Dodaj do ulubionych

Prośba o ocenę i ...

20.07.20, 11:21
Znalezione w sieci ...Na jednej z tematycznych grup pani wrzuciła fotkę swego dziecka ubranego do chrztu, czy na inną uroczystość z zapytaniem "Fajna stylówka?" . Ktoś tam skomentował, że no jego zdaniem - niefajna - niewygodne dla dziecka, ze sztucznego materiału itd. - nic obraźliwego. No i zaczeła się "naparzanka" na komentującego - że jak tak mozna, że jak sie nie podoba, to niech zmilczy, że chamstwo...
No właśnie - jak sądzicie - czy jesli ktos tak pyta, to wypada napisać, że się nie podoba, czy też wypada traktowac taki post tylko jako chęc pokazania, a nie naprawdę prośby o ocenę ?
Obserwuj wątek
    • 10iwonka10 Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 12:59
      Ja mysle ze jak kots wrzuca zdjęcie i pyta o ocenę to oczywiście ze wypada napisać ze sie nie podoba i dlaczego. Natomiast ważna jest forma w jakiej sie to pisze - mozna to napisać grzecznie podając swoje powody dlaczego ....a mozna to napisać w niemilej,chamskiej formie.
    • elle-joan Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 13:06
      Zalezy od atmosfery danego miejsca, od konkrentej sytuacji. Jezeli to grupa dyskusyjna o pielęgnacji i opiece nad niemowlęciem, to tak, wypadało napisać, ze nie jest to dobry wybór dla komfortu dziecka. Ale mogło być tez tak, ze pani pochwliła się tylko rodzinnym zdjęciem i z kontekstu sytuacji nie wynikało, ze pyta o opinie. Co nie usprawiedliwia jednak agresji słownej wobec osoby komentującej.
    • kora3 Odp. 20.07.20, 13:47
      Grupa była tematyczna - dotyczyła spraw dzieci. Pani wstawiła post z fotką i tekstem "Moja- jakieś tam imie dziecka- do chrztu. Fajna stylówka?" Wg mnie po takim pytaniu mozna, acz niekoniecznie trzeba, wyrazić swa opinię nawet jesli ta jest negatywna. No i ktoś tam to zrobił piszac, że stylówka nie za bardzo, bo to wszystko sztuczności, nie przepuszczają powietrza, bardzo niewygodne i niezdrowe dla dziecka. Nic agresywnego, ani obraźliwego w tym nie dostrzegłam. Nie rozumiem też zarzutu jednej z pań, że krytykujący skrytykował DZIECKO, cudze dziecko i niech sobie swoje krytykuje. Po po mojemu skrytykował STRÓJ dziecka, po pytaniu przez matkę o ocenę tegoż. Nic o dziecku nie pisał w sensie oceny jego!

Podzielam zdanie, ze gdyby to było nawet na tematycznej grupie, ale bez pytania o cokolwiek, to mający uwagi do stylówki powinien je zmilczeć. Ale pytanie PADŁO.
      • elle-joan Re: Odp. 20.07.20, 14:07
        kora3 napisała:

Ale pytanie PAD
        > ŁO.

Czasami ludzie opisują w ten sposób zdjęcia. Ale myslę, ze to łatwo wyczuć. kiedy wypada oceniać, a kiedy nie. Ale nwet jezeli innym wydawło sie, ze w tej sytuacji krytyka była nie na miejscu, to lepiej było przemilczeć, wcale tej mamie nie było przyjemniej mieć tam awanturę w komentarzach.
        • kora3 Re: Odp. 20.07.20, 14:42
          No pewnie tak, ale mama owa, jak sadzę, choc pewności nie ma, jest dorosła i powinna liczyć się z tym, że jesli PYTA, to moze dostać także negatywną odpowiedź. Wg mnie sama mogła ukrócić "awanturę" piszac, że dziękuje odpowiadającemu za opinię a innych prosi o niekomentowanie tejże.
      • engine8 Re: Odp. 20.07.20, 18:14
        Nie wypada krytykowac jedynie wtedy kiedy nikt nie pyta nas o wyrazenie naszego zdania,, lae jak pyta to nie mozna klamac?
      • la_felicja Re: Odp. 20.07.20, 21:19
        ic agresywnego, ani obraźliwego w tym nie dostrzegłam. Nie rozumiem też zarzutu jednej z pań, że krytykujący skrytykował DZIECKO, cudze dziecko i niech sobie swoje krytykuje. Po po mojemu skrytykował STRÓJ dziecka, po pytaniu przez matkę o ocenę tegoż

No tak, DZIECKO to temat zapalny, nalezy padac w pyl i bic poklony przed kazdym za sam fakt istnienia...

Swoja droga, to tez troche tej krytyki stroju nie rozumiem. Co z tego, ze stroj ze sztucznego materialu? Taki stroj sie zaklada tylko raz, chyba nie zaszkodzi dziecku przez te kilka godzin? A jak bedzie niewygodny, to dziecko samo da o tym znac, i to dobitnie smile Taka krytyka troche mi traci falszywa troska....

Ale generalnie - uwazam, ze masz racje. Jak ktos pyta, to sie musi liczyc z odpowiedzia, niekoniecznie taka, jakiej oczekiwal.
        • kora3 Re: Odp. 21.07.20, 06:41
          Nad tym czy te krytyczne uwago były słuszne sie nie zastanawiałam - nie znam sie na strojach dla dzieci smile - mogłam jedynie ocenic, że ocena byla z gatunku merytorycznych, a nie w stylu "Błe, jakie kiczowate"...
    • annthonka Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 13:56
      Kulturalne napisanie, że się nie podoba nie jest niczym złym, ale nie zawsze jest sens to robić.

Jeżeli pani szuka porady "czy podoba się wam taki strój dla dziecka na chrzest" to jak najbardziej.

Jeżeli już po fakcie wstawia zdjęcie z imprezy, to chce się pochwalić jak ładnie dziecko było ubrane (oczywiście kwestia gustu) i w takiej sytuacji ja się powstrzymuję od komentarzy, bo moja negatywna opinia i tak nic nie zmieni, tylko komuś zrobi przykrość.

Na pewno nie wypada napadać na kogoś za to, że ma inny gust.
      • kora3 Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 14:57
        Masz rację - w sumie to z tych screenów nie wynikało, czy to jest propozycja ze tak powiem ubranka, czy juz dziecko tak ubrane było ochrzczone. Tak czy siak, my tu też pytamy o opinie/poglądy akurat w temacie SV, bo taka tematyka. I czesto dostajemy ocenę nijak z SV niezwiązaną - np. o prowadzeniu sie postaci opisanych w danym wątku. Jak sie na to zwróci uwagę, bez porównania grzeczniej, niż ludzie tam - to sie dostaje odpowiedź, że jak się opisuje sytuacje i PYTA to trzeba się liczyć z opiniami. smile

Nie bywam z oczywistych przyczyn na takich grupach jak ta opisana, ale bywam na innych, np. na modowej. Ludzie, głownie panie, wrzucają tam foty rożnych kreacji i stylizacji i to zarówno takich będących propozycjami, jak i już ze tak powiem użytych z prośbami o ocenę. Komentarze są grzeczne, merytoryczne, ale nie brak krytycznych także. I nikt nie protestuje, nie broni "uczuć" wstawiającej zdjęcie i słusznie. Ta grupa SŁUŻY ocenie w kwestii mody i każdy kto wrzuca zdjęcie liczy sie z tym, że jego wizja moze się nie spodobać innym. Po to ktoś wrzuca, żeby wiedzieć czy się podoba i dlaczego, ale takze by się dowiedzieć czy się nie podoba i dlaczego. Inaczej taka grypa byłaby zbędna - mozna uznac, ze o gustach sie nie dyskutuje i tylesmile
        Być moze dlatego jestem szczerze zdumiona, że ktoś PYTA, a potem nawet nie on sam - ale inni krytykują tego, kto odpowiada wg swego uznania. Byc moze wszelako to specyfika grupy w tematyce dzieci - trzeba się moze zachwycać także ubrankami i pisać tylko pozytywne komenty ...
        • annthonka Re: Prośba o ocenę i ... 21.07.20, 09:55
          Z moich doświadczeń na takich forach wynika, że jeżeli ktoś wstawia zdjęcie przed kupieniem jakiegoś ubrania albo jeżeli kupił, ale się waha czy nie oddać, to serio zależy mu na opinii osób postronnych, bo ma szansę być bardziej obiektywna.

A jeżeli zdjęcia są wstawione po fakcie, szczególnie jeżeli chodzi o kreacje dzieci, to wątek powinien raczej mieć tytuł "Proszę uzasadnić, dlaczego się wam podoba".
    • elle-joan Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 15:34
      Być moze dlatego jestem szczerze zdumiona, że ktoś PYTA, a potem nawet nie on sam - ale inni krytykują tego, kto odpowiada wg swego uznania. Byc moze wszelako to specyfika grupy w tematyce dzieci - trzeba się moze zachwycać także ubrankami i pisać tylko pozytywne komenty ...

Nie, w tematyce dzieci są bardzo intensywne dyskusje, jeszcze więcej jest kontrowersji co jest dobre, odpowiednie, zdrowe itd. I jezeli była to grupa dyskusyjna faktycznie w tym akurat temacie, pani wstawiła zdjęcie z pytaniem, to właściwie bez znaczenia czy przed imprezą czy po - normalne, ze pojawiły się opinie, bo na tym to polega. Dziwne jest zatem, ze czyjaś krytyczna opinia oburzyła pozostałych. Jedyne wytłumaczenie, ze w grupie panuje specyficzna, miła atmosfera i pani wstawiła zdjęcie w celach bardziej towarzyskich, chcąc pochwalić się rodzinną uroczystościa.
    • engine8 Re: Prośba o ocenę i ... 20.07.20, 18:13
      Ja nie tylko to robie ale glosno wszystkim mowie ze jak zadajesz pytanie to musisz buc gotowy na odpowiedz.
      I dlatego zona tak czesto wymienia ciuchy w sklepie - bo pyta jak mi sie podoba wiec mowie ...ze tak albo ze nie smile po NIE to pol dnia sie nie odzywa i odnosi...
      I czasami mowi - kupilam sobie nowego cjucha - powiedz mi prosze ze ladnie wygladam....
      A ja " mowie cie ze ladnie wygladasz" - i tez fochy...
      Albo " kupilam sobie cos - pochwal prosze.. A ja "chwale" albo "pochwalony"
    • kocynder Re: Prośba o ocenę i ... 21.07.20, 19:14
      W zbliżonym temacie, acz nie z netu. Mam znajomą, która lubi się "wychwalać". Regularnie oczekuje komplementów dopytując np "Nowa kiecka, super w niej wyglądam, nie?" czy "Wakacje na Teneryfie? Kto tam jeździ!? Teraz się lata na Mauritius! Ja ostatnio byłam na Zanzibarze, fajnie, nie?" Itd itp. Jedyną "właściwą" odpowiedzią jest "No, ślicznie ci, ale jak ktoś jest taki ładny jak ty to i w worku na ziemniaki będzie wyglądać jak królowa", "Aloe ci zazdroszczę tego Zanzibaru! Ja w tym roku tylko na Mazury...". Każda, najsubtelniejsza sugestia, że nie podziela się jej opinii o samodoskonałości jest miażdżeniem, zawiścią itp. Jeśli powiesz coś w3 stylu "Kiecka super, ale wiesz, dla ciebie lepsza byłaby chyba ciut dłuższa/krótsza/mniej intensywna w kolorze/cokolwiek" możesz być pewna, że odwarknie, że jesteś wredna, zazdrościsz jej gustu, jesteś żałosna z takimi chamskimi komentarzami... Mam wrażenie, że owa mamusia to podobny typ: moje dzieciątko est najdoskonalsze i kropka!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka