Dodaj do ulubionych

Jak wyrazić emocje bez mocnych słów?

20.07.22, 14:50
Taka sytuacja: koleżanka z pracy wróciła z Azji. W pracy kaszlała, kichała, smarkała twierdząc że nie wie co jej jest i że przywiozła tą chorobę z Azji, ale nie idzie do lekarza ani maski nosić nie będzie bo to nic poważnego. Nie przyszło jej do głowy że ona może mieć lekki przebieg choroby, ale ktoś inny niekoniecznie.
Po tygodniu zachorowałam. Miałam alarmujące wskaźniki stanu zapalnego, wylewy podskórne, problemy kardiologiczne i kilka innych niemiłych objawów. Lekarz stwierdził że nie wie co to jest bo mu się objawy w żadną znaną chorobę nie składają (dla jasności, testy na C19 ujemne). Koszmar, tygodnie wyjęte z życia. Chwilami miałam wrażenie że tego nie przeżyję.
Zastanawiam się co jej powiedzieć po powrocie do pracy (z innymi chorymi nie miałam kontaktu, więc ona jest raczej pewnym źródłem zakażenia).
Słów mi brak. Adekwatne do moich emocji byłoby powiedzenie "jesteś tak bezmyślna, głupia i toksyczna że nie znajdę zrozumiałych dla ciebie słów na wyrażenie tego co chciałabym ci przekazać". Ale ona nic z tego raczej nie zrozumie.
Jakieś pomysły?
Obserwuj wątek
    • koronka2012 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 20.07.22, 18:55
      A nie wystarczy po prostu: przez twoja niefrasobliwość omal nie wycisnęłam ducha, i mam w plecy xxx zł (zakładam ze zwolnienie płatne 80%)
      • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 20.07.22, 19:22
        Tak, zwolnienie płatne 80%, plus koszty leków oraz taksówek wożących mnie do lekarza i z powrotem.
        Dzięki za podpowiedź, po prostu fakty.
        • verdana Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 15:24
          Problem w tym, że trzeba by udowodnić koleżance, że to od niej się zaraziliśmy. Obawiam się, ze to raczej niemożliwe
          • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 18:18
            Miałam objawy choroby wirusowej dróg oddechowych z komplikacjami, potwierdzone wynikami badań. Nie zależy mi na formalnym udowadnianiu czegoś koleżance, skupiam się na powrocie do zdrowia, natomiast moje duże emocje budzi skrajna bezmyślność ludzi którzy zakładają że skoro oni mają tylko kaszel i lekką gorączkę, to nie stanowią zagrożenia dla reszty świata.
          • vivi86 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 16.09.22, 08:49
            Też tak sądzę. Sama właśnie kaszlałam, kichałam i smarkałam, a okres w pracy taki, ze nie było opcja bym nie była i nie ma opcji pracy zdalnej. Jednakowoż nikt przeze mnie nie umierał i nie miał wymienionych objawów. Nie wyskakuj z dziobem bo to może być kompletnie bez związku z koleżanką.
    • aqua48 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 15:30
      Jeśli miałaś inne (dużo poważniejsze niż kichanie i smarkanie) objawy niż koleżanka to nie jesteś w stanie udowodnić że zaraziłaś się akurat od niej.
      Współczuję choroby. Nie mówiłabym koleżance nic bo to i tak bezcelowe.
      • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 18:09
        Nie wybieram się do sądu, więc nie muszę niczego udowadniać. Natomiast irytuje mnie to że kaszlący i kichający ludzie ignorują to że mogą kogoś zarazić i że dla innej osoby choroba może oznaczać komplikacje.
        • aqua48 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 18:14
          Ludzie generalnie bywają irytujący.
        • vivi86 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 16.09.22, 08:50
          Czasem taka praca.
    • demodee Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 15:31
      > koleżanka z pracy wróciła z Azji. W pracy kaszlała, kichała, smarkała

> Po tygodniu zachorowałam. Miałam alarmujące wskaźniki stanu zapalnego, wylewy podskórne, problemy problemy kardiologiczne i kilka innych niemiłych objawów.

Ale dlaczego sądzisz, że zaraziłaś się od koleżanki, która miała objawy przeziębienia (może od klimatyzacji?), a Ty objawy jakiejś poważnej choroby kardiologiczno-hematologicznej?
      • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 18:19
        Kardiologia i hematologia to były powikłania, początek był typowo wirusowy, dotyczący górnych dróg oddechowych.
      • la_felicja Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 21.07.22, 22:51
        Niezależnie od kogo zaraziła się autorka -w końcu nikt nie będzie badał DNA wirusów - przychodzenie do pracy w stanie kaszląco-kichającym jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Jeżeli chcesz dać do zrozumienia koleżance, co o niej myślisz, to najlepiej emocje schować do kieszeni. Polecałabym raczej styl Herr Flicka z Gestapo (Allo Allo) albo Sheldona z Big Bang Theory - zimne, bezlitosne, beznamiętne przedstawienie faktów. Tylko pamiętaj, że każda improwizacja musi być starannie przygotowana.
        • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 22.07.22, 07:48
          Sheldon jest niezły smile przyda się jako inspiracja
        • kocynder Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 23.07.22, 13:22
          Całkowicie się zgadzam, że chodzenie w stanie kaszląco - kichającym jest nieodpowiedzialne. Ale... Ostatnio dopadło mnie przeziębienie. Nasze, zwykłe, polskie. Testy na C19 - ujemne. Tydzień zwolnienia. I co? Ano jędolenie ze strony pracowych koleżanek i kolegów "Serio jesteś AZ TAK chora? Przecież my musimy za ciebie robić..."... Nie, nie skróciłam zwolnienia. Wróciłam do pracy dopiero po powrocie do zdrowia.
          • demodee Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 23.07.22, 14:08
            U mnie jest podobnie.

Ludzie bez temperatury, z katarem i kichaniem idą na zwolnienie, a ja muszę za nich pracować, bo klienta nie obchodzi, że Mela lub Ziutek się źle czują, tylko chce mieć robotę zrobioną na czas.
            • lumeria Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 28.07.22, 21:15
              >klienta nie obchodzi, że Mela lub Ziutek się źle czują, tylko chce mieć robotę zrobioną na czas.

Klient może chcieć, ale jak nie ma pracowników, to sorry, niedasię. Od czasu pandemii to nowa norma - zakład / dział zamknięty albo ma opóźnienia ze względu na brak pracowników.
          • vivi86 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 16.09.22, 08:51
            O, to, to!!!
          • quba Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 24.09.22, 05:18
            Kocynder to młyn.
    • akle2 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 25.07.22, 21:05
      Ja myślę, że teraz to trochę za późno na czynienie wykładów i wylewanie żalu. Twoja choroba może być następstwem niefrasobliwości koleżanki, a może być zbiegiem okoliczności, bo dotknęłaś "zakażonej" klamki 100 km dalej.
      Niemniej masz rację co do tego, że ludzie powinni unikać skupisk, jeśli kaszlą i prychają. Tylko, że egzekwować trzeba było od początku, a nie teraz. Teraz to nic nie da, koleżanka wzruszy ramionami i pójdzie dalej. Będziesz pisać donosy do dyrekcji? Trzeba było od razu powiedzieć jej, przepraszam, ale nie możemy razem pracować, dopóki nie wyzdrowiejesz. Niech kierownictwo wybiera, kogo zostawić na te dni, kogo wysłać do lekarza a komu dac extra urlop.
    • cetherena Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 26.07.22, 19:26
      Aktualizacja sytuacji: wróciłam do pracy i okazało się że kolejna ofiara tajemniczego mikroba nie przyszła do pracy z powodu infekcji dróg oddechowych. C19 ujemny. Potencjalna nosicielka mikroba i sprawczyni "epidemii" sama wpadła na to że może to ona coś przywlekła z tych azjatyckich wakacji i udała się na stosowne badania. A ja cieszę się że wróciłam do zdrowia i już nie czuję potrzeby wyrażania czegokolwiek smile
    • lumeria Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 27.07.22, 17:55
      >W pracy kaszlała, kichała, smarkała twierdząc że nie wie co jej jest i że przywiozła tą chorobę z Azji, ale nie idzie do lekarza ani maski nosić nie będzie bo to nic poważnego.

Przed pandemią doświadczyłam kilka razy takich sytuacji, w tym jedną z szefem, który smarkając podczas zebrania zaraził wszystkich obecnych.

Po pandemii w pracy mamy regulamin, ze nie można przychodzić z chorobą dróg oddechowych czy inna zakaźną. Nikt na razie nie przyszedł chory, ale np. mamy pozwolenie by odejść od kichających klientów i parę razy to zrobiłam. Podobnie jak widzę kogoś kasłającego w sklepie, czy zasmarkane dzieci w zbiórkomie, no to oddalam się.

Wiec myślę, ze powinnaś byc wkurzona na pracodawce, który idiotycznie zezwala na to, by ludzie przychodzili do pracy chorzy. Nic się, kurcze, nie nauczyli przez ponad rok lockdownów???
    • vivi86 Re: Jak wyrazić emocje bez mocnych słów? 16.09.22, 08:43
      Nie wiesz czy to od niej. Kaszel, kichanie i smarkanie to może być po prostu przeziębienie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka