Dodaj do ulubionych

Wysokie ceny na lotnisku Kastrup

11.07.12, 14:45
Ten kto chce kupic zwykla wode do picia, zaplaci po przejsciu przez kontrole celna
20 koron dunskich na pol litra zwyklej wody ...

Ceny w butikach "Tax fri" sa czesto wyzsze niz a w samej Daniii.

www.sydsvenskan.se/resor/sa-slipper-du-bli-blast
Obserwuj wątek
      • pia.ed Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 16.07.12, 21:10
        Bardzo ciezko mi tlumaczyc... Strescilam artykul, i nagle mi zniknal ...
        Dyskusja nie jest jakas specjalna.

A to jest i tak nic w porownaniu ile sie placi w kawiarni za jedna filizanke kawy ...
        Do diabla z takimi cenami na Kastrup. Dobrze ze gazeta SDS poruszyla ten problem!

1. Och då är det ändå inget mot vad du får betala för en kopp kaffe i ett av caféerna....fy sjutton för Kastruppriser! Bra att SDS tar upp det!

Taki jest teraz trend. Takze stacje kolejowe w Sztokholmie i Malmö przeksztalcaja sie w galerie handlowe.

Det är en trend. Även Malmö och Stockholms centralstationer är på väg att bli shoppinggallerior.
      • skagerak Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 16.07.12, 21:41
        Jak sie przebywa w jednym z najbogatrzych krajow swiata, to nie mozna oczekiwac tanich cen i na lotnisku. Kastrup zawsze nalezal do najdrozszych lotnisk, zatem gazeta jakby sie troche opuznila, a moze powodem jest sezon ogorkowy. Jak nic sie nie dzieje na krolewskim dworze to o Danii cos pisac trzeba. Svenska djevla.
        Ciekawostka - Elizabeth Arden, 5th Avenue Eau de Parfum, kosztuje w Bilce o 50% taniej niz na lotnisku.
        • pia.ed Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 17.07.12, 23:18
          skagerak napisała:
          Jak sie przebywa w jednym z najbogatrzych krajow swiata, to nie mozna oczekiwac
          tanich cen i na lotnisku.

Myslales chyba napisac "jednym z najdrozszych krajow swiata"?

Chodzi o to, ze sklepy na lotnisku anonsuja, ze maja ceny "o 20 % nizsze", a takze "taxfrii", przez co oszukuja pasazerow ...

• pia.ed Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 17.07.12, 23:21
          skagerak napisała:
          Jak sie przebywa w jednym z najbogatrzych krajow swiata, to nie mozna oczekiwac
          tanich cen i na lotnisku.

Myslales chyba napisac "jednym z najdrozszych krajow swiata"?

Chodzi o to, ze sklepy na lotnisku anonsuja, ze maja ceny "o 20 % nizsze"
          i "taxfree", przez co oszukuja pasazerow ...na to wlasnie zwrocila uwage
          ta jävla SDS ...

• skagerak Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 19.07.12, 20:53
            Nie moja droga pia.ed, ma tak byc jak napisane. Czy ci sie to podoba czy nie, Dania jest zaliczana do najbogatrzych krajow swiata liczac PKB.

"ze maja ceny "o 20 % nizsze"
            zarzucasz na wyrost, czy napisali do czego sie porownuja ?
            • pia.ed Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 20.07.12, 01:11
              Informacje wzielam z tego fragmentu:
              På flera ställen i Kastrups avgångshall sitter skyltar som meddelar att resenären spar minst 20 procent av priset genom att handla på flygplatsen.
              Uppgiften är korrekt, eftersom den utgår från normalpriser, och alltså utesluter alla extrapriser.

... Dane sa prawdziwe, bo porownane sa ceny normalne, a nie ceny extra ...

Nie wiem tylko, czy tu mowa o normalnych cenach ktore sa w sklepach w Danii?

NO I ZWROC UWAGE:
              artykul nie zostal napisany przez szwedzkiego dziennikarza, tylko informacje pochodza
              z dunskiej gazety ...
              Mozesz o tym przeczytac w pierwszym zdaniu artykulu.

> "ze maja ceny "o 20 % nizsze"
              > zarzucasz na wyrost, czy napisali do czego sie porownuja ?
          • skagerak Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 19.07.12, 21:07
            da.wikipedia.org/wiki/Verdens_landes_BNP_pr._indbygger
            Odliczajac kilka panstw, ktore znalazly sie na tej liscie przypadkowo z powodu "falszywych danych", Dania miesci sie w pierwszej 15 a nawet moze 10 krajow swiata. Mozna wiec zaliczyc do najbogatrzych i nie widze powodu, zeby miala byc tania. Dla mnie w Danii nie jest drogo.
            • anita671 Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 20.07.12, 21:42
              Drogo, ale to Kopenhaga a nie Pcim Dolny:-)

W ogole to kryzys w Danii, korona spada na lep na szyje, ale pani premier w wystapieniu noworocznym mowila o tym ze po latach tlustych, beda lata chude i liczy na solidarnosc. Zeby nie bylo drugiej Grecji. I nie bedzie.
              Zaskakujaco dobrze na razie stoi korona szwedzka.
                  • skagerak Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 22.07.12, 09:54
                    >>>> Nie slyszales o kryzysie euro?

A co to ma wspolnego ze "spadaniem na leb i szyje ? "
                    Szwecja z mocniejszego kursu skr nie koniecznie musi sie cieszyc. Ok. Turysta zaplaci deczko mniej za wakacje ale eksport staje sie mniej konkurencyjny. Mniej turystow w Szwecji, mniejszy dochod. Pamietaj, ze kazdy kij ma dwa konce. Szwed kupi wiecej piwa w Danii ale Dunczyk dwa razy pomysli zanim kupi dom w Szwecji. Relacje cen sama musisz wykalkulowac. Podobnie jest z kazdym krajem a wiec tez i z Polska. Stabilna waluta, zatem unormowany kurs jest o 100% lepszy od skokow kursu waluty co jest moze dobre dla spekulantow ale nie dla gospodarki i zwyklego obywatela.
                      • pia.ed Co raz wiecej turystow w Szwecji ... 23.07.12, 19:55
                        www.sydsvenskan.se/sverige/sverige-populart-turistmal

Sverige får in större intäkter från turism än både Sydafrika, Mexiko och Portugal.
                        Efter tolv års oavbruten tillväxt kan turismen numera betecknas som en av Sveriges basnäringar.

Vi har gått från plats 24 till plats 21 i världen, och får in mer pengar än både Sydafrika och Mexiko och Portugal och ligger långt före våra nordiska grannländer, visar FN:s turistorganisation UNWTO:s senaste rankning.

Utländska turisters konsumtion i Sverige uppgick till 98,8 miljarder kronor 2011.
                        Det är nästan dubbelt så mycket som i Danmark och Norge, som ligger på plats 41 respektive 46, och nära fyra gånger så mycket som i Finland.
                        – Vi har mer att erbjuda än dem. Vi har naturupplevelser, skidåkning, tre storstäder och fantastiska temaparker, säger Thomas Brühl.
                • anita671 Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 23.07.12, 20:27
                  skagerak napisała:

> A ty skad wiesz co mowila pani premier ?
                  www.stm.dk/_p_13580.html
                  A co do spadku DKK, tam jest przyklad w Sydsvenskan, facet ma 5 tys nizsza pensje niz 2 lata temu, tak samo jak 20 tysiecy Szwedow ktorzy pracuja w Kopenhadzie i regionie stolicy.
                  • skagerak Re: Wysokie ceny na lotnisku Kastrup 23.07.12, 21:09
                    > ...facet ma 5 tys nizsza pens
                    > je niz 2 lata temu,
                    a jaki to ma zwiazek z "leceniem na leb" dkr ? dziewczyno, najwidoczniej facet jest mniej dzis wart niz 2 larta temu, skoro mu obnizyli pensje
                    no i mylisz pojecia
                    to nie dkr spada ale skr wraca do lask, po wielu latach agonii wraca do normalnosci, powinnas sie cieszyc za za swoja pensje bedziesz w Danii mogla cos kupic, ze wypad do Polski bedzie dla ciebie trszke tanszy..................
                        • pia.ed Zdolnosc kredytowa Danii ... 24.07.12, 22:59
                          Jakos Danii nie widac wsrod 10 krajow z najwyzsza zdolnoscia kredytowa ...

Mest kreditvärdiga länder:
                          Norge
                          Singapore
                          Schweiz
                          Sverige
                          Finland
                          Kanada
                          Taiwan
                          Tyskland
                          Chile
                          Australien

www.svd.se/naringsliv/sverige-fore-finland-men-norge-i-topp_7368480.svd#xtor=AD-500-
                          • skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 25.07.12, 08:02
                            Przestanmy sie licytowac bo opierasz swoje poglady na wyszukanych danych ze szwedzkiej prasy !!!!!!! -djevla svenska, to nie ma sensu. Szwedzka perla "szwedzkie" samochody nie sa juz szwedzkie a i pikarzy musi Szwecja importowac. A ty mnie tu o ratingu ze szwedzkiej gazety.
                            OBS: jesli cie to interesuje to Niemcy wlasnie wypadly z tej dziesiatki. Chilie, Finlandia na tej liscie, Boze co za przewrotnosc.
                            • pia.ed Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 25.07.12, 23:56
                              Ty opierasz swoje poglady na dunskich zrodlach, ale z tamtych tez wynika,
                              ze Norwegia i Szwecja maja wyzsze BNP niz Dania,
                              czyli naleza do najbogatszych krajow swiata,
                              ale z tego powodu nie musza miec horrendalnie wysokich cen ;)

Szwedzkie samochody juz nie sa szwedzkie, zgadza sie,
                              a dunskie? Czy w ogole kiedykolwiek istnialy?

da.wikipedia.org/wiki/Verdens_landes_BNP_pr._indbygger

> Przestanmy sie licytowac bo opierasz swoje poglady na wyszukanych danych ze szwedzkiej prasy !!!!!!! -djevla svenska, to nie ma sensu.
                              Szwedzka perla "szwedzkie" samochody nie sa juz szwedzkie a i pikarzy musi Szwecja importowac.

• skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 26.07.12, 08:32
                                Boze pia.ed, nie badz dziecinna.
                                Nie pisalem, ze Szwecja i Norwegia nie naleza do tej elity i ze maja mniejszy BNP niz Dania. Czytaj kobieto ze zrozumieniem.
                                Nie opieram danych na dunskich zrodlach.
                                Nie ja ustalam ceny na lotnisku i w ogole, i nie ja tam kupuje wiec jest mi wszystko jedno.
                                Ja mam sie dobrze w upadajacej Danii, nie mieszkam w socjalnych blokach tylko wlasnym domu i nie jestem w nim forvalter tylko wlascicielem.
                                Lekki spadek euro a za nim i dkr jest Danii na reke bo tutejsze produkty sa bardziej konkurencyjne. Wiecej Szwedow wyda skr w Danii bo beda mieli taniej wzbogacajac tym samym dunski budzet.
                                Widze, ze u ciebie na bakier z ekonomia ale i to jest mi obojetne, wiec nie ciagnijmy naiwnej dyskusji. Pozdrawiam

• pia.ed Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 26.07.12, 09:56
                                  Potrafie czytac, po szwedzku i po dunsku, a proste zasady ekonomii znam.
                                  Teraz Dunczycy zamieszkali w Szwecji wracaja do Danii, i nareszcze przestana obciazac szwedzkie przedszkola, szkoly i sluzbe zdrowia ... bo przepisy byly niestety takie, ze placili podatek w Danii, ale w Szwecji korzystali z pieniedzy szwedzkich podatnikow :(

Dziekuje za rzeczowa dyskusje, skagerak. Z Toba sie milo dyskutuje
                                  kiedy nie tracisz humoru ...
                                      • skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 27.07.12, 07:20
                                        Nie nie pozjadal i nie wie wszystkiego najlepiej ale od czasu do czasu ma wlasne zdanie.
                                        Nie lubi jednak jak ludzie zajmuja sie czyms o czym nie maja zielonego pojecia.
                                        Pisalem, cieszcie sie, ze skr wraca do lask, bedziecie mogli przyjechac czesciej do Kopenhagi bez odwracania skr wiele razy w miejsce zajmowania sie upadkiem Danii. Dobre, dunskie zarcie kupicie taniej. Sama radocha.
                                        • anita671 Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 27.07.12, 19:56
                                          skagerak napisała:

> Nie nie pozjadal i nie wie wszystkiego najlepiej.

Wiemy wiemy:-)

> Nie lubi jednak jak ludzie zajmuja sie czyms o czym nie maja zielonego pojecia.

No wlasnie. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale nie zabierasz glosu w sprawach typu Kopenhaga- Malmö gdzie Pia jest otrzaskana, podaje linki do Kopenhagi, malo tego, ona WIE jakby w niej mieszkala, to dotyczy wszystkich z Öresundsregionen, Malmö i Kopenhaga to jeden zespol portowy. Ty mieszkasz gdzies dalej i dalej tam maluja trawe na zielono i wieszaja listki na drzewie.
                                          • anita671 Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 27.07.12, 22:38
                                            Zreszta po tym co napisales wrzucilam nick w wyszukiwarke i prawde mowiac nic ciekawego nie znalazlam, majczenie o radosci z domku i ze w Danii drogooo, drogooo, i jeszcze raz droggooo, o cokolwiek by kto nie pytal i bez wzgledu na stan materialny, ktory moze byc lepszy niz u niego. Dania i Skandynawia sa zarezerwowne dla Skageraka, ktory ma walute Euro w kieszeni, absolutnie zadnej karty, bo o zgozo biora za uzywanie, bo na sam jego widok Skageraka moga nie chciec karty kredytowej bo moze byc ukradziona.
                                            • zulejkaz Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 28.07.12, 19:33
                                              ha! Ha! Anito, bardzo trafnie podsumowalas skageraka. On sie niestety bardzo zacietrzewia w dyskusji i wtedy gada od rzeczy, czesto niezbyt konsekwetnie do swoich poprzednich wypowiedzi.
                                              Kastrup jest drogim lotniskiem np w stosunku do Arlandy. Na Arlandzie rowniez oglaszaja ze ceny sa o 20% nizsze niz w handlu w miescie i jezeli chodzi o markowe kosmetyki to sie na ogol zgadza. Porownuja ceny z cenami w perfumieriach i domach towarowych. Czasem rzeczywiscie w tychze domach moze sie zdarzyc jakas okazja, zwlaszcza jesli chodzi o zapachy, ale rzadko udaje sie kupic ulubiona szminke, krem czy tusz do rzes po okazyjnej cenie, wtedy na lotnisku jest na ogol te 20% taniej
                                              Woda niestety jest wlasciwie na wszystkich lotniskach bardzo droga, nawet na Okeciu. Nie pamietam dokladnie ceny, ale mnie zaszokowala. Handel na lotnisku wykorzystuje pewnie fakt, ze ludzie (zwlaszcza mlodziez) nie potrafia zyc bez butelki wody w dloni, a jak wiadomo nie mozna przenosic plynow przez kontorle bezpieczenstwa. Wszyscy wiec biegna natychmiast zakupic wode, klna na cene, ale nie potrafia sie obyc ciaglego popijania. No i te 20 koron to jednak nie majatek....
                                              • skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 28.07.12, 20:09
                                                zulejkaz napisała:

> ha! Ha! Anito, bardzo trafnie podsumowalas skageraka. On sie niestety bardzo za
                                                > cietrzewia w dyskusji i wtedy gada od rzeczy, czesto niezbyt konsekwetnie do sw
                                                > oich poprzednich wypowiedzi.

??????? podaj przyklad
                                            • skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 28.07.12, 20:07
                                              anita671 napisała:
                                              " absolutnie zadnej karty, b
                                              > o o zgozo biora za uzywanie, bo na sam jego widok Skageraka moga nie chciec kar
                                              > ty kredytowej bo moze byc ukradziona. - zwolnij moja droga, oskarzasz mnie, ze moge byc zlodziejem a to sprawa dla policji, to ciezkie oskarzenie, uwazaj
                                            • skagerak Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 29.07.12, 07:04
                                              anita671 napisała:

> Zreszta po tym co napisales wrzucilam nick w wyszukiwarke i prawde mowiac nic c
                                              > iekawego nie znalazlam, majczenie o radosci z domku i ze w Danii drogooo, drogo
                                              > oo, i jeszcze raz droggooo, o cokolwiek by kto nie pytal i bez wzgledu na stan
                                              > materialny, ktory moze byc lepszy niz u niego

Wez sie za robote, sprzatanie a moze za "dobra prace" na Istedgade. Siedzisz na socjalu to dla ciebie wszystko jest drogo.
                                              • anita671 Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 17.08.12, 22:46
                                                Place wylacznie karta i mam w nosie dzieki karcie to gdzie jestem, place karta w kazdym kraju, wyciagam pieniadze z bankomatu gdziekolwiek jestem w walucie danego kraju i prawde mowiac nie zastanawiam sie ile bank wezmie prowizji, bo ja mam wygode i pewien luksus a nawet ubezpieczenia.
                                                Nie mam pojecia co to Istegade, pierwszy raz slysze nazwe, nigdy nie bylam na socialu ani ja, ani nikt z mojej rodziny.
                                                A Dania to drogi kraj. Tak ogolnie.
                                                • Gość: guido_contini Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... IP: *.cust.tele2.se 23.08.12, 12:19
                                                  Troche absurdalna ta dyskusja.
                                                  W rzeczywistosci jezeli chodzi o konsumpcje, to wszystkie lotniska sa drogie, szczegolnie kiedy porownuje sie z cenami na miescie w danym kraju. Na tym polega strategia businessu, bo jezeli jest popyt to i cena jest wysoka.
                                                  Natomiast apropo Danii, to kiedy spojrzymy na ten kraj z perspektywy ostatnich 30 lat, to Dania moze sie pochwalic wielkim sukcesem ekonomicznym, w moich oczach nawet wiekszym anizeli Norwegia. Wysoki kurs korony dunskiej, bo wzrosl w stosunku do korony szwedzkiej w okresie ow 30 lat az o prawie 50%, jest w zasadzie niekorzystnym faktorem dla eksportu dunskiego ale Dunczycy nauczyli sie od mistrzow Holendrow jak nie popelniac bledow w businessie, tworzac jednoczesnie bardziej flexibel rynek pracy w porownaniu ze Szwedami. W zasadzie Dania jest najwiekszym terytorialnie krajem Europy z wielkimi zasobami naturalnymi, oczywiscie jezeli uwzglednimy Grenlandie.
                                                  Na spadek "na leb na szyje" wartosci korony dunskiej w stosunku do szwedzkiej nalezy spojrzec z przymruzeniem oka, bo to tylko ca 6 SEK na setce.
                                                  Apropo cen, to w dzisiejszej dobie globalizacji za kosmetyki znanych marek placi sie prawie tyle samo obojetnie czy jest sie na lotnisku w Stambule, Kairo, NY, chociaz to prawda ze na Kastrup za cos co kosztuje np 800 SEK w Szwecji biora 800 DDK.
                                                  Reasumujac, wszyscy co mieszkaja w Skåne sa dumni z Malmö, bo to co najpiekniejsze w Malmö to wlasnie Kopenhaga, a pieknosc musi kosztowac :)
                                                  • Gość: c# Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.12, 19:06
                                                    Korona duńska DKK jest powiązana kursowo z EUR (peg), więc cała teoria o wzmocnieniu/osłabieniu w stosunku do waluty szwedzkiej z powodu siły duńskiej gospodarki bierze w łeb. Jak euro idzie w górę, to i korona duńska, duński bank nie gra od wprowadzenia euro kursem swojej waluty. Co chyba jest zaletą, bo jednak większość wymiany towarowej Dania ma z krajami strefy euro, a nie Szwecją czy Norwegią.

W dwu-trzyletniej (nie trzydziestoletniej) perspektywie DKK znacząco się osłabiła w stosunku do SEK i NOK. Dzisiaj korona norweska chyba po raz pierwszy w historii dogoniła duńską, a dwa lata temu dostawało się 1,2 NOK za 1 DKK. Tylu Norwegów na zakupach w Danii dawno nie widziałem. Na promach jest już przeliczenie 1:1, a niedawno były dwie ceny w DKK i NOK.

Co nijak się nie ma do kondycji gospodarek w tych trzech krajach, bo wszystkie mają się nieźle, a kryzys jest mniej odczuwalny niż w reszcie UE. Model skandynawski po prostu działa lepiej w czasie kryzysu.
                                                  • anita671 Re: Zdolnosc kredytowa Danii ... 25.08.12, 11:38
                                                    > > Na spadek "na leb na szyje" wartosci korony dunskiej w stosunku do szwedzkiej n
                                                    > alezy spojrzec z przymruzeniem oka, bo to tylko ca 6 SEK na setce.

6 procent to nic.

Nie:-) wlasnie ze nie, pracuje w DK, mieszkam w SE, to nie TYLKO 6 proc, to cholernie (przepraszam) duuuuzo wiecej w tej chwili:-) a kurs obydwu walut mam na pulpicie i widze codziennie:-)
                                                    Wlasnie przez to ze tak scisle powiazana z Euro jest DK.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka