Dodaj do ulubionych

Kogo wypada prosic o pozyczke?

22.07.22, 12:31
Zostalam poproszona o pozyczke przez osobe, ktora traktuje jako dalekiego znajomego.
Jest to przyjaciel mojej siostry, ale kontakt z nim mam sporadyczny, najczesciej przez telefon, dwa razy spotkalam go przelotnie.
Sytuacja mnie uwiera, pozyczam niechetnie, a tu znajomosc jeszcze odlegla. O ile to ma znaczenie, to kwota jest polowa miesiecznego wynagrodzenia.
Czy ta prosba jest na miejscu?
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 22.07.22, 14:30
      O pożyczkę wypada poprosić bank. Albo w nagłej, bardzo trudnej sytuacji najbliższych krewnych. Wyłącznie.
      Przyjacielowi siostry odpowiedz grzecznie, że nie dysponujesz pieniędzmi które mogłabyś komukolwiek pożyczać. I nie miej żadnych wyrzutów sumienia że mu odmówiłaś. Osoba która próbuje "pożyczać" pieniądze od dalekich znajomych jest najczęściej zwyczajnie niewiarygodnym naciągaczem i nie ma żadnego zamiaru ich oddawać.
      • la_felicja Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 22.07.22, 23:19
        O pożyczkę wypada poprosić bank.

100/100
    • profes79 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 22.07.22, 15:55
      Osoba która pożycza od dalekich znajomych zwykle bliskich i rodzinę zdążyła już do pożyczania sobie zrazić.
    • lumeria Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 22.07.22, 18:37
      Prosić można, dostać niekoniecznie.

A cala reszta zależy - od sumy, od relacji, od formy poproszenia, od możliwości i rożnych innych czynników.
    • la_felicja Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 22.07.22, 23:21
      Nie, ta prośba nie jest na miejscu.
      Ale nawet gdyby była, to nie znaczy, ze musisz ją spełnić.

Popracuj nad asertywnością.
      • horpyna4 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 23.07.22, 17:27
        Jeżeli pożyczkę bierze się w banku, to zwykle wymaga to podżyrowania. I tu zaczyna się naprawdę duży problem dla osób mało asertywnych - nie potrafią odmówić. Bo łatwiej jest odpowiedzieć, że nie ma się z czego pożyczyć, niż nie zgodzić się "tylko" na złożenie podpisu. A potem są większe problemy, niż przy pożyczeniu pieniędzy.

Podżyrowywane są duże kwoty, znacznie większe od tych pożyczanych od znajomych. To już lepiej pożyczyć komuś z tego, co się ma i najwyżej nie będzie zwrócone, niż żyrować kwotę wyższą od możliwości spłacenia jej w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy.

Jak mnie ktoś prosi o podżyrowanie, to nie sugeruję mu, że ma zamiar nie zwracać tej pożyczki i szuka frajera. Mówię (zresztą zgodnie z prawdą, u mnie prawo Parkinsona działa zawsze), że mam pecha. I że następnego dnia po podżyrowaniu przeze mnie pożyczkobiorca wpadnie pod samochód prowadzony przez pijanego i naćpanego kierowcę. O dziwo, taki argument trafiał (jak dotąd) do wszystkich.
        • vivi86 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 27.08.22, 17:38
          Ale tu nie o żyrowaniu mowa.
    • michunia_01 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 23.07.22, 17:50
      Dziekuje za opinie. Bank odmawia pozyczki, rodzina nie ma pieniedzy.
      Od siostry slyszalam, ze pozyczone zwraca solennie. Natomiast jest nieogarniety finansowo, bo nie ma nigdy poduszki finansowej i w razie niespodziewanych wypadkow popada w klopoty.
      Glupio mi nie pomagac, bo mam oszczednosci i moge sobie na pozyczke pozwolic i nie chce byc nieludzka. Z drugiej strony sama nie wpadlabym nigdy na pomysl pozyczac od tak dalekich znajomych. Nie mam prawa oceniac jego stosunku do pieniedzy, ale sama jestem wstrzemiezliwa w wydatkach i razi mnie takie kompulsywne wydawanie pieniedzy, choc to nie moja sprawa i nie powinno byc pewnie argumentem w podejmowaniu decyzji.
      • la_felicja Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 23.07.22, 19:30
        michunia_01 napisał(a):

> Glupio mi nie pomagac, bo mam oszczednosci i moge sobie na pozyczke pozwolic i
        > nie chce byc nieludzka.

Ke?
        Nie jesteś odpwoiedzialna za obcych ludzi.
        Może na forum s-v nie wypada, ale jest takie powiedzenie:
        Jak się ma miękkie serce, to trzeba mieć twardą doopę.
        (mam nadzieję, że mnie moderacja za doopę nie zbanuje)
        • agniesia331 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 24.07.22, 08:07
          Nie jesteś odpowiedzialna za finanse obcych ludzi! Co to znaczy głupio? Siostrunia może niech że swoich pożyczyć znajomemu? Ślad on w l
          Ogóle wie,że Ty masz pieniądze? Od Tepjej siostry? No,no way!
          U jeszxze: bank nie chce pożyczyć a ty masz pożyczyć?
        • horpyna4 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 24.07.22, 11:00
          Jest jeszcze powiedzenie "daj komuś palec, to weźmie całą rękę". Jak się raz zacznie komuś pożyczać, to się zostanie jego bankomatem.
      • koronka2012 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 24.07.22, 18:37
        Ale to absolutnie nie jest twój problem. Nie bierz sobie na głowę życiowego nieogara, i nikomu się z tego nie tłumacz.
        Absolutnie nie pożyczam nikomu poza najbliższą rodziną i przyjaciółkami. Postukałabym się w głowę ktoś niemal obcy oczekiwał ode mnie pożyczki.
    • akle2 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 25.07.22, 20:43
      Czemu Twoja siostra mu nie pożyczy, skoro się przyjaźnią?
      • michunia_01 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 25.07.22, 21:13
        Jest w trudnej sytuacji finansowej, jakies tam oszczednosci ma, ale raczej na czarna godzine.
        Ona nie wie o jego prosbie, to tez jest dla mnie niewygodne, ze prosi mnie o pozyczke, ale jednoczesnie w tajemnicy przed nia: jedyna osoba, ktora nas laczy.
        Chyba forum ma zbyt negatywny obraz: nie jest to ktos pozycza i nie zwraca, splacal swoje zadluzenie. Moje obawy nie wynikaja ze strachu, ze mi nie odda. Raczej z mojej zasadniczej niecheci do pozyczania i naszej slabej relacji
        • lumeria Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 25.07.22, 21:43
          Wiesz co? Moja babcia mówiła, ze kobiecie nie wolno się litować nad pełnosprawnym, dorosłym mężczyzną. To on jest odpowiedzialny za rozwiązywanie swoich problemów albo uczenie sie z porażek (czego widocznie nie robi), a nie obce kobiety.

Dlaczego ty przejmujesz sie facetem, którego ledwie znasz?
          • nowabiala1 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 02.09.22, 10:49
            A nie wspomniała, że mężczyźnie nie wolno się litować nad pełnosprawną dorosła kobietą ?
            • lumeria Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 02.09.22, 17:32
              Nie, tego nie wspominała, bo w tamtych czasach wiadomo było, ze jeśli obcy facet pomaga kobiecie, to "stara się o nią" w celach seksualnych.
          • quba Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 24.09.22, 04:51
            tak jest, przed płaczącym chłopczyną chroń swą cnotę dziewczyno!
        • aqua48 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 26.07.22, 09:27
          michunia_01 napisał(a):

> Chyba forum ma zbyt negatywny obraz: nie jest to ktos pozycza i nie zwraca

Forum ma grupowe doświadczenie życiowe i z dużym dystansem podchodzi do osób które beztrosko żerują na innych.

> Moje obawy nie wynikaja z mojej zasadniczej niecheci do pozyczania i naszej slabej relacji

Zatem zaufaj sobie i swoim obawom i nie pożyczaj. Być może dzięki temu pan nauczy się zapobiegliwości zamiast szastania pieniędzmi. A jeśli już zdecydujesz się mimo wszystko na tę pożyczkę, ZANIM jej udzielisz koniecznie powiedz o prośbie pana swojej siostrze.
        • akle2 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 26.07.22, 10:16
          Mówienie „nie”, to zarówno prawo, jak i przywilej. Nie masz obowiązku ulegać emocjonalnym szantażom. To nie jest chore dziecko, które będzie Ci się śniło po nocach, jak nie dołożysz pięciu złotych do leku ratującego życie, tylko dorosły, samostanowiący chłop. Jeśli chcesz i Ci zbywa, to pożycz, jak nie, to grzecznie odmów.
          W dzisiejszych czasach mało kto ma finansowe zapasy, bez których się obejdzie, jeśli biorca nie odda. Jeśli zwykłe „nie” nie może przejść Ci przez gardło, to zawsze możesz cos delikatnie ściemnić, że pożyczyłaś już komuś innemu i nie masz zapasów, że potrzebne Ci na OC samochodu albo na dentystę - cokolwiek, aby dać do zrozumienia, że masz inne plany w danym momencie. Jednak pamiętaj, że tłumaczyć się nie musisz, cokolwiek by to było.
          No i nie tylko banki są przy kasie, pełno jest też firm i firemek parabankowych. Jeśli znajomy taki rzetelny, jak piszesz, to mu krzywdy nie zrobią. Rzucają się do gardła tylko tym, którzy mają obsuwy i nie płacą. Jeśli zatem im by nie płacił, to czy spłaciłby Tobie, skoro, jak zakładam, nie posiadasz agresywnych narzędzi windykacyjnych?
          Odpowiadając na źródłowe – nie, nie wypada prosić o pożyczkę osób, które się ledwie zna.
        • profes79 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 26.07.22, 10:49
          Forum ma negatywny obraz oparty o lata doświadczeń, czasem także przepracowanych na sobie.
        • koronka2012 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 26.07.22, 12:54
          Nie wiem nad czym się zastanawiasz. Ja również prośbę odbieram jako bardzo nie na miejscu i nie traciłabym nawet minuty na rozważania. Jedli ktoś startuje do dalekich znajomych to jest to wystarczająco zły sygnał.
          Najwyższa pora żeby pan się ogarnął, a dobre duszyczki pożyczając mu kasę wcale mu nie pomagają.
          • horpyna4 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 26.07.22, 16:30
            Czasem proszenie o pożyczkę osób bliskich też nie jest w porządku; znam taką historię, która powinna być przestrogą dla ludzi o miękkich sercach.

Do pewnej pani zwróciła się jej córka z prośbą o pożyczkę. Kwota była spora, więc kochająca matka zlikwidowała lokatę, oczywiście tracąc na tym. Po jakimś czasie pomyślała trochę i dotarło do niej, że córka też ulokowała kiedyś sporą kwotę w banku. Zapytała więc, czy już tych ulokowanych pieniędzy nie ma... na co córka z rozbrajającą szczerością odparła, że jej lokata dalej istnieje, tylko straciłaby na jej likwidacji.
            • kocynder Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 07.08.22, 16:43
              Znam sytuację: znajomy podżyrował chrzestnemu dużą kwotę. Po czym... Po bodaj 3 miesiącach chrzestny po "próbie samobójczej"* trafił do psychiatryka, dostał stosowne papiery, okazał się być "nie4ściągalny" - więc wspomniany znajomy spłacał - a wujaszek woził d.. po zagranicznych wczasach, szastał forsa, balował i się śmiał mu w nos.
              * - cudzysłów nieprzypadkowy, cała "próba" była ściśle zaplanowana tak, żeby absolutnie nie miała możliwości być skuteczną - z telefonami kolejno do trojga dzieci włącznie!
        • kocynder Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 07.08.22, 16:38
          Bez wyrzutów sumienia odmówić. Jeszcze sama prośba - choć nietaktowna - ujdzie. Ale już prośba o utrzymanie tej pożyczki w tajemnicy?! Bo co? Bo siostra twoja się zdenerwuje i go przeklnie? Już sam ten fakt nie tyle zapaliłby mi w głowie sygnał ostrzegawczy, co włączył ogromne, czerwone, migające światło z wyciem "Iiiijooooo-iiijooooo" połączonym! Dla mnie zawsze fakt, że ktoś prosi o utrzymanie w sekrecie kwestii POZORNIE neutralnej - jest zgrzytem jak nie wiem. Oczywiście nie chodzi o "Nie mów Kasi, że na jej urodziny zrzuciliśmy się i dostanie wymarzony samochód/urlop w Paryżu/Culliana", czy ogólniejsze "Wolałabym, żeby to o czym rozmawiałyśmy zostało między nami" - gdy rozmowa dotyczyła jakichś spraw pr4zykrych dla rozmówcy. Ale "Pożycz mi 1000, ale nie mów swojej siostrze", przy założeniu, że owa siostra jest jedyną wspólną znajomą? Nope!
    • baba88 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 30.07.22, 10:34
      Prośba zupełnie nie na miejscu zwłaszcza ze to jest duża suma. Wyjątek stanowią dramatyczne sytuacje typu pożar, solidne zalanie kiedy to bywa obce osoby się dorzucają do ubezpieczenia.
      Siostra pożyczyła?
      • michunia_01 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 30.07.22, 14:07
        Nie, on nawet jej nie pytal. Wie, ze siostra jest teraz w dolku finansowym, moze dlatego.
        • baba88 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 30.07.22, 14:37
          Tym bardziej-Ty tez możesz być za chwilę w dołku finansowym. Jeśli masz problem z odmówieniem wprost to zawsze może Cie czekać leczenie kanałowe (to świetnie działająca wymówka jednej ze znanych mi osób). Albo niedawno założyłaś lokatę na dobry procent i nie masz wolnej gotówki.
          • la_felicja Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 30.07.22, 23:25
            Leczenie kanałowe za połowę miesięcznego wynagrodzenia?
            • baba88 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 31.07.22, 09:46
              Masz szczęście że zadajesz takie pytanie i oby już tak zostało.
              • la_felicja Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 09.08.22, 22:36
                OK, nie wiedziałam, ile te przyjemności kosztują.

Uważam jednak, że lepiej nie podawać powodów odmowy - prawdziwych ani zmyślonych - bo to otwiera drogę do negocjacji (a po co ci leczenie kanałowe, wyrwij na kasę chorych) albo prośba zostanie ponowiona za kilka miesięcy - i co? Autorka następny ząb będzie leczyła kanałowo?
                Nie mam takiej możliwości, powiedziane dobitnie, wystarczy.
            • aqua48 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 31.07.22, 10:03
              Leczenie kanałowe z wypełnieniem trzech kanałów, dwa sztyfty oraz porcelanowa korona.
              • baba88 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 31.07.22, 10:14
                Albo leczenie kanałowe pod mikroskopem.
                • vivi86 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 27.08.22, 17:53
                  Kanałowe chyba zawsze jest pod mikroskopem.
                  • profes79 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 27.08.22, 18:54
                    Nie jest.
    • annthonka Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 02.08.22, 14:30
      Duża kwota. Luźny znajomy. Ani bank, ani rodzina, ani znajomi nie chcą mu pożyczyć. Do tego pyta Cię w tajemnicy przed Twoją siostrą. Bardzo słusznie zapala Ci się czerwona lampka.

Na pytanie o pożyczkę wystarczy odpowiedzieć, że niestety nie masz takiej możliwości, bez żadnego tłumaczena się. Nie jesteś odpowiedzialna za finanse obcego, dorosłego, pełnosprawnego chłopa.
    • dagmar_84 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 04.08.22, 15:17
      moja kolezanka pozyczala ode mnie czesto kwoty pomiedzy 100, a 500 zl. Ufalam jej i wiedzialam, ze mi odda. Jesli nie mogla oddac w terminie to pisala i przepraszala. Mam dobra sytuacje finansowa, ale pewnego dnia po prostu przestalam chciec pozyczac. Co prawda sklamalam dlaczego nie pozycze, ale chociaz nie zrobilam niczego wbrew sobie.
    • vivi86 Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 27.08.22, 17:32
      Nie bardzo. Sama bym nie zapytała odległego znajomego, pożyczać nie lubię jak już bym musiała to z banku.
    • morska-ton Re: Kogo wypada prosic o pozyczke? 02.09.22, 13:41
      Moim zdaniem pożyczanie pieniędzy od kogokolwiek jest nie na miejscu

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka