Dodaj do ulubionych

Sytuacja kolejkowa trzyosobowa

05.02.21, 10:51
Opis sytuacji:

Kolejka do kasy w sklepie spożywczym. Na początku stoi pan A z przeciętną liczbą zakupów w koszyku, pani B także przeciętna zakupowo i pan C - młody ojciec z wózkiem i spokojnym dzieckiem w tym wózku oraz paczką czipsów w ręku.

Pan A zauważa pana C i mówi: "pan jest z dzieckiem, to proszę stanąć przed mną". Młody ojciec korzysta a okazji, przesuwa się na początek kolejki. Pani B odzywa się nieśmiało: "Może powinien pan zapytać mnie o zdanie".

Pan C kładzie na taśmę swoje czipsy, pochyla się i z półki na dole wózka wyciąga resztę zakupów. Zostaje obsłużony, potem pan A, potem pani B.

Pytanie:
Kto z tej trójki zachował się niezgodnie z zasadami s.v?

Moja odpowiedź:
Niezgodnie z zasadami s.v zachowała się pani B, gdyż nie wychowuje się osób dorosłych, tylko udaje się, ze nie widzi złamania zasad s.v.

Co o tym sądzą szanowni forumowicze?
Obserwuj wątek
    • annthonka Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 05.02.21, 12:15
      Bez względu na sytuację pan A powinien zapytać Panią B, czy nie ma nic przeciwko.
      Pani B miała prawo zaprotestować, bo ktoś nie pytając jej o zdanie, w pewien sposób rozporządził jej czasem.

A poza tym to ciężko stwierdzić nie znając intencji pana A i pana C

Pan A, bo zadecydował za całą kolejkę o przepuszczeniu osoby, której przepuszczać nie musiał. Jednak z drugiej strony zapewne miał dobre intencje, zobaczył tylko chipsy, więc założył, że pan C spędzi przy kasie 30 sekund.

Nie wiadomo, czy pan C celowo schował resztę zakupów na półce, żeby ich nie było widać, licząc na to, że ktoś go przepuści przy kasie, czy wkładał zakupy na półkę w wózku, bo to wygodniejsze niż jednoczesne manewrowanie wózkiem z dzieckiem i koszykiem/wózkiem marketowym.
    • lumeria Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 05.02.21, 12:25
      Uważam, ze nie powinno sie wpuszczać kogoś przed siebie, jeśli za nami ktoś jeszcze stoi, bo nasza decyzja wpływa na tą osobę (i może jej sie spieszy albo trudno jej stać).

I owszem, obcych ludzi się nie wychowuje, ale o swoje potrzeby należy dbać. Jeśli ktoś robi coś niesprawiedliwego, to mamy prawo oponować.
    • aqua48 Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 05.02.21, 17:46
      Niezgodnie z zasadami zachował się pan A, który mógł bez pytania innych kolejkowiczów przepuścić przed siebie tylko osobę stojącą bezpośrednio za nim. W innym przypadku powinien był zapytać panią B czy nie ma nic przeciwko temu.
    • kocynder Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 05.02.21, 19:53
      Sytuacja sprzed jakiegoś (dłuższego) czasu. W hipermarkecie robiłam zakupy. Miałam zwykły koszyk (nie wózek, a mały koszyk), fakt, dość "pełny", ale nie "z czubem". Gdy podchodziłam już do kasy podeszła pani, ciut ode mnie starsza z jednym kremem w ręku. Uprzejmie powiedziałam, że skoro ma tylko ten krem, to może przede mną, podziękowała, przeszła, po czym pełną piersią ryknęła "KAZIU!" i spomiędzy regałów wychynął spocony Kazio pchając wypełniony po dach wózek... Bardzo nieżyczliwie i zapewne wbrew wszelkim regułom sv - zabrałam z taśmy pańciny kremik, odstawiłam na koniec, a na początek wyłożyłam swoje zakupy. Bo o ile mogłam przepuścić osobę z jednym drobiazgiem - to już nie z pięć razy tyle towarów co ja!
      I do opisanej sytuacji: pan A powinien był zapytać panią B czy można przepuścić wspomnianego ojca z jedną paczką chipsów. Pani B zasadniczo nie powinna wyrażać sprzeciwu, gdyż zakup paczki chipsów to jest kwestia krótka i nie problemowa. Natomiast pan C powinien był wówczas wyjaśnić, że dziękuje, ale on ma nie tylko chipsy i nie ma żadnych powodów by zmieniać kolejność. Wszyscy postąpili właściwie, obsłużeni są w kolejności: pan A, pani B i pan C.
      • lumeria Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 05.02.21, 20:54
        >gdyż zakup paczki chipsów to jest kwestia krótka i nie problemowa

Trochę zbyt często okazuje się, ze to nie jest tylko jakis pojedynczy drobiazg. Nagle pojawiają się także dodatkowe rzeczy, albo grzebanie w portmonetce za odpowiednimi drobnymi, albo poproszenie ekspedientki o coś tam - po co to sobie robić? Przyszłam do kolejki pierwsza, to sprawiedliwie zostanę obsłużona pierwsza.

• minniemouse Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 06.02.21, 03:10
          Wszyscy zachowali sie niegrzecznie, ale pani B z nieco innych powodów.
          Pan A - nie powinien przepuszczać Pana C skoro miedzy nimi stoi pani B.
          Pani B - ponieważ nie wiedziała o zakupach pod wózkiem - jest niestety przez pana A w patowej sytuacji wtedy i z grzeczności nie powinna protestować przeciwko wcześniejszemu obsłużeniu ojca z dzieckiem i teoretycznie z małą ilością zakupów.
          Tatuś C - zachował się najbardziej po chamsku bo zwyczajnie wykorzystał sytuacje na wszelkie możliwe sposoby.
          Grzeczność i uczciwość nakazywała podziękować i odmówić, tłumacząc iż ma w wózku więcej zakupów niż widać. tylko tyle i aż tyle. ale nie zrobił tego.
          Co można było zrobić gdy tatuś zaczął wyjmować zakupy z wózka niżej? już doprawdy nic. mleko rozlane.
          jak to się mówi: patrząc do tyłu, każdy ma ostrość wzroku 20/20

Minnie
        • kocynder Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 06.02.21, 08:43
          Wiesz, ja w ogóle jestem zasadniczo za wzajemną życzliwością. I tak, w opisanej przeze mnie sytuacji - panią z jednym kremem przepuściłabym swobodnie, bo zanim powyjmuję swoje sprawunki z koszyka na taśmę to ona juz swój krem kupi i oddali się "do diabłów stu". Nic nie tracę, a ona zyskuje czas, który musiałaby czekać (wraz z kasjerką) aż moje towary wyłożę, zostaną zeskanowane, upakowane itd. Czysty zysk dla wszystkich poza mną a dla mnie żadna strata (bo i tak spokojnie wykładam moje towary i jest mi obojętne czy w tym czasie ekspedientka nie skasuje pani kremu czy dłubie w nosie). Natomiast po przepuszczeniu przeze mnie pani z JEDNĄ rzeczą wezwanie męża z wyładowanym wózkiem i milionem towarów - było już chamówą.
          I dlatego uważam, że pan A nie naruszył rażąco sv proponując przepuszczenie pana C, owszem, powinien to zrobić w innej formie, np zwracając się do pani B "Pozwoli pani, by ten pan z dzieckiem został obsłużony przed nami? Widzę, ze ma tylko jedną paczkę chipsów". Pani B nie powinna była wygłaszać swojej kwestii, mimo, iż była słuszna, natomiast zapewne, gdyby pan A zapytał ją o zdanie - raczej by nie oponowała. I na to pan C powinien był powiedzieć "Dziękuję, ale ja mam znacznie więcej rzeczy niż tylko te chipsy, więc nie ma żadnych powodów by zmieniać kolejność obsługi". Kurtyna. Wszyscy zachowali się comme il faut.
    • demodee Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 08.02.21, 20:37
      Skoro szanowni forumowicze doszli do wniosku, że to nie pani B jest winna złamania zasad c.v., to mam następne pytanie:

Co mogła w takiej sytuacji zrobić pani B, gdy panowie tak swobodnie dysponowali jej czasem i jej prawami kolejkowymi? Czy mogła zwrócić się do kasjera, żeby obsługiwał kolejkowiczów według kolejności przybywania? Czy s.v. uznaje takie zachowanie za nieakceptowalne?
      • lumeria Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 09.02.21, 11:56
        >Co mogła w takiej sytuacji zrobić pani B, gdy panowie tak swobodnie dysponowali jej czasem i jej prawami kolejkowymi? Czy mogła zwrócić się do kasjera, żeby obsługiwał kolejkowiczów według kolejności przybywania? Czy s.v. uznaje takie zachowanie za nieakceptowalne?

Zrobić? Realnie raczej niewiele. Ale czasami samo wyrażenie niezgody na zaistniałe wykroczenie jakoś pomaga by wewnętrzne sobie z nim poradzić.

Ja powiedziałabym "Przepraszam, ja również się spieszę, proszę nie wpuszczać do kolejki osób, które przyszły później"

A do ekspedientki bym się nie zwracała, bo ona szeryfem nie jest i zwykle taki apel nie poprawia sytuacji.
      • aqua48 Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 09.02.21, 12:56
        demodee napisała:

> Czy mogła zwrócić się do kasjera, żeby o
        > bsługiwał kolejkowiczów według kolejności przybywania?

Oczywiście że mogła. Decyzja kogo obsłużyć poza kolejnością zależy od kierownictwa sklepu. To ono przyznaje tego typu przywileje poprzez wewnętrzne przepisy.
        Na przykład poczta polska wydała na swojej stronie takie oświadczenie:
        Kwestia priorytetowej obsługi klientów uprzywilejowanych nie jest obecnie uregulowana w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Wprowadzenie tego rodzaju zasad zależy od usługodawcy. W Poczcie Polskiej obowiązywały standardy, które określały, jak obsługiwać klientów uprzywilejowanych. Ponieważ do operatora dochodziły sygnały, że mogą być różnie interpretowane, zastąpiono je wewnętrznym aktem prawnym, który oprócz obsługi poza kolejnością reguluje kwestię oznaczeń umieszczanych w miejscach widocznych dla klientów.
      • bene_gesserit Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 13.02.21, 14:33
        demodee napisała:

> Co mogła w takiej sytuacji zrobić pani B, gdy panowie tak swobodnie dysponowali
        > jej czasem i jej prawami kolejkowymi? Czy mogła zwrócić się do kasjera, żeby o
        > bsługiwał kolejkowiczów według kolejności przybywania? Czy s.v. uznaje takie za
        > chowanie za nieakceptowalne?

Myślę, że to - przede wszystkim - byłoby nieefektywne. Skoro młody tata nie miał oporów, żeby się wepchnąć z górą zakupów przed kogoś, kto nie miał ochoty go przepuścić, zapewne przy żywszym proteście B wywiązałaby się żywa dyskusja, trwająca dłużej, niż zyskałaby B na czasie, gdyby się jednak przepchnęła (niby jak) przed wygodnego C.

Zaprotestowała, do czego miała prawo (i czego nie powinna się wstydzić). Społeczeństwo, jak zauważyłam, ma słabość do tatusiów z dzieckiem o wiele większą niż do matek z dzieckiem, więc możliwe, że i kasjerka by wzięła biedaczka w obronę i inni kolejkowicze, i w ogóle cały świat.
    • bene_gesserit Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 13.02.21, 14:30
      Mam w nosie, że 'dorosłych się nie wychowuje'. Jeśli ktoś narusza moje granice, to go o tym - uprzejmie, ale stanowczo - informuję. Nie sądzę, żeby było w tym coś złego, nawet jeśli narusza Ogólnogalaktyczny Paragraf Jedynej Słuszności Forum S-V.

Z trójki oczywiście najgorzej zachował się C, potem A, przestępstwo B jest reaktywne i doprawdy tak malusieńkie, że aż trzeba lupy, żeby je dostrzec, zwłaszcza w obliczu dwóch innych bohaterów historyjki.
          • demodee Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 13.02.21, 19:20
            Raczej zachowała się jak pokorne cielę. Jej nieśmiały protest nie zmienił układu kolejkowego i z miejsca 2. przesunęła się na 3.

Więc może ten cały s.v. jest jakoś tam mądry i brak akceptacji na "wychowywanie dorosłych ludzi" skutkuje zmianą sytuacji?

Tzn. gdyby pani B nie wygłosiła tej swojej uwagi, to by para nie poszła w gwizdek i zwróciła się do kasjera o odpowiednią kolejność obsługiwania?
            • bene_gesserit Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 13.02.21, 19:54
              demodee napisała:

> Raczej zachowała się jak pokorne cielę.

Brak wygranej wcale tego nie oznacza. Jak pisałam - to mogła być racjonalna decyzja po prostu.

> Więc może ten cały s.v. jest jakoś tam mądry i brak akceptacji na "wychowywanie
              > dorosłych ludzi" skutkuje zmianą sytuacji?

Zasady s- v nie są ani mądre, ani głupie. Tak jak młotek nie jest ani dobry, ani zły. Złe albo dobre może być jedynie użycie młotka.

> Tzn. gdyby pani B nie wygłosiła tej swojej uwagi, to by para nie poszła w gwizd
              > ek i zwróciła się do kasjera o odpowiednią kolejność obsługiwania?

Obawiam się, że tego się nie dowiemy.
      • aqua48 Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 14.02.21, 08:46
        bene_gesserit napisała:

> Mam w nosie, że 'dorosłych się nie wychowuje'. Jeśli ktoś narusza moje granice
        > , to go o tym - uprzejmie, ale stanowczo - informuję.

W większości wypadków (jeśli ktoś narusza Twoje granice celowo) nic to nie daje. Ponieważ osobnik ma je głęboko w nosie i Twoja informacja jedynie utwierdzi go go w poczuciu że jesteś tępą, kłótliwą dzidą i nie uznajesz jego słusznych racji..Niestety, ale tak to wygląda..
        • bene_gesserit Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 14.02.21, 18:07
          aqua48 napisała:

> W większości wypadków (jeśli ktoś narusza Twoje granice celowo) nic to nie daje

Po pierwsze - bzdura. Zależy od celu.
          Po drugie - nikt tu nikomu nie chciał naruszyć czyichś granic, jak mi się wydaje.

> . Ponieważ osobnik ma je głęboko w nosie i Twoja informacja jedynie utwierdzi g
          > o go w poczuciu że jesteś tępą, kłótliwą dzidą i nie uznajesz jego słusznych ra
          > cji..Niestety, ale tak to wygląda..

Niestety, mam wrażenie, że twoje wulgarne domysły nt czyichś myśli mówią więcej o tobie, niż o omawianej sytuacji. Poza tym - wyjaśnię, bo z twojej wypowiedzi można wywnioskować, że powinnam - wszystko zależy od formy protestu. Jeśli zostanie dokonana napastliwym, opryskliwym tonem, to skutkiem może być nieprzyjemna konfrontacja. Jeśli protest będzie asertywny - nic podobnego.
          • aqua48 Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 16.02.21, 17:42
            bene_gesserit napisała:

> Niestety, mam wrażenie, że twoje wulgarne domysły nt czyichś myśli

Niestety, ale byłam niejednokrotnie świadkiem wylewu podobnych (choć dużo bardziej wulgarnych) myśli i to w reakcji na bardzo grzecznie wyrażone słuszne uwagi. Tak że Twoje wrażenie pozostaje tylko wrażeniem..

• aqua48 Re: Sytuacja kolejkowa trzyosobowa 16.02.21, 21:24
                bene_gesserit napisała:

> Ja w takim przypadku zmieniłabym okolice, w których bywam. To musi być doprawdy
                > nieznośne.

Mam nadzieję że to czasowe, w mojej okolicy sporo się ostatnio buduje i w pewnych godzinach w sklepach pojawiają się królowie życia, którzy "mają tylko 15 minut przerwy i muszą w tym czasie coś kupić do zjedzenia" bez względu na wszystkich innych klientów, kolejki, kolejność itp. W każdym razie stanowią pole dla obserwacji rozmaitych zachowań społecznych. A może przede wszystkim aspołecznych..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka