Dodaj do ulubionych

Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu?

28.07.20, 08:42
Moja Tigra ma już 14 lat, niedawno miała zabieg usuwania kamienia, przy okazji jeden ząbek. Myślę że jej to pomogło, przegapiłam moment kiedy ja bolało, nie chciała jeść suchego, była drażliwa itd.
Ma też widoczne trudności z e sprawnym poruszaniem się, inaczej wskakuje na łóżko np., inaczej stoi przy misce, dlatego też zrobiliśmy jej miski na podwyższeniu. Pewnie ból stawów, kości jak u starszych ludzi. Daje jej teraz syrop Arthromax z glukozamina, chondroityna, kwasem hialuronowym itd., 2 tygodnie dawałam też Veto Mune.
Wyniki ma dobre, echo serca wyszło ok. Jakie macie rady, co dawać jeść, jakieś suplementy itd. jak jej jeszcze mogę pomóc, chodzi mi głównie o te dolegliwości stawowe. To mój pierwszy kot, pierwsze doświadczenia że starością...
Obserwuj wątek
      • babcia47 Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 09:27
        Przeciwbóle pozwalają kotu pozbierać się, lepiej jeść i w ten sposób dostarczać odpowiednią ilość składników, lepiej się ruszać no i wogóle poprawiają komfort życia. Nawiasem mówiąc ludzi to też dotyczy no i nie należy przesadzać z siłą leku i mieć pod kontrolą długość jego zażywania, podawać pod kontrolą i w porozumieniu z wetem
        • kkk Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 09:35
          To ona dawno już nie bryka jak kociak. Ułatwiamy jej jak możemy, lubi się wygrzewać na słońcu, wychodzi na taras ale raczej poleżeć, rzadziej pochodzić po trawie a kiedyś łaziła po drzewach... cóż. Apetyt ma bardzo dobry, nie ma z tym problemów na szczęście, staram się jej dawać to co najlepsze też i tez jedzenie dla seniorów.
            • babcia47 Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 09:51
              Ps. Co prawda jestem człowiekiem ( podobno) ale po złamaniu kości szyjki udowej mam problemy z poruszaniem, bolesnoscią, poruszaniem się do tego druga choroba związana z przewodem pokarmowym, która osłabia organizm i wpływa na możliwość poruszania się. Jestem przewodniczką przyjmowania nadmiaru leków, bo może dochodzić do interakcji i do zbędnego przyjmowania leków przeciwbólowych ale... zauważyłam, ze gdy jednak przyjmę je po przeforsowaniu sie , nasilonych dolegliwościach itp poprawia się apetyt organizm staje się silniejszy, mięśnie nie zanikają, stawy stają się silniejsze i w krótkim czasie nie muszę już korzystać z przeciwbóli. W zeszłym roku ich nie brałam doprowadziła się do takiego stanu osłabienia,cze mało nie zeszłam
      • barba50 Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 10:17
        kkk napisała:

Dodam, że wet dał jej po prostu lek przeciwbólowy (Loxicom chyba, w syropie) na
        3 dni. Ja nie bardzo widzę sens podawania takich leków, przecież nie będzie jechała non stop na przeciwbólowych.

Nie jest prawdą, że loxicom jest tylko lekiem przeciwbólowym. Z ulotki leku:
        WSKAZANIA LECZNICZE

Zmniejszenie łagodnego do umiarkowanego bólu pooperacyjnego i zapalenia towarzyszącego zabiegom chirurgicznym u kotów, jak zabiegi ortopedyczne lub zabiegi chirurgiczne na tkankach miękkich.

Złagodzenie zapalenia i bólu w ostrych i przewlekłych schorzeniach układu mięśniowo-

szkieletowego u kotów.

SPOSÓB DZIAŁANIA

Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) należącym do grupy oksykamów, który działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, wywołując działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwysiękowe i przeciwgorączkowe. Ogranicza przenikanie leukocytów do tkanek objętych stanem zapalnym. W mniejszym stopniu hamuje także agregację trombocytów wywołaną kolagenem. Badania in-vitro i in-vivo wykazały, że meloksykam w większym stopniu hamuje cyklooksygenazę-2 (COX-2) niż cyklooksygenazę-1 (COX-1).
        Więcej tutaj

Rok temu Hesia miała zdiagnozowane zwyrodnienie stawów tylnych łapek. Nie mogła wskoczyć na krzesło, siadała "na tyłeczku" z odwiedzionymi nóżkami, z trudem chodziła. Leczona loxicomem (dość długo), teraz znowu lata po drzewach.
          • wiesia.and.company Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 21:18
            Loxicom, tak jak pisze Barba na pewno powoduje ulgę w bólu. Ale kot 14-letni to nie jest jeszcze staruszek. Koty do końca swoich dni wykazują na ogół sprawność fizyczną, widać tylko po ich ruchach pewną sztywność. Kiedyś przy moich pierwszych trzech kotach zorientowałam się, że Felutek nie ma ochoty wskakiwać na parapet, na najwyższe półki drzewka kociego. Przy okazji jego dolegliwości zrobiono mu zdjęcia RTG i wtedy wyszło, że ma skrzywienie kręgosłupa ku górze. A nie było tego widać.
            Wiadomo, że przy pewnych schorzeniach kostnych lub stawów można pomagać lekami. Dlatego ten środek przeciwzapalny i przeciwbólowy jest OK. Warto jednak zrobić zdjęcia RTG, żeby wiadomo było, co się dzieje i w którym miejscu.
    • babcia47 Re: Kocia starość, jak pomóc nastoletniemu kotu? 28.07.20, 09:23
      Myślę, ze większość problrmów dziewczynki wynika z problemów zdrowotnych i nimi głównie trzeba się zająć by poprawić jej komfort życia. Moja Kota puma w maju skończyła 17 lat i bryka czasem jak mały kociak. Fakt więcej śpi, mniej je i częście, zrobiła się bardziej przytulna j ale bez problemu wskakuje na wysokie szafy. Widzę, ze potrzebuje więcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa ale u mnie są jeszcze 2 koty i psiak. Pies jej się nie narzuca by nie dostać w pysk a z kotami radzi sobie nawet lepiej niż rok temu bo mimo następujących lat odzyskała wigoru i przestała się jak ofiara. Wcześniej wystraszył się dużego syberiany i przez 3 lata miała z tym problem. Wcześniej miałam 2 kocury, z których jeden żył ponad 14 lat, drugi 16. Oba były sprawne dokąd nie dopadła ich śmiertelna jak potem się okazało, dolegliwość. Niestety w takim przypadku zniszczenia w organizmie postępował błyskawicznie i w szybkim tempie kociaste stawały się niedołężne i leżąca. Inna rzecz ,ze mieliśmy wtedy bardzo kiepskiego weta o czym na ich przykładzie zorientowalismy się bardzo boleśnie.
      Jeżeli Twoja kota ma problem z wskakiwaniem, podstaw jej gdzie mozesz i gdzie trzeba stopnie, które jej to ułatwią lub podstawki jak przy jedzeniu. Np przy oknie stołeczek i krzesło, by łatwiej było dostać się na parapet, jakiś stopień, by łatwiej było wejść do kuwety. Koty lubią ciepło i nawet starszym ludziom ogrzewanie dobrze robi na stawy, więc ciepłe legowisko A może nawet termofor wypełniony ciepłą wodą pod kocyk. Jeżeli leki, które bierze są mało skuteczne to zapytać weta o środki przeciwbólowe, które poprawiły by komfort życia. A do jedzenia moja dostaję urozmaicają dietę, z tym, ze nie jest wybrana i nie ma problemów z chrupkami. Czasem daję jej drobno posiekaną pierś muszą i wątróbkę ale tą B rzadko bo wpływa na stolec i w nadmiarze nie wolno. Oczywiście nie daję " ludzkiego" . Moja nie toleruje pasztetow więc dostaję miękkie kawałki w galaretce dobrych karm, ze sprawdzonym składem ale można też zapytać weta, bo są lecznicze, droższe ale zapewniające składniki niezbędne w danej chorobie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka