Dodaj do ulubionych

Czy można dać napiwek?

16.02.20, 08:57
Wątek z innego forum skłonił mnie do wyobrażenia sobie takiej sytuacji:

Restauracja z obsługa kelnerską. Przystojny i inteligentny milioner zaprosił mnie na posiłek, po posiłku uiszcza rachunek i nie daje obsłudze napiwku.

Czy mogę sama dać napiwek kelnerowi, czy jest to wbrew s.v.?
Obserwuj wątek
      • demodee Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 09:50
        "Ofiara" to przesada, ale czy nie jest to niezręczność? Jakby odcięcie się od decyzji gospodarza o napiwku, a gość powinien dostosować się do gospodarzy (w kwestii menu, ubioru przy posiłku, tematów rozmowy itp.)
        • aqua48 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 10:02
          demodee napisała:

> "Ofiara" to przesada, ale czy nie jest to niezręczność?

Gdybyś dała ten napiwek dyskretnie to nie byłaby niezręczność, ostentacyjne wręczenie go po zapłaceniu rachunku przez kogoś innego owszem byłoby negowaniem decyzji osoby zapraszającej i fundującej posiłek. Bez znaczenia czy to milioner czy nie.
          • horpyna4 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 10:18
            Najlepiej udawać, że nie widzi się, czy zapraszający płaci sam rachunek, czy też i napiwek. On zaprosił, jego sprawą jest płacenie. Da napiwek, czy nie da - jego sprawa.

Ale jeżeli fundujący ostentacyjnie nie płaci napiwku, wręcz manifestuje to, to rzeczywiście można dyskretnie wręczyć napiwek kelnerowi, a z burakiem więcej nie chodzić do knajpy, żeby nie wstydzić się za takie towarzystwo.
            • heniek.8 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 10:27
              Nie da się ostentacyjnie nie zapłacić tak samo jak nie da się ostentacyjnie zapłacić napiwku, chyba że masz na myśli jakieś ćwiczenia rodem z kółka teatralnego

Wyjmujesz kartę i płacisz- tak to się odbywa
              Chcesz zostawić napiwek to zostawiasz

Jako domorosłego psychologa dziwi mnie zjawisko że ktoś miałby się wstydzić za drugą osobę że nie daje napiwku. Przecież może dac od siebie jeśli czuje potrzebę? Nie wstydzi się jeść za friko, ale wstydzi się że ktoś nie dorzucił napiwku, ale sama też nie dorzuci?
        • heniek.8 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 10:19
          Nie podważasz jego decyzji bo nie wyjmujesz jego pieniędzy tylko swoje
          Jestem milionerem więc powiem ci jak to wygląda z mojej perspektywy - wydawaj swoje pieniądze na co chcesz, nie interesuje mnie to
          • demodee Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 10:58
            Napisałam na forum s.v., bo ciekawi mnie, jak to wygląda od strony zasad s.v.

Jeśli gość jest zaproszony na posiłek, to powinien przyjąć zasady gospodarza i nie wyłamywać się.

Czyli - gdyby milioner zamówił wegańskie dania, to czy wypada mi domówić schabowego, "bo trawa to nie jedzenie dla ludzi"?
            • aqua48 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 11:12
              demodee napisała:

> Czyli - gdyby milioner zamówił wegańskie dania, to czy wypada mi domówić schabo
              > wego, "bo trawa to nie jedzenie dla ludzi"?

Nie wiem co Ty z tym milionerem. Jeśli jesteś podejmowana posiłkiem w DOMU wegetarianina to nie wypada Ci domagać się schabowego. Jeśli jesteś w restauracji i wszystkie posiłki są ustalone z góry przez gospodarza przyjęcia również. Jeśli to randka i każdy sam zamawia, ma prawo zamówić co chce. Jeśli chcesz się wykazać delikatnością uczuć zamawiasz danie wege, lub pytasz przez złożeniem zamówienia czy wegetarianinowi nie będzie przeszkadzało jeśli zjesz mięso.
              • bene_gesserit Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 15:13
                aqua48 napisała:

> Nie wiem co Ty z tym milionerem. Jeśli jesteś podejmowana posiłkiem w DOMU wege
                > tarianina to nie wypada Ci domagać się schabowego.

Generalnie to przecież w niczyim domu nie wymaga się domagać czegokolwiek.
                Chociaż forum uważa, że owszem, ale po cichusmile

Jeśli jesteś w restauracji i
                > wszystkie posiłki są ustalone z góry przez gospodarza przyjęcia również. Jeśli
                > to randka i każdy sam zamawia, ma prawo zamówić co chce. Jeśli chcesz się wyka
                > zać delikatnością uczuć zamawiasz danie wege, lub pytasz przez złożeniem zamówi
                > enia czy wegetarianinowi nie będzie przeszkadzało jeśli zjesz mięso.

...a jeśli on jest uprzejmy, to odpowie, że ależ nie, a potem będzie mu się zbierało na wymioty od samego zapachu panierki na wieprzowinie.

--
                feminists aren't humorless just because your jokes suck
            • bene_gesserit Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 15:13
              demodee napisała:
              > Jeśli gość jest zaproszony na posiłek, to powinien przyjąć zasady gospodarza i
              > nie wyłamywać się.

.... o ile gospodarz, mimo swojej pozycji społecznej, urody i inteligencji, nie zachowuje się jak prostak i cham. Wtedy przyjęcie jego zasad było raczej nie wskazane, nie uważasz.

> Czyli - gdyby milioner zamówił wegańskie dania, to czy wypada mi domówić schabo
              > wego, "bo trawa to nie jedzenie dla ludzi"?

To kwestia jego i twojej wrażliwości. Wyłącznie.

--
              cute but psycho. things even out
            • snajper55 Re: Czy można dać napiwek? 17.02.20, 01:02
              demodee napisała:

> Napisałam na forum s.v., bo ciekawi mnie, jak to wygląda od strony zasad s.v.

Każdy ma swoje sv, tak jak każdy ma swoją moralność.

S.
              --
              Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • bene_gesserit Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 15:06
          demodee napisała:

> "Ofiara" to przesada, ale czy nie jest to niezręczność? Jakby odcięcie się od d
          > ecyzji gospodarza o napiwku, a gość powinien dostosować się do gospodarzy (w kw
          > estii menu, ubioru przy posiłku, tematów rozmowy itp.)

Jeśli wręczyłabyś (twoim zdaniem jak najbardziej należny) napiwek dyskretnie (np zostawiłabyś banknot pod talerzem), nic złego by się nie stało. Przeciwnie.

--
          cute but psycho. things even out
    • nieematka Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 11:37
      Skoro już wykorzystałaś mój temat z innego forum, to może dopowiedziałabyś całą historię i pisała prawdę zamiast insynuacji o milionerach. O żadnych milionerach nie wspominałam! I problemem nie było zastawianie napiwku za plecami fundatora, co uważam za dość wraże (skoro ktoś płaci, to wszystkie obowiązki i przywileje pieniężne przy danej transakcji należą do niego), tylko szybko eskalująca kłótnia dwóch osób, z których obie były zaproszone. Przedmiotem kłótni był fakt, że sponsor jednej zostawił napiwek a drugiej nie. I ta, które zostawił robiła głupie wyrzuty tej pierwszej, na co tamta też dość wulgarnie odpowiadała. To jest główna kwestia, a nie jakieś wydziwianie o milionerach!
      • elle-joan Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 11:59
        Wiesz co, ale autorka wątku nie chciała poddać pod dyskusje Twojej sytuacji, którą opisałaś. Zainspirowała się Twoim wątkiem, ale interesuje ją tylko kwestia tego, czy wypada aby osoba zaproszona zostawiała napiwek, kiedy zapraszjący uiścił rachunek i nie zostawił napiwku.
        To do czego mozna się przyczepić w tym wątku, to tylko, o co chodzi z tym przystojnym milionerem. Czy wg autorki zasady s-v są wtedy inne? Zapraszanie do restauracji jest dosyć popularną praktyką i nie potrzeba do tego milionera, a juz na pewno przystojnego.
        • demodee Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 13:28
          Dziękuję za odpowiedź nieematce. Nie chodziło mi o podstawowy problem w tamtym wątku (kłótnia dwóch pań), tylko o sugestię którejś z internautek, że jeśli jej gospodarz nie dałby napiwku, to ona, jako osoba zaproszona, dałaby.

Co zaś do przystojnego milionera: chyba przyjemniej jest zjeść kolację w eleganckiej restauracji z przystojnym milionerem niż z jakimś brzydalem, nieprawdaż?
          • aqua48 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 13:49
            demodee napisała:

> Co zaś do przystojnego milionera: chyba przyjemniej jest zjeść kolację w elegan
            > ckiej restauracji z przystojnym milionerem niż z jakimś brzydalem, nieprawdaż?

Ja osobiście zdecydowanie wolałabym zjeść kolację w towarzystwie niezbyt bogatego i niepięknego ale interesującego i umiejącego poprowadzić fascynującą rozmowę niż w towarzystwie przystojnego milionera smile
      • heniek.8 Re: Czy można dać napiwek? 16.02.20, 12:00
        ja nie sądzę żeby to było wraże
        chcesz zostawić od siebie datek dla kelnera, to zostawiasz, nie sądzę żeby to mogło urazić tego który płacił za ciebie, no bo co ci powie, nie życzę sobie żebyś dawała napiwki?

to jest sprawa między tobą i kelnerem
    • snajper55 Re: Czy można dać napiwek? 17.02.20, 01:00
      demodee napisała:

> Czy mogę sama dać napiwek kelnerowi, czy jest to wbrew s.v.?

Czyjego sv? Pewnie wbrew sv zapraszającego, ale zgodnie z sv kelnera.

S.
      --
      Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka