Dodaj do ulubionych

Buddyzm jako religia jest absurdalny i niczym nie

18.04.12, 11:48
różni się od innych tego typu absurdów...
Obserwuj wątek
  • taknamarginesie Re: Buddyzm jako religia jest absurdalny i niczym 06.05.12, 00:01
   pl.wikipedia.org/wiki/Religia
   Znajdziecie tu kilkanaście definicji „religii”. To oznacza m.in., że jedna, uniwersalna definicja religii nie istnieje. Wobec tego ja zaproponuję taką: „Religia to zespół twierdzeń o rzeczywistości, u podstaw których leży przekonanie, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią ciała”. I jak, coś tu nie pasuje do buddyzmu? No tak, ale gdzie się teraz podzieje Wasze poczucie przynależności do czegoś wyjątkowego i lepszego od reszty?
   I pomyśleć, że w Azji od 2,5 tys. lat miliardy ludzi było zupełnie innego zdania niż Wy, a część z nich nawet osiągnęła w tej religii to, co jest najwyższym celem jej praktyki. No ale co oni tam mogą wiedzieć, prawda? Na nieszczęście dla ich ignorancji i naiwności, buddyzm dotarł nad Wisłę, a tu dopiero właściwie go zrozumiało i zinterpretowało kilku prawdziwych mędrców, którzy odkryli, że buddyzm to jedyna nie-religia z tysiącem świątyń, klasztorów i obrzędów. Ot, takie nieporozumienie, jak zauważył inny genialny nadwiślański religioznawca – Pan Cejrowski.
   • esoterics Re: Buddyzm jako religia jest absurdalny i niczym 07.05.12, 08:05
    Boksujesz się chyba sam z sobą...Znalazłeś sobie jakąś dowolną definicję i ogłosiłeś triumf. Masz odwagę mysleć samodzielnie czy będziesz powielał bezkrytycznie egzegezy innych? Wyznania religijne to zresztą jak sądzę fragment szerszej działki bo czym się różnią jakies absurdalne teorie komunistyczne czy rasistowskie? Ja sądzę że religia i szerzej każda ideologia polega na wyznawaniu niesprawdzalnych twierdzeń i co gorsza działania według nich.
    • taknamarginesie Re: Buddyzm jako religia jest absurdalny i niczym 07.05.12, 14:20
     Urocza teza, bogu samodzielnie myślących forumowiczów. Nie wystarczy jednak czegoś deklarować, żeby stało się ciałem. To Ty powielasz z lubością obce, zresztą bzdurne tezy, a tak je polubiłeś, że uznałeś za swoje. Możesz sobie sądzić co chcesz, ale co to ma wspólnego z buddyzmem? Nie spiesz się z odpowiedzią. Warto pomysleć zanim się coś napisze.
     • esoterics Re: Buddyzm jako religia jest absurdalny i niczym 07.05.12, 20:44
      Racje ma mujo. Bo cóż miałyby znaczyć słowa Buddy: " Nie zawierzaj temu, co słyszysz
      dlatego tylko, że słyszysz to od dawna (....) Nie podążaj ślepo za tradycją dlatego tylko,
      że praktykowano ją tak od wielu pokoleń (...) Nie bądź przekonany o czymś z szacunku i poważania dla swoich duchowych nauczycieli. Powinieneś wyjść poza opinie i poza wiarę. " ? Buddyzm jako propozycja do rozważenia jest z podstaw swoich antyreligijny czy szerzej antyideologiczny. Ty wolisz bezpiecznie klepać za autorytetami bo wtedy masz wrażenie że Pana Boga za nogi złapałeś a reszta to pechowe głąby :-D
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka