyjątkowo cieniutkich ściankach z powodu różnorodności nacechowanej elegancją i pięknem były uważane w XVI i XVII wieku za wyjątkowe i artystycznie najlepsze. Również poza Wenecją próbowano z przezroczystej delikatnej szklanej masy wyrabiać podobne naczynia. Bardzo wcześnie pojawiło się określenie tych wyrobów jako "à la façon de Venice" (styl wenecki), który także dzisiaj jest używany.
   2. Butelka z kryształu górskiego ze scenami z historii Noego – Mediolan ok. 1580. W Bibliotecą Ambrosiana w Mediolanie znajduje się szkic który posłużył jako wzór do wykonania tego naczynia. Pierwotnie butelka miała jeszcze korek wykonany z rubinu.
   3. Galera z kryształu górskiego z antycznymi scenami – Mediolan koniec XVI wieku. Ta galera towarzyszyła w 1697 roku Augustowi Mocnemu podczas podróży do Polski na koronację. Właśnie wtedy odłupała się przednia jej część. W 1705 szkoda została, poprzez wstawienie emaliowanego oprawionego złotem monogramu króla, naprawiona. Na krótko przed wizytą króla Fryderyka IV w Dreźnie uzupełniono ją o duńską flagę: Danebrog.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0818pokbn.jpg
   • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 13.11.21, 02:04
    1. Lustro na wysokiej kryształowej kolumnie – Mediolan 1575, oprawa podstawy i ozdobne aplikacje wykonano w Dreźnie ok. 1580-1585. Lustro było upominkiem Filiberta II księcia Sabaudii dla elektora Saksonii, Augusta.
    2. Naczynia w kształcie bazyliszka i dwa w kształcie gryfów – Lipsk 1608-1610. W inwentarzu zbiorów sztuki z roku 1610 znajduje się cała menażeria dziwacznych bajkowych stworów pochodzących z pracowni lipskiego złotnika Eliasa Geyera. Ciała stworów zakończone są połyskującymi muszlami, będącymi rzadkimi okazami z mórz południowych. Te srebrne naczynia były wprawdzie wykoncypowane jako naczynia do picia jednak w praktyce nie były używane.
    3. Automat z figurką Diany siedzącej na Centaurze – Augsburg 1600-1610. Ten automat zakupił Christian II w roku 1610 podczas pobytu w cesarskim mieście Praga. To dziwaczna zabawka do picia, mogła jeździć po stole, przy czym większy pies poruszał głową, zaś mniejszy podskakiwał, zarówno Diana jak i Centaur poruszali oczami. Kiedy automat się nie poruszał Centaur wypuszczał strzałę. 4. 4. Drzewo genealogiczne Wettinów – Drezno 1656-1658. Srebrny relief przedstawiający 27 wizerunków Sasów z linii albertyńskiej od protoplasty Widukinda do elektora Johanna Georga I. Boczna linia ernestyńska jest przedstawiona tylko do Ernsta.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0819zwjvf.jpg
    • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 13.11.21, 02:16
     Alabastrowy relief przedstawiający scenę "Zwiastowania pasterzom" – Drezno 1640

     https://abload.de/img/1-drezno12.0820urk42.jpg
     • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 13.11.21, 19:14
      Wielka fregata niesiona przez Neptuna wykonana z kości słoniowej – Drezno 1620. Nadworny tokarz ukończył toczenie fregaty w 1620 roku, jest to unikalne dzieło sztuki. Osiem bannerów zdobi kadłub fregaty czyniąc go monumentem dynastii. Na bannerach umieszczono imiona saskich książąt, poczynając od Hadericha, który miał żyć krótko po Narodzeniu Chrystusa aż do rządzącego elektora Johanna Georga I.

      https://abload.de/img/1-drezno12.08217vjkj.jpg
      • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 15.11.21, 13:37
       1. Herb elektorski Saksonii ok.1610/1611; Kielich z herbem elektorów Brandenburgii 1602; Lustro w formie rombu z ukrytym wizerunkiem Zofii Wittelsbach księżniczki Palatynatu Reńskiego, elektorowej Hanoweru ok. 1600; Wisiorki z monogramami i inne elementy biżuterii 1580-1620; Zapinka do kapelusza z wizerunkiem Św. Michała ok. 1600.
       2. Ołtarzyk domowy na konsoli – Drezno 1608. Ołtarzyk był upominkiem Christiana II dla jego szwagierki Magdy Sybilli. Srebrne reliefy przedstawiają niesienie krzyża, Zmartwychwstanie, po obu stronach widoczne są Anioły z krzyżem i słupem pasyjnym oraz złożenie Chrystusa do grobu.
       3. Okazała kasetka – ok. 1600. Najwyższej jakości prace z emalii nawiązują wyraźnie do wisiorów z tego okresu. Na pokrywie putto z czaszką i klepsydrą, trzyma tablicę z napisem "Memento Mori", symbolizujące skończoność ziemskiego żywota i przypominające o przemijaniu dóbr materialnych.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0822obkqy.jpg
       • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 16.11.21, 16:56
        1. Okazała misa z wyrokiem Salomona – Saksonia 1656. Emaliowany obraz w centrum misy przedstawia wyrok króla Salomona. Salomona otacza dziesięć kwiatowych ornamentów. Dodatkowo misę zdobią liczne granaty.
        Szkatułka (XVII w.) była własnością Christiane Eberhardine, żony zmarłego w 1727 roku Augusta Mocnego. Boki są niemal całkowicie pokryte cennymi kamieniami, kameami i emaliowanymi perłami zgrupowanymi w rozety. Emaliowane medaliony przedstawiające cnoty chrześcijańskie sprawiają, że szkatułka ma nie tylko wartość materialną ale także duchową.

        2. Kolumna Maryjna – Augsburg 1680. Kolumna zwieńczona postacią Maryi jako Królowej Niebios. Dzieciątko trzyma ferulę którą unicestwia węża oplatającego kulę ziemską. Ten temat był szeroko rozpowszechniony jako symbol zwycięstwa od czasów Kontrreformacji. Duże Kolumny Maryjne powstawały w okresie Wojny Trzydziestoletniej jako symbol wsparcia Madonny w wojnie przeciw Szwedom.
        Podobnie jak Kolumna Maryjna, ramę lustra tworzy barwna kombinacja z różnych materiałów. Na pozłacanej powierzchni umieszczono kamienie szlachetne i korale tworzące wiązanki owoców, kwiaty wykonane ze srebra i gemmy. W środkach listew widoczne są cztery trofea wojenne w filigranowych srebrnych oprawach.

        3. Zegar stołowy z wielbłądem i poganiaczem wielbłądów – Augsburg 1674. Owalne płytki kryształu górskiego umieszczone w podstawie umożliwiają wejrzenie wgłąb mechanizmu zegara. Poganiacz w stroju orientalnym trzymający na wodzy wielbłąda był motywem fascynującej i budzącej niepewność symbolizującym dalekie kultury.

        4. Naczynie wykonane ze skorupy Nautilusa – Norymberga 1688-1692. Spoczywający na królewskim jabłku orzeł odnosi się do wojen tureckich. Cesarski orzeł heraldyczny dumnie prezentuje berło, pokonując Sierp Księżyca jest symbolem zwycięstwa nad Imperium Osmańskim.

        https://abload.de/img/1-drezno12.0823t9ks6.jpg
        • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 16.11.21, 18:28
         Kaseta gier planszowych – własność elektora Saksonii Johanna Georga I – 1655. Kaseta łączy grę w trik-traka i planszę do gry w szachy, na drugiej stronie. 15 jasnych pionków jest ozdobionych portretami niemieckich cesarzy i królów, 15 ciemnych – portretami cesarzy rzymskich. Na zewnętrznej stronie kasety przedstawiono Bitwę pod Zamą (202r. p.n.e.) w której Scypion Afrykański stojący na czele wojsk rzymskich, pokonał Hannibala.

         https://abload.de/img/1-drezno12.08241yk3e.jpg
         • m.maska Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 20.11.21, 01:16
          1. Łańcuch z kości słoniowej z medalionem z wizerunkiem elektora Saksonii Johanna Georga I – Drezno ok.1618
          Łańcuch z kości słoniowej z medalionem z wizerunkiem elektora Saksonii Johanna Georga II – 1679
          Łańcuch z kości słoniowej z medalionem z wizerunkiem elektora Saksonii Johanna Georga III– 1680
          2. Waza z kryształu górskiego – szlif: Dionysio Miseroni, Praga 1653-1656; oprawa Augsburg lub Freiberg(Saksonia) ok. 1660
          Dionysio Miseroni wykonał tę dużą wazę kryształową w swoim praskim warsztacie, przypuszczalnie na zamówienie cesarza Ferdynanda III. Kosztowna oprawa powstała nieco później w innym miejscu.
          3. Zegar stołowy – Augsburg ok. 1680-1685. Ten okazały zegar zdobił niegdyś komnaty Christiane Eberhardine, żony Augusta Mocnego a po jej śmierci w roku 1727 został przekazany do Grüne Gewölbe(Zielone Sklepienie). Odbija całkowicie ówczesny styl ornamentacyjny akantu. Srebrne pozłacane liściaste pnącza ozdobione są kamieniami szlachetnymi.

          https://abload.de/img/1-drezno12.0825sak0a.jpg
          • a74-7 Re: Drezno – Kraków – Saksonia - 2021 20.11.21, 11:03
           Przepiekne ,misterne te eksponaty.
           • m.maska Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 05.01.22, 21:28
            Długo to trwało, ale chyba czas powrócić "zwiedzania" wink I oto, na czerwonych podstawach dzieła barokowe:

            1 - Perłowa figurka „tańczącego karła“, „kucharz grający na grillu“, siedzący Arlekin z kiwającą się głowa i Arlekin z „czarną maską“. Żartobliwe figurki, o przerośniętych korpusach wykonanych z pereł przedstawiające karykatury ludzkich próżności. Pocz. XVIII w.
            2 – Morski jednorożec i morski słoń, jaszczurka z Kupidynem, Kupidyn i delfin, Hollender na łyżwach.
            Tzw. Perłowe figurki są istotnym elementem późnobarokowej sztuki jubilerskiej. Grüne Gewölbe posiadając 57 sztuk takich kosztownych precjozów, szczycąc się tym samym największymi zbiorami na świecie obiektów, które na wielu dworach książęcych były zbierane w okresie około roku 1700.
            3 – Zegar stołowy przedstawiający legendę o Hubercie. Właściwie funkcja zegara nie była tu znacząca, chodziło głównie o tło, sztukę jubilerską, która przedstawiła legendę o Hubercie. August Mocny był zapalony myśliwym, doceniał ten zegar tak bardzo, że nakazał ustawienie go we wnęce okiennej Grünen Gewölbe.
            4 – Mały zegar wahadłowy pocz. XVIII w. W okresie panowania Augusta Mocnego pojawiło się zamiłowanie do zegarów w okazałych obudowach wykonanych z pozłacanego srebra i wysadzanych kamieniami szlachetnymi. Mechanizmy zegarowe były często sprowadzane z innych krajów. Zegarek kieszonkowy sprowadzony z Poitier został przerobiony na obiekt dekoracyjny, którego forma nawiązuje do kościelnej monstrancji.
            5 – Zegar wiszący – Drezno ok. 1725 r. Ten kosztowny zegar został dostarczony na dwór w cenie 300 talarów; zawieszony jest pod baldachimem na podstawie przypominającej obelisk a pod i nad cyferblatem znajdują się portrety dam.

            https://abload.de/img/1-drezno12.0826oyja4.jpg
            • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 08.01.22, 16:15
             1 – Przybory do pisania – Paryż przed 1731. August Mocny zakupił te przybory do pisania w 1731 roku. Kasetka fornirowana szylkretem była przeznaczona na pióra. Na pokrywce atramentu i pojemnika z piaskiem znajdują się statuetki wykonane z kości słoniowej. Figurka pod baldachimem siedzi na pojemniczku, który zapewne służył do przechowywania wosku i pieczęci. Dzwoneczkiem można było obwieścić zakończenie pisania listu.
             2 – Naczynie z muszli nautilusa tzw. misa Wenus – muszla:Amsterdam poł. XVII w.

             https://abload.de/img/1-drezno12.0827jsk98.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.01.22, 13:12
   1 – Wysiadujący jaja łabędź – perłowa figurka – Kopenhaga ok 1700-1705
   Kaczka na gnieździe – perlowa figurka – Berlin ok. 1700-1705
   2 – Dwa naczynia wykonane z muszli wielkich ślimaków - Macica perłowa – Amsterdam II pol. XVII w. Oprawa: Drezno 1724.
   3 – W królewskich zbiorach precjozów znajdował się szereg imitujących starożytne, popiersia cesarzy, których pochodzenie nie jest znane. Tutaj popiersia rzymskiego cesarza i cesarzowej wykonane z jaspisu – pocz. XVIII w.
   4 – Łuk Triumfalny i obeliski stanowiące personifikacje sławy władcy. Ta miniaturowa architektura była wzorowana na rzeczywistych budowlach, które w ramach dworskich zabaw tworzono z nietrwałych materiałów. Na „Łuku Triumfalnym“ umieszczono głowę Maura, tak przebrany, za afrykańskiego króla, wystąpił August Mocny podczas parady Czterech Kontynentów w 1709 roku.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0828hqjey.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.01.22, 14:05
    Poniżej na obrazku
    Złota zastawa do kawy (oryginalny: Pretiosen Coffe Zeug). Johann Melchior Dinglinger wykonał ją w latach 1697-1701 tym samym była to jego pierwsza praca jako nadwornego złotnika Augusta Mocnego. Jest typowym przykładem pompatycznego serwisu do kawy gdzie na srebrnej pozłacanej piramidzie znalazło miejsce 45 naczyń. Użyto takich materiałów jak: złoto, srebro, emalia, kość słoniowa i ok. 5600 diamentów. Koszt tego cacka wynosił 50 tys. talarów; tym samym kosztowała ona więcej niż Schloss Moritzburg w stanie surowym.
    Schloss Moritzburg pojawi się jeszcze tutaj, ale dopiero pod koniec tej całej wycieczki.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0829a1jxo.jpg
    • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.01.22, 21:38
     Az strach pic kawe z takiego naczynka... bo jakby taka filizanka sie stlukla, to tak jakby luksusowe mieszkanie poszli w szczerby.
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.01.22, 16:41
      A tu dla unaocznienia, właśnie Schloss Moritzburg: w stanie surowym, był tańszy niż serwis do kawy...

      https://abload.de/img/luftbild_schloss_morivskrw.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 14.01.22, 17:25
     1 – Cztery pory roku – Balthasar Permoser – Drezno 1698-1699. Kiedy Permoser rozpoczął swoja pracę jako nadworny rzeźbiarz w Dreźnie, już przez kilka lat odnosił sukcesy we Florencji. To wtedy powstały eleganckie sylwetki „czterech pór roku“: boginie Flora i Ceres personifikują „Wiosnę“ i „Lato“. „Jesień“ jest reprezentowana przez upitego Bachusa a Vulkan, stary bóg ognia jest personifikacją „Zimy“.
     2 – Naczynie z muszli nautilusa, Berlin ok. 1707. Satyr przygnieciony misą muszli nautilusa promienieje pięknem i radością życia.
     3 – Relief wykonany z masy perłowej przedstawia Augusta Mocnego jako jeźdźca na koniu. Görlitz ok. 1730. Bardzo podobne przedstawienie jak na pomniku „Złotego jeźdźca“ znajdującym się na Neustädter Markt po drugiej stronie Łaby pomiędzy Augustusbrücke(Most Augusta) i Hauptstrasse.
     4 – Ozdobna misa ze sceną dziecięcych bachanaliów. Drezno 1711. Materiał: perły, emalia.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0830e1kux.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.01.22, 12:44
      Tutaj maleńkie emaliowane medaliony albo puzderka na których przedstawiono portrety książąt, wizerunki świętych, albo landszafty.

      https://abload.de/img/1-drezno12.0831dnj2e.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.01.22, 14:07
       1 – Malowana emalia. Na górze Ecce Homo i Matka Boska Bolesna ok. 1730-1741, na środkowym prostokątnym portret Króla Augusta II Mocnego na podstawie portretu Louisa de Silvestre(1718) – nadwornego malarza. Poniżej po lewej portret carewicza syna Piotra Wielkiego – Aleksego Piotrowicza a po prawej Cara Piotra Wielkiego.
       2 – Portret Króla Augusta II Mocnego z Polski. (1718-1720), Książę Elektor Fryderyk August I, od 1697 jako August II król Polski pozował swojemu nadwornemu malarzowi Louisowi de Silvestre do tego oficjalnego portretu.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0832sfj6g.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 16.01.22, 01:11
        1 – Bogato zdobione naczynie w formie statku. Drezno 1715. Dzbanek wykonany z rzeźbionego kła nosorożca został przekazany królowi w październiku 1715 roku za cenę 2.000 talarów.
        2 – Wystawna misa z czarodziejką Medeą. Obudowa – Drezno 1709. Misa wykonana z sardonyksu (odmiana agatu) w postaci smoka powstała ok. 1590 roku w Mediolanie, była zapewne uszkodzona i dlatego została na nowo oprawiona. Motyw nawiązuje do mitu o Argonautach wg którego Jason z pomocą Medei ukradł Złote Runo chronione przez smoka. Medea prezentuje monogram Augusta Mocnego, który od 1697 roku był Rycerzem Złotego Runa jednego z najwyższych orderów Zakonu Katolickiego.
        3 – Ołtarz Apisa. Drezno 1724-1731. W swoim ostatnim dziele zmarły w marcu 1721 roku nadworny złotnik Johann Melchior Dinglinger odniósł się do mitu Ozyrysa, śmierci i zmartwychwstania. Dopiero w 1738 roku, pięć lat po śmierci Augusta Mocnego ten obiekt barokowej erudycji został zakupiony przez Augusta III dla Grüne Gewölbe.

        https://abload.de/img/1-drezno12.0833oqjf7.jpg
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 16.01.22, 01:21
         Tron Wielkiego Mogoła Aureng-Zeb albo Dwór w Delhi na urodzinach Wielkiego Mogoła Aureng-Zeb. Autor Johann Melichior Dinglinger, Drezno 1701-1708. Za niespotykaną cenę 60.000 talarów zakupił August Mocny w 1709 roku to mistrzowskie dzieło barokowego złotnictwa. Przedstawiany został Aureng-Zeb (1658-1707) legendarny władca subkontynentu indyjskiego, któremu książęta jego imperium przynoszą najdroższe upominki.

         „Dwór Delhijski z okazji urodzin cesarza Mogołów Aurang-Zeba”, ostatnio również zatytułowany „Tron cesarza Mogołów Aureng-Zeb”, ukazuje wyobrażenie europejskich monarchów o splendorze pałaców Mogołów, organizując festiwal na dworze indyjskiego cesarza Mogołów Aureng-Zeb, współczesnego Augustowi Mocnemu. Ani August, ani jego nadworny złotnik nigdy nie byli w Indiach, więc dzieło sztuki zostało wykonane przez Johanna Melchiora Dinglingera, jego braci Georga Friedricha Dinglingera jako emaliera i Georga Christopha Dinglingera jako jubilera oraz dwunastu innych asystentów, wyłącznie na podstawie relacji z podróży. Rezultatem jest niezwykle dopracowana i szczegółowa miniatura w formie nastawy stołowej ze 137 postaciami i dodatkowymi zwierzętami, ozdobiona 5223 diamentami, 189 rubinami, 175 szmaragdami, jednym szafirem i 53 perłami. Dzieło powstało w latach 1701-1708, ma 58 cm wysokości, 142 cm szerokości i 114 cm głębokości. Koszty wyniosły 58 485 Reichstaler, co odpowiadało rocznej pensji 1000 urzędników.
         Wielki Mogoł ucieleśniał pragnienie władzy absolutystycznej i wielkiego bogactwa, które dla Augusta Mocnego po porażkach podczas III Wojny Północnej były mocno zagrożone.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0834p7jlv.jpg
         • a74-7 Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 16.01.22, 10:54
          Niesamowite te kosztownosci.
          Na tym tle obecna sztuka wypada bardzo przasnie....
          • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 16.01.22, 18:45
           A ile trzeba cierpliwości, aby dłubać przy takich cackach.
           • a74-7 Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 16.01.22, 19:35
            I talentu smile
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 19.01.22, 00:59
          1 – Mały domowy ołtarzyk, zakupiony w roku 1730 na Targach Wielkanocnych w Lipsku; na predelli przedstawiono złożenie do grobu, a sam obraz ołtarzowy przedstawia Zmartwychwstanie, zgodnie z doktryną protestancką.
          Również tematyka sakralna znalazła się w twórczości mistrzów późnego baroku. Wzorując się na wielkich mistrzach powstawały miniaturowe ołtarzyki i krucyfiksy, które charakteryzowały się mistrzostwem wykonania i kosztownym zdobnictwem.
          Na dole widoczny jest medalion w formie reliefu, wykonany z kości słoniowej przedstawiający portret papieża Klemensa XI (1646-1721).
          Obok figurka Mojżesza na górze Synaj. Figurka z kości słoniowej niegdyś trzymała tablice prawa.
          2 – Chrystus pod slupem biczowania (Ecce Homo) ok. 1725 – statuetka wykonana z kości słoniowej.
          3 – Prostokątna szkatułka do przechowywania żetonów do gry, zdobiona motywami chińskimi ok. 1711. Kasetka wykonana z agatu mszystego była upominkiem cesarza Józefa I dla córki Marii Józefy, która w 1719 roku poślubiła księcia elektora Augusta III Sasa. Szkatułka bogato zdobiona motywami chińskimi zawiera bardzo szeroki asortyment, składający się z ręcznie malowanych francuskich kart do gry, srebrnych żetonów z talerzykami i kostek do gry wykonanych z kości słoniowej z "rubinowymi oczkami".

          https://abload.de/img/1-drezno12.0835bijwg.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 19.01.22, 17:14
           1 – Podczas spotkania Augusta Mocnego z Piotrem Wielkim w 1698 w Rawie Ruskiej Car uhonorował zaprzyjaźnionego monarchę i sprzymierzeńca ofiarując mu wielki szafir w formie nosa (547,71 karatów). Car otrzymał laskę wysadzaną diamentami. Ponadto widoczna jest płaska owalna tabakiera(1719) i dwa guziki do koszuli, które wykonano na zlecenie Augusta Mocnego należące do zestawu klejnotów łowieckich i będące częścią Złotego zestawu łowieckiego. Laska z gałką wykonaną z kryształu górskiego jest jedyną zachowaną pochodzącą ze Srebrnego zestawu łowieckiego Augusta Mocnego. Wykonana jest z drewna tropikalnej palmy i określana jako "hiszpańska laska". Pochwa na kordelas (koniec XVII w.) zdobiona motywami myśliwskimi z uchwytem z karneolu. Dopiero później przyporządkowano ją do zestawu karneolowego Augusta Mocnego.
           W przeciwieństwie do kompletów klejnotów, pierścienie należały do książęcej sfery prywatnej. August Mocny i jego syn przechowywali swoje ulubione pierścienie tzw. "Stecher" (grawerowane) w specjalnym futerale i mieli je zawsze przy sobie.
           2 – Nadworny błazen Joseph Fröhlich z głową sowy (1730/31), obok z porożem jelenia (1727-1733) – kto czytał "Hrabinę Cosel" Kraszewskiego, będzie mu ta postać znana, bo przewija się na kartach powieści. Już za życia ten pochodzący z Alt-Aussee(Styria) nadworny błazen Fröhlich stał się legendą. W 1727 roku rozpoczął służbę na drezdeńskim dworze i był faworytem Augusta Mocnego. Liczne przedstawienia wykonane z porcelany, piaskowca, kości słoniowej czy też malowanej porcelany zachowały pamięć o tym mistrzu zabawy.
           3 – Zdobiony ołtarz ze świętym Józefem. Drezno 1729-1732, koral.
           4 – Na górze: Samson walczący z lwem (1720-1730), Dopiero później do zbiorów dołączono klejnot jakim są tworzące drzewko gałązki koralowe na którym widoczny jest ptaszek i gryząca orzeszek wiewiórka. Na płytce podstawy z wzorzystego jaspisu siedzi papuga wysadzana diamentami i rubinami, wąż, bocian i żaba.
           Na dole: Handlarz galanterią(1720-1730), Szwajcarski gwardzista z halabardą (1720-1730)
           Obok widoczne są etui dla każdej z figurek.

           https://abload.de/img/1-drezno12.0836fuj97.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 20.01.22, 02:01
   1 – Zegarek na obelisku z należącym do niego etui pocz.XVIII w. W Grüne Gewölbe znajduje się około 400 skórzanych etui. Były przeznaczone na naczynia z kryształu górskiego, kruche figurki z kości słoniowej i niewielkie precjoza znajdujące się w narożnym gabinecie.
   2 - Commessi di pietre dure(kamienna mozaika) przedstawia papugi siedzące na gałązkach z owocami. Florencja 1733. Król August III przekazał te Commessi do Grüne Gewölbe.
   3 – Święty Jan Nepomuk pol. XVIII w. Z powodu odmowy ujawnienia tajemnicy spowiedzi, Jan Nepomuk zmarł w Pradze w 1393 r. śmiercią męczeńską. Król Wacław IV Luksemburski nakazał zrzucić go z mostu do Wełtawy. W roku 1729 został kanonizowany i uważany jest za patrona mostów.
   No i oczywiście August Mocny - to chyba miniatura pomnika Złotego Jeźdźca - trzeba przyznać, że jego ego było potężne...

   https://abload.de/img/1-drezno12.0837uzjma.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 21.01.22, 16:28
    1 – Puchar wykonany z jaja strusia otrzymał August III Sas podczas koronacji na króla Polski i Litwy – Drezno 1734. Na przodzie pucharu umieszczono herb saksońsko-polski dla uhonorowania koronacji w 1734 roku. Wg napisu, jajo zostało złożone w tym samym roku przez strusia, hodowanego na zamku Moritzburg. 2 – Łańcuch rosyjskiego zakonu Św. Andrzeja – Petersburg 1736. Złote Runo z czeskimi granatami – Praga 1749. Fryderyk August II jako książę elektor otrzymał Order Złotego Runa w 1722 roku. Łańcuch Zakonu Św. Andrzeja otrzymał król August Mocny od carycy Anny Iwanowny 24 czerwca 1736 roku w Warszawie. 3 – Naczynie z monogramem "FA" dla księcia elektora Fryderyka Augusta III (Sprawiedliwego) wykonane z orzecha kokosu. Drezno 1795-1805

    https://abload.de/img/1-drezno12.0838cgjhp.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 22.01.22, 17:05
     1 – Misa z onyksu. Paryż 1840
     2 – Łańcuch z klejnotem Świętego Ducha otrzymał król Antoni Wettyn w 1828 roku od króla Karola X z Francji. Łańcuch posiada 29 emaliowanych ogniw na których zamiennie widoczne są lilie, „H“ z koroną i trofea. W obramowanym na biało, ośmiokątnym krzyżu znajduje się biały gołąb Świętego Ducha.
     3 – Grzechotka z pozytywką z inicjałami G i M, imiona księcia Georga z Saksonii i Marii Anny z Portugalii, Hanau – 1865. Ten kosztowny upominek z okazji narodzin ostatniego króla Saksonii Fryderyka Augusta III Wettyna (1865) ozdobiony herbami rodziców – Saksonii i Portugalii, koroną królewską i saksońskimi monetami – symboliczna zabawka.
     4 – Statuetka konna cesarza Marka Aureliusza 1760-1763. Książę elektor Fryderyk Krystian Leopold Wettyn otrzymał tę statuetkę w 1763 roku jako upominek od papieża Klemensa XIII. Wzorowany był na antycznym posągu cesarza Marka Aureliusza na Kapitolu(Rzym).

     https://abload.de/img/1-drezno12.0839kdkvu.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.01.22, 02:22
      1 – Fragmenty wspaniałego kominka Drezno 1782. Kominek był przeznaczony jako upominek gościnny dla wielkiego księcia, późniejszego cara Pawła I. Ponieważ ten jednak nie przybył do Drezna, to kosztowne cacko znalazło się w Grüne Gewölbe. Wysadzana saksońskimi kamieniami szlachetnymi i porcelaną miśnieńską zdobiona obudowa kominka spłonęła w lutym 1945 roku. W roku 2004 została zrekonstruowana w oryginalnych wymiarach i zawiera wszystkie zachowane oryginalne części, które nie zostały zniszczone podczas wojny.
      2 – Martwa natura z kwiatami, Amsterdam 1654. August Mocny zakupił tę tablicę w roku 1728 na aukcji. Jest to najwspanialsze i największe dzieło wykonane z macicy perłowej z warsztatu złotnika Dircka Rijswijcka. Po dzień dzisiejszy fascynują jego błyszczące wszystkimi kolorami tęczy obrazy, których czar pochodzi z różnorodnych wielobarwnych mas perłowych różnych rodzajów muszli.
      3 – Łańcuch do zegarka(dewizka) i 6 guzików. Drezno koniec XVIII w. Łańcuch tworzy 77 ciasno połączonych płytek zdobionych kamieniami szlachetnymi. Wygrawerowane numery na wąskich złotych brzegach odpowiadają ręcznie opisanej „specyfikacji“, w której rożne kamienie szlachetne oznaczone są wg miejsc ich wydobycia w Saksonii.
      4 – Pistolet zatrzaskowy, Edynburg 1615, Końska głowa z wędzidłem i cuglami Anglia 1616. Przedstawione tutaj dyplomatyczne upominki pochodzą od dwóch arystokratów, którzy mieli ścisłe związki z książęcym dworem Saksonii ale także z królem Szkocji, Anglii i Irlandii, James'em VI/I. Szkocki pistolet zatrzaskowy był prezentem przekazanym 5 sierpnia 1616 roku, przez Wilhelma Kettlera, księcia Kurlandii, którego żona Sophie von Preußen była szwagierką Johanna Georga I. Jego syn, Jakob Kettler był chrześniakiem króla James'a VI/I. W tym samym roku została przekazana także końska głowa z angielskim sprzętem jeździeckim jako upominek księcia elektora palatyna reńskiego Fryderyka V dla zięcia James'a VI/I do Drezna. Fryderyk V starał się o wsparcie dla swojej polityki przeciw Habsburgom, w związku z tym przez trzy kolejne lata prezentował każdego roku dwa konie z siodłami i sprzętem jeździeckim.

      https://abload.de/img/1-drezno12.0840wzk66.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 24.01.22, 18:15
       I.... wisienka na torcie...
       Oto dochodzimy do ostatniego niewielkiego pomieszczenia, bez okien, wydzielonego z korytarza specjalnie dla obiektu wyjątkowego... już samo wejście tam robi wrażenie, przypominam, że byłyśmy tam w czasie pandemii, wchodziło się tam pojedynczo – zresztą nie bardzo byłby sens żeby zwaliło się tam więcej osób, ponieważ obiekt ogląda się przez mikroskop. Na ścianach umieszczono lustrzane wizerunki dawnej komnaty a na środku ten oto skarb...

       Dresdner Grüne Diamant (Drezdeński Zielony Diament). Mający 41 karatów(8,2g) diament jest największym oszlifowanym diamentem na świecie, który jest naturalnie zielony.
       Znaleziony w Indiach zawdzięcza swoją niezwykłą na świecie barwę naturalnej radioaktywności złóż w których został znaleziony. August III Sas, syn Augusta Mocnego zakupił go na Wielkanocnych Targach w Lipsku w 1742 roku, za niebagatelną cenę 400 000 talarów. Jaką drogę przebył diament z Indii do Europy, nie wiadomo, po raz pierwszy wspominano o nim w Londynie w 1722 roku. „Dresdner Grüne Diamant“ jest od 1768 roku częścią wyjątkowo kosztownego zapięcia do kapelusza w której umieszczono kolejne dwa duże brylanty, 6,3 i 19,3 karatów a także 411 brylantów średnich i małych.
       Jest fasetowany i szlifowany w formie łzy. Jego jasnozielony kolor jest spowodowany tym, że diament został wystawiony na naturalną radioaktywność w złożu.
       Jego nazwa pochodzi od Drezna, dawnej książęco-elektorskiej i królewskiej rezydencji w dzisiejszej stolicy kraju związkowego Saksonii. Był to jeden ze skarbów dawnego skarbca książąt Wettinów, a obecnie jest częścią Nowego Zielonego Sklepienia w Dreźnie, największego barokowego skarbca w Europie.
       Historia
       Przyjmuje się, że pochodzi z Indii, według innych źródeł z Brazylii. Jego pochodzenie można prześledzić po 1722 roku kiedy pojawił się w Londynie, gdzie został wycięty z surowego diamentu o masie 119,5 karata (23,9 g). W 1741 lub 1742 roku elektor i król August III. zakupił ten diament na Targach Wielkanocnych w Lipsku. Kamień został zakupiony po wysokiej cenie przez holenderskiego sprzedawcę diamentów Delles. Mówi się, że cena zakupu wyniosła 400 000 talarów, ale nie jest to udokumentowane. Nadworny złotnik Johann Friedrich Dinglinger, syn słynnego Johanna Melchiora Dinglingera, przerobił kamień na order Złotego Runa. Nadworny jubiler Franz Michael Diespach wykonał w 1768 z orderu na zlecenie Fryderyka Augusta III. dwie sztuki biżuterii. Jedną z nich było rondo kapelusza z agrafą obejmującą Zielony Diament, plus dwa duże brylanty 6,3 i 19,3 karata oraz 411 średnich i małych brylantów, które zostały zgrupowane w zapięcie o wysokości 14,1 cm. Ta dekoracja kapelusza stała się częścią saksońskich klejnotów koronnych.
       Najdłuższy okres jego nieobecności w Dreźnie przypada na lata 1945-1958, kiedy po II wojnie światowej został wywieziony do Związku Radzieckiego jako łup wojenny.

       https://abload.de/img/1-drezno12.08416okf0.jpg
       • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 24.01.22, 23:07
        "Najdłuższy okres jego nieobecności w Dreźnie przypada na lata 1945-1958, kiedy po II wojnie światowej został wywieziony do Związku Radzieckiego jako łup wojenny."

        O lup wojenny im ruski oddali.
        A kiedy Niemcy oddadza Polsce zrabowane dziela sztuki.
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 25.01.22, 00:12
         al-szamanka napisała:

         > "Najdłuższy okres jego nieobecności w Dreźnie przypada na lata 1945-1958, kiedy
         > po II wojnie światowej został wywieziony do Związku Radzieckiego jako łup woje
         > nny."
         >
         > O lup wojenny im ruski oddali.
         > A kiedy Niemcy oddadza Polsce zrabowane dziela sztuki.
         >

         No wiesz, układy rusko-niemieckie zawsze były inne, nawet dzisiaj to widać... nie tylko Niemcy mają nam wiele do oddania ale i Ruscy.
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 25.01.22, 14:06
          I znowu znalazłyśmy się w sali pierwszej. Sale Neues Grünes Gewölbe są tak usytuowane, ze wejście jest jednocześnie wyjściem.
          1 – Zegar kulkowy – Augsburg ok. 1600 r. Zegar kulkowy jest mistrzowskim dziełem zegarmistrzowskim. Dokładnie w ciągu jednej minuty kryształowa kula okrążała zegar w kształcie wieży, podczas gdy wewnątrz obudowy druga kula podnosiła się i powodowała przesunięcie wskazówki, Saturn uderzał w dzwoneczek. Dwa razy w ciągu doby muzycy unosili instrumenty i mechanizm organowy grał melodię.
          2 - Reprezentacyjna szkatułka na biżuterię uważana jest za jedno z najważniejszych świadectw niemieckiej sztuki złotniczej późnego renesansu. Kaseta na biżuterię, bogato zdobiona wewnątrz i na zewnątrz, pochodzi z projektu mistrza Wenzela Jamnitzera (1507/08–1585) i została ukończona pod koniec lat 80. w warsztacie norymberskim przez jego ucznia mistrza Nicolausa Schmidta . W 1588 roku książę elektor Christian I podarował, jako prezent gwiazdkowy, swojej żonie Sophie to cenne i wspaniałe dzieło, które początkowo służyło jako pudełko do szycia i w dużej mierze zachowało się w Nowy Rok 1589 weszło w skład elektorskiego skarbca.

          I jeszcze rzut oka przez okno... właśnie tak zbudowane zostały najbardziej znaczące obiekty Drezna – tuż tuż do Residenzschloss znajduje się słynny Zwinger.

          A gdyby ktoś zechciał pooglądać Neues Grünes Gewölbe on-line, zostawiam linka... bo przecież oprócz tego co pokazałam na zdjęciach jest tam jeszcze masa innych obiektów...

          gruenes-gewoelbe.skd.museum/ausstellungen/neues-gruenes-gewoelbe/

          https://abload.de/img/1-drezno12.0842a9ky8.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 30.01.22, 01:02
   Türckische Cammer – Komnata Turecka – to część drezdeńskiej Zbrojowni.
   Przez kilkaset lat Elektorzy Saksonii zbierali orientalne ale też stylizowane na orientalne obiekty sztuki mające najczęściej pochodzenie osmańskie. Większość z nich to upominki dyplomatyczne ale też celowe zakupy. Tylko niewielką część stanowia łupy z różnych wojen prowadzonych przeciwko Osmanom. Komnata obejmuje około tysiąca obiektów.
   Türckische Cammer zaliczana jest do największych zbiorów sztuki osmańskiej na świecie.

   Historia
   Początki Komnaty Tureckiej sięgają XVI wieku, kiedy pojawiły się w Dreźnie pierwsze obiekty. Pierwsza dokumentacja wydzielonej części drezdeńskiej Zbrojowni w budynku dzisiejszego Johanneum sięga 1591 roku. Nazwa Türckische Cammer została użyta po raz pierwszy w 1615. Wiele obiektów, które wypełniały w 1606 roku już 100 stron były prezentami wysokich rangą osobistości.
   Szczególne znaczenie miały częściowo wspaniale zdobione dary od cesarzy Rudolfa II, Macieja i Ferdynanda II (1602, 1617 i 1620). Pierwszy inwentarz Türckische Cammer, zlecony przez saskiego elektora Johanna Georga II i ponownie zrewidowany w 1677 r., zawierał 385 pozycji.

   Wojny tureckie w drugiej połowie XVII wieku sprawiły, że do Drezna dotarła także prostsza broń użytkowa, która kontrastuje z bogato zdobionymi eksponatami w kolekcji. Szczyt mody tureckiej, której wyrazem była Türckische Cammer przypadł na okres panowania Augusta Mocnego (1694–1733; elektora saskiego Fryderyka Augusta I i króla polskiego Augusta II). Kolekcja stale się powiększała, głównie dzięki prezentom dyplomatycznym i zakupom dokonywanym w Stambule. Po śmierci Augusta Mocnego kolekcja szybko straciła na znaczeniu. Stałe wykorzystanie majątku Türckische Cammer do procesji, festiwali i przedstawień operowych spowodowało, że jej zasoby się skurczyły.
   Po tymczasowym zakwaterowaniu Türckische Cammer i zbrojowni w Tajnej Kancelarii Wojennej (1722-1832) oraz w drezdeńskim Zwingerze (1832-1877), kolekcja była ponownie wystawiana w drezdeńskim Johanneum do 1942 r. Po II wojnie światowej na stałej ekspozycji Zbrojowni (wówczas Muzeum Historycznego) w Zwingerze pokazano tylko kilka egzemplarzy z Türckische Cammer. Od 6.03.2010 w Residenzschloss w Dreźnie otwarta jest nowa stała wystawa Türckische Cammer. Przeniesienie pozostałej zbrojowni z Zwingera do pałacu nastąpiło w lutym 2013 roku.
   Wśród ponad 600 eksponatów w Türckische Cammer znajduje się osiem wyrzeźbionych z drewna naturalnej wielkości koni.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0843xqjt6.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 30.01.22, 01:13
    Planowane miasteczko namiotowe Augusta Mocnego
    Na liście zakupów, którą August Mocny wysłał 30 kwietnia 1713 roku do przebywającego w Istambule Johanna Georga Spiegel'a szczególną rolę odgrywały namioty. August Mocny zamówił kompletne miasteczko namiotowe włącznie personelem niezbędnym do jego budowy. Spiegel zakupił cztery kompletne namioty, kilka pojedynczych ścian namiotowych i akcesoria takie jak poduszki do siedzenia i dywany do urządzenia wnętrz, których używano w różnych okolicznościach. Zachowały się z części namiotowych wyłącznie bogato zdobione aplikacjami z barwnego jedwabiu, części z bawełny i sklepienie ze złoconej skóry niewielkiego dwumasztowego namiotu. Należących do niego bocznych ścian brakuje od XIX wieku.

    1 - Kocioł do gotowania
    Centralną rolę w oddziałach janczarów pełnił wykonany w brązu kocioł do gotowania. Był symbolem poszczególnych pułków, prezentowany podczas wyjątkowych okazji przedstawia jego znaczenie w początkach elitarnych jednostek osmańskich. Sułtan był uważany za żywiciela i głównodowodzącego wojska a wojsko było zobowiązane do posłuszeństwa. Początkowo posiłki były przygotowywane w pałacowej kuchni sułtana i dostarczane do koszar janczarów. Odmowa jedzenia zupy oznaczała niezadowolenie z panujących warunków a wywrócenie kotła, powstanie janczarów.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0844snkv6.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 30.01.22, 01:18
     Unikatowe są również osmańskie łuki refleksyjne z oryginalnym pokryciem, z których najstarszy egzemplarz pochodzi z 1586 roku. Jednym z najważniejszych eksponatów jest trójmasztowy namiot osmański o długości 20 metrów, szerokości 8 metrów i wysokości 6 metrów. Został zakupiony w 1729 roku z okazji pokazu wojsk z obozem polowym dla całej 27-tysięcznej armii saskiej, który przeszedł do historii jako Zeithainer Lustlager z 1730 roku.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0845ooji2.jpg
     • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 30.01.22, 15:27
      Koniki, jakiekolwiek by byly, zawsze prezentuja sie pieknie smile
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 31.01.22, 00:58
      Okazją do przebudowy drezdeńskiego pałacu "Residenzschloss" od 1885 roku, było 800-lecie istnienia dynastii Wettynów. Neobarokowe stiuki na schodach angielskich miały gloryfikować dynastię władców a punkt kulminacyjny znajdował się na najwyższym pietrze. Podczas gdy alegorie na fryzie wskazują na wspaniałe cechy i szczególne zamiłowania ktola Alberta(panowanie: 1828-1902), narożne kartusze prezentują historyczne obszary władzy (palatynat Turyngii, hrabstwo Turyngii, palatynat Saksonii i marchia miśnieńska). Znajdujące się nad nimi kartusze przedstawiają monogramy pary rządzącej "AR" – Albertus Rex i "CR" – Carola Regina. W najwyższym miejscu bogini chwały wznosi wieniec nad koroną, jako symbol niebiańskiej legitymacji władzy.

      1 - Trzyczęściowy kominek pochodzi z okresu przebudowy klatki schodowej w roku 1895, dla króla Alberta i królowej Caroli. Kominek wykonany z piaskowca został poza niewielkimi elementami całkowicie zniszczony w 1945 roku, tak że jego rekonstrukcja opierała się na historycznych fotografiach z 1896 i 1930 roku. Niewiele zachowanych dekoracji i pozostałości draperii zwieńczenia zostało odrestaurowane i wbudowane w powierzchnię kominka. Nie zachowała się również zwieńczająca kominek figura i została odtworzona w roku 2009/2010 na podstawie historycznych fotografii i ówczesnych opisów.

      W sumie skromne te schody, czy przed zburzeniem były bardziej bogate? Myślę, że gdyby tak było wspomniano by coś w opisie, ale... kto wie. W każdym razie paradne te schody nie są.

      https://abload.de/img/1-drezno12.084665ko6.jpg
      • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 31.01.22, 14:23
       "W każdym razie paradne te schody nie są"

       Powiedzialabym ... zwyczajne takie. A przeciez widzialysmy juz schody zapierajace dech...
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 31.01.22, 15:22
        al-szamanka napisała:

        > "W każdym razie paradne te schody nie są"
        >
        > Powiedzialabym ... zwyczajne takie. A przeciez widzialysmy juz schody zapieraja
        > ce dech...
        >
        >

        Uffff.... już samo wejście było najczęściej obietnicą... no ale trzeba pamiętać, że to była całkowita ruina. Drezno całe zapłaciło rachunek za Warszawę... To co budowało się przez całe pokolenia przez setki lat, jeden szaleniec potrafi zniszczyć w ciągu kilku chwil.
        Wprawdzie od lat obiecywałam sobie powrót do Drezna a teraz uważam, że dobrze się stało, że się nie pospieszyłam bo wciąż jest to miasto w rozsypce, za czasów DDR nie robili tam chyba nic żeby zadbać o jego odbudowę.
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 01.02.22, 01:14
       Drezdeńska zbrojownia, od 1831 r. znana również jako „Drezdeńskie Muzeum Historyczne”, należy do Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i jest jedną z najważniejszych na świecie kolekcji broni ceremonialnej, zbroi i tkanin historycznych. Do lat 30. XIX wieku zbrojownia nie była wykorzystywana jako kolekcja dzieł sztuki, ale przede wszystkim do reprezentacji książąt elektorów. Dopiero w latach 20. XX wieku, po zniesieniu monarchii saskiej, kolekcja nabrała historycznego znaczenia. Zbrojownia znajdowała się w Zwinger's Semper Gallery do końca września 2012 roku. Od 19 lutego 2013 r. zbrojownia w Riesensaal Drezna Residenzschloss jest otwarta dla publiczności. Osmańska część zbrojowni, Türckische Cammer, jest prezentowana w Dreźnie w Residenzschloss jako stała ekspozycja od 2010 roku.

       Turnieje
       Wraz ze wzrostem znaczenia elektorskiej rezydencji w 1547 roku Drezno stało się jednym ze znaczących europejskich miejsc w których odbywały się turnieje rycerskie. Wystawiona broń i zbroje albertyńskich elektorów Saksonii używane do turniejów w XVI i XVII wieku świadczą o tym awansie. Instalacje na podestach prezentują najważniejsze uprawiane rodzaje turniejów podczas których kontrahenci uzbrojeni w lance albo miecze walczyli ze sobą. Takie turnieje, wzorowane na niemieckim cesarzu Maksymilianie I „ostatnim rycerzu“ wymagały odwagi, siły i sprytu. Przeciwnikami byli sami książęta, którzy tym samym chcieli pokazać swoje zdolności do prowadzenia działań militarnych. W ten sposób rzucali rycerstwu wyzwanie do wykazania się. Turnieje były podporządkowane romantycznemu ideałowi chrześcijańskiego rycerza ale też wzorom starożytnych rzymskich bohaterów. Podczas turniejów uczestnicy występowali pod takim imionami jak Artus czy Scypion Afrykański. Reguły turniejów i sędziowie gwarantowały uczciwe pojedynki.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0847i3jhn.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 01.02.22, 17:54
        Elektor August Mocny wykazywał niewielkie zainteresowanie kolekcjonowaniem zbroi i broni. Jednak wraz z ogłoszeniem Augusta królem Polski w 1697 r. zbrojownia uzyskała status królewski. August stanął jednak w obliczu wielkich wymagań reprezentacyjnych, kiedy objął ten urząd. Budynek stajni miał pomieścić kolekcję malarstwa, co spowodowało, że w 1722 roku zbrojownia musiała zostać przeniesiona do sąsiedniej „Tajnej Kancelarii Wojennej”. August Mocny przeniósł także ozdobne miecze i inną broń ceremonialną ze zbrojowni do Muzeum Skarbca „Grünes Gewölbe”, które powstało w latach 1723-1729. Ważnymi przedmiotami kolekcjonerskimi z czasów Augusta Mocnego są miecz polowy Piotra Wielkiego oraz regalia koronacyjne, które nosił August Mocny, gdy w 1697 r. koronował się na króla Polski Augusta II. Następca Augusta Mocnego, August III, obszerną kolekcję broni palnej umieścił w „Riesensaal”. Kolekcja licząca 3000 sztuk stanowi dziś ważną część dzieł sztuki w zbrojowni.
        W 1831 r. zbrojownia przeszła pod administrację państwową i nosiła nazwę Królewskiego Muzeum Historycznego. Rok później wystawę przeniesiono z „Tajnej Kancelarii Wojennej” do Zwingera. W celu sfinansowania przeprowadzki sprzedano liczne przedmioty z kolekcji, co znacznie zmniejszyło stan inwentarza zbrojowni. Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 1877 r., kiedy w Johanneum ponownie zakwaterowano Muzeum Historyczne. Pozostało tam aż do ewakuacji w czasie II wojny światowej.
        W latach 1913-1914 sprowadzono z Grünes Gewölbe broń ceremonialną zbrojowni, którą August Mocny umieścił tam około 1728 roku. Podczas II wojny światowej dzieła sztuki były przechowywane w twierdzy Königstein oraz w kilku saksońskich zamkach. Po wojnie sowieckie wojska okupacyjne wywiozły kolekcję do Leningradu. W 1958 Drezno otrzymało z powrotem kolekcję. W 1959 roku we wschodnim skrzydle Galerii Semper w Zwingerze otwarto pierwszą wystawę. Muzeum, które w 1992 roku zostało przemianowane na Rüstkammer, mieściło się tam do września 2012 roku. Od 19 lutego 2013 r. zbrojownia w Riesensaal zamku w Dreźnie została ponownie otwarta dla publiczności. Zbudowana w 1480 roku jako centralna sala Residenzschloss, Riesensaal, obecne wymiary otrzymała w XVI wieku, ma prawie 60 metrów długości i 13 metrów szerokości i jest największym i najbardziej znanym pomieszczeniem w pałacu.
        Zbrojownia obejmuje historyczną broń, ubrania, zbroje i portrety z XV-XVIII wieku. Cała kolekcja posiada około 10 000 dzieł sztuki, wykonanych przez złotników i płatnerzy, rzemieślników, malarzy i kostiumografów dworskich z całej Europy. Kolekcja skupia się na boni siecznej i klującej, z około 2200 mieczami, szpadami i sztyletami oraz historyczną bronią palną, składającą się z około 1400 pistoletów i 1600 karabinów. Około 1300 obiektów, mniej niż 10 procent inwentarza, jest dziś wystawianych na nowoczesnej wystawie wykorzystującej 121 gablot. Eksponaty obejmują okres od XV do XVIII wieku, m.in. obiekty muzealne, broń ceremonialną – zbroje, hełmy, tarcze, miecze, szpady i sztylety, szable, pistolety i strzelby – a także ubiory jeździeckie, ubiory ceremonialne i portrety z okresu od XV do XVIII wieku. własność elektorów z dynastii Wettynów. Wśród eksponatów znajduje się korona Augusta II.

        https://abload.de/img/1-drezno12.0848oajt2.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 02.02.22, 01:40
   W drodze do komnat paradnych!
   Dla zwiedzających rozwija się złota nić jak nić Ariadny która prowadzi po korytarzach na których trwa budowa, "nić" prowadzi przez historię i wydarzenia do wspaniałych komnat paradnych Augusta Mocnego, których po prostu nie ma.
   Odbudowa drezdeńskiej rezydencji rozpoczęła się dopiero w 1985 roku a jej planowane zakończenie ma nastąpić w 2024 roku. Zwiedzający proszeni są o wyrozumiałość w związku z przejściem po "placu budowy". Rekonstrukcja apartamentów paradnych i ich wyposażenie oryginalnymi dziełami sztuki to właściwie szczyt rekonstrukcji. Po raz pierwszy od II wojny światowej reprezentacyjne komnaty Augusta Mocnego będzie można zobaczyć w dawnym blasku.
   1 - Początek ery baroku. W 1701 duża część pałacu splunęła. W 1718 August Mocny rozpoczął odbudowę i modernizacje dawnego reprezentacyjnego drugiego pietra w skrzydle zachodnim. Przebudowa miała nastąpić w stylu barokowym. Za projektowanie wyposażenia wnętrz komnat królewskich był odpowiedzialny Raymond Leplat – inspektor elektorskich zbiorów.
   2 – Uroczystości ślubne. Jak w bajce: książę elektor Fryderyk August ożenił się w 1719 roku z księżniczką Marią Józefą. Dla jego ojca Augusta Mocnego ten ślub był tak ważny, że uroczystości weselne trwały przez cały miesiąc, podczas którego odbywały się koncerty, turnieje rycerskie, wielkie przyjęcia i bombastyczne fajerwerki!.
   3 – Rekonstrukcja. Rysunki, które wykonał Leplat stały się podstawą do wiernie rekonstruowanych wnętrz, w których zachowane oryginalne obiekty znalazły swoje miejsce. Dzisiaj inaczej niż w wieku XVIII każdy może przekroczyć progi paradnych apartamentów i nie musi się stosować do ścisłej ceremonii dworskiej.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0849afk6l.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 02.02.22, 01:44
    Silberbuffet. Podczas wielkich uroczystości ślubnych w 1719 roku narzeczona przechodziła przez tę salę, znajdującą się w wieży. Wówczas był tam kosztowny srebrny bufet. Od połowy XVIII wieku, do II Wojny Światowej była w nim wystawiana porcelana. Srebrne gerydony wskazują na pierwotne użytkowanie jako srebrny bufet natomiast porcelana świadczy o późniejszym użytkowaniu tej komnaty. Puste złote konsole na ścianach są pamiątką straconych podczas wojny obiektów.

    https://abload.de/img/1-drezno12.08507vkyz.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 02.02.22, 01:47
     Przez okna Residenzschloss widoczne są wieża i dach Katolickiego Dworskiego Kościoła dzisiaj zwanego oficjalnie: Kathedrale Ss. Trinitatis i z tego miejsca oczywiście widać więcej i bliżej... 78 posagów zdobi dach kościoła... ale o tym kiedy tam dojdziemy. Faktem jest, że z dołu niestety wieża jest bardziej odległa

     https://abload.de/img/1-drezno12.0851txjgv.jpg.
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 05.02.22, 01:11
      Jeszcze kolejne apartamenty w trakcie rekonstrukcji...

      Podczas bombowego nalotu w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku zarówno pałac jak i centrum miasta zostały niemal doszczętnie zniszczone. Zabezpieczenie i prace mające na celu zachowanie pałacu rozpoczęły się już jesienią 1946 roku.
      Odbudowa rozpoczęła się w 1986 roku wraz z konceptem aby historię pałacu pokazać tak by była na nowo możliwa do odczytania. Aspekty architektoniczne wraz z zachowaniem zabytku stworzono jako całość kompleksu pałacowego z możliwościami użytkowania muzealnego. Wraz z zakończeniem rekonstrukcji apartamentów paradnych będzie to istotny kamień milowy przywracający książęco-królewską historię Saksonii.
      1 - Eckparadesaal – Narożna sala paradna – to największa komnata w apartamentach paradnych; była używana głównie jako sala jadalna. To tutaj w dniu ślubu odbyło się uroczyste przyjecie. W przeciwieństwie do pozostałych komnat paradnych rekonstrukcja narożnej sali zostaje odtworzona na podstawie stanu z 1767 roku wraz z wówczas nowo zbudowanymi piecami olejowymi.

      https://abload.de/img/1-drezno12.085229jta.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 05.02.22, 01:17
       1 - 1 i 2 przedpokój: W XVIII wieku goście mogli się zorientować jakimi przywilejami mogą się cieszyć u Augusta Mocnego na podstawie tego do którego z tych pokoi zostali dopuszczeni. To wrażenie podkreślał stopniowany luksus wyposażenia. W 1 i 2 przedpokoju znajdowały się kosztowne gobeliny, które są dokładnie rekonstruowane. Meble a także ozdobne ramy luster są oryginalne i pochodzą z pierwotnego wyposażenia.
       2 – Audienzgemach – komnata audiencyjna. W jej środku stoi stół audiencyjny Augusta Mocnego. Fragment jedwabnego aksamitu posłużył jako wzór do rekonstrukcji obić wyposażenia. Pierwotna jakość tego materiału była możliwa do odtworzenia jedynie w sposób tradycyjny przy użyciu ręcznych krosien.
       3 – Audiencja – Tylko niewielki krąg osób miał zaszczyt dostąpić osobistej audiencji u księcia elektora. August Mocny zapraszał do swojego apartamentu paradnego gdzie w okazałych komnatach można było w spokoju rozmawiać i prowadzić narady.

       https://abload.de/img/1-drezno12.08539uj2y.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 05.02.22, 01:25
        1 – Paradna sypialnia; W tej sypialni teściowie przyjmowali parę narzeczonych bez udziału dworu. W tym celu stały przed paradnym łożem cztery krzesła na których pary zasiadały. Dwie skrzynie kosztownie inkrustowane szylkretem i mosiądzem stanowiły dodatkową ozdobę sypialni. Celowo wybrany kolor zieleni miał podkreślać rangę (drugą) komnaty wśród komnat paradnych.
        2 – Paradne łoże. August Mocny kazał postawić wspaniałe łoże paradne, na którym jednak nigdy nie spał. Jak wszystkie komnaty także i meble apartamentów paradnych łoże miało po prostu robić wrażenie. Książę Elektor pokazywał łoże tylko gościom szczególnym, którzy czuli się w tym samym szczególnie zaszczyceni.

        https://abload.de/img/1-drezno12.08548zkjh.jpg
        • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 05.02.22, 21:31
         Hehe, mieć łóżko i w nim nie spać big_grin . Pokazówka!
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 07.02.22, 00:43
         Eckparadesaal – Paradna sala narożna jest pierwszą z komnat paradnych, które w XVIII wieku należały do najważniejszych apartamentów drezdeńskiej rezydencji, tutaj August Mocny udzielał audiencji. Wylatkowo kosztowne wyposażenie odpowiadało niewątpliwie jego wymaganiom i ambicjom jako króla Polski i Litwy i Elektora Saksonii: władza z która musiała liczyć się Europa.
         Przepych z jakim urządzono apartamenty paradne w 1719 roku w związku z zaślubinami księcia Fryderyka Augusta z arcyksiężną Marią Józefą podczas II wojny światowej obrócony został w ruinę. W ostatnich latach przywrócono oryginalny wygląd komnat i udostępniono zwiedzającym. Przyćmione światło żyrandoli odpowiada także oświetleniu z XVIII wieku.
         Często komnata ta jest również określana jako narożna jadalnia. To tutaj w XVIII wieku odbywały się ważne przyjęcia tak istotne dla ceremoniału dworskiego; także podczas ślubu w 1719 roku. Mniejsze audiencje mogły również mieć miejsce w tej sali. Funkcji jaką spełniała sala, musiało odpowiadać pokrycie ścian; pokryte były jedwabnym aksamitem w kolorze królewskiego karmazynu ze złotymi obramowaniami.
         Już pod koniec 1760 roku dokonano zmian: zainstalowano dwa duże piece, które widać na zdjęciach, to rekonstrukcje z 2019 roku. Nisze w których znajdują się piece zachowały się po bombardowaniach w 1945 roku. Nawet kilka pozostałości niesłychanie kosztownych marmurowych stiuków z okładziny zostało zachowanych i wbudowanych podczas rekonstrukcji. Rekonstrukcja tej sali opiera się na jej wyglądzie z 1760 roku, pozostałe sale apartamentów paradnych zorientowane są na ich pierwotny wygląd z 1719 roku.
         Między piecami znajduje się oficjalny portret Augusta Mocnego, który namalował nadworny malarz francuski Louis de Silvestre i który w tym miejscu wita przybywających od 1719 roku.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0855ngk7c.jpg
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 07.02.22, 16:48
          Przed wchodzącymi do pierwszego przepokoju otwiera się amfilada, którą zamyka fotel audiencyjny Augusta Mocnego w sali audiencyjnej. Ta dramatyczna inscenizacja władczej mocy, to jest to o co chodziło w amfiladzie apartamentów paradnych, przy czym przepych wyposażenia stopniowano z sali na salę. Wrażenia bazowały głównie na wspaniałych tekstyliach, ogromnych lustrach i kosztownych meblach. Do rekonstrukcji tekstyliów użyto identycznych materiałów i dokładnie tak samo wykonanych ale także takiej samej techniki montażu jak w XVIII wieku – wszystko wykonane ręcznie. Pierwszy przedpokój był wyłożony kilimami, tzw. gobelinami. Przedstawiają one skręcone kolumny owinięte girlandami kwiatów. Do wystroju użyto tekstyliów wytworzonych pierwotną techniką ręcznie tkanych i dzianych na wysokich krosnach. Tylko niewiele manufaktur na świecie może to jeszcze wykonywać: drezdeńskie gobeliny powstały w 300-letniej Real Fábrica de Tapices w Madrycie. Technika wykonania jest czasochłonna i wyjątkowo kompleksowa, dlatego wyposażenie stopniowo jest uzupełniane.

          https://abload.de/img/1-drezno12.08569mkjo.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 07.02.22, 17:10
           W drugim przedpokoju przeważają czerwień i złoto. Rozpięty na ścianach czerwony jedwabny aksamit rozdzielają złote sploty. Po obu stronach kominka znajdują się portrety księcia elektora Fryderyka Augusta. Na jednym z nich przedstawiono przyjęcie księcia przez króla Ludwika XIV w Fontainebleau 27 września 1714 roku. Król-Słońce obecny jest także na ramach luster; medaliony z ilustracją motywu słońca i sentencje odnoszące się do Ludwika XIV. Dwa zegary na wysokich postumentach ozdobione są szylkretem i mosiądzem. 12 taboretów należało pierwotnie do każdego z przedpokojów, z XVIII wieku zachowały się tylko dwa oryginalne.

           https://abload.de/img/1-drezno12.0857j1j4k.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 07.02.22, 19:20
   Witamy w samym sercu drezdeńskich apartamentów paradnych w sali audiencyjnej: tę salę określają złoto, srebro i jedwab. Z tych materiałów wykonano wyjątkowo kosztowne dekoracje, np. wielkie pilastry rozdzielające powierzchnie aksamitne, czy też brzegi baldachimu. Również w przypadku mebli użyto obydwu metali szlachetnych: cała grupa srebrnych mebli wykonanych w Augsburgu składa się ze srebrnych blach, które zostały poprzez ogniste złocenia uszlachetnione.
   Zestaw tronowy składa się z baldachimu i fotela audiencyjnego umieszczonych na podeście wyłożonym kosztownymi dywanami. Ten ogromny przepych miała świadczyć o tym, że cała władza kraju zbiega się w tym miejscu.
   Malowidło sufitowe jeszcze podkreśla to znaczenie; przedstawia ono silnego Herkulesa, z którym August Mocny chętnie się identyfikował, walczącego z przywarami ludzkości.
   Wielkie, wcześniej niepodzielone lustra, wykonane w pruskiej manufakturze dodatkowo sprawiały wrażenie imponujących rozmiarów sali. U nasady luster przy filarach okiennych widoczny jest monogram „AR“ - Augustus Rex – te lustra były bezpośrednio zamówione przez Augusta Mocnego.
   Pierwotnie namalowane przez Louis'a de Silvestre malowidło sufitowe zostało odtworzone na podstawie fotografii i tak jak w XVIII wieku wykonane na płótnie.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0858gtj22.jpg
   • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 07.02.22, 20:26
    Za polskie pieniadze wszystko, jak to Niemiec.
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 08.02.22, 00:45
    1 - Seria składająca się niegdyś z 32 herbów prowincji Polski i Litwy.
    2 – Złamana przez Augusta Mocnego podkowa, 1711. 15 lutego 1711 roku 41-letni król własnoręcznie złamał tę podkowę. Legendarna demonstracja siły Augusta Mocnego, którą zademonstrował podczas chrzcin „indiańskiego nadwornego karła“ zwanego Hante, została udokumentowana.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0859jakqm.jpg
    • a74-7 Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 08.02.22, 13:59
     Ladnie go ubralas w ten wiszacy zyrandol ze swiecami ;-Dsmile

     I pomyslec, ze te wszystkie pokazane cuda pod jednym dachem ...
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 08.02.22, 17:20
      a74-7 napisał:

      > Ladnie go ubralas w ten wiszacy zyrandol ze swiecami ;-Dsmile
      >
      > I pomyslec, ze te wszystkie pokazane cuda pod jednym dachem ...

      To tylko niewielki fragment, prawdziwe cuda i bogactwo to dopiero w Historische Grüne Gewölbe (Historyczne Zielone Sklepienie) ale stamtąd już fotek nie będzie - ścisły zakaz. Co i tak nie uchroniło tych precjozów przed kradzieżą.
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.02.22, 00:38
     1 – Na poprzednim kolażu widoczny jest miecz, którego użyto podczas pasowania księcia elektora na rycerza Zakonu Złotego Runa, tutaj widoczny jest order Złotego Runa, klejnot z hessonitami (hessonit (kamień cynamonowy) – pomarańczowoczerwony, pomarańczowy, zasobny w żelazo). Wiedeń 1741.
     2 - Polsko-Litewski herb połączony z herbem elektorskim ok. 1710-1720. Rzeźbione drewno malowane złoto i barwnie.
     3 – Insygnia pogrzebowe Augusta II króla Polski; korona i jabłko królewskie – Warszawa 1733. Wykonane ze złoconego mosiądzu insygnia zostały użyte podczas ceremonii pogrzebowej zmarłego w Warszawie 1 lutego 1733 roku Augusta II. Pochowany został 15 stycznia 1734 roku na Wawelu w Krakowie.
     4 – Miecz z głowa orła i 134 szmaragdami. Miecz był własnością Johanna Georga II z Saksonii i podczas przygotowań do koronacji Augusta III w styczniu 1734 roku w Krakowie został dodatkowo wzbogacony szmaragdowymi wstęgami.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0860cek3a.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.02.22, 15:51
      1 - Chorągiew koronacyjna Królestwa Polskiego, podczas koronacji króla Augusta III w 1734 roku w Krakowie. Po śmierci Augusta Mocnego 1 lutego 1733 roku, na króla Polski został wybrany jego syn August III. Chorągwie koronacyjne polsko-litewskiej republiki szlacheckiej – Królestwo Polski z haftowanym białym orłem i Wielkie Księstwo Litewskie z rycerzem na koniu na czerwonym polu "Pogoń" – były przypisane do różnych ceremonii podczas uroczystości koronacyjnych. Nowo wybrany król był zobowiązany do pochówku poprzednika. Nowe chorągwie koronacyjne zostały użyte po raz pierwszy podczas ceremonii pogrzebowej Augusta Mocnego 15 stycznia 1734 roku. Zakończenie ceremonii stanowiła koronacja Augusta III 17 stycznia 1734 roku, podczas rozpoczęcia i zakończenia, której królowi przedstawiono główne chorągwie i nagie miecze Polski i Litwy. Po koronacji obie chorągwie koronacyjne przewieziono 20 lutego 1734 roku do Drezna i zostały umieszczone w Zbrojowni. Podczas wystawy w Zwingerze w 1838 roku znalazły się za figurą Augusta Mocnego. Miecze koronacyjne pozostały w Warszawie do 1798 roku, zanim trafiły do Grüne Gewölbe a w końcu w 1839 roku do drezdeńskiej Zbrojowni.
      2 - Chorągiew koronacyjna Wielkiego Księstwa Litewskiego, podczas koronacji króla Augusta III, w 1734 roku w Krakowie. Chorągwie koronacyjne i miecze koronacyjne Królestwa Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego symbolizuje istniejącą od XIV wieku unię polsko-litewską. Od 1572 roku królowie polscy byli wybierani przez szlachtę w Wolnej Elekcji. Po śmierci Jana III Sobieskiego, August Mocny w roku 1697 roku zwyciężył innych rywali. Jako pierwszy Wettyn, saksoński książę elektor Fryderyk August I zwany Mocnym wstąpił na polski tron jako August II. Wcześniej jako jeden z głównych władców protestanckich konwertował na wiarę katolicką. Przewidująco planował przejście, w wierze protestanckiej wychowanego syna, księcia lektora, na katolicyzm, któremu poprzez ślub z córką cesarza Marią Józefą utorował drogę do polskiej korony w 1734 roku. Wraz z wyborem na tron polski Wettynowie doprowadzili do tego, że stali się najbardziej znaczącą dynastią w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego, wznieśli się tym samym do rangi do której dążyli. Unia personalna księstwa Saksonii z Polską i Litwą – dwóch wyznaniowo, gospodarczo, terytorialnie i kulturowo bardzo różnych państw – po wojnie siedmioletniej (1756-1763) wraz ze śmiercią króla Augusta III w 1763 roku została zakończona.
      3 – i na koniec jeszcze dowód, że rekonstrukcja wciąż nie jest zakończona...

      https://abload.de/img/1-drezno12.0861t6kh8.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 13:18
       Chorągwie koronacyjne, miecze koronacyjne, insygnia pogrzebowe królów Polski - czy to nie powinno się znajdować w zbiorach muzealnych państwa do którego należały?
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 09.02.22, 16:00
   Opuściłyśmy Residenzschloss, ale tylko na krótko – miałyśmy około półtorej godziny luzu. Na godzinę 16 miałyśmy bilety na wejście do Historische Grüne Gewölbe(Historyczne Zielone Sklepienie). Tak więc mogłyśmy się poszwendać po okolicy pałacu. A ponieważ tam wszystkie obiekty są położone bardzo blisko siebie, to na nudę nie mogłyśmy narzekać.

   Tu jeden z wewnętrznych pałacowych dziedzińców...

   https://abload.de/img/1-drezno12.0862sej2a.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 13:22
    Georgentor... Brama Jerzego albo inaczej Georgenbau – Budowla Jerzego stanowiła pierwotne wyjście z miasta na most nad Łabą. Położona jest na Starym Mieście przy Schlossplatz - Placu Pałacowym między Residenzschloss i dziedzińcem stajennym. Ale o tym za chwilę...

    https://abload.de/img/1-drezno12.0863n7knp.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 13:34
     Georgentor – była niegdyś bramą miejską prowadzącą na jedyny drezdeński most na Łabie, przebudowana w latach 1530-1535 za panowania Jerzego Brodatego. Dzisiaj jej reprezentacyjna fasada rzuca się w oczy swoim monumentalnym stylem neorenesansowym.
     Dawne wyjście z miasta na most na Łabie, brama Łabska fortecy miejskiej. Był to pierwszy renesansowy budynek w Dreźnie, jeszcze przed renowacją Resodenzschloss, ale z cechami architektury lombardzkiej. Główna fasada budynku nawiązywała do tematyki religijnej. Świadczyły o tym zarówno ozdobne figury (przedstawienie „życia i śmierci”), jak i motto: „Per Invidiam Diaboli Mors Intravit In Orbem” (Śmierć przyszła na świat z zazdrości diabła). Stanowiła odbicie wielkiej pobożności księcia Jerzego Brodatego. „Dresdner Totentanz” był częścią fasady budynku, fasada ta obecnie mieści się w Dreikönigskirche. Motto znajduje się nad bramą „am alten Georgentor” (obecnie znajduje się po zachodniej stronie budynku). Georgentor został zamurowany w połowie XVI wieku. Ruch nie był kierowany przez Schloßstraße, która zaczynała się przy Georgentor, jak poprzednio, ale przez rozbudowany Elbtor przez Augustusstraße i Neumarkt. W tym czasie (1556 r.) elektor August w ramach szeroko zakrojonych reform przeniósł swoją poprzednią mennicę państwową we Freibergu w bezpośrednie sąsiedztwo swego pałacu mieszkalnego obok Georgentor. Jego celem było prowadzenie tylko jednej mennicy państwowej. Po zniszczeniu zamku przez pożar w 1701 r., w 1718 i 1719 r. Raymond Leplat umiejscowił w Georgenbau apartamenty elektorskie i królewskie, to właśnie on zaprojektował także barokowe wnętrze zamku Moritzburg. Tak więc to tam znajdowały się apartamenty paradne Augusta Mocnego. Do roku 1730 brama została całkowicie odrestaurowana. Po dobudowaniu kondygnacji do Georgentor około 1833 roku w latach 1866-1868 powstała tam mała sala balowa. Do 1901 roku, w związku z renowacją pałacu, przeprojektowano fasadę w stylu neorenesansowym. Portal łukowy po stronie Łaby (dawny portal północny) został przesunięty na stronę zachodnią w kierunku Hofkirche. Ostatni król Saksonii Fryderyk August III. mieszkał w Georgenbau do 1918 roku. Po zniszczeniu Georgentor przez naloty na Drezno w lutym 1945 r., w połowie lat 60. budynek został zrekonstruowany zewnętrznie, ale jednak zmieniony. Na szczycie Georgentor widoczny jest wspaniały, wysoki na około cztery metry konny posąg księcia Jerzego Brodatego.
     Przez Georgentor wchodzi się na Schlossplatz, na którym króluje Fryderyk August Sprawiedliwy, a ponieważ też zahaczył o Polskę, to słów kilka. Fryderyk August I (Saksoński – Sas), od 1763 roku – Fryderyk August III książę elektor i od 1806 roku Fryderyk August I, pierwszy król Saksonii. W 1791 roku został wybrany na króla Polski, ale urząd ten pełnił tylko przez krótki okres 1807-1815 jako Książę Warszawski, był prawnukiem Augusta Mocnego i wnukiem Augusta III. Oj tam co ja się będę rozpisywać... Wikipedia wie i tak lepiej: www.wikiwand.com/pl/Fryderyk_August_I.
     Trzeba przyznać, że nieźle rozsiedli się na tronie polskim i niczego to Polaków nie nauczyło, tak jak wtedy tak i dzisiaj koniecznie chcą władzy niemieckiej, a przecież to August Mocny położył podwaliny pod rozbiory Polski.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0864pljgq.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 13:39
      Tam jest nieustanny plac budowy... ten "łącznik" widoczny na zdjęciach, to przejście między Residenzschloss i Hofkirche (Kościół Dworski).

      https://abload.de/img/1-drezno12.0866c0kzt.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 13:48
       Wystarczy stanąć na środku Schlossplatz i obracać się wokół własnej osi i co chwilę wzrok pada na inną budowlę, na inny zabytek... w zasięgu wzroku Semperoper, ale tam pójdziemy dopiero następnego dnia.

       https://abload.de/img/1-drezno12.08672fjrt.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 11.02.22, 19:00
        Hofkirche – Kościół Dworski – to zdjęcie na górze po prawej, to oczywiście z wikipedii, takiej perspektywy nie ma kiedy fotografuje się z dołu... a fota na dole była robiona kolejnego dnia z Theaterplatz - Plac Teatralny).
        Zanim wejdziemy do kościoła trochę o samej budowli...
        Katolicki Kościół Dworski (dziś oficjalnie katedra Ss. Trinitatis) w Dreźnie, ktorego patronem jest Trójca Święta (Sanctissimae Trinitatis), jest katedrą diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej i kościołem parafialnym w Dreźnie. Został zbudowany za elektora saskiego Fryderyka Augusta II przez Gaetano Chiaveri w latach 1739-1755 w stylu barokowym. Podniesiony do rangi konkatedry w 1964 r., stał się katedrą diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej w 1980 r., kiedy stolica biskupia została przeniesiona z Budziszyna do Drezna. Jako dawny kościół dworski jest połączony z Residenzschloss przejściem przez Chiaverigasse. Stoi na starym brzegu Łaby między Schlossplatz i Theaterplatz. Plany jego budowy rozpoczęto się dziesięć lat po rozpoczęciu budowy ewangelickiego kościoła Frauenkirche, oddalonego o 300 metrów na Neumarkt. Właścicielem kościoła jest obecnie Wolny Kraj Saksonia.
        Kościół jest późnym przykładem europejskiego baroku. Z zewnątrz (zwłaszcza z boku) wyraźnie widoczna jest wolnostojąca, wysoka nawa główna i dolna nawa, która ją w całości otacza. Taki układ skutkuje szczególną cechą kościoła: wieżą główną, która znajduje się pośrodku, ale nie jest bezpośrednio połączona z nawą główną, a „tylko” z nawą boczną. Na szczycie wieży znajduje się napis dużymi złotymi literami na kamieniu. Zaczyna się od „D.O.M.”, co oznacza Deo Optimo Maximo (pol. „ najlepszemu i najwyższemu Bogu”, tytuł zarezerwowany dla najwyższego boga Jowisza w Cesarstwie Rzymskim).
        Wymiary kościoła: Powierzchnia całkowita: 4800 m² (tym samym, Hofkirche jest największym budynkiem kościelnym w Saksonii)
        Całkowita długość: 92 m Całkowita szerokość: 54 m Wysokość wieży: 86 m Nawa główna (wymiary wewnętrzne): 52,36 m (długość) × 17,56 m (szerokość) × 32,20 m (wysokość) Nawy boczne (wymiary wewnętrzne): 39,20 m (długość) × 9,52 m (szerokość) × 15,95 m (wysokość)

        Na fasadzie i balustradach znajduje się 78 posągów świętych, które zaprojektowali włoski rzeźbiarz Lorenzo Mattielli oraz drezdeńscy rzeźbiarze Paul i Jakob Mayer.
        Wpływ na projekt miał także nadworny spowiednik pary królewskiej Augusta III, króla Polski i jego małżonki, Ignaz Guarini.
        W niszach przy wejściu głównym są to czterej ewangeliści: Jan i Mateusz po lewej oraz Marek i Łukasz po prawej. Apostołowie Piotr i Paweł stoją w niszach nad wejściem, otoczeni czterema cnotami chrześcijańskimi: Fides (wiara), Spes (nadzieja), Caritas (miłość) i Iustitia (sprawiedliwość). Na szczycie wieży znajdują się święci: Franciszek Salezy, Ida, Mauritius, Hubertus, Chryzostom, August, Norbert i Stanisław z Krakowa. Na nawie, na dolnej balustradzie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Andreas, Thomas, Jacobus minor, Simon, Sebastian, Katharina, Joseph, Lucia, Franz von Paola, Johann Nepomuk, Laurentius, Venantius, Bernhard von Clairvaux, Agnes, Maria Magdalena, Florian, Wacław, Wincenty a Paulo, Anton z Padwy, Rozalia, Rochus, Franciszek z Asyżu, Bazyliusz, Stefan, Kazimierz, Barbara, Irena, Raymund, Jan Franciszek Regis, Franciszek z Borgii, Franciszek Ksawery, Ignaz von Loyola, Tomasz z Akwinu, Anna , Apollonia, Jan Chrzciciel, Judasz Tadeusz, Filip, Jakub maior i Bartłomiej. Górną balustradę mijają: Magnus, cesarz Henryk, Alojzy, Dominik, Teresa z Avili, Stanisław Kostka, Piotr z Alkantary, Feliks z Cantalice, Jerzy, Leopold, Karol Boromeusz, Cecylia, Benno, Magdalena de Pazzi, Klara, Benedykt z Nursji, św. Ludwika i Prokopa. W dwóch niszach na tyłach kościoła znajdują się doktorzy Kościoła, Augustyn i Ambrozjusz.
        Według aktualnych danych 16 posągów zostało całkowicie zniszczonych, a 18 poważnie uszkodzonych podczas bombardowania Drezna w lutym 1945 roku. Wiele innych posągów wykazywało niewielkie uszkodzenia. Eberhard Hempel odnotował w 1955 roku tylko dziewięć całkowicie zniszczonych posągów. W latach 1961-1972 odrestaurowano zniszczone posągi. Od 1968 do 2002 roku te zniszczone zostały zastąpione wiernymi kopiami. Po 2002 roku inne niestabilne obecnie posągi na wieży zostały zastąpione także kopiami. Nie wszystkie posągi są widoczne dla widza gołym okiem, ale jest to celowe. Posągi różnią się wielkością w zależności od ich lokalizacji. Figury balustrady dolnej mają ok. 3,5 m, balustrady górnej ok. 3 m, a te na wieży ok. 2,5 m wysokości.

        https://abload.de/img/1-drezno12.0865rtjxj.jpg
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 14:24
         Wnętrze podzielone jest na nawę główną, dwie nawy boczne i cztery narożne kaplice. Szczególną cechą jest droga procesji, która biegnie wokół nawy głównej. Została ona wkomponowana w budynek kościoła, ponieważ w protestanckiej Saksonii wszelka forma kultu katolickiego na świeżym powietrzu była zabroniona, a miastu udało się również zakazać procesji przez parafię dworską na zewnątrz budynku.

         Historia
         August Mocny przeszedł na katolicyzm w 1697 w celu zdobycia polskiej korony królewskiej. Spowodowało to zaniepokojenie protestanckiej Saksonii, które nasiliło się, gdy jego syn, elektor Fryderyk August, również nawrócił się w 1712 roku. Jego małżeństwo z córką cesarza Marią Józefą podsyciło nadzieję Augusta Mocnego, że pewnego dnia zdobędzie również cesarską koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego dla swojej dynastii. Jednocześnie ogłosił jednak gwarancje wolności wyznania dla ludności. Mimo to nie odważył się wzbudzić niezadowolenia demonstracyjną budową kościoła; Msze św. były odprawiane dyskretnie w kaplicy zamkowej, a od 1708 r. w przebudowanej na kościół Operze na Taschenbergu. Hojnie wsparł budowę kościoła ewangelickiego NMP, który obywatele Drezna wznosili od 1726 r. jako monumentalne świadectwo wiary górującej nad całym miastem i który wzbogacił z woli króla sylwetkę miasta.
         Dopiero jego syn, Fryderyk August II, który zastąpił go w 1733 r. jako elektor saski, a w 1734 r. w wyborach na króla Polski (jako August III), zaplanował i wybudował katolicki kościół dworski jako kontrasygnat, początkowo w ścisłej tajemnicy. Na początku mówiło się tylko o „pewnym budynku”. Planowanie zlecono w 1736 r. Romano Gaetano Chiaveriemu, który również pracował dla króla w Warszawie, a budowę prowadzono w latach 1739-1755. W związku z planem budowy katolickiego kościoła dworskiego między mostem na Łabie a zamkiem trzeba było rozebrać basztę księżycową, mennicę i dom kabaretowy oraz podwyższyć wały. Już w pierwszej połowie XVI wieku większość łuków średniowiecznego mostu drezdeńskiego na Łabie aż do szóstego filaru została wypełniona, aby zrobić miejsce dla budowy Georgentor, a dwie dekady później fortyfikacji Drezna. Przy budowie katolickiego kościoła dworskiego w 1737 r. nastąpiło dalsze wypełnianie i zasypywanie aż do ósmego filaru mostu. Wiosną 1740 r. zakończono prace fundamentowe, które Chiaveri wykonywał ze szczególną starannością. Podobnie jak Dreikönigskirche, główna oś odbiegała od tradycyjnego kierunku wschodniego ze względu na układ urbanistyczny, tak że chór znajduje się na południowym zachodzie.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0868vtjq7.jpg
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 14:30
          Katolicki kościół dworski jest jednym z głównych dzieł drezdeńskiego baroku, choć jest to jedyny duży królewski budynek zaprojektowany przez cudzoziemca, a nie przez architektów drezdeńskiego Oberbauamt, którzy byli zaangażowani w budowę w charakterze doradczym. Kościoły Francesco Borromini i kaplica pałacowa w Wersalu uważane są za stylistyczne wzory budynku Chiaveriego. Zasadniczy standard wyznaczyła sąsiednia hodowla, Theatrum Heroicum Augusta Mocnego, do której jego syn dodał teraz Theatrum Sacrum z boku. Dzieło Chiaveriego można porównać z głównym dziełem Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Chiaveri opuścił Drezno w 1748 roku przed ukończeniem budowy; Istnieją pewne założenia dotyczące przyczyn, w tym irytacja z powodu niepewnego procesu budowlanego i różnic z lokalnymi architektami.
          Po jego odejściu zaszły zmiany w stosunku do jego projektu, zwłaszcza w chórze organowym i lożach rodziny królewskiej, które mistrz budowlany z Oberlandu Johann Christoph Knöffel zaprojektował w stylu rokoko, czego włoski barokowy mistrz budowniczy raczej by nie zaakceptował; pominięto planowany przez Chiaveriego obraz z malowidłem na suficie. Oprócz Knöffela, swoje pomysły wnieśli do wieży także jego następcy. Oprócz kopuły Frauenkirche, Hofkiche ukształtował teraz sylwetkę miasta. „W ówczesnej Europie, w której wciąż toczyły się spory wyznaniowe, nie było innej stolicy, w której dwa najbardziej reprezentatywne kościoły dwóch głównych wyznań wspólnie wyznaczały pejzaż miejski w wąskim obszarze starego miasta” (Joachim Menzhausen).
          Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Alberico Archinto dokonał konsekracji kościoła dworskiego Trójcy Przenajświętszej (Sanctissimae Trinitatis) w dniu 29 czerwca 1751 r. Podczas nabożeństwa konsekracyjnego odprawiono Mszę d-moll i Te Deum D-dur Johanna Adolpha Hassego. Po ukończeniu Hofkirche w 1755 r. Hofkapelle w Opernhaus am Taschenberg została ponownie przekształcona w salę balową.

          https://abload.de/img/1-drezno12.0869plj80.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 14:35
           Wieża katolickiego kościoła dworskiego została gruntownie naprawiona w latach 1867-1868, ponieważ piaskowiec z Pirny został tak zniszczony przez pogodę, że mniejsze i większe kawalki kamienia spadały na ruchliwy Schlossplatz. W latach 1901-1903 wieża przeszła gruntowny remont, ponieważ zewnętrzna okładzina została ponownie zniszczona. W niektórych przypadkach poprzednie próby renowacji, w których stosowano zaprawę cementową i zszywki żelazne, kołki i kotwy, również spowodowały nowe uszkodzenia. Nowa renowacja została wykonana przy użyciu łączników z piaskowca oraz litych miedzianych wsporników i kotew. W 1900 r. kościół został podłączony do pierwszej niemieckiej ciepłowni i elektrociepłowni podziemnym kanałem ciepłowniczym, który oprócz Hofkirche zaopatrywał w ciepło i elektryczność inne budynki na Theaterplatz i Brühlsche Terrasse.
           Podczas nalotów na Drezno od 13 do 15 lutego 1945 r. kościół był wielokrotnie bombardowany. Zawalił się dach i sklepienia wewnątrz. Mury zewnętrzne uległy uszkodzeniu, a w niektórych przypadkach całkowitemu zniszczeniu. Odbudowa trwała do 1965 roku. Ślady zniszczeń widoczne są do dziś w różnych kolorach kamienia nawy. Trzy ze wspaniale wyposażonych kaplic narożnych zostało odrestaurowane niemal zgodnie z oryginałem. Czwarta otrzymała nowy wystrój. Malowidło sufitowe zaplanowane do malowania sufitu przez Tiepolo, które również nigdy nie zostało wykonane, zostało dodane dopiero w trakcie renowacji po 1990 r. Od marca 2020 do lutego 2021 katedra była zamknięta z powodu szeroko zakrojonych prac remontowych. Nawa została tymczasowo zarusztowana do sufitu, aby naprawić uszkodzenia i zabrudzenia sufitu i ścian. Zakrystia została całkowicie przeprojektowana, a katedra otrzymała nowe oświetlenie i system nagłośnienia. W międzyczasie nabożeństwa odprawiano przed ołtarzem męczenników lub ołtarzem maryjnym w nawach bocznych, w zależności od sytuacji na placu budowy. Kaplica Benno służyła jako przejściowa zakrystia.
           Jednym słowem gdybyśmy tam pojechały rok wcześniej stanęłybyśmy przed zamkniętymi drzwiami.

           https://abload.de/img/1-drezno12.08700bjy1.jpg
           • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 14:51
            Rzeźbiona barokowa ambona autorstwa Balthasara Permosera, powstała w 1712 roku dla Starego Kościoła Dworskiego w operze dla której Johann Joseph Hackl, który wykonał również rzeźbienia konfesjonałów.

            W Hofkirche znajdują się organy zaprojektowane przez Gottfrieda Silbermanna, które wykonali jego uczniowie. Jest to najnowsze i zarazem jedyne zachowane jedno z czterech dzieł mistrza w Dreźnie. Dwa tygodnie po podpisaniu umowy budowlanej 22 lipca 1750 r. za bardzo wysoką cenę 20 000 talarów, po tym, jak król zachęcił Silbermanna, ciężko chory na podagrę Silbermann przekazał kierownictwo budowy swojemu uczniowi i pracownikowi Zachariaszowi Hildebrandtowi. Po śmierci Silbermanna w 1753 roku Hildebrandt i jego syn Johann Gottfried w dużej mierze zakończyli prace w 1754 roku. Intonację przejęli prawdopodobnie pracownicy Silbermanna Adam Gottfried Oehme i Johann Georg Schön. Johann Joseph Hackl wykonał figuratywnie i ornamentalnie bogato zdobiony front organów. Instrument poświecono 2 lutego 1755 r.

            https://abload.de/img/1-drezno12.0871mdkh7.jpg
            • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 16:36
             Ołtarz główny wykonany jest z marmuru i ozdób z pozłacanego brązu. Nad nim znajduje się obraz ołtarzowy, stworzony w latach 1752-1761 przez drezdeńskiego malarza dworskiego Antona Raphaela Mengsa, który przedstawia wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa i ma 10 metrów wysokości, 4,50 metra szerokości. Obraz, zapoczątkowany w Rzymie w 1752 r., trafił do Drezna w 1765 r. Jego oprawę zaprojektował rzeźbiarz galerii dworskiej Joseph Deibel. Obraz podzielony jest w pionie silnym kontrastem między dość chłodnymi, ciemnymi kolorami w przypadku obserwujących uczniów Jezusa a odcieniami żółci, złota i bieli w górnej części, symbolizującej Trójcę Świętą. Boga Ojca i Ducha Świętego (gołąb jako najjaśniejszy punkt na obrazie) i Syn tworzą oś. Podczas gdy Maryja i uczniowie patrzą w górę z uwielbieniem, gest Jana jest pełen napięcia (tutaj tradycyjnie utożsamia się apostoła i ewangelistę z lewa dłonią na księdze). Spoglądając w górę klęczący na podłodze widza wyciągniętą rękę skierowaną w dół, jakby malarz przypominał , aby nie zapominać, w całym uwielbieniu Chrystusa, związku z ziemią, z człowiekiem Jezusem. Odwrócony trójkąt w górnej połowie obrazu odpowiada trójkątowi utworzonemu przez uczniów i Jezusa, którego podstawę wyznacza ramię Jana.

             https://abload.de/img/1-drezno12.08722ujme.jpg
             • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 12.02.22, 16:38
              Na tylnej ścianie kaplicy bocznej - znajduje się chrzcielnica ze złoconym metalowym wiekiem (1721 r. wg Balthasara Permosera). Pierwotnie znajdująca się tutaj marmurowa rzeźba Jana Chrzciciela, autorstwa rzeźbiarza Francesco Mochi (1580-1654), została usunięta i znajduje się obecnie w galerii rzeźb w Galerii Obrazów Starych Mistrzów Drezdeńskich Państwowych Zbiorów Sztuki (SKD) w Zwingerze.

              https://abload.de/img/1-drezno12.0873y2jnf.jpg
     • al-szamanka Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 10.02.22, 20:26
      m.maska napisała:

      > Trzeba przyznać, że nieźle rozsiedli się na tronie polskim i niczego to Polaków
      > nie nauczyło, tak jak wtedy tak i dzisiaj koniecznie chcą władzy niemieckiej,
      > a przecież to August Mocny położył podwaliny pod rozbiory Polski.

      W polskim narodzie zawsze znajdą się takie tępe warchoły - bez rozumu, zdradliwe, jednym słowem... kopie Tuska.
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 13.02.22, 15:16
   Kiedy opuszcza się Hofkirche po prawej stronie jest Schlossplatz (Plac Pałacowy) przed nami rozciąga się widok na Łabę i w tym miejscu zaczynają się Brühlsche Terasse (Tarasy Brühla) a po lewej Theaterplatz (Plac Teatralny) ze słynną Semperoper – wszystko w zasięgu wzroku. A z Theaterplatz można spojrzeć na boczną fasadę Hofkirche...

   https://abload.de/img/1-drezno12.0874jwkno.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 13.02.22, 15:21
    Do godziny 16 o której miałyśmy wejście do Historisches Grünes Gewölbe miałyśmy jeszcze trochę czasu i mogłyśmy pospacerować po najbliższej okolicy. Z tymi biletami terminowymi to jest zawsze problem, bo przybywając z trasy nigdy nie można być pewnym, że przyjedzie się na czas. Dlatego zrobiłam rezerwację na ostatnią dostępną godzinę, trudno było też ocenić ile czasu zejdzie nam w Residenzschloss, nie lobię się spieszyć... ale czas był...

    https://abload.de/img/1-drezno12.0875thjin.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 13.02.22, 15:24
     Było tego czasu jeszcze na tyle, żeby przysiąść na chwilę w pałacowej kawiarence i napić się czegoś chłodnego, bo pogoda dopisywała i po takim zwiedzaniu zasłużyłyśmy na chwilę odpoczynku.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0876oejs5.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 13.02.22, 15:31
      Siedząc przy stoliku miałyśmy widok na boczną bramę Residenzschloss a zaraz za nią na Pałac Taschenberg – pałac, który August Mocny zbudował dla Hrabiny Cosel; dzisiaj mieści się tam hotel sieci Kempinski. Przed wejściem do Historisches Grünes Gewölbe kolejna makieta Residenzschloss, tym razem w bieli.
      Miałyśmy jeszcze trochę czasu więc usiadłyśmy przed samym wejściem do Historisches Grünes Gewölbe, ale miałyśmy szczęście, jeden z kontrolerów biletów zapytał nas na którą godzinę mamy bilety i zaprosił nas do wcześniejszego wejścia, wyjaśniając, że tym samym będziemy miały więcej czasu... i to był rzeczywiście strzał w dziesiątkę – bo obliczone na godzinę zwiedzanie to trochę mało jak na te cuda, jakie tam się znajdują.

      https://abload.de/img/1-drezno12.0877iokrb.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 14.02.22, 14:11
       (Wszystkie foty, które prezentuje w postach z Historisches Grünes Gewölbe - z netu. )

       Historisches Grünes Gewölbe
       To wizualna podróż w czasie do epoki baroku, która rozpoczyna się, gdy zwiedzający wchodzi do Historycznego Zielonego Sklepienia z najnowocześniejszymi śluzami, które chronią około 3000 wolno stojących obiektów i zapewniają stabilny klimat w pomieszczeniach. Już w 1724 roku pomieszczenia Zielonej Krypty były publicznie dostępne dla ekskluzywnej publiczności - nawet wtedy tylko w niewielkich grupach i zgodnie z życzeniem króla "w czystych ubraniach".
       Dziś audio-przewodnik towarzyszy zwiedzającym podczas przechodzenia przez osiem pomieszczeń skarbca Augusta Mocnego, celowo zrezygnowano z muzealnych opisów, czyniąc to miejsce jeszcze bardziej autentycznym.
       Układ sal Historisches Grünes Gewölbe jest analogiczny do układu sal Neues Grünes Gewölbe.

       https://abload.de/img/640px-grundriss_grnesl3jv4.png
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 01:44
        Historisches Grünes Gewölbe składa się z dziewięciu sal wystawowych i przedpokoju:
        1 - Sklepienie z gabinetem Lutra przedstawia sztukę średniowiecza i wczesnego renesansu. Na wystawie znajduje się miska do picia Iwana Groźnego, kubek Marcina Lutra i jego sygnet z herbem oraz kieszonkowa Biblia, która należała do króla Szwecji Gustawa Adolfa. Jest to jedyny pokój, do którego można wejść bez karty czasowej. Skarbiec jest oddzielony od kolejnych pomieszczeń śluzą klimatyczno-pyłową.
        2 - Bursztynowy Gabinet. „Kolekcja sztuki bursztyniarskiej w Zielonym Sklepieniu w Dreźnie jest jedną z najważniejszych pod względem artystycznym w całej Europie. Naczynia, misy, szkatułki, ceremonialne sztućce i statuetki pochodzą z warsztatów w Królewcu i Gdańsku”.
        3 - Sala Kości Słoniowej z rzeźbami z kości słoniowej na konsolach ściennych, gzymsach i stołach.
        4 – Weißsilberzimmer (Sala Białego Srebra) z figurami z białego srebra.
        5 – Silbevergoldetes Zimmer (Sala Srebrno-Złocona) ze złotnictwem z XVI-XVIII wieku. Pomieszczenie spłonęło doszczętnie w 1945 roku, dziś znów jest malachitowo zielone.
        6 - Największą powierzchnię zajmuje Pretiosensaal (Sala precjozów) z gabinetem narożnym; jest prawie całkowicie wyłożona lustrami, niektóre z nich to lustra rtęciowe.
        7 - Wappenzimmer (Sala herbowa) z astronomicznymi zegarami stołowymi.
        8 – Juwelezimmer (Sala Klejnotów) z "Maurem ze szmaragdową tacą" i "Obeliscus Augustalis".
        9 – Bronzezimmer (Sala Brązu) z około 80 brązami na postumentach.
        10 – Raum der Renaissancebronzen (Sala renesansowych brązów) z istotnymi małymi brązami na kamiennych cokołach.

        Już same nazwy poszczególnych pomieszczeń świadczą o wartości eksponowanych obiektów: z bursztynowego gabinetu przechodzi się do sąsiedniej sali kości słoniowej i dalej do sali biało-srebrnej i srebrno-złotej. Sala precjozów ma powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych, w której portrety elektorów saskich, którzy kiedyś nabyli te skarby, wiszą obok pozłacanych naczyń wykonanych z kamieni szlachetnych i cennych materiałów naturalnych, takich jak strusie jaja i kryształy górskie. Konsekwentnie podczas organizowania nowego wystroju zrezygnowano z witryn - obiekty stoją swobodnie na konsolach przed misternie zaprojektowanymi ścianami. Ilość luster zwiększa się z sali na salę, czyniąc barokowe dzieło sztuki jeszcze bogatszym. Tylko w sali klejnotów, głównej części skarbca, klejnoty zawsze znajdowały się pod szkłem. Jest tu również słynny Maur trzymający tacę ze szmaragdami wykonany przez Balthasara Permosera i nadwornego jubilera Johanna Melchiora Dinglingera

        https://abload.de/img/1-drezno12.08801ekzs.jpg
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 01:46
         Historisches Grünes Gewölbe do dziś nie straciło swojej politycznej reprezentatywności: Angela Merkel i Barack Obama spotkali się przy okazji pierwszej wizyty ówczesnego prezydenta USA w Niemczech w saksońskim skarbcu, które kanclerz Niemiec również otworzyła w 2006 roku. Ze względów konserwatorskich liczba zwiedzających Historisches Grünes Gewölbe ograniczona – dlatego należy wcześniej zakupić odpowiednie bilety czasowe.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0881nkj6t.jpg
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 02:11
          Historyczne Zielone Sklepienie znajduje się w sklepionych salach Residenzschloss, dzięki czemu późnobarokowe dzieła sztuki można podziwiać w oryginalnych pomieszczeniach. W zrekonstruowanych salach renesansowych i barokowych na konsolach wspaniałych ścian wystawowych i na stołach ceremonialnych jak niegdyś prezentowane są wolnostojące eksponaty i jest ich około 3000.

          https://abload.de/img/1-drezno12.0882r8j7o.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 02:17
           1 - „Maur ze szmaragdową tacą” to jeden z najsłynniejszych eksponatów nadwornego złotnika Johanna Melchiora Dinglingera. Rzeźba przedstawiająca kolumbijskie szmaragdy na tacy powstała we współpracy z Balthasarem Permoserem. Termin „etap szmaragdowy” odnosi się do fragmentu skały umieszczonej na tacy, w której nadal tkwią szmaragdy. Rzeźba ma 63,8 cm wysokości i jest wykonana z lakierowanego drewna gruszy wysadzanej szmaragdami, rubinami, szafirami, topazami, granatami, almandynami i szylkretem. Pochodzi prawdopodobnie z roku 1724. Maur, czyli Afrykanin, w rzeczywistości ma przedstawiać Indianina, którego rozpoznać można po indiańskim zdobieniu ciała. Rzeźba powstała na prośbę Augusta Mocnego, aby godnie zaprezentować kryształy szmaragdu, które przybyły z Kolumbii i zostały podarowane jego poprzednikowi, elektorowi Augustowi, w 1581 r.
           2 - „Obeliscus Augustalis” to kolejne arcydzieło nadwornego złotnika, powstałe w latach 1719-1721. Przedstawia misternie wykonany kartusz z owalnym wizerunkiem Augusta Mocnego. 240 klejnotów i kamei, oszlifowanych kamieni i emaliowanych złotem figurek połączono w jedno dzieło sztuki oddziałujące na całą przestrzeń. Wysokość obelisku to 228 cm. Ten wysokości człowieka, osadzony na ścianie obelisk był mniej więcej tak drogi, jak budowa barokowego pałacu.
           3 - „Bursztynowy Gabinet” był darem Fryderyka II dla króla Augusta III. z Polski. Powstał w Królewcu przed 1742 rokiem. W bursztynowej gablocie prezentowane są także inne bogate dzieła sztuki z bursztynu.

           Przynajmniej do momentu kradzieży 25 listopada 2019 r. „zestawy klejnotów” stanowiły największą skarbnicę klejnotów w Europie. Najwcześniejsze zestawy na których włamywacze również się skoncentrowali, powstały dla samego Augusta Mocnego. Duża część zestawów została dodana później i podlegała odpowiednio modzie w duchu czasu.
           Rozróżnia się sześć różnych stylów, głównie w oparciu o użyte materiały. Stosowano kamienie szlachetne: szafiry, karneol, diamenty i rubiny oraz perły. Ozdoby były typowym przykładem absolutystycznego roszczenia do władzy. Na wystawie znajduje się również unikatowy w skali światowej 648-karatowy szafir, który był darem cara Piotra Wielkiego. W zabytkowym sklepieniu eksponowane są liczne bogato zdobione naczynia do picia, m.in. kielich Marcina Lutra i miska do picia Iwana Groźnego w sklepieniu frontowym.
           25 listopada 2019 r. doszło do spektakularnego włamania i kradzieży klejnotów – no to jest temat na cały elaborat... Wczesnym poniedziałkowym rankiem 25 listopada 2019 r. włamano się do historycznej części Zielonej Krypty. Jedenaście przedmiotów, części dwóch innych obiektów i wysadzane diamentami guziki do płaszczy zostały skradzione z gabloty w Juwelenzimmer. „Saxon White”, 48-karatowy biały diament, również zaginął.

           https://abload.de/img/1-drezno12.08830dkd7.jpg
           • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 02:23
            A gdyby ktoś chciał przez chwilę wyobrazić sobie to całe bogactwo, to można przejść on-line, jak na razie przez trzy sale, ale myślę, że z czasem będzie to uzupełniane... nawet on-line robi wrażenie.

            gruenes-gewoelbe.skd.museum/ausstellungen/historisches-gruenes-gewoelbe/
            • a74-7 Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 10:42
             Wrazenie niesamowite - oczoplas zapewniony smile
             Dzieki za link , wspanialosci !
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 02:30
   Przepisowy czas na zwiedzanie Historisches Grünes Gewölbe to 60 minut, my miałyśmy szczęście i mogłyśmy tam zabawić 1,5 godziny i rzeczywiście wykorzystałyśmy ten czas niemal do ostatniej minuty. Kiedy znowu znalazłyśmy się na pałacowym dziedzińcu, był już niemal pusty. Residenzschloss zamykał swoje podwoje o godzinie 17.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0878iok3x.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 15.02.22, 16:14
    Wyszłyśmy znowu na Schlossstraße. Idąc w kierunku Georgentor po prawej mija się Stallhof (dziedziniec stajenny), tam zajrzałyśmy tylko. Dlaczego tam żeśmy nie weszły? Nie wiem... a szkoda. Być może dlatego, że mnie ciągnęło w miejsce, które miałam jeszcze w pamięci z mojego pierwszego pobytu w Dreźnie w 1969 roku.
    Stallhof – dziedziniec stajenny jest częścią należącą do Residenzschloss i był miejscem na którym odbywały się duże turnieje konne. Stallhof zbudowano od 1586 roku dla elektora Christiana I. Renesansowy kompleks jest jednym z najstarszych dworskich terenów turniejowych na świecie, który zachował swoją pierwotną formę. Dzisiaj na dziedzińcu stajni odbywają się imprezy kulturalne, takie jak średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy. Od czasu do czasu odbywają się tu pokazy konne i imprezy teatralne.

    Budowę rozpoczęto w 1586 lub najpóźniej w 1587, a zakończono w 1591. Zaraz po ukończeniu budynek zdobył dużą renomę. Naloty na Drezno w lutym 1945 r. poważnie uszkodziły Stallhof. Odbudowę rozpoczęto w 1957 roku.
    W latach 1972-1979 obrazy Zachariasa Wehme i Heinricha Gödinga, które nie istniały już przed wojną, zostały ponownie umieszczone na zewnętrznej fasadzie „Langer Ganges”(długi korytarz). Remont i renowacja budynku została w dużej mierze zakończona na zewnątrz w 1984 roku. Od tego czasu trwają dalsze prace budowlane. Zrekonstruowano fragmenty starego muru dziedzińca stajni i kancelarii wybudowanej w 1567 roku. Od 2021 roku przestrzeń galerii na piętrze została odrestaurowana a jej przebudowa oparta na dawnej funkcji galerii strzeleckiej.
    „Lange Gang” (długi korytarz) łączy Georgenbau z budynkiem stajni (dziś Johanneum) i był niegdyś audytorium gdzie odbywały się dworskie turnieje i polowania. Wewnątrz, na parterze, znajduje się otwarta galeria z arkadowym rzędem 20 toskańskich kolumn. Nad filarami znajdują się herby krajów będących pod rządami Wettinów. Zewnętrznie korytarz ozdobiony jest malowidłem sgraffitowym. Pośrodku znajduje się zegar słoneczny. Powstał w 1568 roku i został odrestaurowany na podstawie historycznych modeli w 1976 roku.
    Zegar jest pionowym zegarem z cyframi rzymskimi, wskazuje przybliżony czas, miesiąc i znaki zodiaku. Na zewnętrznej ścianie znajduje się „Fürstenzug” („Orszak książęcy”).
    Wewnątrz „Langen Ganges” znajduje się na piętrze„Lange Saal”, w której mieściła się galeria rodowa Wettinów, do czasu jej zniszczenia w 1945 roku. Od 1731 r. w tym pomieszczeniu mieściła się również galeria broni Augusta Mocnego, którą urządził na wzór Ludwika XIV, ta później stała się działem broni palnej w zbrojowni. Kiedy Georgenbau został odnowiony z okazji 800-lecia Domu Wettinów w 1901 roku, Lange Gang został skrócony do obecnej długości około 100 metrów. Dzięki ostatniej przebudowie odrestaurowano malowany renesansowy strop i zabezpieczono pozostałości malarstwa renesansowego w niszach okiennych.
    Na terenie dziedzińca wewnętrznego znajdują się dwie kolumny z brązu o wysokości 6,10 m, które pochodzą z 1601 roku na nich znajdowały się pierścienie, które rycerze nabijali na lance. Basen do pojenia koni zbudowany w latach 1586/1588 znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu. Ośmiokątny basen z piaskowca ma 15,75 metra szerokości i 1,77 metra głębokości. Głowa barana wypluwa wodę na zachodnim froncie, a dwa filary z piaskowca stoją na otwartym froncie wschodnim. Całkowicie zachowało się 13 z 34 filarów (kolumn), odlanych w 1591 roku, graniczących z dawnym obszarem turniejowym.
    Na zewnętrznej ścianie Stallhof od strony Schossplatz znajduje się Fürstenzug (Orszak książęcy). Malowidło o długości 102 metrów przedstawia historię saskiej dynastii z dynastii Wettinów w postaci ogromnej kawalkady.
    Pożar 17 grudnia 2007 r. rano zniszczył dziesięć straganów na odbywającym się w tym czasie średniowiecznym jarmarku bożonarodzeniowym. Uszkodzeniu uległa także odrestaurowana fasada pałacu na dziedzińcu stajennym.
    Przejście przez Georgentor znowu sprowadziło nas na Schlossplatz, na lewo wznosiła się wieża Hofkirche, a trasa naszej wycieczki prowadziła nas na prawo.

    https://abload.de/img/1-drezno12.0879sej0y.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 14:10
     Fürstenzug (Orszak książęcy) w Dreźnie to niezwykły obraz kawalkady, wykonany z 23 000 płytek miśnieńskiej porcelany. Dzieło sztuki o długości 102 metrów, uważane jest za największy porcelanowy mural na świecie, przedstawia rodową galerię 34 margrabiów, książąt, elektorów i królów z rodu Wettinów, którzy rządzili Saksonią w latach 1127-1873. jeśli uwzględnimy także księcia jadącego na końcu procesji Jerzego, który później był również królem, to w kawalkadzie można zobaczyć łącznie 35 władców Wettynów. Orszak książęcy znajduje się przy Augustusstrasse, niedaleko Frauenkirche, między Georgentor z jednej strony a Johanneum z drugiej. Zainstalowany w obecnej formie został w 1907 roku na zewnętrznej ścianie Dziedzińca Stajennego drezdeńskiego Residenzschloss.

     https://abload.de/img/1-drezno12.0885sqjgy.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 14:24
      Proponuję spacer wzdłuż Fürstenzug, od heroldów, którzy na początku na trąbkach, rogach, niosąc proporce ogłaszają nadejście „orszaku”
      Historia
      Już w 1589 r. na zewnętrznej ścianie północnej nowo wybudowanego Stallhof został namalowany obraz, farbami wapiennymi. Jednak w XIX wieku obraz zwietrzał; w 1865 roku malarz historyczny Wilhelm Walther przedstawił nowy projekt: orszak saskich regentów, odpowiedni na zbliżające się 800-letnie obchody dynastii Wettinów w 1889 roku.
      W latach 1868-1872 Walther stworzył rysunek węglem na kwadratowym papierze, który miał sto metrów długości i cztery metry wysokości. Dziś, ułożony na płótnie, przechowywany jest w czterech cynkowanych rolkach w Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Wykonanie muralu techniką sgraffito, techniką drapania tynku, trwało od 1872 do 1876 roku. Walther starał się jak najdokładniej odtworzyć rysy twarzy i szczegóły historyczne, w tym celu prowadzono wieloletnie badania w galerii obrazów i pałacu, pomogło w tym zamierzeniu wykonanie kartonów w skali 1:1. Jednak początkowo zatwierdzony czarno-biały fryz malarski nie był zbyt odporny na warunki atmosferyczne; na przełomie wieków wykazał znaczne zniszczenia.
      W latach 1904 do 1907 zastąpiono go więc bezfugowo dopasowanymi płytkami ceramicznymi z manufaktury porcelany w Miśni, przy czym po raz pierwszy zastosowano nowy proces: wyprodukowane płytki wypalano w temperaturze 1380 °C, pokrywano warstwą farby i wypalano ponownie. Następnie malarze porcelany przenosili obraz na płytki, używając oryginalnych kartonów stosowanych w technice tynku drapanego. Aby płytki były trwałe, wypalano je ponownie. Około 23 000 płytek zostało ułożonych na przygotowanym podkładzie między kwietniem a lipcem 1907 r. Płytki układali pracownicy Königliche Porzellan Manufaktur Meissen, co potwierdza również dopisek na prawej górnej krawędzi ściany na której znajduje się obraz.
      Podczas prac zmarł król Jerzy, który na obrazie był jeszcze księciem. Jego następca, ostatni król saski, Fryderyk August III, miał później zostać dołączony do orszaku. Na polecenie ówczesnego ministra finansów, za zgodą Fryderyka Augusta III. zrzekł się tego; obraz, który już stał się historyczny, powinien pozostać niezmieniony. Orszak książęcy przetrwał , w dużej mierze bez szwanku, naloty na Drezno pod koniec II wojny światowej w lutym 1945 r.; porcelana wytrzymała palący żar ognia. W latach 1978-1979 obraz oczyszczono i odrestaurowano. 212 płytek, które zostały w dużej mierze zniszczone przez wojnę, wymieniono. W tym samym czasie dodano 442 płytki, które były mniej zniszczone. Festzug prezentuje dynastie Wettinów od margrabiego Konrada Wielkiego w XII wieku (po lewej) do króla Jerzego na początku XX wieku (po prawej).

      https://abload.de/img/1-drezno12.0886oljw3.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 14:41
       Obraz
       Całość ma przedstawiać gobelin (arras). Gobelin przytrzymywany jest u góry za pomocą 38 różnie zaprojektowanych guzów mocujących. Poniżej 38 dużych i 999 małych frędzli zdobi całość w nieregularnych odstępach. Artystycznie przedstawione na gobelinie światło pada z lewego górnego rogu, co jest wyraźnie widoczne w cieniach mocujących guzów. Z drugiej strony na samym obrazie światło pada z przodu po lewej stronie.
       Nad fryzem widoczna jest kontynuacja obrazu z drugorzędną dekoracją malarską między osiemnastoma oknami i powyżej. Liczne festony dekoracyjne tworzą girlandy kwiatów i owoców, które zaprojektował już niegdyś architekt Weißbach.
       U podnóża namalowanych filarów znajdują się głowy niedźwiedzi, dzików, łosi, lisów, wilków i rybołowów z ich łupami. Długie wąsy różnych kwiatów, liści i owoców, ale także liczne ptaki i motyle, zostały przedstawione w ozdobnej oprawie. W zdobionej ramie znajduje się 45 ptaków i 9 motyli. Motyle są obecne tylko w górnej ramce, natomiast ptaki rozmieszczone są w górnej i dolnej ramce ozdobnej.
       Orszak otwiera herold na koniu, który odwraca się w stronę idącego za nim orszaku. Po lewej stronie widać kamienną kolumnę odświętnie ozdobioną girlandami.
       Ścieżka jest piaszczysta i ozdobiona porozrzucanymi kwiatami. Oprócz licznych traw można zobaczyć sadzonki i gałązki dębów, naparstnice, różnego rodzaju osty, konwalie, mniszek lekarski, stokrotki, koniczynę, gałązki jodły i świerki. Wzdłuż ścieżki leżą również róże, a w tle widoczne są pojedyncze sadzonki róż.
       Henryk III Dostojny ma na plecach cytrę. Był przyjacielem trubadurów i podobno tym szczegółem upamiętniał ich czasy. Albrecht II (Wyrodny) nie nosi nakrycia głowy, lecz różaniec na głowie.
       Fryderyk I Kłótnik jest pierwszym księciem miśnieńskim w procesji, który ma zostać ozdobiony kapeluszem elektorskim. Kwitnąca róża jest miażdżona pod prawym tylnym kopytem konia Augusta II Mocnego. Ten szczegół zawsze intrygował widza. Artysta Wilhelm Walther zapewne chciał dyskretnie zwrócić uwagę na losy Konstancji von Cosel, zwanej też hrabiną Cosel. Pod koniem króla Johanna leży duże zgubione pióro z kapelusza, które prawdopodobnie pochodzi z ozdób kapelusza Johanna Georga I. Żadna z przedstawionych osób nie nosi pierścienia jako biżuterii na palcu. Widoczne są dwie osoby noszące kolczyk w uchu.
       W Orszaku książąt reprezentowane są 94 osoby, z czego 45 osób konno, a 49 idących pieszo. Chociaż wydaje się, że wiele osób jest ze sobą w intensywnej komunikacji, usta ich są zamknięte. Artysta W. Walther postawił na mowę ciała i gestykulację.
       Jedyną widocznie mówiącą osobą jest węglarz Georg Schmidt, ten który uratował porwanego księcia Albrechta podczas porwania książąt z Altenburga, kroczy za Albrechtem Śmiałym. Szesnaście osób spogląda z obrazu i nawiązuje bezpośredni kontakt wzrokowy z widzem. Oprócz 45 koni w ozdobnej ramie widać dwa psy, ptaki i motyle.
       Tak więc w "Orszaku książęcym" reprezentowane są cztery gatunki zwierząt: konie, psy, ptaki i motyle. Niesionych jest jedenaście flag, ponadto cztery fanfary trębaczy mają również proporce. Dziewięć osób występuje bez nakrycia głowy, a pięćdziesiąt osób ma brodę.
       Saksoński rolnik w ostatniej grupie może mieć znamię ogniste lub wątrobowe po lewej stronie twarzy. Różne rodzaje broni niosą osoby przedstawione w orszaku. Można zobaczyć broń tnącą, kłującą, szable, bagnety, halabardy, włócznie, piki, spisy, partyzany, sztylety, noże i różne formy mieczy. Ponadto prezentowane są różne włócznie, miecze, florety, rapiery i sztylet. Moritz von Sachsen nosi młot bojowy z kolcem. W przypadku Johanna Georga I. po raz pierwszy widoczny jest pistolet z zamkiem kołowym. Jest przymocowany do kabury przy siodle. Inna broń palna, taka jak strzelba, muszkiet, pistolet ładowany przez lufę i karabin odtylcowy również są widoczne. Całe dzieło daje zatem pewien wgląd w historyczny rozwój broni białej i palnej.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0887r8jdq.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 17:35
        Według współczesnego rysunku architektonicznego dokładne wymiary całego muralu to 101,9 m długości i 10,51 m wysokości. Ponieważ w górnej części fryzu znajduje się 18 okien, powierzchnia pokryta płytkami to 968 metrów kwadratowych. Płytki mają wymiary 20,5 cm × 20,5 cm. Przy montażu bez fug na ścianie umieszczono około 23 000 płytek, przy czym z powodu zamkniętych okien wykorzystano także części płytek.Często przytaczana liczba około 25 000 kafelków muralu odpowiada całkowitej liczbie, którą wyprodukowano. Do niezbędnych wstępnych badań potrzebnych było więcej płytek.

        https://abload.de/img/1-drezno12.0888dwkv5.jpg
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 17:46
         W sumie pokazano 94 osoby: 34 margrabiów, książąt, elektorów i królów Saksonii aż do króla Alberta. Za królem Albertem, jego brat Georg, który był wówczas jeszcze księciem, został włączony do orszaku bez podania okresu jego rządów. Ponadto pokazano 59 naukowców, artystów, rzemieślników, żołnierzy, dzieci i rolników, czterdzieści pięć koni i dwa charty.
         Oprócz przedstawicieli Kreuzschule, Uniwersytetu Lipskiego i Królewskiej Politechniki Saskiej w Dreźnie, za świtą władców rządzących widać malarza Ludwiga Richtera, rzeźbiarzy Ernsta Hähnela i Johannesa Schillinga i wreszcie samego Wilhelma Walthera ze swoimi asystentami. W podziękowaniu za przekazanie mu zlecenia wykonania obrazu i za wsparcie przedstawił swojego nauczyciela Juliusza Hübnera jako 12. osobę od prawej, trzymającego w rękach projekt orszaku książąt. Z wyjątkiem Henryka I von Eilenburga (ok. 1089 r.) i ostatniego króla Fryderyka Augusta III. wszyscy regenci rodu Wettinów są uporządkowani w kolejności ich panowania. Pod każdym z nich, poza królem Albertem, który jeszcze wtedy był u władzy ( minął jedynie rok od początku jego panowania) i księciem Jerzym, który jeszcze nie sprawował władzy (brak dat), można odczytać imię i czas panowania każdej z postaci.
         W większości opisów wymieniane są tylko 93 osoby. Wynika to z faktu, że 94. osobę odnaleziono dopiero w „żywym” orszaku książąt z okazji 800-lecia Drezna. Pozostała nieodkryta za naukowcami, artystami i studentami, ponieważ jedyne, co z niej widać, to jej kapelusz i flaga.
         Na fotografii poniżej August II Mocny i tuż za nim jego syn August III Sas.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0889nrjon.jpg
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 17.02.22, 18:00
          Nad niektórymi postaciami widoczne jest motto ich rządów.
          Na dolnej bordiurze pod postaciami widoczne jest 35 herbów marchii, hrabstw, księstw etc. nad którymi panowali Wettyni. Poniżej postaci Augusta Mocnego i jego syna Augusta III Sasa widoczne są herby Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
          Trzeba przyznać, ze to robi wrażenie - to właśnie ten obraz miałam w pamięci z mojego pierwszego pobytu w Dreźnie w 1969 roku.

          https://abload.de/img/1-drezno12.0890dvkkg.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 18.02.22, 13:34
           Uważny obserwator "Orszaku książęcego" dostrzeże, że wszyscy jego uczestnicy, to poważne stateczne postaci, tylko pod jednym jeźdźcem koń staje dęba, i to ten właśnie musiał się Polsce przytrafić...
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 19.02.22, 18:29
   Był sierpień, długie dni, mogłyśmy jeszcze połazić uliczkami Altstadt... za sobą pozostawiłyśmy Fürstenzug i Zaułkiem Brühla(Brühlsche Gasse) potem Zaułkiem Tarasowym (Terrasengasse) skierowałyśmy się do Brühlsche Terrasse (Tarasy Brühla)... ale, tu utknęłyśmy w kawiarence na rogu. Był czas na lody i kawę.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0891c1j6q.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 19.02.22, 18:33
    Brühlsche Terrasse położone są wyżej – stąd można robić zdjęcia jak z lotu ptaka na Münzgasse i dalej na kopułę Frauenkirche.
    Planetendenkmal(Pomnik Planet) jest niejako początkiem Brühlsche Terrasse.
    Pandemia? eeetam... knajpki były pełne.

    https://abload.de/img/1-drezno12.08925mjlh.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 19.02.22, 18:41
     Planetendenkmal – pomnik planet/planetarny jest wprawdzie stosunkowo nowy bo powstał w 1988 roku ale nawiązuje do okresu panowania Augusta Mocnego. W ogóle to mimo tego, że w „Orszaku książęcym“ widocznych jest wielu Wettinów, to będąc w Dreźnie można odnieść wrażenie, że wszystkie znaczące zabytki i tak związane są z Augustem Mocnym.
     1721 – Erlass August des Starken – die sieben Bastionen der königlichen und kurfüstlichen Residenzstadt Dresden werden nach Planeten benannt – 1721 - Dekret Augusta Mocnego – siedem bastionów królewskiego i elektorskiego miasta rezydencjalnego nosi nazwy planet.
     Nauka i technika odgrywały ważną rolę na dworze saskim. Nie bez powodu w zbiorach państwowych znajduje się wiele przyrządów pomiarowych i niesamowitych obiektów sztuki technicznej. Nawet August Mocny zajmował się geodezją. W 1721 przemianował bastiony twierdzy drezdeńskiej na nazwy znanych planet. Ich ówczesną pozycję wskazuje ten pomnik. Zachowały się jednak tylko nieliczne pozostałości tych umocnień. Drezno zostało później zdefortyfikowane. Najlepsze wrażenie można odnieść z dawnego bastionu Wenus, na wschód od pomnika. Można też odwiedzić wystawę wewnątrz dawnych murów twierdzy.
     Każdej z planet przypisano też odpowiednie cechy, które wypisane są jako motto każdej z nich i tak:
     Merkury – kiepski handel jeśli nikt nie zyskuje
     Mars - wojna pożera to, co przynosi pokój
     Jowisz - bogowie nie obdarzają dobrami leni
     Wenus – miłość rządzi i nie podporządkowuje się żadnym prawom
     Słońce – działam nic nie mówiąc
     Księżyc - kogo to obchodzi, kiedy psy na mnie szczekają?
     Saturn - żniwo mędrca trwa cały rok

     https://abload.de/img/1-drezno12.08844eked.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 21.02.22, 17:28
      W dole przy nabrzeżu stał stateczek wycieczkowy, jak na Drezno przystało, pod dumną nazwą: August der Starke. Po drugiej stronie Łaby wielki gmach Ministerstwa Finansów Saksonii.

      https://abload.de/img/1-drezno12.0893mgj1b.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 21.02.22, 17:34
       W najbardziej wyeksponowanym miejscu miasta tuż przy Frauenkirche, znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, jeden z trzech budynków obecnej uczelni.
       Poniżej znajdują się dawne fortyfikacje miejskie, które można zwiedzać.

       https://abload.de/img/1-drezno12.0894rlkbx.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 21.02.22, 17:39
        Constantin Lipsius zaprojektował czteroskrzydłowy budynek Akademii Sztuk Pięknych, który powstał w latach 1887-1894 w stylu historyzmu. Ze względu na swoją monumentalność, w mieście, w tym eksponowanym miejscu, wzbudził kontrowersje. W budynku, którego szklana kopuła ze względu na swój kształt nazywana jest również wyciskarką do cytrusów, mieściła się akademia sztuki i budynek wystawowy Saksońskiego Stowarzyszenia Sztuki, a od 2005 roku służy jako galeria sztuki Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. W 1945 r. wszystkie budynki zostały poważnie zniszczone przez pożar. Do 1952 r. zostały one naprawione do tego stopnia, że akademia mogła wznowić nauczanie. W latach 1991-2002 przeprowadzono gruntowny remont budynku Lipsiusa, odtworzono części zniszczone w czasie II wojny światowej. Pracownie sztuk pięknych, pracownie graficzne, rektorat i sale wystawowe uczelni znajdują się na Brühlsche Terrasse, gdzie między innymi odbywa się coroczna wystawa dyplomowa absolwentów.

        https://abload.de/img/1-drezno12.08952mk64.jpg
        • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 22.02.22, 21:34
         Brühlsche Terrasse – Tarasy Brühla to zespół architektoniczny i atrakcja turystyczna w Dreźnie. Znajduje się w centrum miasta na Starym Mieście i rozciąga się około 500 metrów wzdłuż Łaby między mostami Augustusbrücke i Carolabrücke. Brühlsche Terrasse jest również znany jako balkon Europy. Termin został ukuty na początku XIX wieku i później szeroko stosowany w literaturze.

         https://abload.de/img/1-drezno12.0896l6jns.jpg
         • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 22.02.22, 21:41
          Brühlsche Terrasse został zbudowany w XVI wieku jako część fortyfikacji Drezna. Nazwa pochodzi od Heinricha von Brühla, który zbudował na twierdzy nazwanej przez Johanna Christopha Knöffela tzw. Brühlsche Herrlichkeiten - Cudowności Brühla (galeria, biblioteka, belweder, pałac i ogród z pawilonem). W wyniku rozbudowy taras stracił znaczenie militarne. W 1814 r. książę Nikołaj Grigoriewicz Repnin-Wołkoński, który był gubernatorem generalnym okupowanego Królestwa Saksonii po klęsce Saksonii w bitwie pod Lipskiem, wydał rozkaz udostępnienia tarasu publiczności. Architektowi Gottlobowi Friedrichowi Thormeyerowi zlecono budowę zewnętrznej klatki schodowej na zachodnim krańcu. Christian Gottlieb Kühn stworzył dwa lwy z piaskowca, które zostały umieszczone u podnóża schodów. W 1843 roku architekt Woldemar Hermann stworzył dostęp do tarasu z Grosse Fischergasse (od 1849 Münzgasse), a w 1890/94 z Georg-Treu-Platz według projektu Constantina Lipsiusa. Ulica Terrassenufer, która biegnie poniżej Brühlsche Terrasse, została wytyczona na początku lat 60. XIX wieku. W 1873 r. zbudowano dostęp z Münzgasse, a w 1900 r. z Brühlsche Gasse. Dawne zabudowania Brühla musiały ustąpić miejsca dzisiejszym budynkom na przełomie XIX i XX wieku.

          https://abload.de/img/1-drezno12.089706jdz.jpg
          • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.02.22, 01:35
           Brühlsche Terrasse ma około 500 m długości i miejscami do 10 m wysokości, jego szerokość jest między 10 a 40 m. Po prostu promenada położona wysoko nad nabrzeżem.

           https://abload.de/img/1-drezno12.0898u5j00.jpg
  • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.02.22, 17:04
   W dole oczekiwał August der Starke na swoją Gräfin Cosel – to drugi stateczek wycieczkowy... przed nami na pomniku tkwił budowniczy Semperoper a dalej ciągnęło się wielkie gmaszysko Albertinum.

   https://abload.de/img/1-drezno12.0899aukcx.jpg
   • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.02.22, 17:12
    Z Wikipedii: Pałac Kurlandzki (niem. Kurländer Palais) – rokokowy pałac, znajdujący się w Dreźnie, w dzielnicy Innere Altstadt. Powstały w latach 1728–1729 budynek często zmieniał właścicieli i pełnił funkcję rezydencjonalną, a w XIX wieku i na początku XX wieku był siedzibą instytucji związanych z medycyną oraz miejskiego stowarzyszenia. Po każdym z dwóch zniszczeń, jakim pałac ulegał w swej historii – podczas wojny siedmioletniej i bombardowania w 1945 roku, przeprowadzano jego odbudowę. Obecnie mieszczą się w nim biura, centrum konferencyjne, restauracja oraz klub muzyczny.
    Pałac Kurlandzki jest obszernie opisany w Wikipedii: www.wikiwand.com/pl/Pa%C5%82ac_Kurlandzki

    fragment: Po oddaniu pałacu do użytku w części jego piwnic od strony południowej odbywały się posiedzenia założonego przez saskiego elektora i króla Polski, Augusta II Mocnego, stowarzyszenia Sociéte des antisobres (pol. „Towarzystwo przeciwników trzeźwości”), co sprawiło, że pałac stał się centrum dworskiej kultury. Po śmierci Wackerbartha w 1734 roku pałac został własnością jego przybranego syna Josepha Antona Gabaleona Wackerbartha-Salmoura, z kolei cztery lata później syn Augusta II Mocnego, Fryderyk August Rutowski, założył w nim pierwszą w Dreźnie i trzecią na ziemiach niemieckich lożę wolnomularską o nazwie Aux trois aigles blancs (pol. „Pod trzema białymi orłami”). W 1740 roku pałac kupił inny syn Augusta II Mocnego, Jan Jerzy.

    https://abload.de/img/1-drezno12.08100imkf8.jpg
    • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.02.22, 17:18
     z Wikpedii:
     Albertinum – drezdeńskie muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki. znajduje się na wschodnim końcu Tarasu Brühla (Brühlsche Terrasse) w Dreźnie.

     Budowla powstała w latach 1559–1563. Służyła wówczas jako zbrojownia. Po przebudowie na muzeum w XIX wieku, budowla otrzymała nazwę Albertinum – ku pamięci Alberta I Wettyna. Między 1884 i 1887 rokiem powstał gmach w stylu renesansu, w którym Georg Treu (1843–1921) umieścił niezwykłe Zbiory Rzeźb. Przy bombardowaniu Drezna w 1945 roku Albertinum poniosło straszne szkody. Skarby sztuki zostały wywiezione do Związku Radzieckiego. Powróciły dopiero w latach 50. XX wieku.

     Obecnie mieści się tam Galeria Nowych Mistrzów... Galeria Starych Mistrzów rezyduje w Zwingerze.

     https://abload.de/img/1-drezno12.08101y7kks.jpg
     • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 23.02.22, 17:22
      Do restauracji zaprasza Jego Wysokość August Mocny – na co mu przyszło.

      https://abload.de/img/1-drezno12.081022gjft.jpg
      • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021 27.02.22, 15:47
       Pałac Cosela (niem. Coselpalais) – rokokowy pałac, znajdujący się w Dreźnie, w dzielnicy Innere Altstadt, przy Neumarkt. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Fryderyka Augusta Cosela, z inicjatywy którego budynek powstał w latach 1762–1764. Obecnie w pałacu mieszczą się biura oraz dwie restauracje.
       Wiecej w Wikipedii: www.wikiwand.com/pl/Pa%C5%82ac_Cosela

       https://abload.de/img/1-drezno12.08103erjql.jpg
       • m.maska Re: Drezno 🇩🇪 –Kraków 🇵🇱 –Saksonia - 2021