Dodaj do ulubionych

Powiedzcie jak powinno być

09.07.22, 09:57
Od kilku miesięcy uczestniczę w kursie językowym w małej grupie. Prowadząca chętnie opowiada dykteryjki o swoim życiu prywatnym, oczywiście ona jest w nich zawsze bohaterką pozytywną. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że takie przerywniki trwają 5 a czasem nawet 10 czy więcej minut. Ostatnio Pani pędzi z materiałem a ćwiczenia zadaje jako pracę domową. Gdy skończyliśmy etap po którym miał nastąpić sprawdzian a Prowadząca bez zwłoki rozpoczęła nowy dział spytałam po zakończonych zajęciach, czy moglibyśmy przed rozpoczęciem następnych zajęć, poświęcić chwilę na sprawdzenie ćwiczeń z działu poprzedniego (część z nich nie została sprawdzona) i ewentualnie zadać pytania. W tym momencie włączył się jeden z uczestników i stwierdził żebym pergolami się nie zajmowała bo tylko przeszkadzam. Odpowiedziałam że jego odpowiedź jest niegrzeczna, wręcz chamska a pytanie nie było kierowane do niego. Było moje pytanie, odpowiedź Uczestnika i moja riposta ale czy wszystko jest w porządku?
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 09.07.22, 13:50
      samanta5 napisała:

> Było moje pytanie, odpowiedź Uczestnika i moj
      > a riposta ale czy wszystko jest w porządku?

Tak, wszystko w porządku.
    • akle2 Re: Powiedzcie jak powinno być 11.07.22, 21:06
      Widocznie ten uczestnik sam nie płacił za swój kurs - może firma mu zasponsorowała, albo ktoś z rodziny. W przeciwnym razie szanowałby czas swój i innych i sam by nalegał, aby mieć wszystko wytłumaczone i poprawione..
      Z Twojej strony było wszystko ok. Ba, ja na Twoim miejscu grzecznie ponowiłabym pytanie, jeśli prowadząca by je zignorowała lub niedosłyszała. Masz prawo właściwie wykorzystać czas zajęć, za które (zapewne) płacisz. Kolegą się nie przejmuj, chamy były, są i będą. Niestety.
      • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 07:10
        Dzięki ale podejrzewam że z mojej strony nie było wszystko OK bo jednak nazwałam go chamem i byłam zdenerwowana jego wtrąceniem się tak więc moja odpowiedź nie była stonowana a raczej ostra. Powiedziałabym że facet przypuścił atak słowny i dostał odpór niestety na podobnym poziomie. A Prowadząca zapewniła że moje pytanie było zasadne i wyraziła chęć udzielania odpowiedzi na wszystkie pytania. W praktyce jednak wygląda to trochę inaczej. Faktem jest że nie jestem z siebie zadowolona ale mój sprzeciw budzi takie zachowanie gdzie inny człowiek bezinteresownie mnie atakuje. Jak się wtedy zachować, odpuścić?
        • horpyna4 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 11:08
          Powiedzieć "przepraszam, ale nie jestem zainteresowana pańską opinią w tej sprawie". Zamiast "w tej sprawie" może być "o mnie", lub coś w tym rodzaju (zależy, czy gość atakuje Twoją wypowiedź, czy Ciebie).
          • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 17:22
            W tym rzecz. Gdyby udało mi się zachować spokój, byłabym zadowolona. To samo ale spokojnie powiedziane brzmiało by zupełnie inaczej. Niestety nie zawsze udaje się emocje utrzymać na wodzy szczególnie w sytuacji gdy nie spodziewałam się takiego zachowania.
            • horpyna4 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 18:59
              Nie spodziewałaś się takiego zachowania akurat w tamtej chwili, ale przecież takich chwil bywa więcej.

Przypomnij sobie wszystkie podobne sytuacje i na chłodno spróbuj teraz znaleźć właściwe odpowiedzi. Nie będzie ich dużo, np. zasugerowana wyżej przeze mnie jest dość uniwersalna - po prostu mówisz osobie atakującej, gdzie masz jej zdanie, tylko bardziej elegancko.

Jak już będziesz miała zestaw kilku takich ripost, to się ich dobrze naucz, żeby w razie potrzeby nie zastanawiać się, tylko użyć właściwej. I zamiast denerwować się, zaserwuj tej osobie ironiczny uśmieszek.
        • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 13:52
          samanta5 napisała:

> Dzięki ale podejrzewam że z mojej strony nie było wszystko OK bo jednak nazwała
          > m go chamem

Nie nazwałaś go chamem, nazwałaś jego zachowanie chamskim. A to zasadnicza różnica. Stawiania granic jak i dopasowania swoich reakcji do konkretnych sytuacji można się nauczyć.

> mój sprzeciw budzi takie zachowanie gdzie inny człowiek bezint
          > eresownie mnie atakuje. Jak się wtedy zachować, odpuścić?

Nie, nie odpuszczaj. Działaj. Nazywaj zachowanie, nie człowieka i mów o swoich odczuciach na nie. Spokojnie i bez emocji.
          • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 17:31
            Wydaje mi się że to jednak jest ocena człowieka bo gdy ktoś prezentuje chamskie zachowania no to jak go określić?
            Dodam coś jeszcze co sprawiło mi duża przykrość. Na następnych zajęciach nikt z grupy do mnie nie podszedł, nie odezwał się. Na przerwie stałam sama. Fakt, ze ja także nie szukałam towarzystwa ale ja byłam jedna a ich kilkoro.
            Nie spotkałam się dotąd z taką reakcją jak tutaj, zwykle radzono mi żebym ...odpuściła, że przesadzam, jestem przewrażliwiona, konfliktowa, sprawiam problemy. Nie odpuszczałam ale w swoich reakcjach byłam zawsze sama. I te reakcje to nigdy nie był atak na kogoś a zawsze obrona przed kimś.
            • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 12.07.22, 18:52
              samanta5 napisała:

> Wydaje mi się że to jednak jest ocena człowieka bo gdy ktoś prezentuje chamskie
              > zachowania no to jak go określić?

Czasami człowiek normalnie zachowujący się grzecznie powie coś chamskiego. Bywa.

> Dodam coś jeszcze co sprawiło mi duża przykrość. Na następnych zajęciach nikt z
              > grupy do mnie nie podszedł, nie odezwał się. Fakt, ze ja także nie szukałam towarzystwa

A dlaczego Ty nie podeszłaś do grupy i nie odezwałaś się? Może sądzili, że specjalnie się dystansujesz? Nie masz ochoty na pogaduszki? Zamiast doszukiwać się przykrych zachowań następnym razem spróbuj wyjść z inicjatywą - podejdź z uśmiechem, zagadnij zapytaj o coś.
            • quba Re: Powiedzcie jak powinno być 24.09.22, 03:51
              A bo ludzie są po prostu głupi, nie widzą tego, że taki nauczyciel, opowiadając głupoty, zamiast prowadzić zajęcia, zwyczajnie okrada swoich studentów tak z czasu, jak i z pieniędzy.
              Pewnie część z nich nie odrobiła ćwiczeń, albo odrobiła źle i sądzili, że im się upiekło, nie bacząc, że kiedy się zadań nie sprawdza, można zwyczajnie nie nauczyć się wcale, albo nauczyć się źle. Dlatego objęli Cię ostracyzmem.
              Swego czasu na jednej z bardzo dobrej uczelni, studenci studiów zaocznych (płatnych) narzekali, że nie dość, że płacą (grube pieniądze) to jeszcze każą im się uczyć i zdawać egzaminy.
              To nie tylko niemądrzy ludzie, ale też zwykli frajerzy.
              Ciekawe, czy kupiwszy bilety do kina idą na seans, czy jednak do kawiarni i tam tłumaczą, że już zapłacili w kinie.
              Ty, Samanto jesteś w porządku, masz prawo domagać się nauki, jeśli za tę naukę płacisz, ale nawet gdyby była darmowa, to nauczyciel ma obowiązek nauczania, to jest jego praca.
              Jego prywatne sprawy nie muszą Was interesować.
              Bądź pewna swego i dąż do sukcesów. Życzę Ci dobrej nauki i poprawnej postawy pani lektor.
              Pozdrawiam Cię.
    • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 13.07.22, 07:49
      Myślałam nad Waszymi radami. W teorii są rozsądne a w praktyce zobaczymy czy uda mi się im sprostać. Dam znać gdy następnym razem znajdę się w podobnej sytuacji i sama jestem ciekawa czy mi się uda pokonać gniew. Dziękuję
      • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 13.07.22, 12:52
        samanta5 napisała:

> sama jestem ciekawa czy mi się uda pokonać gniew.

To że odczuwasz gniew to całkiem normalne, możesz się nauczyć wyrażać go inaczej niż dotąd.
      • lumeria Re: Powiedzcie jak powinno być 13.07.22, 16:32
        > jestem ciekawa czy mi się uda pokonać gniew. Dziękuję

Po co pokonać? Gniew daje bardzo ważny sygnał, ze ktos przekracza Twoje granice (wykorzystuje, wtrąca się, decyduje za ciebie, etc.) - i wtedy gniew i niezgoda na takie traktowanie sa jak najbardziej na miejscu, nie?

Nie żałuj, ze ostro odpowiedziałaś, bo jest szansa, ze dziadyga następnym razem zastanowi sie, zanim sie wtrąci, szczegolnie Tobie. Wiec na plus.

Oczywiscie można sobie powiedzieć, ze twoją intencją jest zareagować bardziej kulturalnie następnym razem, ale w presji momentu wychodzi instynkt - i dobrze, ze masz ten instynkt mocno obronny a nie pasywny.
        • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 13.07.22, 22:21
          Kurcze czuję się jakbym spotkała bratnią duszę smile
    • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 15.07.22, 18:44
      Jednak jeszcze coś napiszę po przeczytaniu bardzo pouczającego wątku "Odmowa podania numeru".
      Podstawowe pytanie brzmi - dlaczego osoba nagabywana, atakowana czy stawiana w niezręcznej sytuacji, ma się wić jak piskorz i szukać grzecznej riposty dla w sumie agresora który sam dał sobie prawo do ustalania reguł. Być może, jeśli zechcecie odpowiedzieć zasugerujecie, że tak trzeba, wypada...Moim zdaniem w takim wypadku odpowiedź niekoniecznie musi być grzeczna ale powinna być stanowcza. Być może wyobraźnia podsuwa Wam że znajdując się w takiej sytuacji i kulturalnie na nią reagując, dajecie sobie prawo do przeprosin? Ja nie przepadam za "zabawą w przepraszam" w takich sytuacjach bo jaka wartość mają przeprosiny chama? I jeszcze jedna kwestia....reakcja znajomych obserwujących wydarzenie. Osoba postawiona w niezręcznej sytuacji może potrzebować wsparcia i to powinno zostać jej udzielone. Jeżeli nie...no cóż, poszukiwanie znajomych trwa całe życie. O wiele gorsza byłaby rezygnacja ze swoich zasad i uświadomienie sobie kiedyś, w przyszłości (gdyby taka się zdarzyła) że jednak są ludzie myślący a przede wszystkim postępujący tak samo jak my. I wtedy ci hipotetyczni MY nie mielibyśmy prawa się z nimi identyfikować. No cóż teoretyzować jest łatwo a postępować właściwie nieco trudniej.
      • horpyna4 Re: Powiedzcie jak powinno być 15.07.22, 21:41
        Nigdy nie należy się tłumaczyć z odmowy czegokolwiek. Nie, bo nie.

A jeżeli zachodzi sytuacja, że ktoś wpycha się nieproszony z dobrymi radami lub oferuje swoje usługi, to najlepiej powiedzieć krótko "nie jestem zainteresowana".
      • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 16.07.22, 09:04
        samanta5 napisała:

> Podstawowe pytanie brzmi - dlaczego osoba nagabywana, atakowana czy stawiana w
        > niezręcznej sytuacji, ma szukać grzecznej riposty dla agresora. Moim zdaniem w taki
        > m wypadku odpowiedź niekoniecznie musi być grzeczna ale powinna być stanowcza.

Dlatego że niegrzeczna odpowiedź zawsze budzi niepotrzebne emocje i u.. odpowiadającego w ten sposób oraz u agresora i prowokuje do dalszej eskalacji zbrojeń. Odpowiedzi można udzielić grzecznie i stanowczo ucinając w ten sposób niepożądany ciąg dalszy.

>Osoba postawiona w niezręcznej sytuacji może potrzebować wsparcia i to powinno zostać je
        > j udzielone.

Dorosła osoba powinna umieć sobie poradzić samodzielnie, bez wsparcia, a gdy go rzeczywiście potrzebuje - poprosić o nie.
        • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 16.07.22, 10:45
          aqua48 napisała:

>
          > Dlatego że niegrzeczna odpowiedź zawsze budzi niepotrzebne emocje i u.. odpowia
          > dającego w ten sposób oraz u agresora i prowokuje do dalszej eskalacji zbrojeń.
          > Odpowiedzi można udzielić grzecznie i stanowczo ucinając w ten sposób niepożąd
          > any ciąg dalszy.

Myślę, że nie mamy zbyt dużego wpływu na to jak potoczy się dalsza rozmowa. Innych może bawić drażnienie czy droczenie się z nami. A emocje trudno jest powściągnąć szczególnie wtedy gdy ktoś trafi w nasz czuły punkt lub po prostu w gorszy dzień.
          >
          > >Osoba postawiona w niezręcznej sytuacji może potrzebować wsparcia i to pow
          > inno zostać je
          > > j udzielone.
          >
          > Dorosła osoba powinna umieć sobie poradzić samodzielnie, bez wsparcia, a gdy go
          > rzeczywiście potrzebuje - poprosić o nie.

Odwołałabym się tutaj do przyzwoitości i empatii. Nie wiem czy właściwe jest bezczynne przyglądanie się zachowaniom nieakceptowalnym? Chyba wiele osób nie ma problemu z określeniem sytuacji w której ktoś znalazl się w tarapatach.
          • aqua48 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 08:22
            samanta5 napisała:

> Myślę, że nie mamy zbyt dużego wpływu na to jak potoczy się dalsza rozmowa. Inn
            > ych może bawić drażnienie czy droczenie się z nami.

Mamy wpływ zasadniczy. Zawsze możemy odmówić zabawy w droczenie się. i w najbardziej ostatecznym przypadku po prostu się pożegnać.

>A emocje trudno jest powściągnąć szczególnie wtedy gdy ktoś trafi w nasz czuły punkt

Życie jest generalnie trudne. Warto jednak uczyć się panować nad emocjami.

> Chyba wiele osób nie ma problemu z określeniem sytuacji w której ktoś znalazl się w tarapatach.

To zależy czy chodzi o bandycką napaść, znęcanie się nad słabszym, czy rozmowę. Ja rozróżniam te sytuacje. Reakcja nie zawsze musi oznaczać osobiste mieszanie się w awantury. W większości wypadków wymagających interwencji wystarczy wezwać odpowiednie służby. W przypadku niemiłej rozmowy nie polecam.
            • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 10:08

>
              > Życie jest generalnie trudne. Warto jednak uczyć się panować nad emocjami.
              >
              O tak, masz rację.
              • horpyna4 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 11:53
                Życie staje się znacznie łatwiejsze, jeżeli człowiek przejdzie w tryb "wdupiemanie". Stres szkodzi zdrowiu.
                • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 20:29
                  horpyna4 napisała:

> Życie staje się znacznie łatwiejsze, jeżeli człowiek przejdzie w tryb "wdupiema
                  > nie". Stres szkodzi zdrowiu.

Dobrze wiesz, ze tak nie jest i myślę nawet że w takim trybie stres jest większy.
      • lumeria Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 20:10
        Jak przeczytalas ten watek - pojawia sie w wyszukiwarce, ale nie moge go otworzyc.

>dlaczego osoba nagabywana, atakowana czy stawiana w niezręcznej sytuacji, ma się wić
        >jak piskorz i szukać grzecznej riposty dla w sumie agresora który sam dał sobie prawo do
        >ustalania reguł. Być może, jeśli zechcecie odpowiedzieć zasugerujecie, że tak trzeba, wypada..

Mysle, ze to wszystko jest bardzo skomplikowane i sie zmienia.

Wiele kobiet i dziewczyn była socjalizowana tak, ze często nie potrafią sie bronic w sytuacji przekraczającej ich granice. Albo sie po prostu boja, bo maja doświadczenia eskalacji agresji, albo sa ugrzecznione - czyli przekonane, ze energicznie bronic sie nie wypada. Inna sprawa jest taka, ze nie mamy dozwolenia i nie jesteśmy uczone jak nawigować przez konflikty.

I często mamy akie wahadło - albo uległość albo agresja.

Ale przecież miedzy tymi skrajnościami jest duże pole do działania, dużo miejsca na wyrobienie własnego podejścia, nie?
        • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 20:49
          Dwa razy wysyłałam odpowiedź i ani razu nie weszła.
        • samanta5 Re: Powiedzcie jak powinno być 17.07.22, 20:54
          Wpisz w forumową wyszukiwarkę swój nick. Próbowałam awansować na Sherlocka Holmesa smile

Własne podejście ? Tak. Cenne bo wypracowane i wynikające z przekonań.
    • jammer1974 Re: Powiedzcie jak powinno być 18.09.22, 11:32
      Twoja wypowiedz jest w porzadku

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka