Dodaj do ulubionych

Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek

06.03.18, 13:43
Witam, martwie sie gdyz moja corka dzisiaj skonczyla 3 miesiace (ur w 37 tc) lezac ma brzuszku jak dobrze ja uloze ladnie trzyma glowke na przedramionach obraca ja w prawo i lewo, podciagnieta z raczki czasami podciaga glowe czasami nie. Ale martwi mnie to ze nie zauwaza swoich raczek, nie sklada ich na srodku ciala. Jak jest jakas zabawka zawieszona macha raczkami i obserwuje sytuacje. Neurolog uznala ze ma lekko wzmozone napiecie w nozkach i obnizone w osi glowa tulow, okresowo zwiekoszne napiecie miesni przykregoslpowych ale nadal w normie wiekowej gdyz po obserwacji stwierdzila ze mimo budowy prawidlowej jeszcze nie jest propocjonalna (raczki jeszcze krotkie) polecila nam jak ukladac mala lezac na plecach glowk wyzej pod.ramionakmi wyzej i dupka troche wyzej. Polecila rowniez filmiki Pana Zawitkowskiego. Rozwoj mlej ocenila na 2,5 msc (skonczyla 3 msc) martwie sie ze mala nie rozwija sie prawidlowo synek ur w 38 tc jak mial 2,5 msc juz ladnie laczyl raczki a kladac mu misia na brzuszku kocno go sciskal. Czy ktoras mamusia miala podobne problemy? Czy Pan Zawitkowski tutaj zaglada? Mamy nie klasc malej na brzuszku tylko do spania ale jak ona ma cwiczyc? Nie wiem co robic
Obserwuj wątek
    • paulina_budzinska Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 09.03.18, 23:52
      Witam serdecznie,

Pan Paweł nie odpowiada na tym forum, ale ja z chęcią podsunę Państwu kilka rozwiązań.

Bardzo dobrym pomysłem jest wdrożenie propozycji Pana Zawitkowskiego dotyczących pozycji do noszenia oraz zabaw z maluchem. Proszę zwrócić szczególną uwagę na pozycje boczne oraz na to, aby podczas podnoszenia ciało dziecka pozostawało aktywne.
      Sugeruję również układać maleństwo wzdłuż swoich ud tak, aby miednica dziecka przylegała do brzucha rodzica, a nóżki były swobodnie na nim ułożone. Głowa dziecka powinna być ustawiona nieco powyżej reszty ciała. Ta pozycje daje niemowlakowi poczucie stabilizacji, utrzymuje ciało w symetrii i pozwala kształtować prawidłowe ustawienie wzroku. W tym ustawieniu możemy bawić się z maluchem w następujący sposób:
      1) układamy na jego klatce piersiowej dużą, miękką zabawkę tak, aby dziecko mogło objąć przedmiot (nasza pomoc jest jak najbardziej wskazana);
      2) rączką dziecka zaznaczamy linię środkową ciała zaczynając od jego twarzy i schodząc w dół, łączymy dłonie dziecka na wysokości klatki piersiowej;
      3) układamy własne dłonie jedna na drugiej na klatce piersiowej malucha i z lekkim dociskiem przesuwamy je w kierunku brzucha;
      4) pozwalamy maluchowi dotykać twarz rodzica - nasza głowa powinna znajdować się nad tułowiem dziecka;
      5) podajemy dziecku zabawki pamiętając o tym, żeby pokazywać je poniżej linii jego wzroku i w zasięgu jego rąk. Możemy wspomagać układanie jego rączek na zabawce oraz jedną swoją dłoń utrzymywać z lekkim naciskiem na klatce piersiowej malucha.

Leżenie na brzuchu jest pozycją, który umożliwia maleństwu rozwój, dlatego nie należy z niej rezygnować.

Zachęcam Państwa do podzielenia się kolejnymi obserwacjami, a w przypadku dalszych wątpliwości - proszę pisać, a postaram się pomóc.

Pozdrawiam!
      • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 10.03.18, 10:07
        Bardzo dziekuje za odpowiedz!
        Chcialam jeszcze zapytac czy opisane przez neurologa "problemy" z napieciem sa duza patologia? Lekarka nie byla zaniepokojona mowila ze jeszcze na tym etapie jest jeszcze nieproporcjonalna"krotsze raczki" i ze nalezy uwzgledniac to, ze jest z 37 tc . Po porodzie miala usg przeciemiaczkowe, kolejne miala niedawno i wszystko oki. Lezac na plecach podwieniety pod glowka kocyk ( tak ze ma brode do klatki) i troche pod pupa podniesione kladzac jej zabawke na brzuszku np duzego misia raczkami go misia stara sie sciskac czasami obiema rekami czasami jedna. Jednak nie sklada ich na srodku ciala, nie oglada ich nie laczy. Czy to jest patologia? Corka ma 3 miesiace i kilka dni. Lezac na brzuszku jak podloze jej raczki ladnie trzyma glowke ale zwykle prawa reke prostuje. I po jakims czasie sie denerwuje. Ostatnio jest lepiej z proba trakcji. Zreszta trzymajac ją tylem do siebie z nozkami troszke wyzej probuje glowke podnosic. Bede wdzieczna za odpowiedz.
        • paulina_budzinska Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 10.03.18, 14:40
          Witam Panią ponownie,

nie widziałam malucha na żywo, jednakże w mojej ocenie - na podstawie przedstawionych przez Panią informacji, mogę stwierdzić, że nie jest to duża patologia. Co więcej - na tym etapie rozwoju pewne subtelne nieprawidłowości mają prawo występować. Najważniejsze jest w tym momencie budowanie równowagi napięcia mięśniowego u córki oraz umożliwienie jej odpowiedniej aktywności. Pomocne będą ćwiczenia, które przedstawiłam w poprzednim wpisie.

Jeszcze raz polecam Pani kłaść malucha wzdłuż swoich ud - samo ułożenie ciała jest wtedy zbliżone do tego, które przedstawiła Pani neurolog, jednak ze względu na to, że podłoże jest inne (ciało rodzica, a nie ręcznik), to dziecku łatwiej zbudować odpowiednią aktywność ciała. Poza tym szczerze zachęcam do zapoznania się z podnoszeniem i noszeniem maleństwa w pozycjach bocznych wg Pana Zawitkowskiego.

Proszę podawać dziecku w linii środka zabawki najbardziej dla niego interesujące, kłaść na nich rączki dziecka i cierpliwie czekać na zainteresowanie.

Jeśli jeszcze w czymś mogę pomóc - proszę śmiało pisać.

Pozdrawiam!
          • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 10.03.18, 14:48
            Dziekuje slicznie za odpowiedz, niestety pozycja ktora Pani opisuje jest ciezka do wykonania bo jestem osoba niska (152cm i sporwej wagi) probiwalam pomagac sobie poduszka w celu przedluzenia nog, innej opcji niestety nie widze. Myslalam by przeslac Pani kilka filmikow na maila by pokazac jak dziecko sie zachowuje ale nie wiem czy to cos da.
              • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 18.03.18, 19:16
                Witam, powoli widac postepy. Mala juz kilka razy zlaczyla raczki pod broda potem wkladala je sobie do buzi. Zabawki ktore podaje jej w lini srodka toyka sciska dzisiaj naeet "trzymala" sobie butelke. Jak pokazuje jej zabawkw to lapie je w obieraczki i ciagnie do buzi. Nie jest to jeszcze "to" bo nadal raczkami macha glownie na biczki a nie wysoko do gory na wprost. Lekarka.zwrocila tez uwage na zabi brzuszek malej. I owszem jak jest naubierana to malo podnosi nozki wraz z pupa dlatego ostatnio czesto kladziemy ja bez pampersa na przewijaku na kanapie i mala wysoko podnosi nozki i pupe. Odnosnie noszenia malej mamy glownie zlecenia przodem do swiata z czym mam troche problem bo mala probuje sie podnosic ramionami ciagnie do gory trzymam ja w pozycji polezacej plecki jej przylegaja do mojej klatki piersiowej a reke mam pod jej kolankamibtak by nie siedziala.
              • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 18.03.18, 19:20
                Chcialam zapytac jeszcze odnosnie spania jak najlepiej ukladac mala. Od malego spala albo na plecach albo na brzuchu(teraz staramy sie tego unikac w zwiazku z wzmozonym napieciem przykregoslupowym) jednak spiac na plecach nadal spi z raczkami w gorze jak "zdrowe " dziecko. Czytalam ze takie ukladanie raczek potem utrudnia manewrowanie nimi, lapanie zabawek itp. ukladac mala na boczku? Albo w na kocu tak jak do zabawy(ze dupka wyzej kregoslip nizej i glowka ramionka wyzej?(tzw kolyska)?
                • paulina_budzinska Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 24.03.18, 15:57
                  Witam Panią ponownie,

miło mi czytać, że obserwuje Pani postępy u malucha :)

Tak naprawdę powinniśmy pozwolić dziecku spać w pozycji takiej, w jakiej czuje się ono najwygodniej. Jeżeli pozycja na plecach jest dla córeczki komfortowa, to nie widzę problemu, aby spała właśnie w takim ułożeniu. Proszę zwrócić jednak uwagę na pozycję głowy, mianowicie czy broda 'nie odkleja się' w znacznym stopniu od klatki piersiowej, a tym samym cała głowa nie jest odchylona ku tyłowi.

Powoli można wprowadzać pozycję boczną. Bez zbędnego pośpiechu i nacisku układać malutką na jednym i drugim boku w ciągu dnia, a następnie spróbować wprowadzić takie ułożenie również do zasypiania.

Pozdrawiam!
                  • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 25.03.18, 11:43
                    Dziekuje za odpowiedz. Chcialam zapytac jak mala stymulowac do podnoszenia wysoko nozek bo jak wiadomo jest to tez potrzebne do obrotow np na boczki ktorych mala nie robi. A co za tym idzie manslabw napiecie w obrebie brzuszka. Zabawki wiszace juz ldnie lapie nad sob nadal ma z jedna raczka problem by lapac po boku. Jak spi na pleckach glowy nie odchyla do tylu ma albo na wprost glowke albo obraca na na boczki. Jedynie przy zabawie w obroty na boczki glowke daje do tylu. Jesli chodzi o.lezenie na brzuchu mimo zakazu czasami ja klade niestety jedna raczke prostuje (ta ktora potrafi na pleckach z boki lapac zabawki) a na drugiej sie opiera. Rehabilitantka mowi ze ma lekkie wzmzone napiecie jeszcze w barkach ale powinno minac po 2 sesjach (raz w tyg mamy cwiczenia plus staram sie cwiczyc w domu)

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa nie wiem czy to jest niepokojace. Mala podnoszac nozki do gory(zgiete) pociera sobie stopami o siebie ) tak jakby je krzyzuje. Czy to jest normalne? Mamlekkie wzmozone napiecie w nozkach ale rehabilitantka mowi ze minimalnie. Dopiero niedawno tak zaczela sie "bawic" wczesniej nizki podnosila szeroko.
                    • paulina_budzinska Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 17.04.18, 17:15
                      Droga Pani,

wspomina Pani o tym, że córeczka jest pod opieką fizjoterapeuty. Sądzę, że o konkretne ćwiczenia stymulujące najkorzystniej będzie zapytać właśnie specjalistę, który zna malucha i pracuje z nim.

Zabawa stopami, którą Pani opisuje jest zupełną fizjologią w tym wieku, dlatego nie sądzę, aby był to powód do zmartwień :)

Pozdrawiam serdecznie!
                      • amus878787 Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 25.04.18, 20:42
                        Jest pod opieka fizjoterapeutu mowi zw dluga droga przed nami barki nadal.sa.za wysoko a brzuszek rozlany aczkolwiek corcia zaczela intensywniej pracowac nozkami podnosi je wysoko juz (rozumiem ze ten sposob cwiczy miesnie brzuszka) fizjoterapeuta mowo ze ma wzmozone napiecie w barkach (raczki i dlonoe luzne o dziwo) a oslabione centralne. Czy to sa objawy porazenia mozgowego? Corka za 2 tyg konczy 5 msc nadal nie obraca sie na boki. Cwiczymy obroty ale to nic nie daje, robimy kolyske itp. prosze o porady
    • dariash Re: Niemowle (skonczone 3 msc) nie sklada raczek 12.10.18, 13:35
      Cześć. Chciałabym się dowiedzieć jak rozwój twojego dzieciątka się dalej potoczył? Moj synek ma dokładnie 3 miesiące i tydzień . Póki co wszystko u nas wygląda dokładnie tak samo jak u Ciebie i chciałabym się dowiedzieć jak Twoja córeczka sobie radzi i czy wszystko jest w porządku. Pozdrawiam, Daria

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka