Dodaj do ulubionych

dawanie i branie. brak wzajemnosci

29.11.20, 19:04
Witam serdecznie !

wiele lat dawalam mojej przyjaciolce upominki bez okazji albo z okazji, drobiazgi z podrozy (np. regionalne skodkosci), dzielilam sie domowymi wyrobami, potem gdy juz miala dzieci to dla nich kupowalam prezenty albo dawalam pieniadze. Potrafilam tez zaplacic z uprzejmosci i checi np. za kawe. Nie chce teraz wyliczac ani podliczac. Chcialam tego. Nigdy nie oczekiwalam niczego w zamian, ale jakis czas temu cos sie zmienilo i zaczelo mi brakowac tej wzajemnosci .... Czuje, ze sie wypalilam, ze juz nie potrafie dawac, bo nie bedzie to szczere (a tylko z poczucia obowiazku).

Czy ze wzgledu na powyzsze wypada przychodzic z pustymi rekami w odwiedziny ? z niczym dla dzieci ? (to sa i byly odwiedziny na przyslowiowa kawe. nie okazyjne)

Dziekuje !
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 29.11.20, 21:23
      Sama przyzwyczaiłaś przyjaciółkę do tego, że Ty jesteś od dawania, a ona od brania. Teraz zaczęło Cię to irytować, chciałabyś wybrnąć z tej sytuacji, a to nie jest łatwe.

Nie wiem, jakie prezenty kupowałaś, ale jeżeli nie były symboliczne, to po prostu zacznij się ograniczać. Np. jak przychodzisz na kawę, to przynieś najwyżej kilka ciastek do tej kawy. Dla dzieci po małym batoniku, a jeżeli nie chcesz dawać słodyczy, to jakieś maleńkie maskotki. I żadnych pieniędzy, nie jesteś bankomatem.

I zmniejszaj częstotliwość wizyt. Ciekawe, czy przyjaciółka jakoś zareaguje.
      • essther_35 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 30.11.20, 21:53
        wiem, ze sama doprowadzilam do obecnej sytuacji jednak postrzegalam te przyjazn chyba jak relacje partnerska czy w stosunku do siostry lub brata i bardzo chcialam sprawiac jej male przyjemnosci i byly to prezenty poczawszy od przyslowiowych ciasteczek z moich podrozy do czegos co kosztowalo juz np. 100 zl (dla dzieci).
        Czasami mysle, ze moja przyjaciolka wcale nie musiala sie czuc z tym komfortowo.
    • annthonka Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 30.11.20, 09:20
      Przestań dawać. Na początku na pewno będzie zdziwienie ze strony przyjaciółki i jej dzieci, ale się przyzwyczają, a może nawet przyjaciółka się zastanowi o co chodzi.

Jeżeli będziesz się z tym bardzo źle czuła to najwyżej przynoś dzieciom coś słodkiego - batonik, żelki, ciasteczka (na pewno wiesz, na co rodzice pozwalają).
      • agniesia331 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 30.11.20, 20:56
        Myślę że np terez przyniesienie po 1 czekoladowym Mikołaju lub czekoladzie z Choinka (są w Lidlu btanie) załatwi sprawę. Dawałabym właśnie po batoniku, po czekoladce, nie więcej niż cena 2 przysłowiowych czekolad. Jak zawsze dawałaś ful wypas to przyjaciółka się przyzwyczaiła i uważała, że się należy. To teraz dawaj tak jak każdy, przychodząc do kogoś na kawę, zamiast ciastek do kawy po drobiazgu dla dzieci (jak w domu są dzieci).
        • agniesia331 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 30.11.20, 20:59
          Ja miałam kiedyś koleżankę która latała po koleżankach na kawkę z ptdrntami za 50 zł. Reasijmujac:ona mieszka od 15 lat w mieszkaniu byłego męża, który pozwolił jej i córce tu mieszkać, jeździ wypasionym samochodem, chodzi do wypasionej kosmetyczki, w restauracji zawsze zostawiała prawie pełny talerz (zamawiała ze 2,3 dania, podczas gdy my po winie i 1 daniu) i na starość może wylądować pod mostem. Ja mam przyjemność dawania ale z okazji, nie chciałoby mi się ciągle coś kupować dla koleżanek, wolę ta kasę zaoszczędzić. Idąc na kawę daje jakiś drobiazg po prostu,.
    • kon.zrzeda Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 30.11.20, 20:49
      Spokojnie możesz ograniczyć podaż smile
      Szczerze mówiąc- dla mnie takie nieustanne obdarowywanie byłoby bardzo męczące i krępujące, ale zapewne trudno by mi było się z takiej sytuacji wycofać. Takie gesty są na ogół uważane za miłe i życzliwe (i zapewne takie są), ale dla mnie to by było zdecydowanie przytłaczające (chociaż ja pewnie starałabym się odwzajemnić, nakręcając machinę prezentową jeszcze bardziej). Jeśli to przyjaciółka to odpuść- byłoby dziwne, gdyby się obraziła
    • szara.myszka.555 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 03.12.20, 09:30
      Wydaje mi się, że brak rewanżu że strony Twojej przyjaciółki może również oznaczać, że po prostu nie chce w tym uczestniczyć. Spróbuj odpuścić z tymi prezentami i zobacz, co się stanie.

Chyba jesteś osobą, która prezentami okazuje uczucia? Poczytaj książkę "5 języków miłości", tam to jest wyjaśnione. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że każdy inaczej okazuje sympatię i innego okazywania oczekuje. Mogą być to: słowa (komplementy, słownie doceniamy przyjaźń), dotyk (przytulanie), wspólne spędzanie czasu, usługi/przysługi (coś robimy dla kogoś) i właśnie prezenty.

Osobiście nie lubię być w kółko obdarowywana drobiazgami bez okazji, bo wymusza to na mnie rewanż (i zwyczajnie nie lubię dostawać prezentów). Dla mnie wspólne spędzanie czasu samo w sobie jest prezentem.
    • cl0udia Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 03.12.20, 11:35
      Zgadzam się z osobami, które napisały, że być może Twoja przyjaciółka nie chce w tym uczestniczyć. Jeśli myślisz, że może jej być przykro, możesz stopniowo przyzwyczajać ją i jej dzieci do nowej sytuacji i coraz częściej przychodzić z pustymi rękami, żeby za bardzo jej nie zszokować. Albo przynosić dzieciom coś niedrogiego (ciastka, owoce?), z czasem też na pewno się przyzwyczają.
    • baba88 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 04.12.20, 10:43
      To się kobieto ciesz bo zdrowiejesz.nie wyobrażam sobie dawać latami bez wzajemności jak 90% populacji.Nie masz żadnego obowiązku podtrzymywać chorej tradycji. Jakieś drobne upominki dla dzieci , owszem, to jest przyjete, można kontynuować.Ale skoro ona się zjawia u Ciebie z pustymi rękami to dlaczego Ty nie miałabyc zrobić czegoś podobnego.Mam wrażenie ze cierpisz na pipelplizerstwo które się przejawia uczuciem silnego dyskomfortu bo ktos krzywo spojrzy, Popracuj na tym zapełnie za darmo, na YT sa fantastyczne filmiki samorozwojowe, prowadza je profesjonaliści . Polecam Mitkową, kanal Ocal siebie.
        • essther_35 Re: dawanie i branie. brak wzajemnosci 04.12.20, 11:14
          baba88 to prawda. Niestety przyznam Tobie racje i zaczelam juz nad tym pracowac. Gibasa i Mitkowa znam lecz dziekuje za polecenie Ocal siebie. Zgadzam sie z porzednimi osobami mowiacymi, ze moja przyjaciolka po prostu nie chciala w tym uczestniczyc i ma inny jezyk milosci. Moim w 100 % sa prezenty/obdarowywanie. Zaczelam widziec to tez z jej perspektywy (uczucie dyskomfortu). Zaczelam sie ogarniac dopiero kiedy okazalo sie ze nie jest taka sama wobec wszystkich. Bylo to niedawno i poczulam wtedy zlosc ale tez smutek.
          Ciesze sie, ze to przerywam. Choc wiadomo moj post pokazuje, ze nie jest latwo i ze szukam potwierdzenia tego, ze obecnie 'poprawnie' postepuje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka