Dodaj do ulubionych

Negatywne skutki medytacji

21.12.13, 14:25
Zetknęliście się z nimi, doświadczyliście makio?

Tutaj ciekawa rozmowa na ten temat:

forum.przebudzenie.net/praktyka/niebezpieczenstwa-medytacji-t1764.html
Obserwuj wątek
  • perceptivity Re: Negatywne skutki medytacji 23.12.13, 18:31
   W trakcie samego siedzenia nie miałem wrażeń typu makio ale miewałem je poza treningiem, w trakcie normalnych czynności. I mogę się zgodzic że poczucie opisywane jako derealizacja może być wciągające bo jest to ciekawa jazda. Mnie to się podobało, tym nie mniej gdyby było permanentne mogłoby wzbudzic pewnie niepokój o włąsny stan psychiczny. Celem praktykowania jest uświadomienie sobie natury rzeczywistości w czym metoda np. zazen się sprawdza, jako technika psychoterapii niekoniecznie u każdego. Sama świadomość natury rzeczy jest zupełnie odmiennym doznaniem od czegokolwiek z czym miało się wcześniej do czynienia. Z tym się zgodzę.
   • olsah65 Re: Negatywne skutki medytacji 23.12.13, 20:01
    Takich głupot wypowiadanych przez pseudo fachowców dawno nie czytałem. Brzmi to tak, specjalistów medytacji z trzymiesięcznym stażem zatrudnię. Badania zlecone przez proboszcza, kurię, czy Watykan?
    • perceptivity Re: Negatywne skutki medytacji 23.12.13, 23:18
     Nie emocjonuj się tak :-D Te efekty to nic takiego nadzwyczajnego. Przypuszczam że właśnie kilka miesięcy solidnego siedzenia po powiedzmy 30 minut wystarcza żeby z grubsza wiedziec o czym mowa. Ja sie w to bawię juz ponad 15 lat więc już wiem że nie ma się czym tak podniecać. Natomiast spektakularnych efektów psychoterapeutycznych faktycznie nie zaobserwowałem.
     • olsah65 Re: Negatywne skutki medytacji 25.12.13, 22:07
      Emocji tutaj nie ma co najwyżej upicie na smutno. Gdy usłyszę trzy godziny dziennie przez 15 lat to powiem nieźle, a tak to tylko żarty i zaliczka na zaś.
      • perceptivity Re: Negatywne skutki medytacji 27.12.13, 19:10
       Nie przesadzajmy. To dość powszechne doswiadczenie sądzę tylko jak się zaczyna o tym mówic to słychac bełkot. Chyba trzeba mieć do mowienia o tym jakiś specjalny talent. Ale, jak stwierdził pewien uznany mistrz zen: "to nic nadzwyczajnego".
       • olsah65 Re: Negatywne skutki medytacji 27.12.13, 20:34
        Talent nie jest wg mnie konieczny, bo w moim skromnym doświadczeniu najciekawiej mówią ci ,którzy doświadczyli, a nie posłuchali lub przeczytali. Po kilku miesiącach można co najwyżej pogubić się , a w badaniach zostać mistrzem medytacji.
        • perceptivity Re: Negatywne skutki medytacji 28.12.13, 00:05
         Masz rację. Skromne doświadczenie jako słuchacza czyichś ciekawych opowieści powoduje tylko mętlik w głowie i rzeczywiście nie jest podstawą do zabierania głosu.
     • esoterics Re: Negatywne skutki medytacji 28.12.13, 14:06
      Moim zdaniem praktyka oparta na introspekcji zwiększa wrazliwość i z punktu widzenia psychoterapii niekoniecznie wiąże się z uspokojeniem u osób już wczesniej niespokojnych. To nie jest raczej metoda dobra dla każdego, podejrzewam.
      • olsah65 Re: Negatywne skutki medytacji 28.12.13, 19:29
       esoterics napisała:
       To nie jest raczej metoda dobra dla każdego, podejrzewam.
       Ja myślę,że to jest dla każdego. Problem tkwi w tym , że trzeba uważać komu i jaką daje się broń, lub narzędzie.
       • joolz Re: Negatywne skutki medytacji 14.01.14, 20:36
        Jak masz złamaną nogę to nie pograsz w futbol.
        Jak masz zwichrowany umysł, to medytacja może ci wręcz zaszkodzić.
        Dlatego zawsze i wszędzie potrzebny jest trening pod okiem nauczyciela.
        • terra_cognita Re: Negatywne skutki medytacji 14.01.14, 21:12
         Osobisty nauczyciel nie jest niezbędny a ja osobiście zgadzam się z Krishnamurtim że jest przeszkodą. Gdyby był niezbędny po cóż by spisywano szczegółowe procedury na które nauczyciele się powołują. Czytając przykładowo Fukanzazengi masz osobisty kontakt z PROPOZYCJAMI Dogena które możesz przyjąć lub odrzucić. Będąc uczennicą takiego Kalu Rinpoche miało się osobisty kontakt z psychopatą i maniakiem seksualnym. W najlepszym przypadku zalecał celibat. W dobie internetu i YT dobrze widać że "nauczyciele duchowi" to z reguły osobnicy psychopatyczni. W razie wątpliwości służę linkami. Oczywiście znam odpowiedź: no ale ten mój naprawdę jest wyjątkowy! :-D
         • joolz Re: Negatywne skutki medytacji 15.01.14, 15:59
          Nie ten to inny. W praktyce przydaje się pomoc, bo jedynie polegając na własnym doświadczeniu i nie konfrontując go z innymi, można kręcić się wkoło.

          Ale wiadomo - nauczyciel jest po to, żeby go potem "zabić". Ty i jedynie ty możesz być swoim mistrzem.
          • bog_makaron Re: Negatywne skutki medytacji 17.01.14, 18:24
           W medytacji nie ma nic do osiągania i sprawdzania. Jeśli coś się zrozumiało to nie ma miejsca na błąd i wykluczanie go korzystając z uwag jakiegoś kolesia który twierdzi że wie więcej. Nikt za ciebie rzeczywiście niczego nie zrozumie.
  • shamanic Joolz najpierw bawisz się w zen 19.01.14, 22:55
   a potem przylatujesz z płaczem gdy się okazuje że to ciężka praca a nie kolorowa reklama z kolorowych pisemek dla glupich panienek?

   I dlatego zamknąłeś to swoje forum? Tyle ciekawych watków ludzi zmarnowałeś.
   Nie wstyd ci?
   • terra_cognita Re: Joolz najpierw bawisz się w zen 20.01.14, 16:10
    Nawet było tam sporo zażartych polemik, szkoda że zniknęło bo tutaj się póki co nie odbudowało. Niestety, są jakieś fora buddyjskie ale ludzie na nich siedzący to w większości oszołomstwo pokroju moheriady i smoleńszczyzny lub znacznie gorzej. Otwarta dyskusja nie wchodzi w grę, mają swoich mistrzów i wiedzą lepiej :-D
    • shamanic Re: Joolz najpierw bawisz się w zen 20.01.14, 19:53
     terra_cognita napisał:
     > Nawet było tam sporo zażartych polemik, szkoda że zniknęło bo tutaj się póki co
     > nie odbudowało. Niestety, są jakieś fora buddyjskie ale ludzie na nich siedząc
     > y to w większości oszołomstwo pokroju moheriady i smoleńszczyzny lub znacznie g
     > orzej. Otwarta dyskusja nie wchodzi w grę, mają swoich mistrzów i wiedzą lepiej
     > :-D

     To prawda. Oni to tam robią system prewencyjny do kulturalnych rozmów a w efekcie wylewają razem z chamstwem i trolowaniem również spontaniczność dzięki czemu spada zainteresowanie dyskusją. Dobry dział do śmiechu tam to intencje: pojawia się szczera intencja i to jest ok, ale zaraz podpina się pod to grupa towarzystwa wzajemnej adoracji - żeby nie było że z czyms mądrym - piszą w odpowiedzi linijki oklepanych mantr z różnych tradycji i prawdopodobnie na tym poprzestają, zamiast napisać cos od siebie.
     Każda świeża myśl łamiaca schematy spotyka się tam z niezrozumieniem i jest udupiana na starcie. Zabawne sa też różne dziecinne socjotechniki które tam stosują, jak np. wypytywanki, które daja czasem na początku wrażenie normalnej rozmowy ale to tylko dretwy i oklepany schemat. Jeśli pojawia się jakis realny problem do omowienia przez nową osobę - jest to w miare mozliwosci obracane w żart jeśli może to zagrozić wyidealizowanemu obrazowi buddystów w polsce.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka