Dodaj do ulubionych

Czy gratulujemy wygranej w trybunale?

11.05.21, 20:20
Przykładowo ktoś z rodziny lub bliskich znajomych wygrał sprawę cywilną w sądzie i otrzymał z tego tytułu odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Czy gratulujemy tego, czy przemilczamy?
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: Czy gratulujemy wygranej w trybunale? 11.05.21, 21:53
   Wszystko zależy od tego jak sam zainteresowany podchodzi do sprawy. Jeśli emocjonalnie, bo bardzo mu na niej zależało i np. dzielił się szczegółami to owszem wypada porządnie pogratulować, jeśli nie, można powiedzieć coś w rodzaju fajnie że sprawa wygrana i przejść do kolejnego tematu.
   • horpyna4 Re: Czy gratulujemy wygranej w trybunale? 12.05.21, 09:50
    I o to właśnie chodzi we wszystkich zachowaniach wobec drugiego człowieka - należy najpierw pomyśleć o jego odczuciach.

    Podobnie jest z wieloma innymi sytuacjami, choćby ze składaniem kondolencji. Zamiast wyrywać się z kondolencjami, "bo tak wypada", warto najpierw pomyśleć, czy ta druga osoba sobie ich życzy. Na tym właśnie polega empatia.

    Wracając do sprawy opisanej w wątku: ten przypadek jest o tyle prosty, że nie wymaga własnej inicjatywy, tylko odpowiedniego zareagowania na słowa tego znajomego. Wszelkie "słyszałem, że..." i potem gratulowanie jest plotkarskie, gratulować należy dopiero po usłyszeniu tego od osoby, której ten fakt dotyczy. Przy czym nie musi być to informacja w cztery oczy, dotyczy ona też przypadku entuzjastycznego publicznego nagłośnienia przez tę osobę wygrania sprawy. I tak właśnie, jak to zostało powyżej napisane, forma gratulacji zależy od osoby, której się te gratulacje składa.
  • engine8 Re: Czy gratulujemy wygranej w trybunale? 22.05.21, 23:41
   A katowi czy gratulujemy jak mu robot wyjdzie super za pierwszym razem?
   slyszalem ze niektorzy skazani to napiwki dawali przez ...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka