Dodaj do ulubionych

Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk?

04.01.21, 05:57
Kiedyś słyszałem, że zasady savoir-vivre pozwalają na jedzenie kurczaka rękami.
Ale kurczak tak jedzony w konsekwencji brudzi ręce, poza tym bardzo ciężko jeść go rękami tak, aby wyglądało to estetycznie.
Co o tym myślicie?

Pomoc dla 15 - miesięcznej dziewczynki - każda złotówka ma znaczenie:
www.siepomaga.pl/olga
Obserwuj wątek
    • x49x Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 04.01.21, 06:42
      Tak, można jeść rękami. Na Zielonej szkole podano nam kurczaka. Żadne dziecko nie chciało jeść. Wstałam i powiedziałam dzieciom, że czeka nas długa podróż do domu. Następnie dla przykładu wzięłam udko do ręki, wszystkie dzieci zrobiły to samo. Na stołówce szkolnej tez biorę do ręki kurczaka. Wróciliśmy do domu bez postoju na posiłek, tak sobie pojadłysmile Z Krościenka pod Tarnobrzegsmile
        • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 04.01.21, 15:45
          heniek.8 napisał:

> a byłaś kiedyś w kfc?

A co ma kfc do zasad s-v?

> na uczcie w ambasadzie sztuka życia polega na tym żeby nie jeść rękami
          > a u cioci na imieninach może być inaczej

Owszem, bo w jednym miejscu stosujesz zasady s-v, a w innym nie. Dopóki Ci się to nie myli i nie zaczniesz zachowywać się na przyjęciu jak w kfc, jest ok.
          • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 04.01.21, 15:59
            aqua48 napisała:

> Owszem, bo w jednym miejscu stosujesz zasady s-v, a w innym nie.

ja bym to ujął inaczej - nie ma jednego kodeksu S-V który mówi jak się zachować i jeżeli zachowasz się inaczej to jest nie s-v

s-v to sztuka zachowania się w danej sytuacji, w danym towarzystwie

jest coś takiego jak protokół czy etykieta, w węższym zastosowaniu w dyplomacji itp

natomiast jak pójdziesz do cioci na grilla i ciocia poda jakieś udka jak w kfc to nie jest zgodne z s-v stwierdzenie "ciociu postępujesz niezgodnie z s-v"
            • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 04.01.21, 22:09
              heniek.8 napisał:

> ja bym to ujął inaczej - nie ma jednego kodeksu S-V który mówi jak się zachować
              > i jeżeli zachowasz się inaczej to jest nie s-v

Ależ dla Ciebie może taki kodeks nie istnieć, dla mnie wręcz przeciwnie istnieje. Ale jeśli Twoim zdaniem go nie ma to właściwie co robisz na forum mu poświęconym?

> s-v to sztuka zachowania się w danej sytuacji, w danym towarzystwie
              >
              > jest coś takiego jak protokół czy etykieta, w węższym zastosowaniu w dyplomacji
              > itp
              >
              > natomiast jak pójdziesz do cioci na grilla i ciocia poda jakieś udka jak w kfc
              > to nie jest zgodne z s-v stwierdzenie "ciociu postępujesz niezgodnie z s-v"

Nie, bo zgodnie z s-v dorosłych osób się poucza. Mimo, że forma jedzenia rękami pieczonego kurczaka wprost z kubełka rękami również nie jest z s-v zgodna. Jeśli zatem chcesz być w zgodzie z zasadami lub nie lubisz jeść rękami zawsze możesz grzecznie poprosić ciocię o talerz i sztućce, bo jedzenie z grilla również może być w ten sposób podawane i jedzone z przyjemnością. Lub niezgodnie z zasadami s-v możesz wyżerać tego kurczaka łapami, w dodatku machając nogami i podśpiewując pod nosem i też możesz bawić się dobrze. Decyzja co wybierzesz należy wyłącznie do Ciebie. Ale zasady pozostają te same.
              • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 06:23
                bierzesz "regulamin zachowania się przy stole na oficjalnym przyjęciu" i traktujesz to jako "sztukę życia"
                życie jest bardziej złożone, jeżeli wyjdziesz z przyjęcia i pójdziesz np. na ognisko i coś tam sobie zjecie na kocu, bez sztućców, albo plastkikowym widelcem
                nie znaczy że złamałaś wtedy "sztukę życia" a tylko jej jeden podrozdział o jedzeniu na przyjęciach
                • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 09:42
                  heniek.8 napisał:

> jeżeli pójdziesz np. na og
                  > nisko i coś tam sobie zjecie na kocu, bez sztućców, albo plastkikowym widelcem
                  > nie znaczy że złamałaś wtedy "sztukę życia" a tylko jej jeden podrozdział o je
                  > dzeniu na przyjęciach

Czyli się zgadzamy, bo właśnie o tym piszę. Mogę dodać że takie jedzenie przy ognisku jest dla mnie po prostu zawieszeniem zasad s-v, postępowaniem obok nich, niekoniecznie od razu ich łamaniem. Złamaniem zasad dla mnie byłoby jedzenie rękami na zasiadanym przyjęciu. gdy sztućce leżą na stole, a Ty mimo to jesz rękami bo tak Ci się akurat zachciało, albo nie wiesz że nie należy..
                  • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 09:52
                    jeżeli uważasz że s-v polega na tym żeby jeść jak na dyplomatycznym przyjęciu, to fakt, musisz "zawieszać" to żeby zjeść poza przyjęciem

słyszałem że na obiadach w ambasadzie nie jada się cytrusów - one są na stołach leżą na tacach, ale nie ma jak w "wytworny" sposób obrać mandarynki czy pomarańczy przy takim stole. więc się nie je
                    ale to chyba nie znaczy że trzeba "zawiesić" zasady s-v żeby zjeść mandarynki w domu?

dla mnie s-v to umiejętność zachowania się w danej (każdej) sytuacji, a nie przenoszenie wszędzie indziej protokołu właściwego dla jednej okoliczności
                    • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 10:29
                      heniek.8 napisał:

> jeżeli uważasz że s-v polega na tym żeby jeść jak na dyplomatycznym przyjęciu,
                      > to fakt, musisz "zawieszać" to żeby zjeść poza przyjęciem
                      >
                      > słyszałem że na obiadach w ambasadzie nie jada się cytrusów - one są na stołach
                      > leżą na tacach, ale nie ma jak w "wytworny" sposób obrać mandarynki czy pomara
                      > ńczy przy takim stole. więc się nie je

Oj, to raczej nieobyci biesiadnicy mają problem z cytrusami smile Wśród sztućców są bowiem również nożyki do owoców i te ostatnie podane w całości obiera się normalnie, na talerzyku, a następnie zjada przy pomocy noża i widelca krojąc na kawałki. To jedyny jak piszesz "wytworny" sposób na cytrusy podane w skórce. Wygodniej jednak podać owoce w cząstkach, lub plastrach, wstępnie obrane i pokrojone - te również przełożone na własny talerz zjada się przy pomocy widelca oraz noża, a nie rękami (także jabłka, gruszki oraz banany). Natomiast niekiedy owszem mandarynki lub pomarańcze mogą występować jako ozdoba stołu, po te raczej nie sięgamy..

> trzeba "zawiesić" zasady s-v żeby zjeść mandarynki wdomu?

Ja nie muszę zawieszać zasad by zjeść mandarynkę w domu. Obieram ze skórki i dzielę na cząstki w kuchni, a na stół podaję na talerzu w cząstkach.

>
                      > dla mnie s-v to umiejętność zachowania się w danej (każdej) sytuacji, a nie prz
                      > enoszenie wszędzie indziej protokołu właściwego dla jednej okoliczności
                      • horpyna4 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 11:25
                        Mandarynki to mały pikuś, bo są nieduże. Można podawać w całości, a gość sobie już z nimi poradzi; można i w cząstkach.

Inaczej jest z dużymi pomarańczami, one powinny być podawane w cząstkach, bo nie każdy gość wrąbie całą.

Sposób, z którym zetknęłam się w dzieciństwie, polegał na ponacinaniu skórki na 6 - 8 segmentów tak, żeby całość po oderwaniu stanowiła gwiazdę. Miąższ był czyszczony z białych strzępów, dzielony na cząstki i ułożony gwiaździsto na skórce, co przypominało pełny kwiat (skórka trochę obejmowała cząstki). Wyglądało to całkiem estetycznie, a nawet elegancko.
                        • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:07
                          horpyna4 napisała:

> Inaczej jest z dużymi pomarańczami, one powinny być podawane w cząstkach, bo ni
                          > e każdy gość wrąbie całą.
                          >
                          > Sposób, z którym zetknęłam się w dzieciństwie, polegał na ponacinaniu skórki na

no dobrze ale jesteś u królowej na herbatce, na stole stoi taca z owocami, nikt nie ponacinał skórek na pomarańczach
                          weźmiesz taką pomarańczę i zaczniesz ją obdzierać? powiesz "kulturalnych ludzi obdzieranie pomarańczy ze skóry nie trudzi"
                          czy dojdziesz do wniosku że dasz sobie spokój z pomarańczami, po drodze sobie kupisz i zjesz w domu "zawieszając" odwieczne zasady s-v?
                          • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:19
                            heniek.8 napisał:

> no dobrze ale jesteś u królowej na herbatce, na stole stoi taca z owocami, nikt
                            > nie ponacinał skórek na pomarańczach
                            > weźmiesz taką pomarańczę i zaczniesz ją obdzierać?

Przecież napisałam wyżej. Weźmiesz w dłoń nożyk, sprawnie obierzesz przy jego pomocy ze skórki pomarańczę/brzoskwinię/jabłko/banana/arbuza, a następnie zjesz owoc z talerzyka krojąc go przy pomocy noża i widelca. Jeśli podejrzewasz, że może Ci to sprawić kłopot, bo nie masz doświadczenia w takim jedzeniu owoców, po prostu rezygnujesz z sięgnięcia po nie.
                            • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:32
                              aqua48 napisała:

> owoc z talerzyka krojąc go przy pomocy noża i widelca. Jeśli podejrzewasz, że m
                              > oże Ci to sprawić kłopot, bo nie masz doświadczenia w takim jedzeniu owoców, po
                              > prostu rezygnujesz z sięgnięcia po nie.

właśnie chyba zrezygnuję bo ostatnio jak byłem na przyjęciu u księżnej to zacząłem kroić nożykiem pomarańcze i psiknąłem sokiem po oczach królewnie angielskiej,

ona "what the hell?!" a mówię "forum gazeta s-v, oranges, verstehen?"
                              • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:37
                                heniek.8 napisał:

> właśnie chyba zrezygnuję bo ostatnio jak byłem na przyjęciu u księżnej to zaczą
                                > łem kroić nożykiem pomarańcze i psiknąłem sokiem po oczach królewnie angielskie
                                > j,

To już wiesz czego unikać gdy księżna Cie zrewizytuje Heniu. Podawania nieobranych owoców oraz stawiania na stole solniczki smilesmile
                    • la_felicja Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 16:29
                      heniek.8 napisał:

> dla mnie s-v to umiejętność zachowania się w danej (każdej) sytuacji, a nie prz
                      > enoszenie wszędzie indziej protokołu właściwego dla jednej okoliczności

Dokładnie! S-v to "sztuka życia", czyli odnosi się do rozmaitych życiowych sytuacji. Gdyby te zasady dotyczyły tylko eleganckich przyjęć, to nazywałoby się to "sztuka eleganckich przyjęć" - nie znam francuskiego, więc nie wiem, jak to by brzmiało. Savoir-fete?
                      • heniek.8 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 21:52
                        tym bardziej że 50 lat temu czy z kiedy tam pochodzą zasady "strażniczek" nie było fast foodów, knajp gdzie kupuje się kanapkę czy frytki w torebce

a teraz są i trzeba wokół tego utworzyć nowe zasady

można sobie wmawiać coś o "zawieszaniu savoir-vivre'u" ale po jakimś czasie to okaże się że tylko na forum te zasady są odwieszone, bo wszędzie wszyscy kierują się współczesnymi

na zdjęciu: były prezydent USA zawiesił zasady savoir vivre na specjalne życzenie forum
                        https://www.usmagazine.com/wp-content/uploads/2018/02/barack-obama.jpg
                        • snajper55 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 11.01.21, 13:29
                          heniek.8 napisał:

> tym bardziej że 50 lat temu czy z kiedy tam pochodzą zasady "strażniczek" nie b
                          > yło fast foodów, knajp gdzie kupuje się kanapkę czy frytki w torebce
                          >
                          > a teraz są i trzeba wokół tego utworzyć nowe zasady
                          >
                          > można sobie wmawiać coś o "zawieszaniu savoir-vivre'u" ale po jakimś czasie to
                          > okaże się że tylko na forum te zasady są odwieszone, bo wszędzie wszyscy kieruj
                          > ą się współczesnymi
                          >
                          > na zdjęciu: były prezydent USA zawiesił zasady savoir vivre na specjalne życzen
                          > ie forum
                          > [img]https://www.usmagazine.com/wp-content/uploads/2018/02/barack-obama.jpg[/i
                          > mg]

Czarnuch może SV nie przestrzegać. 🤣🤣🤪

S.
      • lumeria Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 06.01.21, 19:47
        aqua48 napisała:

> Nie, kurczaka zgodnie z zasadami s-v nie jada się rękami, tylko przy pomocy widelca i noża.
        > Nawet takie udka podane z końcem owiniętym specjalną tutką z papieru.

Czyli to jedyny Słuszny i Właściwy sposób jedzenia kurczaka? Według kogo? Jakiegoś objawionego szyfru S-V do którego tylko wtajemniczeni maja dostęp?
      • nocnymarek2 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 10.01.21, 07:12
        aqua48 napisała:

> Nie, kurczaka zgodnie z zasadami s-v nie jada się rękami,
        > tylko przy pomocy widelca i noża.

Nie, kurczaka w ogóle się nie jada. Zgodnie z zasadami S-V,
        u Wolanda na Sadowej nie podaje się kurczaka z kością lub
        innych potraw, które mogłyby sprawić podobne trudności.
        A w innych okolicznościach - zgodnie z Twoją koncepcją
        Sztuki Życia - wszystko zawieszamy, bo to nie życie. Wtedy
        można jeść palcami u nogi, jeśli ktoś potrafi.

A teraz się zastanawiam, jak przy wykwintnej okazji zakąsić
        szklankę spirytusu.
    • x49x Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 08:42
      Wracałam kiedyś z Rosji z siostrą, poznałyśmy w pociągu sympatycznego Rosjanina, który jechał do pracy do Czech. Był lekarzem. Dał nam całego kurczaka pieczonego, był bardzo smaczny. Zjadłyśmy go w pociągu. Poradziłyśmy sobie z nim bez widelca i nożasmile
      • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 09:45
        x49x napisała:

> Poradziłyśmy sobie z nim bez widelca i nożasmile

Ależ nikt tu nie twierdzi że NIE DA się zjeść kurczaka czy czegokolwiek innego bez sztućców. Chodzi o to czy to zgodne z zasadami s-v. Otóż na pierwszą kwestię odpowiedź jest, tak oczywiście da się, na drugą natomiast nie, to niezgodne z s-v.
        • x49x Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 10:46
          Żyję zgodnie z własnym sumieniem, a nie z s-v. Powiedz to starszym, schorowanym osobom, które chcą w towarzystwie, np. w restauracji zjeść podane udko ręką. Ja im tego nie powiem, a wręcz przeciwnie, usiądę obok i też wezmę w dłoń kurczaka, życie to nie s-v, ale drugi człowiek obok, który ma ochotę zjeść udko, ale boi się go wziąć do ręki, bo wszyscy obok jedzą widelcem. Dla mnie drugi człowiek zawsze będzie na pierwszym miejscu, a nie zasady s-v.
          • minniemouse Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 11:12
            no i szczęść ci boże! jedz sobie kurczaka łapkami kiedy tylko chcesz,
            nam chodzi jedynie o to aby nie wmawiać reszcie ze to jest całkowicie zgodnie z SV - bo nie jest.
            drób można jest tylko w jednym przypadku trzymając części w palcach - gdy podane są miseczki z woda i serwetki. jeśli ich nie ma, to stosujemy widelec i nóż. a, i do filetów z drobiu stosujemy wyłącznie sztućce, zawsze.
            jedzenie kurczaka w pociągu - cóż, w pociągu, na kolanie czy małym stoliczku raczej trudno jeść elegancko już od początku. tu można, jak się to mówi, zawiesić zasady. bo jest usprawiedliwienie.

Minnie
            • x49x Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 11:42
              Byłyśmy tylko same z siostrą w przedziale, to była kuszetka sypialniana. Jem udko w szkolnej stołówce przytrzymując lewą dłonią. Nawet nie są podawane noże, tylko same widelce. Dzieci też tak jedzą, dla mnie ważne jest, by sobie pojadły, a mają na to niewiele czasu, bo przerwa trwa 15 minut, a niektóre kupią obiad tuż przed jej zakończeniem. Zasady trzeba dopasować do warunków i okoliczności. Nie wymagam w domu od gości s-v. Mogą pobrudzić dłonie, obrus itp. Serwetki zawsze podaję, ale wody w miseczkach już nie.
              • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:13
                x49x napisała:

> Zasady trzeba dopasować do warunków i okoliczności.

Zasady to zasady. Nie "dopasowuje" się ich do okoliczności, tylko albo stosuje, albo nie.
                W tym drugim przypadku warto jednak mieć świadomość, że się ich nie stosuje. Obojętne dlaczego, z powodu wygody, tzw luzu i posiadania zasad w nosie, czy zwyczajnie ich nieznajomości.
                To nie tak, że na przyjęciu u ambasadora jesteś elegancka, a na grillu u sąsiada jedziesz wulgaryzmami, a jak się zdenerwujesz to kopniesz jego psa lub naplujesz mu do piwa. Bo wszyscy tak tam robią i jedynie się "dopasowałaś do okoliczności".
                  • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 06.01.21, 09:26
                    la_felicja napisała:

> Tak sobie wyobrażasz luz i swobodę, Aquo? Kopanie psa i plucie do piwa?

Nie kochana nie wyobrażam sobie, ponieważ to przekracza moje wyobrażenie, również nie wydaje mi się że tacy ludzie istnieją. Miałam kiedyś nieprzyjemność natomiast pracować (na szczęście krótko i w jakby to rzec nieco innym dziale) z takim panem. Z pozoru, w towarzystwie bardzo miły, uprzejmy i grzeczny, znający wszystkie formy itp, po krótkim czasie jednak zaczęły chodzić słuchy, że wcale taki nie jest. Szybko został zmuszony by z tej pracy odejść. Po kilku latach, gdy już nie pracowaliśmy razem, kiedyś przypadkowo miałam niestety okazję zobaczyć go w akcji na ulicy. Było to przerażające doświadczenie. Zatem tak, owszem tacy ludzie istnieją.

• bene_gesserit Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 22:32
                  aqua48 napisała:
                  > To nie tak, że na przyjęciu u ambasadora jesteś elegancka, a na grillu u sąsiad
                  > a jedziesz wulgaryzmami, a jak się zdenerwujesz to kopniesz jego psa lub napluj
                  > esz mu do piwa. Bo wszyscy tak tam robią i jedynie się "dopasowałaś do okoliczn
                  > ości".

Oczywiście porównanie jest nieuprawnione. W jednym rzędzie stawiasz brak elegancji z realną szkodą i zachowaniem nagannie moralnym. Jakież to nieelegackie.
              • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:34
                x49x napisała:

> Jem ud
                > ko w szkolnej stołówce przytrzymując lewą dłonią. Nawet nie są podawane noże, t
                > ylko same widelce. Dzieci też tak jedzą, dla mnie ważne jest, by sobie pojadły,
                > a mają na to niewiele czasu,

No widzisz, a zgodnie z zasadami s-v można by sobie poradzić doskonale w tej sytuacji, tylko trzeba je znać i zastosować. Wystarczy przyrządzić i podać dzieciom kurczaka (lub inne mięso) obrane z kości, w małych, zgrabnych kawałkach, takich na raz do ust. Wówczas znika problem jedzenia, zatłuszczonych rąk i nawet noża nie potrzeba do takiej potrawy.
          • aqua48 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 05.01.21, 12:06
            x49x napisała:

> Żyję zgodnie z własnym sumieniem, a nie z s-v.

I ok. Po co jednak wchodzisz na forum o s-v? Żeby poinformować że Ty go nie stosujesz i żyjesz? Wiele osób nie stosuje zasad s-v. Podobnie jak wiele osób ubiera się niegustownie, mieszka w rozgardiaszu, nie umie bądź nie lubi gotować, nie przyjmuje gości. I dobrze im z tym.

• horpyna4 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 10.01.21, 08:21
            x49x, właśnie Twoje zachowanie jest jak najbardziej zgodne z SV. Bo zasadą SV jest nieośmieszanie innych ludzi. Gaf się po prostu nie widzi, ewentualnie samemu postępuje podobnie, żeby człowieka nie peszyć.

Dawno temu, oczywiście przed wojną (tylko już nie kojarzę, którą), zdarzały się gafy na przyjęciach dyplomatycznych popełniane przez wysokiej rangi gości z innych kontynentów. W krajach tych gości nie obowiązywały europejskie wzorce, nawet nie mieli okazji ich poznać. Przecież nie było nie tylko internetu, ale nawet telewizji, więc nawet nie przychodziło niektórym do głowy, że ich normalne zachowanie może być przez kogoś źle widziane.

Na przyjęciu dyplomatycznym gość ogryzł udko kurczaka, po czym rzucił kość za siebie. Wtedy gospodarz zrobił to samo. Podobnie było (chyba na innym przyjęciu), że gość nie skojarzył, do czego służy podana elegancka miseczka z wodą i po prostu tę wodę wypił. Oczywiście gospodarz zrobił tak samo.

Możecie się śmiać, ale takie są (a przynajmniej były) zachowania obowiązujące w dyplomacji krajów cywilizowanych.
            • matylda1001 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 10.01.21, 13:12
              O tej miseczce z pachnącą wodą w latach siedemdziesiątych krążył dowcip, podobno wodę wypiła Stanisława Gierek. Potem słyszałam to samo w kontekście Danuty Wałęsowej a jak facet rzuca szczątki z kurczaka "za siebie" widziałam kilkanaście lat temu na własne oczy w pewnym ogródku restauracyjnym nad polskim morzem. Facet nie pochodził z egzotycznych krajów a żonę i dzieci strofowal w sposób wskazujacy na doskonałą znajomość języka polskiego fakt, że niekoniecznie literackiego smile
              • horpyna4 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 10.01.21, 15:12
                Tyle, że ja o tych przypadkach czytałam w pierwszej połowie lat 60., czyli za Gomułki. To, że potem przypisywano je w dowcipach innym osobom, nie znaczy, że wydarzyły się (lub wymyślono je) dopiero za Gierka. Dotyczyły czasów przedwojennych.

A facet nad polskim morzem zachował się, hmmm…, typowo dla prymitywnych urlopowiczów; zwłaszcza jego język o tym świadczył. Natomiast ów gość na przyjęciu rzucił za siebie kość nie w restauracyjnym ogródku, tylko w eleganckim pomieszczeniu z dywanem na podłodze. Tym bardziej należy podziwiać samozaparcie gospodarza, żeby zachować się zgodnie z konwenansami nie pozwalającymi zdradzać gościowi, że popełnił on gafę.
                • matylda1001 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 11.01.21, 00:31
                  Dlatego napisałam, że o Gierkowej i Wałęsowej to były żarty smile zresztą te dwie panie były bohaterkami wielu złośliwych dowcipów.
                  "- Jakie jest hobby męża? - zapytał panią Danutę dziennikarz.
                  - słucham...?
                  - no... co mąż pani lubi najbardziej.
                  - a! najbardziej to zupę pomidorową i mielone - ucieszyła sie pani prezudentowa"

Pamiętasz, Horpyno? smile
                  • horpyna4 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 11.01.21, 10:37
                    Pamiętam dowcipy o politykach i ich żonach chyba od czasów Bieruta, więc nie tylko o tych dwóch dowcipkowano. Nie wszystkie, jakie słyszałam, pamiętam do dziś, bo oczywiście pamięć już nie ta. Ale o kupowaniu futra przez żonę Bieruta pamiętam:

Przyszła pani Bierutowa do sklepu futrzarskiego, chcąc kupić sobie eleganckie okrycie. A były wtedy modne o długości zwanej 7/8, więc powiedziała sprzedawcy że chce takie za doopę. Na co sprzedawca:

- Niestety, droga pani. Sprzedajemy tylko za gotówkę.
            • snajper55 Re: Czy kurczaka można jeść przy pomocy rąk? 11.01.21, 13:36
              horpyna4 napisała:

> Na przyjęciu dyplomatycznym gość ogryzł udko kurczaka, po czym rzucił kość za s
              > iebie. Wtedy gospodarz zrobił to samo. Podobnie było (chyba na innym przyjęciu)
              > , że gość nie skojarzył, do czego służy podana elegancka miseczka z wodą i po p
              > rostu tę wodę wypił.

W pewnej knajpie na Mazurach zupę rybną podawali w podgrzewanym kociołku z łyżką wazową a do tego talerz plus łyżka. Raz widziałem gościa, który kociołek postawił na talerzu i palaszowal z niego zupę. Tylko tkwiąca w kociołku łyżka wazowa cholernie mu przeszkadzała. 😂

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka