Dodaj do ulubionych

wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia?

17.11.10, 14:23
Marzy mi się jeden wakacyjny tydzień na którejś ze skandynawskich pięknych wysp, naczytałam się coniemiara, ale chętnie poczytam opinie doświadczonych - co na początek? Bornholm czy Gotlandia? Jadę sama z czterolatkiem, czy są jakieś istotne różnice techniczne, finansowe między tymi wyspami? Chętnie pojechałabym z namiotem, żeby minimalizować koszty. Jakieś sprawdzone miejsca polecicie?
Obserwuj wątek
    • bromboosia Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 17.11.10, 17:51
      Na Borholm nie bylam. Na Gotlandii a i owszem. Bardzo ladne i popularne miejsce. Malo szwedzkie pod wzgledem krajobrazu i architektury. W lecie troche zatloczone i promy trzeba rezerwowac za wczasu. Dogodne dla rodzin z dziecmi i na kemping. Jesli pogoda dopisuje to jest to naprawde fajne miejsce na niespieszne wakacje pod namiotem, z ladnymi plazami, fajnymi kempingami i przytulnym miasteczkiem Visby. Warto wziasc rowery.
      • tusia-mama-jasia Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 17.11.10, 17:58
        Sama z rowerami, plecakiem, namiotem + sprzętem dla 2 osób no i dzieckiem się nie zabiorę. Chyba że na miejscu można wypożyczyć rower z fotelikiem dla dziecka? Bo Młody obawiam się, że jeszcze sensownej trasy nie zrobi na kółkach, dopiero zaczyna w ogóle kumać, o co chodzi w rowerze. Za to piechur jest niezły, wytrwały i entuzjastyczny - na ile pieszo można tam pozwiedzać?
        • bromboosia Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 18.11.10, 09:16
          sluchaj, ja tylko rzucam hasla, a co Ty zrobisz to Twoja sprawa. Gotlandia jest plaska. Wiekszosc glownych drog asfaltowa i pusta, ale waska i bez pobocza. Czesc drog nadmorskich jest prywatnych, piaszczystych. Lazic troche mozna, ale bez jakiegos srodka transportu na wyspie (podejrzewam, ze autobusy jakies tam jezdza choc pewnie nie za czesto) bedzie Ci troche ciezko chyba ze nastawiasz sie na wakacje stacjonarne na jednym kempingu. Rowery wypozyczyc napewno sie da, na pewno w Visby, w pomniejszych wioskach niekoniecznie.
          Zamiast brac namiot mozesz wypozyczyc chatke, wtedy sprzet zwykle jest w cenie. Wiekszosc kempingow jest dobrze wyposazona w Skandynawii, mikrofale, kuchenki, pralki przewaznie sa. Jakies garnki tez czesto sa a jak masz domek to napewno. To Ci troche redukuje Twoj bagaz jesli jedziesz z Polski.
          powodzenia i milych wakacji zycze!

Agata

ps: zdaje sie, ze wyszedl nowy przewodnik Bezdrozy o Skandynawii. Jeszcze nie mialam go w lapkach, ale jak masz dostep do polskich ksiegarni to zajrzyj i zobacz na te ksiazke. Z reguly te przewodniki sa duzo fajniejsze niz pascala, ktory po Szwecji akurat jest TRA-GI-CZNY. Jesli mialabys tylko do dyspozycji ten pascalowy to polecam posiedziec troche wiecej na sieci, poczytasz i dowiesz sie znacznie wiecej.

ps: jeszcze jedno mi sie przypomnialo. Znajomi byli ostatnio w lipcu z dziecmi. Mowili ze tam sa jakies parki wodne i takie tam atrakcje dla maluchow. Ja nie zwracam na to zbytniej uwagi, ale mysle ze dla Ciebie z synkiem to moze byc dobra opcja. No tak czy siak - to jest ulubiona wyspa wsrod rodzin z dziecmi, wiec widac jest co tam robic bez specjalnego ruszania sie w teren.
    • iwonka55h Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 18.11.10, 12:07
      ja zaproponuję Bornholm, byłam kilka lat temu. Wyspa jest dużo mniejsza, dużo ścieżek rowerowych, są wypożyczalnie rowerów ( nie wiem czy dziecięcych też), można bez problemu podjeżdżać autobusem (zabierają rowery) i wysiąść gdzie się chce. W ok. Svaneke jest wodny park rozrywki, raj dla dzieci, na południu wyspy jest trochę piaszczystych plaż. Za Brombusią zaproponuję wynajęcie jakiegoś domku na kempingu. Sam dojazd na wyspę będzie chyba tańszy i wygodniejszy, np. z Kołobrzegu.
      • tusia-mama-jasia Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 18.11.10, 16:40
        Ha, przewodnik Bezdroży właśnie zamówiłam, też uważam, że są lepsze niż Pascala.
        A co do polecanej przez Was chatki - istnieją jakieś małe? Natknęłyście się na coś takiego? Bo wstępne przekopanie internetu wskazuje tylko na wielkie dla 4-5 osób, wypasione i w ogóle. A nas tylko dwie sztuki, a nawet 1,5 :P I to mało wymagające sztuki.
        Dzięki Wam za wszystkie wpisy!
        • iwonka55h Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 18.11.10, 19:43
          tu może być problem, domki są przeważnie 4 osob. Może znajdziesz drugą mamę z takim samym brzdącem? Ja miałam wynajęty domek w Hasle, na kempingu - był naprawdę malutki, 14 m. kw., 4 osob, z kuchenką i wyposażeniem,w pobliżu łazienka. Załatwiałam to w Polferiesie. To było wiele lat temu, więc tej oferty pewnie już nie ma.
          Znalazłam namiary tego kempingu
          www.visitbornholm.pl/oferta-68974-Hasle_Feriepark-41432.html
        • pia.ed Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 19.11.10, 12:59
          Nie slyszalam od domkach mniejszych niz na cztery osoby ... a ceny tych domkow za tydzien moga byc nawet 5 000 - 6000 SEK.
          Do tego dochodzi obowiazkowa oplata za koncowe sprzatanie!
          Dunskie campingi na Bornholmie maja wysoki standart, a niektore czesci wyspy sa jak stworzone dla malych dzieci ... z piaszczystymi, rozleglymi plazami.
          Rower (z siodelkiem dla dzieci) mozna oczywiscie wynajac, na campingu,
          lub w pobliskiej miejscowosci.

Na Bornholmie bylam tylko na jednodniowej wycieczce z Ystad, dostalam bezplatnie obszerna broszure o Bornholmie.
          Cena wodolotem 200 SEK w obie strony,
          w to wliczone jest bezplatne podrozowanie po wyspie lokalnymi autobusami .
          Takie male dziecko jakTwoje nie placi nic ...

Bilet kilkudniowy jest drozszy i trzeba samemu placic za komunikacje na wyspie ...

Gotlandie znam tylko z opisow i zdjec ...
          Krajobraz (wiele ruin) jest z pewnoscia ciekawy, ale dla doroslych ... Przypuszczam tez,
          ze poruszanie sie w terenie jest nie najlatwiejsze, bo to kamienista wyspa.
          • bromboosia Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 22.11.10, 11:03
            moje trzy grosze do komentarza pia:

kamieniste to jest wybrzeze, ale na wyspie jest wiele drog i sciezek. Wyspa jest plaska i poruszanie sie nie stanowi problemu pod warunkiem, ze ma sie srodek transportu albo lubi chodzic wdluz drogi. Odleglosci od kolejnych miejscowosci nie sa wielkie, ale na spacery z maluchem troche za duze.

Co do ruin to chyba tylko w Visby, chyba ze zaliczamy do nich jeszcze bunkry. Tak czy siak wiecej od ruin jest raukarow czyli ciekawych form skalnych wzdluz calego wybrzeza.

Co zas sie tyczy chatek to rzeczywiscie wiekszosc moze byc przeznaczona na 4 i wiecej osob. Polecalabym jednak zaznajomienie sie z camping.se i wyszukanie konkretnych kempingow na konkretnej wyspie. Wtedy znajda sie tez namiary i mozna zwyczajnie wyslac imla z pytaniem o domki. Ceny tez nie sa tak znowu zastraszajace jak podala pia. Wszystko zalezy na co sie mierzy i czego oczekuje, ale jesli ma to byc przede wszystkim zastepstwo dla namiotu na wypadek deszczu, a niekoniecznie ful wypas z telewizorem i wlasna zmywarka to mysle ze znalezienie czegos duzo tanszego nie bedzie problemem o ile zabierzesz sie za to odpowiednio wczesniej.
            Powodzenia!
            • pia.ed Re: wakacyjnie - Gotlandia? 22.11.10, 13:53
              Nie umiem szukac domkow bo nigdy mnie nie interesowaly ...
              ale zgodnie z rada brombosi weszlam na camping kolo Visby
              (przy szukaniu za pomoca bokowania chca zawsze podania nazwy miejscowosci,
              a ja jedynie znam Visby ...)

Ceny w sezonie, za jedna dobe ...

Camping inkl el .... . 295 SEK
              Campingstuga ....... 895 SEK
              Stuga ....................1495 SEK

Za naprostszy domek placi sie ca 895 SEK, czyli za tydzien kosztuje 7 x 895 SEK,
              do tego obowiazkowa karta campingowa,
              i obowiazkowe sprzatanie koncowe.,
              co da minimum 150 SEK extra ...

Czyli tak bardzo sie nie pomylilam ;)

Oczywiscie sa domki bez zadnego wyposazenia, dowiem sie ile taki domek kosztuje w Malmö i napisze, tak dla orientacji.
    • czarny.chochlik Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? 18.11.10, 19:22
      myślę, że tu liczą się indywidualne preferencje, chciałam wybrać się na weekendową wyprawę zatem wybrałam, Bornholm. Promem Unity Line płynęło się szybko, można spokojnie zabrać ze sobą śpiwór, rower co kto woli. Piękne miejsce, gorąco polecam. :)
    • Gość: diesel Re: wakacyjnie - Bornholm? Gotlandia? IP: *.adsl.inetia.pl 25.02.11, 15:51
      Byłem tu i tu. Bornholm ma tę zaletę że jest stosunkowo blisko więc dopłynięcie na wyspę jest kwestią ok 3-5 godzin w zależności skąd płyniesz. Jeśli chodzi o Gotlandię to całkowity czas dopłyniecia na wyspę to ok. 23 godziny przy czym zależy to od tego jak dobierzesz sobie prom Nynashamnn - Visby. Oczywiście to wszystko jest jak najbardziej do przeżycia ale nie wiem jak zniesie taką podróż dziecko. W sumie jak weźmiesz kajute to nie powinno być problemu. Na Gotlandii widziałem całkiem sporo rowerzystów z dziećmi i byli również tacy którzy w przyczepkach transportowali male dzieci więc na Gotlandii jest to niejako normalne. Na Bornholmie też nie ma problemu z jazdą z dziećmi chociaż jak sięgne pamięcią to nie przypominam sobie rowerzystów z tak małymi dziećmi jak na Gotlandii. Tak czy siak zarówno na Bornholmie jak i na Gotlandii kultura jazdy i podejscie do rowerzystów, jak i do samego człowieka jest najwyższej próby.

Na Gotlandii z racji jej wielkości przebiegi rowerowe raczej powinny być większe bo i wyspa ze 4 razy większa więc jeśli jest to Twoja pierwsza tego typu wyprawa może dobrym przetarciem przed Gotlandią będzie wlaśnie Bornholm. Ogólnie rzecz ujmując zarówno na Gotlandii jak i na Bornholmie natkniesz się na piękne miejsca, które niewątpliwie warto zobaczyc i to nie tylko na zdjeciach ale przede wszystkim na wlasne oczy.

Jesli jestś zainteresowana Gotlandią odsyłam na strone Wyprawa rowerowa Gotlandia
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka