Dodaj do ulubionych

Przepraszam, ale nie skorzystam

14.08.21, 14:54
Jak po rozmowie rekrutacyjnej grzecznie odmówić potencjalnemu pracodawcy, gdy ten odzywa się za parę dni z propozycją pracy, ale akurat ja (po tej rozmowie) uznałam, że nie jestem zainteresowana tą pracą? Czy mówić prawdę, że nie podoba mi się oferowane wynagrodzenie oraz przełożony (jego zachowanie)? Czy jakieś białe kłamstwo? Albo też zgodnie z prawdą, że mam ciekawszą ofertę? W jakiej formie powiedzieć to przez telefon gdy dzwonią a w jakiej w mailu, gdy napisali, że chcą zatrudnić?

I na koniec, jak z klasą odpowiedzieć na tekst potencjalnego pracodawcy "jest pani nie poważna, zmarnowała pani nasz czas", gdy po rozmowie rekrutacyjnej i otrzymaniu propozycji podpisania umowy odpowiedziałam, że nie jestem zainteresowana, że dziękuję ale nie skorzystam z oferty pracy? Na zdziwienie pracodawcy powiedziałam, że rozmowa rekrutacyjna jest zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika i oboje muszą podjąć decyzję, że chcą tej współpracy, a nie tylko jedna strona... Potencjalnie pracodawca oburzył się na takie stwierdzenie.

Jak w takich sytuacjach zachowywać się asertywnie, ale grzecznie?
Obserwuj wątek
  • baba88 Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 14.08.21, 15:19
   Dokładnie tak jak opisujesz.To że u nas wciąż królują Janusze biznesu których słoma w skarpetkach uwiera to nie Twoja wina.Nie dajemy się sprowokować chwytami poniżej pasa (zmarnowała pani nasz czas, no jasne, oni Ci nie zmarnowali).Odmowa podjęcia pracy jest normalną sprawą w normalnych krajach, wiadomo że osoba chodzi na kilka lub więcej rozmów o prace tak samo jak firma zaprasza kilku kandydatów. Dzwonią do następnego w kolejce. Co opowiadać? Wybrałam inną ofertę,bo z różnych powodów bardziej mi odpowiada. Jeśli zapytają z jakich odpowiadamy -osobistych bo to pytanie jest już na pograniczu tego co wypada.
  • aqua48 Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 14.08.21, 16:10
   W pierwszym przypadku mówi się coś w rodzaju - "dziękuję bardzo, ale otrzymałam ofertę która bardziej mi w tym momencie odpowiada". Co nie zamyka drogi do ponownego aplikowania w przyszłości w tej samej firmie, a to jest ważne.
   W drugim pozostaje nie odpowiadać absolutnie, zupełnie nic. Dorosłych ludzi zgodnie z zasadami s-v się nie poucza. A zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - takie pouczanie jeszcze nigdy nic pozytywnego nie przyniosło. Tzn. cham, jak był chamem, tak nim pozostanie.
   Złośliwie można by powiedzieć - mam podobnie jak pan poczucie kompletnie zmarnowanego czasu po naszej rozmowie. Warto jednak pamiętać że rekruterzy kontaktują się między sobą, wymieniają doświadczeniami, nazwiskami itp danymi i nie opłaca się palić za sobą mostów zostawiając takiego pana w stanie jeszcze większej złości.
   • verdana Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 14.08.21, 16:29
    Ogólnie należy grzecznie powiedzieć, ze niestety, zmieniło się plany. To samo należy powiedzieć, o ile istnieje możliwość, ze nasz potencjalny pracodawca może nam powaznie zaszkodzić Jednak gdy potencjalny pracodawca wyjeżdżą z niegrzecznym tekstem nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć pradę, dlaczego w tej firmie nie ma się ochoty pracować. Choćby zauwazyć, że sam jego tekst świadczy o tym, ż edokonałaś dobrego wyboru rezygnując z pracy w firmie, która nie szanuje ludzi.
    • horpyna4 Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 14.08.21, 16:43
     Jak wyjeżdża z niekulturalnym tekstem, to można powiedzieć, że właśnie ktoś inny proponuje pracę na lepszych warunkach i w dodatku jest kulturalny.
  • bene_gesserit Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 14.08.21, 21:15
   Zapomnieć o tym, a najpierw cieszyć się, że nie zatrudniłaś się w takim Januszexie. Zgroza!

   Dziękuję, ale po zapoznaniu się z warunkami przedstawionymi mi podczas rozmowy rekrutacyjnej zrozumiałam, że nie jestem zainteresowana oferowanym stanowiskiem.
  • olvika Re: Przepraszam, ale nie skorzystam 28.09.21, 17:58
   pegowska.m napisała:

   > Jak po rozmowie rekrutacyjnej grzecznie odmówić potencjalnemu pracodawcy, gdy t
   > en odzywa się za parę dni z propozycją pracy, ale akurat ja (po tej rozmowie) u
   > znałam, że nie jestem zainteresowana tą pracą?

   > I na koniec, jak z klasą odpowiedzieć na tekst potencjalnego pracodawcy "jest p
   > ani nie poważna, zmarnowała pani nasz czas",

   Odrzucając ofertę pracy, ja bym powiedziała coś w rodzaju "Dziękuję za propozycję, ale w międzyczasie dostałam ofertę pracy którą przyjęłam"
   A jeśli chodzi o potencjalnego pracodawcę pozbawionego kultury, można spokojnie podsumować że masz zdecydowanie odmienne zdanie na temat tej sytuacji i zakończyć rozmowę bez dalszych tłumaczeń.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka