Dodaj do ulubionych

3 tygodnie podnosi głowę

09.01.16, 11:08
Pytanie banalne ale istotne...noworodek kładziony na brzuchu bez problemu podnosi głowę o 45 stopni a nawet o 90...często się prezy trzymany w pionie...z odchylenie głowy. ..położony na plecach nie odgina się na boki nie zaciska zbytnio piąstek...czy mogę podejrzewać wzmożone napięcie ?
Obserwuj wątek
  • rulsanka Re: 3 tygodnie podnosi głowę 11.01.16, 13:26
   Mój starszak tak podnosił od urodzenia, tzn. od trzeciego dnia, bo pierwsze dwa spędził w inkubatorze. W okolicach 6 tygodnia się rozluźnił. W przypadku syna była to reakcja związana ze stresem. On akurat miał niskie napięcie mięśniowe (w granicach fizjologii, ale w dolnej normie). Napinając nadmiernie ciało próbował je kontrolować.
   Piąstek w ogóle nie zaciskał, odruch chwytny był niewyczuwalny dla laika. Specjaliści twierdzili, że odruch jest.
   Dziecko trzymane w pionie pręży się, bo jest to dla niego sytuacja niekomfortowa. Najlepiej odbijać w pozycji "na samolocik" dziecko położone na przedramieniu. Albo w leżeniu na brzuchu w pozycji z uniesionym tułowiem, np. na kolanach lub na klatce rodzica.
   • kumikumi Re: 3 tygodnie podnosi głowę 11.01.16, 13:40
    Dziękuję to cenna informacja...choć jak powiedziałam ostatnio lekarzowi ( nie badał go ) ze na brzuchu się prezydent czasami podnosząc głowę więcej niż 45^ to od razu dostaliśmy skierowanie ma usg główki o do neurologa ..córka tez się prezyla a właśnie miała minimalnie obniżone napięcie ..
    • paulina_budzinska Re: 3 tygodnie podnosi głowę 11.01.16, 23:47
     Witam serdecznie,

     silne odginanie główki do tyłu może świadczyć o nierównowadze między zgięciem a wyprostem ciała - w tym wypadku jest to dominujący wyprost. Zgadzam się z powyższą wypowiedzią, że rzeczywiście może to być forma stabilizacji malucha, u którego występuje obniżone napięcie mięśniowe. U noworodków, które unoszą głową tak wysoko, stwierdza się również podwyższone napięcie mięśniowe. Może to być także nadmierna reakcja odruchowa, która wynika np. z ułożenia maluszka w życiu płodowym. Przyczyny mogą być różne i niezbędna jest ocena całego ciała niemowlaka we wszystkich pozycjach, aby je ustalić. Jedno jest jednak pewne: fakt, że noworodek tak wysoko unosi głowę zdecydowanie nie jest normą.
     Bardzo dobrze, że otrzymała Pani skierowanie do fizjoterapeuty. Jeśli dziecko nie jest obciążone neurologicznie, rehabilitacja powinna opierać się w dużym stopniu na Pani działaniach, czyli prawidłowej opiece i pielęgnacji. Mam nadzieję, że terapeuta przeprowadzi odpowiedni instruktaż.

     Pozdrawiam i życzę powodzenia!
     • kumikumi Re: 3 tygodnie podnosi głowę 13.01.16, 11:37
      Bardzo dziękuję na pewno udany się do specjalistów...choć podejrzewam ze to podnoszenie główki w pozycji na brzuszku jak i wygnanie pleców w pozycji pionowej wynika właśnie z próby radzenia sobie z sytuacją...
      • kumikumi Re: 3 tygodnie podnosi głowę 13.01.16, 11:40
       Proszę mi jeszcze tylko powiedzieć...bo syn juz w 2 tyg bez problemu przekrecal główkę z jednej strony na drugą w pozycji na plecach...czy to świadczy o jego sile? córce zajęła to około miesiąca...
       • paulina_budzinska Re: 3 tygodnie podnosi głowę 14.01.16, 19:43
        Witam ponownie,

        rzeczywiście dość wcześnie Pani synek nauczył się przekładać głowę z boku na bok. To oczywiście bardzo pozytywny aspekt, maluch po prostu szybko nauczył się tej rzeczy:) Skale rozwojowe, z których możemy wyczytać wiek osiągania pewnych funkcji przez malucha, to tylko średnia i o tym należy pamiętać oceniając niemowlę. Jedno dojdzie do pewnych umiejętności wcześniej, inne kilka tygodni później. Stąd też różnica między Pani dziećmi :).

        Pozdrawiam Panią !
        • kumikumi Re: 3 tygodnie podnosi głowę 01.02.16, 14:50
         podnosze temat...synek ma teraz 7 tygodniu l. czekamy na wizytę u neurologa. W tej chwili co zauważam to ze bez problemu podnosi głowę opierając się na przedramion ach ale leżąc na brzuchu potrafi podnieść głowę i bez rąk. prawie trzyma główkę w pozycji pionowej...nie wygina się w rogalik. Piastek nie zaciska za mocno. A symetria ms jeszcze delikatna ale to wiem ze ma jeszcze prawo mieć...Czasem jeszcze reaguje prezeniem na zmianę pozycji ale zdecydowanie niej niż na początku...czy to nadal objawy problemu z napięciem na poziomie tego tygodnia ?
         • paulina_budzinska Re: 3 tygodnie podnosi głowę 04.02.16, 16:40
          Witam ponownie,

          trudno odpowiedzieć na Pani pytanie. Oczywiste jest, że maluch w ramach postępów rozwojowych uczy się unosić głowę, ważna jest też jakość takiej funkcji. Dokładniej opisując istotne jest czy niemowlę podpiera się przy tym na przedramionach oraz widoczna jest praca przedniej strony tułowia bez odginania głowy ku tyłowi. To jednak może ocenić specjalista.

          Pozdrawiam!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka