Dodaj do ulubionych

Asymetria u niemowlaka 3,5 msc?

29.01.16, 20:58
Witam,
Mój synek od ok 6 t.ż. coraz bardziej niechętnie obracał głowę w prawo w pozycji leżącej na plecach. Teraz już w ogóle nie chce tej głowy obracać, a przy obrocie biernym stawia duży opór. Kiedy go zachęcamy do obrotu to wodzi wzrokiem tak daleko jak sięga w prawo, ale głowy odwrocić nie chce za nic w świecie. Dziwne jest to, ze w leżeniu na brzuchu i podczas noszenia kręci głowa we wszystkie strony bez żadnych problemów. Czy spotkała się Pani z czymś takim? Co może nam Pani poradzić.

Zauwazylam tez, ze przez to, ze nie odwraca głowy, a chce coś tam widzieć po prawo, unosi lewy barek i teraz tak jakby leży bardziej na prawej stronie ciała. Czy to minie, czy trzeba rehabilitować?

I ostatnia rzecz to odruchy. Wydaje mi się, ze wygasają nie do końca symetrycznie. Np. lewa ręka ma już ładny świadomy chwyt, a prawa jakby jeszcze nie, synek jest o wiele bardziej zainteresowany lewa ręka. Czy to normalne i samo sie "naprawi"?

Z góry dziękuje za poradę.
Obserwuj wątek
    • paulina_budzinska Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 30.01.16, 20:22
      Witam Panią,

myślę, że spotkanie z fizjoterapeutą dziecięcym rozwiałoby Pani wątpliwości. Synek ma objawy asymetrii, należy też zweryfikować ewentualne przykurcze mięśniowe oraz funkcjonowanie wzroku i słuchu. To w dużym stopniu może sprawdzić wymieniony specjalista, zalecając ewentualne badania szczegółowe. Czasami u maluchów z takim problemem nie ujawnia się on wyraźnie we wszystkich pozycjach, ale np. tak jak u Pani dziecka w leżeniu na plecach.
      U niemowląt rozwija się tzw. kontrola wzrokowo-ruchowa, czyli prościej mówiąc: tam, gdzie skierowany jest wzrok, pojawia się funkcja. Jeśli synek nie spogląda w prawo, to nie ma szansy, żeby rozwijał tę stronę, stąd też połowa ciała może być mniej dojrzała.
      Jeśli maluch będzie nadal wodził wzrokiem w niepełnym zakresie, a spoglądając w prawo kierował w tym kierunku same gałki oczne, może dojść do nadmiernego rozciągnięcia mięśni okoruchowych. Nie wiem, ile miesięcy ma teraz Pani synek, ale myślę, że niezbędna jest szybka specjalistyczna konsultacja.

Pozdrawiam!
    • rewianka54321 Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 30.01.16, 20:37
      Witam Pani Paulino,

Dziękuję za odpowiedź. Mały ma dwóch pediatrów, prywatnie i na NFZ i oboje sprawę konsekwentnie bagatelizowali... Byłam z nim nawet u ortopedy, który też nie stwierdził nieprawidłowości mięśniowych, a jeżeli chodzi o kręgosłup to powiedział, że za wcześnie na taką diagnostykę. Wszyscy sprawdzali słuch i mówią, że bez zarzutu (badanie w szpitalu po urodzeniu też było w porządku). Jeżeli chodzi o wzrok to wydaje mi się, że też jest dobrze, bo mały pięknie wodzi wzrokiem od dawna, ale dla pewności w najbliższy czwartek idziemy do okulisty.

Synek ma teraz 3,5 miesiąca. Problem zauważyłam, kiedy miał 6 tygodni, w 8 tygodniu życia byłam z nim u rehabilitantki NDT-bobath dwukrotnie, ale ona też nie widziała problemu... Kazała małego stymulować na prawą stronę i skutkiem tego jest teraz to, że właśnie leży bardziej na prawej stronie ciała...

Dziś próbowaliśmy z Mężem nakłaniać małego do patrzenia w prawo przy kontroli główki (bo czasami spojrzy w prawo, ale zadziera głowę do góry). Podjęliśmy tę próbę ponieważ we śnie Synek też obraca głowę w prawo na pleckach i nie ma problem (?!). Nawet mu tę główkę sama obracam, żeby się nie zrobiła asymetryczna, obraca się bez żadnego oporu, Mały nie budzi się, więc nie odczuwa bólu.

Do jakiego lekarza powinniśmy się teraz udać w pierwszej kolejności? Czy wykonać jakieś badania?

Pozdrawiam serdecznie.
      • paulina_budzinska Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 04.02.16, 16:26
        Witam ponownie,

z poprzedniej wiadomości wnioskowałam, że maluch jednak nie wodzi wzrokiem w pełnym zakresie, ponieważ ruch oczu nie współgra z ruchem głowy.
        Zalecam skontaktować się ponownie z fizjoterapeutą, być może innym? Dziecko cały czas się zmienia, to też pewne cechy mogły być wcześniej słabo widoczne. W dalszej kolejności można rozważyć spotkanie z neurologiem.

Pozdrawiam!
        • rewianka54321 Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 26.02.16, 13:23
          Witam Pani Paulino,

Po trudach i mękach, zapewnieniach pediatrów, ortopedy i jednego fizjoterapeuty, że wszystko jest OK, trafiliśmy na lekarza specjalistę rehabilitacji, który stwierdził u Synka asymetrię ruchową i ułożeniową. Od 3 tygodni ćwiczymy met. Vojty, a pielęgnację mamy zaleconą wg. NDT-Bobath. Jakieś tam postępy już widać, bo głowa zaczęła się obracać w prawo w leżeniu na plecach, ale dużą asymetrię w obręczy barkowej i miednicznej nadal widzę. Synek bardzo źle znosi ćwiczenia wg. Vojty. Takie było zalecenie lekarza, ale zastanawiam się, czy nie upierać się na Bobathów, bo szkoda mi dziecka :-( Czy met. NDT-Bobath przynosi efekty o wiele wolniej niż Vojta? Czy mogłaby mi Pani (lub jakiś czytelnik forum) polecić jakiegoś rehabilitanta z okolic Kalisza/Konina?

Pozdrawiam serdecznie.
            • malinka_pp Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 13.03.16, 22:25
              Witam,
              Jestem mamą synka, który urodził się z asymetrią i napięciem mięśniowym na skutek wady wrodzonej. Sprawdziłam obie metody i tak jak Pani pisze NDT-Bobath to pielęgnacja dziecka,relaks i odprężenie, natomiast ćwiczenia metodą Vojty dają dziecku takiego kopa do działania, poruszania się. To nie są ćwiczenia, które mają na celu sprawiać dziecku ból, wręcz przeciwnie one zmuszają dziecko do pracy, blokowany jest jeden ruch aby wywołać inne ruchy.
              A płacz jest reakcją na to że dziecko w danej chwili nie może robić tego co chce- ale na wiele rzeczy w ten sposób reaguje w życiu. Płacz w czasie ćwiczeń proszę traktować jak ćwiczenie przepony i płuc.Mój syn też zawsze przy tym płacze, ale gdy jestem po wizycie kontrolnej u fizjoterapeuty, który mówi mi że widać u syna poprawę jest to dla mnie największa radość i motywacją do pracy.
              Dlatego nie rezygnowałabym na Pani miejscu z metody Vojty.
              Osobiście raz odpuściłam trochę te ćwiczenia, uznałam że jeśli jest taka duża poprawa to nie będę tak dziecka męczyć, było mi go szkoda( miękkie serce matki) i to był błąd ponieważ nastąpiło duże pogorszenie w jego rozwoju ruchomym,uwstecznienie. A co za tym idzie trzeba było potem nadrabiać zamiast iść do przodu.
              Jeśli chodzi o rehabilitanta, to mogę polecić z mojego regionu dr Wojciecha Kiebzaka Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy Kielce ul. Grunwaldzka woj. świętokrzyskie
              Doktor Kiebzak jest swiatowej klasy specjalista.Posiada certyfikaty meyody Vojty( był jednym z uczniów , oraz Kinesiology Tapingu
              Pozdrawiam i życzę wytrwałości:)
              • paulina_budzinska Re: Asymetria u niemowlaka 3,5 msc? 07.04.16, 22:58
                Witam Panią,

pozwolę sobie na drobną dygresję w odniesieniu do Pani wypowiedzi na temat metody Vojty i NDT-Bobath. Obie koncepcje mają na celu bodźcowanie dziecka w celu uzyskania pożądanej odpowiedzi w ciele i zapisaniu prawidłowego wzorca w obrębie układu nerwowego. Zasadnicza różnica wynika ze sposobu dostarczania stymulacji oraz odmiennego schematu przetworzenia informacji w organizmie. Niemniej jednak, każda z metod polega na wnikliwej diagnozie oraz intensywnej pracy poprzez zastosowanie unikatowych dla każdego dziecka ćwiczeń, elementy handlingu działają jedynie wspomagająco. Dobór konkretnej metody jest kwestią indywidualną, a skuteczność prawidłowo prowadzonej terapii w zakresie obydwu koncepcji jest porównywalna.

Pozdrawiam serdecznie!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka