Dodaj do ulubionych

Od kultu do zbrodni: Ekscentryzm w religiach

22.02.14, 06:56
www.literatura.gildia.pl/tworcy/jacek_sieradzan/od_kultu_do_zbrodni/recenzja
Od kultu do zbrodni to drugi tom z planowanej trylogii Jacka Sieradzana, traktującej o szaleństwie w religiach świata. W książce tej autor, znany buddolog i autor wielu książek religioznawczych zajął się XX-wiecznymi nowymi ruchami religijnymi i ich przywódcami, w których doktrynie odnaleźć można mniej lub bardziej wyraźne oznaki tego, co dla zwyczajnych ludzi jest ekscentryczne i szalone.

Znajdziemy tutaj dobry przekrój: od nieszkodliwych dziwaków aż po niebezpiecznych psychopatów, których słowa i czyny pchały ich wyznawców do popełniania przeróżnych przestępstw, z morderstwami włącznie. Nawet zupełny laik w tym temacie kojarzyć będzie takie nazwiska, jak Charles Manson czy Shoko Asahara. Także w polskich mediach głośno było o atakach gazowych na tokijskie metro, oblężeniu przez FBI farmy Davida Koresha w Waco, zbiorowych samobójstwach Świątyni Słońca, Wrót Niebios czy Świątyni Ludu. O innych osobach, np. La Veyu, Gurdżijewie, Krisznamurtim bądź Crowleyu wiedzą choć trochę np. czytelnicy zainteresowani ezoteryką. Autor nie poprzestaje jednak tylko na tych najbardziej znanych przykładach, sporą atrakcją są rozdziały o zbrodniczych sektach mormońskich czy praktycznie nie znanych w Polsce guru amerykańskich (Lee Lozowick i Franklin Jones).
Obserwuj wątek
  • shamanic Buddyści, Okultyści i tajne stowarzyszenia 23.02.14, 20:34
   peopleofshambhala.com/buddhists-occultists-and-secret-societies-in-early-bolshevik-russia-an-interview-with-andrei-znamenski/?sR=51465a63587755414246497a
   Buddhists, Occultists and Secret Societies in Early Bolshevik Russia: an interview with Andrei Znamenski
  • shamanic Buddysta z Bawarii 23.02.14, 20:49
   www.naszazajta.pl/articles.php?article_id=390
   Młody Niemiec założył klasztor buddyjski w sercu katolickiej Bawarii.Mieszkańcy oswoili się z obecnością egzotycznego przybysza, choć nie tak dawno dzwonili na policję, że po ulicy spaceruje jakiś wariat, owinięty w ręcznik kąpielowy.
   • lara9369 Re: Buddysta z Bawarii 13.03.15, 12:43
    Ciekawe pozycje.
    Od siebie mam ochotę dodać, że kłamliwe idee są tak samo (albo i bardziej) niebezpieczne, jak i masowe samobójstwa. Tylko że te drugie są bardziej oczywiste, kłamstwa natomiast zatruwają umysły i dusze bardzo powoli, w związku z czym "chorzy" często nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby.
    • jacek_x Re: Buddysta z Bawarii 21.03.15, 23:01
     Czy Jozef Stalin byl czlowiekiem religijnym?
     Po krotkim epizodzie w prawoslawnym seminarium zostal gangsterem rabującym banki i pośredników dostarczajacych gotowkę. Kart bankowych z czipem lub paskiem magnetycznym w jego czasach nie bylo.
     "Chorzy" często nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby." pisze : lara9369.
     Rosyjscy psychopaci ne zdawali sobie sprawy ze swojej choroby ale wpłyneła ona na los milionów obywateli Zwiazku Radzieckiego.,
     lara9369 napisał(a):(...) kłamstwa natomiast zatruwają umysły i dusze bardzo powoli, w związku z czym "chorzy" często nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby.(...)"
     To prawda.
     Chęć zdobycia środków materialnych na zaspokojenie swoich potrzeb ( patrz; Piramids Masłowa)
     sprawia, że niektorzy przedstawiciele naszego rodzaju indetydfikuja sie ze zlem i decydują na współprace z Szatanem.
     Przypopminam, że powyższe to metafizyka, a nie bzdury jkakich w mediach pełno.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka