Dodaj do ulubionych

Podroz z kotkiem za granice

13.12.04, 13:17
Czy ktos wie jakie szczepienia i co wogole jest wymagane przy przekraczaniu
graniicy z kotkiem?
Obserwuj wątek
      • kurczak1976 Re: Podroz z kotkiem za granice 14.12.04, 10:18
        No wlasnie taki paszport juz nawet mam tylko zaskoczylo mnie ostatnio ze tu
        gdzie mieszkam szczepienia na wscieklizne wogole nie jest obowiazkowe i wogole
        sie prawie nie wykonuje! Wiec juz nie wiem ...A potem w innym kraju beda i co?
        Kota mi na granicy zamkna buu...
        • lol21ndm Re: Podroz z kotkiem za granice 21.12.04, 23:40
          kurczak1976 napisała:

> ...zaskoczylo mnie ostatnio ze tu
          > gdzie mieszkam szczepienia na wscieklizne wogole nie jest obowiazkowe i
          wogole
          > sie prawie nie wykonuje! Wiec juz nie wiem ...

Mysle, ze moze jest to jak ze szczepieniami dla ludzi podrozujacych za granice;
          jesli jedziesz gdzies, gdzie choroba zagraza, to zwykle musisz/powinienes sie
          zaszczepic... Jesli w kraju, gdzie jedziesz, wscieklizna grozi, to pewnie
          lepiej zaszczepic...
    • basia553 KURCZAK!!!!!! Na Boga! 22.12.04, 19:37
      Gdzie Ty sie podziewasz???? Chyba z rok nie pisalas na P2?
      Martwilam sie juz o Ciebie. Odezwij sie, podeslij jakies zdjecie z kotem, bo
      stara Galeria nie istnieje, trzeba bylo wszystko na nowo wklejac.
      Jak tam kurs niemieckiego??? Pozdrawiam serdecznie, swiatecznie!
      • kurczak1976 Basia!!! 23.12.04, 10:46
        Jak mi milo ze mnie jeszcze pamietasz:o)))

W sumie to pisuje ale przenioslam sie troche na inne fora a z plonijnych to
        bywam na "KObiecej Polonii" :o)
        Generalnie troche mniej juz pisze niz kiedys. W koncu trzeba sie zabrac za cos
        konkretnego:o)

Po niemiecku juz calkiem dobrze szprecham:o))

Pozdrowienia i do "przeczytania" po Nowym Roku.
        Usciski Kurczak
    • kocibrzuch Re: Podroz z kotkiem za granice 29.12.04, 18:35
      miasta.gazeta.pl/krakow/1,35801,2347339.html
      Zwierzaki za granicą

mska 19-10-2004 , ostatnia aktualizacja 20-10-2004 10:10

Koniec z zostawianiem pupila u rodziny, znajomych czy w schronisku. Wystarczy postarać się o europaszport i mikroczip, by bez problemu wyjechać ze swoim zwierzęciem do krajów Unii Europejskiej.

O europaszporty trzeba się starać u lekarzy weterynarii. Do gabinetu doktora Wojciecha Kujawskiego codziennie dzwonią ci, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób wyrobić paszport swojemu pupilowi. - Do tej pory wydałem już 15 europaszportów. W kolejce czekają następni. Zainteresowanie jest tak duże, że wczoraj odebrałem kolejną partię dokumentów - mówi doktor Kujawski. Swoją pieczątkę i podpis zostawił już nie tylko na paszportach dla psów i kotów. Trafiła się też papuga, a w kolejce czekają dwie fretki (do Krakowa przyjadą aż z Zakopanego).

Żeby dostać dokument uprawniający do przekroczenia granicy krajów UE wraz z pupilem, trzeba u lekarza weterynarii wypełnić kwestionariusz (w Krakowie są cztery takie lecznice, w Małopolsce kilkadziesiąt, ich adresy można znaleźć na stronie www.vetpol.org.pl). Wśród informacji, jakie zawiera europaszport, są: dane właściciela ("Można podać nazwiska nawet trzech osób, żeby była zgodność w przypadku, gdy ze zwierzęciem podróżuje więcej niż jedna osoba" - twierdzi dr Kujawski) i dane zwierzęcia wraz z jego zdjęciem. - Zdarza się, że ludzie przynoszą zdjęcia psa z lewym uchem, jak do dowodu osobistego - śmieje się weterynarz.

Ważne są też aktualne szczepienia. Lekarz musi potwierdzić, że zwierzę było szczepione na wściekliznę, nie ma robaków i przeszło profilaktykę przeciwko kleszczom. Ci, którzy będą chcieli ze swoim psem lub kotem wyjechać do Anglii, Irlandii, Szwecji czy na Maltę, muszą mieć też zaświadczenie o tym, że zwierzę ma przeciwciała neutralizujące wściekliznę (co nie jest jednoznaczne ze szczepieniem przeciwko tej chorobie). Na wyniki takiego badania czeka się nawet dwa miesiące - trzeba więc pomyśleć o założeniu paszportu kilka miesięcy przed wyjazdem.

Niebieski europaszport to jednak nie wszystko. Każde zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip (ptaki po lewej stronie mięśnia piersiowego, reszta zwierząt po lewej stronie szyi w połowie długości - zabieg nie jest bolesny) albo zrobiony tatuaż (na uchu lub w pachwinie). Dopiero tak wyposażony zwierzak może bez problemów przekraczać granice UE, nie narażając się na kwarantannę.

Ceny europaszportu

* 51 zł - wyrobienie paszportu dla zwierzęcia;

* 30-50 zł - wykonanie tatuażu;

* 50-150 zł - założenie mikroczipa. Te droższe zakłada się na całe życie, tańsze trzeba co kilka lat wszczepić jeszcze raz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka