Dodaj do ulubionych

Kotka zjada rośliny ??

02.05.10, 08:06
Moja 2 letnia kotka nagle zaczęła zjadać mi rosliny. Za jednym razem potrafi zjeść kwiatka wielkości np bratka (całą roślinę, nie samego kwiatka). Krótko po tym wymiotuje,
co się dzieje?
Pastę odkłaczającą dostają, karmę ma stałą, nic jej nie zmieniałam, nie widzę, żeby coś jej dolegało, nigdy wcześniej tego nie robiła,
co to może być?
Obserwuj wątek
      • coronella Re: Kotka zjada rośliny ?? 02.05.10, 09:49
        tylko co to pomoże?
        zasiać mogę, ale chciałabym się dowiedzieć dlaczego ona to robi, i dlaczego wymiotuje? Czy to objaw jakiejś choroby? Dywanu mi tez szkoda. Nasza VET będzie dopiero w piątek.

Wiem, że koty czasami zjadają trawę, ale u niej to się zaczęło nagle, i bardzo intensywnie. Je normalnie, załatwia się normalnie, nic nie widzę, żeby ją coś bolało. Bawi się i nagle leci do doniczek, naje się i zwraca, ale śluzem, śliną i te pogryzione rośliny, nie pokarmem. Sorki za opis. Czy trawka coś w tym pomoże? Ciężko mi te plamy zmyć z dywanów.
        • mist3 Re: Kotka zjada rośliny ?? 02.05.10, 15:28
          koty teraz tracą intensywnie sierść (wiadomo coraz ciepliej...) więc
          nic dziwnego że teraz potrzebuje więcej substancji żeby się nie
          zakłaczyć na amen.
          Podawaj pastę odkłaczającą, specjalną karmę antihairball i wysiej
          jej trawę.
          Kotki regularnie podgryzające trawę wymiotują bardzo rzadko (choć i
          im się to zdarza) - wymioty zdarzają się im wtedy, kiedy inaczej już
          nie mozna sobie poradzić z zalegającymi włosami. Czasem 'włosy idą w
          dół' (że tak powiem) - dlatego ich nie widać, ale część śluzu idzie
          w górę. Trawa ułatwia usuwanie włosów z przewodu pokarmowego
          Zasianie trawki nic cię nie kosztuje, a może jej ułatwić życie.
          Natomiast jak będzie podgryzać każdą roślinę jaka jej się nawinie (z
          braku trawy) - to po pierwsze zniszczy ci kwiaty, a po drugie
          istnieje duże prawdopodobieństwo że trafi na trującą dla siebie
          roślinkę - a wtedy konsekwencje dla jej zdrowia (a nawet życia) mogą
          być tragiczne.
          • coronella Re: Kotka zjada rośliny ?? 02.05.10, 16:51
            dzięki za odpowiedź, zasieje tę trawkę, niech sobie skubią.
            Pastę dostają regularnie (mam jeszcze kota MCO), karmę Royal dla wybrednych wymieszaną z tą z odkłaczaczami, teraz do mokrej dosypuje im witamin, właśnie ze względu na linienie.
            Fakt- rośliny już wyglądają kiepsko sad trujących nie mam (dzieci).
            Zaraz idę siać, kupiłam nasionka, jak to wsiać, do ziemi? w doniczce normalnie?
            • christine.p Re: Kotka zjada rośliny ?? 02.05.10, 22:27
              Dla mojego kota wysiałam trawkę tak, jak dla siebie rzeżuchę - na warstwie ligniny. Trzeba pilnować, żeby lignina wciąż był wilgotna, ale żeby nasiona nie były zalane całkowicie wodą, bo zapleśnieją.
              W ziemi też można wysiać, ale wtedy jest ryzyko, że kot odczuje potrzebę kopania i będziesz miała mieszkanie zabrudzone.
              Gdy trawka jest już dość duża (pow. 5-7 cm), trzeba ja wyrzucić i zasiać nową.
              • mist3 Re: Kotka zjada rośliny ?? 03.05.10, 20:21
                ja zasiewam w cienkiej warstwie ziemi - wkładam podziurawioną
                podstawkę na doniczkę z warstwą ziemi i trawą w drugą podstawkę (by
                woda miała gdzie ściekać). Jak trawka wyrośnie na jakieś 2 cm kotka
                dostaje ją do skubania - nie wyciąga ziemi, ale trzeba przyznać że
                ona jest dość grzeczna. Trawę wyrzucam dopiero jak zaczyna żółknąć,
                wczesniej sadzę nową w innym zestawie podstawek
                • edytkus Re: Kotka zjada rośliny ?? 04.05.10, 05:56
                  Niektore rosliny sa dla kota trujace, np. pylek z tulipanow albo lilii moze je zabic. Dlatego Twoj kot wymiotuje, tzn. organizm sie oczyszcza. Moj kot dwa razy w roku atakuje liscie palmy bambusowej, wtedy gdy wypuszcza nowe galezie. Przypuszczam ze wydziela wtedy wyczuwalny dla kota specyficzny zapach, ktory mu sie podoba. IMO ten kwiatek po ktorym kot wymiotuje odstaw gdzies w niedostepne dla neigo miejsce, moze po jakims czasie mu przejdzie. Moj dawniejszy kot nie przepuszczal zadnej roslinie, liscie obrywal, kwiatostan zjadal, a na dodatek rozgrzebywal ziemie z donic, a terazniejszy kot tylko do tej palmy ma pociag, nawet bukiety moge miec bez obawy ze zostana zniszczone smile
                  • coronella Re: Kotka zjada rośliny ?? 04.05.10, 10:55
                    właśnie to jest palma bambusowa!!!!!!!!!!!!
                    i to się zaczęło w momencie, gdy ja kupiłam!!!!!!
                    wywiozę palmę do mamy, może jej przejdzie.

Teorie na temat jedzenia roślin znam, zastanawia mnie tylko dlaczego
                    to stało się tak nagle. Przez 2 lata rosliny rosły w symbiozie z
                    kotką, a teraz są zjadane.
    • coyote-girl1 Re: Kotka zjada rośliny ?? 06.05.10, 18:50
      mój Czesiek uwielbia zjadac płatki geranium (wiem że są trujące ale nie mam na
      to wpływu, nigdy nie zdążę mu ich wyrwać z pyska)
      Sąsiadka piętro wyżej jak podlewa kwiatki to często spadają płatki na nasz
      balkon. Są czerwone i na białych kafelkach mocno sie odznaczają. Czesiek zawsze
      je wypatrzy i zawsze zjada.
      Od dwóch lat tak robi. Żyje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka