Dodaj do ulubionych

brak raczkowania

26.09.10, 15:53
Witam moja 10 m-czna nie raczkuje i nie pełza natomiast wstaje potrzymując się i stawia kroki wyrywa się do chodzenia. Usłyszałam opinie lekarza że dziecko powinno raczkować ,pełzać bo może mieć kłopoty wpóżniejszym wieku z mową .,pamięcią itp. Czy istnieje taka zależność.Skierowano mnie na rechabilitacje. Prosze o opinie. Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • pawel.zawitkowski Re: brak raczkowania 27.09.10, 08:42
      Witam, taka opinia jest możliwa dopiero po ocenie jakościowej funkcjonowania dziecka.
      Są dzieci, które nie czworakują i rozwijają się dobrze. Są takie które czworakowały i mają problemy.
      Jeżeli dziecko przeskakuje pewne etapy rozwoju, ignoruje je warto się przyjrzeć jakości tego rozwoju, ale nie oznacza to - ustawowo - że będą miały kłopoty. To może być np. kwestia profilu rozwojowego, temperamentu i nawyków opiekuńczych oraz warunków środowiskowych.
      To szerokie pole do popisu, dlatego przykładamy szczególną uwagę, by nie dać się porwać sile utartych reguł i poglądów oraz przekazów ludowych.
      Najważniejsze jest rozpoznanie. Tego niestety via internet nikt nie jest w stanie zrobić.
      Z duża dozą prawdopodobieństwa mogę jednak przypuścić, że padli Państwo ofiarą nieprzepartej woli własnego dziecka bezpardonowej pionizacji i zdobywania przestrzeni i świata. Tak często bywa. W takich przypadkach często dzieci zaczynają czworakować zaraz po okresie pierwszej pionizacji. Czy może być inaczej? Może, rzadko, ale tak.
      Pozdrawiam
      Paweł Z.
        • aglaonike77 Re: brak raczkowania 29.09.10, 16:41
          Nie denerwuj się. Jestem rzadkim przykładem braku (jak to pięknie określił pan doktor) "czworakowania". Miałam skończone 9 miesięcy jak zaczęłam chodzić, i NIGDY nie raczkowałam. Mam zabójczą pamięć, jestem potworną gadułą, i nie zauważam u siebie żadnych braków rozwojowych ;-). Rośnie ci przebojowa córka, kótra wie czego chce i nierozmienia się na drobne tyko od razu do celu.
          Pozdrawiam
          • agamiku Re: brak raczkowania 10.10.10, 13:53
            Dla pocieszenia Ci powiem że mój obecnie 5 letni syn też ne raczkował, załapał raczkowanie tuż przed 1 ur podpatrując córkę mojej koleżanki. od razu stanąl na nogi. Rozwijał się świetnie,mówił płynnie majac 1,5 roku obecnie jak juz wspomniałam ma 5 lat, dobra pamięć,bogate słownictwo , umie liczyć do 100 i dodawać w zakresie 50. I wcale nie uczyliśmy go tego, poza tym bombarduje nas niezliczona iloscia pytań...Także głowa do góry bądz spokojna napewno wszystko idzie w dobrym kierunku

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka