Dodaj do ulubionych

dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Polsce

21.01.07, 19:11
mam ogromne zapytanie do wszystkich dziewczyn/ chłopaków ktorzy w ostatnich
miesiacach / latach brali slub najlepiej konkordatowy w polsce z obywatelem /
ka włoska w polsce. mnei to czeka w sierpniu i gdzie nie zadzownie to ciagle
mam inne informacje. dzownilam juz kilkakrotnie do konsulatu włoskiego w w-
wie i z kim nie gadam to inna spiewka, co dzownie do urzedu stanu cywilnego w
moim miescie (obdzownilam juz kilka) czy gadamw kosciele to znowu inen
gadanie. jestem załamana bo nei wiem czy ze wsyztskim zdazymy. tak wiec
ogromna prosba o pomoc: jakie dokumenty musimy załatwic oboje, gdzie sie z
nimi udac, co tłumaczyc i co potem z tymi dokumentami zrobic po slubie (gdzie
sie z nimi udac we włoszech, bo tam bedziemy potem oboje mieszkac).
z gory dzieki.
Obserwuj wątek
    • anna.99 Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 21.01.07, 19:51
      Po co komplikowac sobie zycie, wez slub cywilny we Wloszech w Comune
      narzeczonego tym bardziej, ze bedziecie mieszkac we Wloszech
      a slub koscielny w Twojej parafi w Polsce.
      Ja tak zrobilam 5 lat temu i uwazam, ze zrobilam dobrze.
      W zwiazku z wejsciem Polski do Uni na pewno niektore praktyki sie uproscily
      wiec moje rady dotyczace praktyk sprzed 5 lat nie beda aktualne.
      W sprawach zwiazanych ze slubem cywilnym wyslij narzeczonego do jego Comune
      (ufficio stato civile o anagrafe)powiedza wprost jakich dokumentow sobie zycza
      a slubem koscielnym zajmij sie Ty najlepiej kontaktujac sie z ksiedzem
      proboszczem lub ksiedzem ktory mialby tego slubu udzielic.
      Mysle, ze Konsulat Wloski w W-wie jest w tej sprawie najmniej potrzebny.
    • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 24.01.07, 11:36
      Witaj! Ja tez wychodze zamaz za Wlocha w Polsce i widze, ze strasznie
      komplikujesz sobie zycie tymi poszukiwaniami informacji :).
      Do USC w Polsce potrzebujesz: paszport (nie dowod!)odpis aktu urodzenia wraz z
      tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego
      zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy
      organ w kraju cudzoziemca (musi te dokumenty wziasc z Comune gdzie mieszka).
      Skladanie dokumentow w USC jesli Twoj wybranek nie zna polskiego, musi sie
      odbyc w obecnosci tlumacza przysieglego.Ty potrzebujesz do USC tylko dowod
      osobisty no i oczywiscie musi byc uiszczona oplata skarbowa 82 zlote :).
      W kosciele:
      Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed
      zamierzonym terminem ślubu z następującymi dokumentami: aktualne (nie starsze
      niż trzy miesiące) świadectwa chrztu (z parafii chrztu) z adnotacją o stanie
      wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania (jeśli jej nie ma, trzeba takie
      świadectwo uzyskać w parafii bierzmowania).
      dokumenty poświadczające ukończenie lub uczestnictwo w kursie przedmałżeńskim
      (KURS MOZECIE ODBYC WE wLOSZECH, MY TAK ZROBILISMY)dowody osobiste. Na
      podstawie tych dokumentów spisuje się protokół przedślubny( protokol jest do
      sciagniecia w internecie, jest tam bardzo duzo pytan, wiec warto juz
      wczesniej "oswoic sie" z tymi pytaniami wczesniej na spokojnie w domu :) ) oraz
      zapowiedzi.Do kosciola sa tez potrzebne zaswiadczenia z USC, ale w USC wiedza
      co Wam potrzba do kosciola, wiec nie musicie sie martwic.
      Tyle na razie. Jak chcesz wiecej to napisz bezposrednio na mojego maila :
      uccello@poczta.fm powodzenia!

• margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 27.02.07, 13:00
        Odwoluje wszystko co napisalam odnosnie slubu. Anna miala racje. Najprosciej
        jest wziac slub cywilny we Wloszech, a koscielny w Polsce. Po wizycie z
        dokumentami w USC w Olsztynie zmienilismy zdanie i bierzemy slub cywilny we
        Wloszech.Juz mamy wyznaczone obie daty slubow. Do Comune we Wloszech
        potrzebowalam JEDNEGO dokumentu: nulla osta ( zaswiadczenie o zdolnosci do
        zawarcia zwiazku malzenskiego).
          • kasiakacp Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 28.02.07, 17:17
            my bierzemy slub konkordatowy w polsce, jestesmy powiedzmy juz po 1 etapie:
            1. ja musialam wydobyc swoj akt urodzenia - lepiej wziac od razu multilingue,
            jest w tej samej cenie i nie trzeba go juz potem tłumaczyc
            2. w USC na postawie aktu urodzenia i po wypełnieniu kilku druczków daja ci
            zaswiadczenie o "braku przeciwskazan do zawarcia zwiazku małzenskiego za
            granica", tzn. nulla osta. mnie rece opadly bo poprosilam o braku przeciwskazan
            do zawarcia zwiazku malzenskiego z obcokrajowcem w polsce, ale podobno innego
            nie moga wydac - trzeba przetłumaczyc na włoski
            3. z parafii w ktorej bedzie sie brac slub, trzeba wziac "richiesta per
            publicazioni" - rowniez tłumaczona, to dajemy ksiedzu w parafii włoskiej, zeby
            ksiadz zrobił publikacje i odeslał potwierdzenie do polski
            tłumaczenia dokonujemy u tłumacza przysieglego, a jesli jego podpis nie jest
            uwierzytelniony w konsulaciu to musimy tam jechac po pieczatki; ja słuze
            numerem do osoby w Łodzi
            4. włoch musi wziac ze swojej parafii rowniez tzw. publikacje (oni wiedz o co
            chodzi).
            5. idzie sie do comune, tam wypełni sie kilka druczków (nie obowiazkowy tłumacz
            przysiegły), dajesz nulla osta i swiadectwo urodzenia, a młody "richesta delle
            publicazioni matrimoniali". publikacjia w urzedzie wisi 8 + 3 dni (2 niedziele
            obowiazkowo) a od nastepnego dnia liczy sie 180 dni w ciagu ktorych trzeba
            zawrzec zwiazek małzenski
            ja tyle na razie mam za soba, pozostaje mi jeszcze zalatwic sprawy w mojej
            parafii (zrobic publikacje), a do parafii w ktorej sie pobieramy doniesc akt
            chrztu (wazny tylko 3 miesiace), zaswiadczenie o bierzmowaniu i odbytym kursie
            przedmałzenskim
            i chyba to wszystko.
            niestety teraz juz wiem, ze popełnilismy bład, bo o wiele łatwiej jest zawrzec
            zwiazek małzenski we włoszech (slub cywilny), a koscielny w plsce. ty jako
            polka potrzebujesz tylko paszport i "nulla osta", zero biegania, załatwiania i
            nerówki.

ps. reszte napisze jak juz bedzie po wszystkim.
            • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 05.03.07, 14:56
              Kasiu! Masz racje, ze najprosciej wziac cywilny we Wlszech, a koscielny w
              Polsce.W naszym wypadku bylo to miej skomplikowane niz u Ciebie.Z zaskoczeniem
              przeczytalam, ze i ksiadz rzadal tlumaczenia z polskiego na wloski i wloskiego
              na polski. U nas bylo to bardzo proste i ani polski proboszcz, ani ksiadz we
              Wloszech niczego takiego od nas nie wymagali! Moj narzeczony mial swoje
              dokumenty, czyli zaswiadczenie o chrzcie, bierzmowaniu i zdolnosci do zawarcia
              zwiazku malzenskiego w Kosciele oraz zaswiadczenie o odbyciu nauk
              przedmalzenskich, wszystko to po wlosku i ksiadz nie mial zastrzezen.
              Dostalismy od mojego proboszcza karteczki z prosba o zapowiedzi we Wloszech
              oraz dospowiedzi po polsku i tutaj ksiadz nie wymagal od nas tlumaczenia na
              wloski i juz w nastepny poniedzialek mozemy karteczke z zapowiedziamy odebrac.
              Przy spowiedzi ksiadz wloski tylko sie zdziwil, ze w Polsce jest taka forma
              karteczek do spowiedzi, ale oczywiscie podpisal.Widac to wszystko zalezy od
              podejscia proboszcza.
          • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 05.03.07, 15:04
            Tes...!Jezeli bierzecie tylko cywilny we Wloszech to z tym zalatwianiem nie
            jest tak zle. Tak jak pisza dziewczyny wystarczy Twoje nulla osta, czyli
            zaswiadczenie o zdolnosci do zawarcia zwiazku malzenskiego z konkretnym panem
            we Wloszech. Tlumaczysz to u tlumacza psysieglego i potwierdzasz albo w MSW w
            Warszawie, albo w Wydziale Konsularnym w Rzymie badz Mediolanie, jak Ci
            wygodniej. Pozniej do Comune z tym papierkiem i paszportem i od razu swiat
            znowu staje sie piekniejszy! :)
            • kasiakacp Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 05.03.07, 18:16
              "Tlumaczysz to u tlumacza psysieglego i potwierdzasz albo w MSW w
              Warszawie, albo w Wydziale Konsularnym w Rzymie badz Mediolanie, jak Ci
              wygodniej".
              hmmmmmm ja tłumaczyłam u tłumacza przysieglego ktory ma podpis zaprzysiezony w
              konsulacie włoskim i nie szlam do zadnego MSW ani do wydzialu konsularnego w
              rzymie i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam. w comune we włoszech nic mi nie
              powiedzieli. "publicazioni" sa juz dzis do odebrania z comune i teraz nie wiemy
              co dalej: czy oni maja to dalej przesłac do polski do konsulatu włoskiego w
              celu wystawienia nulla osta czy sami moga go wystawic. jestem z lekka
              zakrecona. mieszkam w prawie miloionowym miescie i nikt nic nie wie (ps. mam tu
              na mysli USC i konsulat)
              • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 06.03.07, 09:50
                Jesli bierzecie slub konkordatowy w Polsce to TY musisz dostarczyc nulla osta
                Twojego narzeczonego do USC w Twoim miescie w Polsce, nulla osta musi byc
                przetlumaczone na jezyk polski przez tlumacza przysieglego. Do tego w USC w
                Polsce musisz miec akt urodzenia Twojego narzeczonego oraz jego paszport.
                Niestety musicie stawic sie w urzedzie oboje w dodatku jesli Twoj narzeczony
                nie zna polskiego, musi byc tlumacz przysiegly. Z tych wlasnie powodow my
                dalismy sobie spokoj. :)
                Po tej calej "ceremonii" z papierami dopiero dostaniecie zaswiadczenie z urzedu
                dla ksiedza.
              • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 06.03.07, 11:04
                p.s.
                W Comune we Wloszech jak my sie pytalismy, to facet powiedzial,ze do Polski nie
                sa potrzebne pubblicazione jak slub jest w Polsce, a pozniej okazalo sie
                inaczej.Comune wloskie to niestety nie najlesze zrodlo informacji. :)
                Kasiu! Polecam Ci zadwonic do sinior Tramo numer tel.022 8265584 . Jest to
                facet w Konsulacie Wloskim w Warszawie, ktory zajmuje sie sprawami stanu
                cywilnego. Najlepiej w godz. 14.30-16.30, kiedy to juz jest po obiedzie.:)On Ci
                wszystko dokladnie wytlumaczy.
                • kasiakacp Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 06.03.07, 19:12
                  no własnie my juz wiele razy oboje do niego dzownilismy i albo nie ma czasu
                  gadac albo za kazdym razem mowi co innego,to on dupek nas tak zamotał!!!
                  dzisiaj narzeczony mial odebrac dokumenty (publikacje) od ksiedza z włoch a
                  jutro publikacje z comune. no i dalej nie wiemy co mamy zrobic: 1. czy oni to
                  maja wyslac do konsulatu i tam wystawia nulla osta czy 2. on sam bierze piapery
                  i wysyla je do konsulatu lub 3. comune samo wystawi nulla osta
                  a to ze ma to byc potem przetłumaczone i trzeba w USC stawic sie z tłumaczem to
                  ja wiem, chociaz w moim USC tez wersje sie zmieniaja, ostatnia jest taka ze do
                  pospisania tzw. zapewnienie nie jest potrzebny tłumacz ... znowu jestemw kropce.
                  • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 07.03.07, 09:24
                    Kasiu!To mnie zaskoczylas z tym Tramo, ze tak Was traktuje.Jak to nie ma czasu?
                    A za co on w koncu bierze pienidze? Od tego w koncu jest, by w takich sprawach
                    udzielac informacji! Wiesz, jak my dzwonilismy, to z nim rozmawial moj
                    narzeczony Wloch. Moze "swojego" traktuje inaczej.
                    Comune we Wloszech nie wystawia nulla osta, tak przynajmniej "dupek" :) nam
                    powiedzial. Trzeba do Konsulatu w Warszawie dostarczyc pubblicazione i wtedy
                    Konsulat Wam wystawi nulla osta. Niestety musicie zajac sie tym sami.
                    Widze, ze dobrze zrobilismy zmieniajac plany po wizycie w USC i rozmowie z
                    panem Tramo. Zal mi Ciebie, ze tak sie wrobiliscie :(
                    Nie martw sie, moj USC w Olsztynie tez wspominam nie najlepiej, dlatego
                    postanowilam, ze moja noga tam wiecej nie postanie! :)
                      • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 08.03.07, 09:14
                        Dziwne z tym Tramo, bo dla nas okazal sie jedynym wiarygodnym zrodlem
                        informacji. Nam wytlumaczyl wszystko konkretnie i rzeczowo. Okazal sie jedynie
                        kompetentna osoba.
                        My dokumenty podpisalismy w Comune, kiedy skladalismy moje nulla osta. Bylo to
                        w ubieglym tygodniu, a slub jest jak pisalam 31 marca, czyli miesiac wczesniej.
                        Przy skladaniu dokumentow wybralismy sobie date i miejsce slubu. Tyle.
                          • vanilaicecream Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 15.03.07, 00:44
                            Czy to potwierdzenie podpisu tłumacza przysięgłego na dokumencie mówiącym, że
                            mogę zawrzeć zw mał z obcokrajowcem jest konieczne? moja tłumaczka nie była
                            pewna, a wzięłam jej nazwisko ze strony Min Sprawiedliwości. Jeśli ktoś wie na
                            pewno bardzo proszę o odpowiedź, bo z tym dokumentem wybieram się teraz do Włoch
                            i zostaje już coraz mniej czasu - ślub 5.05.- żeby wracać i biegać po Al Szucha!
                            Ja biorę ślub konkordatowy we Włoszech udzielany przez księdza Polaka, który tam
                            mieszka, więc odpadają tłumaczenia. Jak się dowiadywałam, już pod ślubie trzeba
                            ten fakt zgłosić w USC w Polsce. Mam nadzieję, że się nie mylę...czy ktoś miał
                            może podobną sytuację?
                            • margomarge Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 03.04.07, 12:51
                              Ja jestem juz swiezo po slubie cywilnym we Wloszech. Obowiazku co do zgloszenia
                              tego faktu w USC w Polsce NIE MA. Oczywiscie jesli planujecie w najblizszym
                              czasie dzieci, to lepiej to zrobic, by dzieci pozniej mialy podwojne
                              obywatelstwo.
                              Do do zaswiadczenia o mojej zdolnosci do zawarcia zwiazku malzenskiego, to bylo
                              prztlumaczone na j.wloski przez tlumacza przysieglego a
                              nastepnie "przypieczetowane" przez Ambasade Polska w Rzymie, a dokladnie przez
                              Wydzial Konsularny.
                              Pozniej, to juz tylko bajka.
                                • vanilaicecream Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 17.04.07, 09:30
                                  Margomarge, zaakceptowali tłumaczenie przysięgłe bez potwierdzania
                                  gdziekolwiek:-) musiałam tylko dowieźć jeszcze jedno tłumaczenie odpisu wyroku
                                  sądu, bo miałam rozwód cywilny, a musieli mieć przetłumaczone KIEDY ten rozwód
                                  miał miejsce - zawracanie głowy skoro miałam dokument o zdolności do zawarcia
                                  związku małżeńskiego! Więc chyba wszystko ok z formalnościami. Teraz papierki
                                  dotyczące urodzenia dziecka...Może to niedokładnie to forum, ale czy ktoś ma
                                  doświadczenia z kartą ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ? Trzeba ją "odnawiać" co 2
                                  miesiące, dlaczego nie można na rok lub dłużej skoro jesteśmy w Europie?
                                  • wierzba_m Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 30.06.07, 11:01
                                    Czytam od jakiegos czasu ten watek i mozna sie naprawde wystraszyc biurokracji
                                    o ktorej piszecie. Owszem jest troche bieganiny, ale nie jest to wszystko tak
                                    skomplikowane jak by sie moglo wydawac. Oczywiscie sposob zalatwiania
                                    dokumentow zalezy od tego gdzie slub bedzie brany, czy obydwie osoby maja
                                    residenze we Wlsozech czy w Polsce, czy jedna osoba tu a druga tam itd. itp.
                                    W moim przypadku wygladalo to tak: Ja jestem Polka i mam zameldowanie w Polsce,
                                    moj narzeczony to Wloch z residenza we Wloszech, slub bedzie konkordatowy w
                                    Polsce.

1. Sprawy urzedowe. Najpierw wzielam z USC polskiego zaswiadczenie o braku
                                    przeciwskazan do zawarcia zwiazku malzenskiego za granica (mimo ze slub bedzie
                                    w Polsce, ale innych drukow ponoc nie maja) oraz odpis skrocony aktu urodzenia.
                                    Za obydwa te dokumenty jest niewielka oplata skarbowa. Nastepnie zrobilam
                                    tlumaczenie tych dokumentow u tlumacza przysieglego na jez. wloski i w MSZ
                                    przystawili mi pieczatki (Apostille) - oplata 60 zl za 1 dokument. Z tymi
                                    dokumentami pojechalismy do Comune wloskiego. Tam moj narzeczony musial
                                    dostarczyc swoj odpis aktu urodzenia, wniosek od swojego proboszcza wloskiego o
                                    ogloszenie zapowiedzi w Comune i wypelnic wniosek o dokonanie pubblicazioni. Do
                                    tego znaczek skarbowy cos ok. 14 euro. Pubblicazioni wisza 8+3 dni, po czym
                                    wydaja dokument o dokonanych pubblicazioni.
                                    Musial tez wziac Certificato Cumulativo ze swojego Comune, bo potrzebne to bylo
                                    pozniej do Ambasady w Polsce. Po powrocie udalismy sie do wspomnianej ambasady
                                    w Warszawie, gdzie na podstawie uzyskanych dotychczas dokumentow oraz dowodow
                                    tozsamosci (dla Wlocha paszport, dla mnie wystarczyl dowod os.) wydano nam
                                    nulla osta (zawiera dane zarowno moje jak i narzeczonego). Teraz nas czeka
                                    wizyta w USC w moim miescie, ale mam nadzieje ze tu juz pojdzie szybko.

2. Sprawy koscielne. Potrzebne sa swiadectwa chrztu i bierzmowania obydwu osob
                                    (ogolnie ksieza nie wymagali tlumaczen), ktore zostawilismy u mojego
                                    proboszcza. Nastepnie proboszcz polski wystosowal do proboszcza wloskiego
                                    prosbe o dokonanie zapowiedzi. We Wloszech kartka ta wisiala 2 tygodnie w
                                    kosciele, po czym proboszcz ją podpisal i przypieczetowal. Wrocilismy z tym do
                                    Polski i zostal tu spisany protokol przedslubny. Teraz zostaly nam jeszcze 2
                                    spowiedzi, nauki przedslubne, wizyta w poradni malzenskiej i 2 rozmowy z
                                    duszpasterzem. Jak bedzie sie zblizal termin slubu to mamy sie zjawic w
                                    kancelarii parafialnej ze swiadkami i oni tam tez zloza swoje podpisy.
                                    No i to na razie tyle. Jak cos jeszcze wyniknie w trakcie to dopisze.
                                    Pozdrawiam :)
    • goestoheaven Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 09.10.07, 19:37
      witam :)

przeczytałam wszystkie wypowiedzi i jestem
      przerażona :/
      ja- polka on- pół włoch pół polak

ślub mamy zaplanowany na 23 sierpnia
      i teraz proszę o szczerą odpowiedź
      czy brać ślub konkordatowy w Polsce
      czy cywilny we Włoszech a kościelny w Polsce

jak jest łatwiej?
      z czym jest mniej zamieszania?
      (mój N. nie może zbyt często przyjeżdżać)
      jeśli ślub cywilny we Włoszech, to jakie
      dokumenty są mi potrzebne i co dalej,
      jak taki ślub zgłosić w Polsce?

z góry dziękuję za odpowiedź
      pozdrawiam :)
      • tantino Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 10.12.07, 17:51
        ja biorę ślub konkordatowy w Polsce 21 sierpnia. faktycznie troche jest
        zamieszania z dokumentami bo jakos kazdy pisze co innego.jest jeszcze czas to na
        spokojnie wszystko sie zalatwi.
        nie pytaj nas o zdanie, Ty powinnas wiedziec na czym Tobie zalezy i jak
        wyobrazasz sobie swoj slub!!!
        ja polecam konkordatowy bo jezeli nawet teraz wezmiesz cywilny to moze za kilka
        lat bedziesz zmuszona wziasc slub koscielny (jezeli chcesz miec dzieci). to po
        co 2 razy przechodzic to samo!!
        • testardo Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 10.12.07, 19:23
          Do cywilnego w Polsce trzeba postapic tak:
          Polak/polka dostarcza Wlochowi/Wloszce swoj akt urodzenia na formularzu
          miedzynarodowym oraz zaswidczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku
          malzenskiego przetlumaczone przez tlumacza przysieglego i potwierdzone przez
          apostille przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z tymi dokumentami Wloch/Wloszka udaje sie do swojego Comune z prosba o tzw
          publikacje, czyli wywieszenie w gablocie informacji o zamierzanym slubie. Taka
          informacja wisi tam 11 dni, po czym Comune wydaje zaswiadczenie o odbytej
          publikacji, ktore to wraz z swoim wielojezycznym aktem urodzenia Wloch/Wloszka
          wysyla do Ambasady Wloskiej w Polsce, ktora w jezyku polskim wydaje
          zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego przez
          Wlocha/Wloszke.

Z oboma aktami i zaswiadczeniami trzeba udac sie osobiscie do USC, w ktorym
          zamierza sie pobrac i zarejetrowac sie i zaklepac termin.

Do tego jak jest pozniej uznawany ten polski akt malzenstwa we Wloszech jeszcze
          nie doszlam.
            • mariposka83 Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 04.01.08, 22:37
              Hmmmm...gdy czytam o tych wszystkich historiach z dokumentami, papierami itp. to
              sie wszystkiego odechciewa.
              my pobieramy sie w sierpniu - ślub konkordatowy w Polsce. ja Polka on Włoch.
              mam pytanie: jak już załatwimy to zaświadczenie o publicazioni (bedę we Włoszech
              w końcu marca więc pewnie w kwietniu uda sie otrzymać to zaswiadczenie, a ślub
              dopiero w sierpniu), to jak długo jest ono ważne? bo mój narzeczony przyjedzie
              do Polski dopiero w maju/czerwcu i wówczas chcielibyśmy udać sie do konsulatu by
              uzyskać nulla osta.
              czy lepiej zacząć te formalne przygotowania wcześniej? szczerze to boję sie
              sytuacji,że załatwione dokumenty okażą sie przeterminowane....
              • kasiakacp Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 05.01.08, 09:16
                ja publicazioni zalatwialam pod koniec lutego a slub mialam 25
                sierpnia. publicazioni wisza w kosciele przez 2 niedziele, w comune
                jesli dobrze pamietam 10+4 dni wiec tez 2 tygodnie. przy odbiorze
                nie musi ciebie byc. moj obecny malzonek wtedy jeszcze jako
                narzeczony wyslal mi wsyztsko listem ubezpieczonym do polski. z tym
                ty mozesz sama pojechac do konsulatu po nulla osta (wazne 180 dni),
                ja tak zrobilam bo adi nie mogl przyjechac, wydaja ci to od reki,
                tylko wazne zebys miala dokument z comune i z twojego USC o twojej
                zdolnosci prawnej i swoj dowod osobisty- na wizyte trzeba sie umowic
                z sign. Tramo. jak twoj narzeczony przyjedzie w maju to musicie
                policzyc dokladnie 3 miesiace od daty slubu bo to co podpiszecie
                razem w USC to niestety jest wazne tylko 3 miesiace. ja po wielkich
                bolach i awanturach dostalam zgode na podpisanie wszytskich
                dokumentow 2 tyg przed slubem bo tak przyjezdzal moj narzeczony do
                polski (wczesniej byl w kwietniu ale to bylo za wczesnie).
                jesli chcesz jakies inne dokladniejsze informacje to napisz mi na gg
                1969111 - kasia
                • agatakapica Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 30.01.08, 15:53
                  Witam,
                  Pytam juz od jakies czasu ale nie mam odpowiedzi: ja chce wia slub
                  cywilny i koscielny razem - czyli konkordatowy we Wloszech z Wlochem
                  i nie wiem do tej pory jakie dokumenty musze dostarczyc z Polski, z
                  mojej parafi, czy trzeba je tlumaczyc i potwirdzac w Kurii lub w
                  Kosulacie i co najwazeniejsze jak dlugo sa wazne. Ksiadz wloski
                  powiedzial, ze potrzebuje akt chrztu, bierzmowania i zaswiadczenie,
                  ze nie zawieralam zw. malzenskiego - ale ile te dokumenty sa wazne-
                  3msc? Nulla aosta jest wazna 3msc czy 180 dni? Bo aby udac sie do
                  comune aby zrobic publicazzioni trzeba dostarczyc Null aosta z
                  mojego UCS,ktore jest wazne 3 msc. Po 10 dniach wywieszki
                  publicazzioni w comune mamy 180 dni na zawarcie slubu w Kosciele?
                  Nikt nie jest w stanie jasno powiedziec jak nalezy to zrobic a czas
                  biegne i zaczynam sie martwic ze nie zdazymy przed czasem. z drugiej
                  strony nie moge co mmiesiac jezdzic do Polski po kazdy dokument.
                  BARDZO PORSZE O INFORMACJE, MOZE ZNACIE KOGOS KTO TAI SLUB ZAWIERAL
                  ALBO KTO UDZIELI MI KONKRETYCH I PRAWDZIWYCH INFORMACJI - WSZYSTKO
                  JEDNO CZY W J. POLSKIM CZY WLOSKIM. Z GORY DZIEKUJE.
                  AGATA
                  • mariposka83 Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 05.02.08, 18:50
                    Wiele Ci nie pomogę Agato bo my bierzemy ślub konkordatowy w Polsce, ale
                    pubblicazioni we Włoszech tez musimy zrobić więc samą procedure znam dobrze.
                    Zatem twoje nulla osta (zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku
                    małżeńskiego za granicą)jest ważne 3 miesiące od daty wydania przez właściwy dla
                    Twojego miasta USC.

Nulla osta + odpis skrócony aktu urodzenia na druku międzynarodowym (multilingua
                    - nie trzeba tłumaczyć)+ zaświadczenie o zameldowaniu (nie we wszystkich Comune
                    wymagają) trzeba przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego. Z tymi dokumentami +
                    Twój paszport już prosto do Comune. Pubblicazioni wiszą ok 10-12 dni i od tego
                    momentu macie 180 dni (6 mieś) na zawarcie związku małżeńskiego.

Jeśli chodzi o sprawy związane z Kościołem to niestety Ci nie pomogę, najlepiej
                    zapytaj księdza we Włoszech czy wymaga tłumaczeń tych dokumentów (akt chrztu,
                    bierzmowania itp.), czy jakiegoś potwierdzenia. Telefonicznie w Kurii w Polsce
                    możesz tez ustalić jak długo ważne są te dokumenty.
                    Poza tym to zaświadczenie, że nie zawierałaś związku małżeńskiego, o które
                    prosił Cię ksiądz (wydaje je Kościół), to jest coś innego niż to nulla osta
                    wydawane przez USC.

To chyba już wszystko, pozdrawiam Cię i życzę powodzenia. I nie stresuj się tak
                    bo na pewno wszystko się uda=].
    • testardo Re: dokumenty potrzebne do ślubu z włochem w Pols 25.03.08, 16:29
      Slub Cywilny polsko – wloski w Polsce:

1.Zaswiadczenie o braku przeciwwskazan do zawarcia zwiazku malzenskiego Polki
      a) jesli jestescie w polsce mozecie same w USC swojego miejsca zameldowania
      poprosic o taki dokument. Najczesciej wydaja od reki.

b) jesli jestescie we Wloszech macie dwie mozlisoci
      i) z Waszym aktem urodzenia (zupelnym lub skroconym) zglaszacie sie do polskiej
      ambasady (bez narzeczonego), na miejscu wypelniacie druczki, placicie 30 euro i
      czekacie jakies 2 miesiace na dokument (moze byc krocej, ale dla pewnosci podaja
      taki termin). Dokument, ktory wyda Wam ambasada jest w jezyku Polskim, wiec
      musicie go pozniej przetlumaczyc (w ambasadzie lub na wlasna reke u
      jakiegokolwiek tlumacza przysieglego).
      W drukach trzeba wpisac dana anagraficzne obojga przyszlych malzonkow i ich
      rodzicow. Pamietajcie by miec ze soba numer, serie, date wydania dowodu
      osobistego waszego lubego.

ii) j.w. tylko ze o 36 euro drozej - wowczas oprocz podania o wydanie
      zaswiadcznia wypelniacie tez druczek pelnomocnictwa dla jakiejs osoby
      przebywajacej w Polsce (rodzice, przyjaciolka), musicie podac tez dane dowodu
      osobistego takiej osoby. Wszystkie te dokumenty sa podpisywane i uwierzytelniane
      w obecnosci konsula (wszystko od reki). W tym wypadku dokumenty nie zostaja w
      Ambasadzie, ale dostajecie je wy i wysylacie do wybranej osoby w Polsce. Ta
      osoba po uzyskaniu tego dokumentu tlumaczy go u tlumacza przysieglego i dokument
      wraz z tlumaczeniem odsyla Wam do Wloch. (mozna przetlumaczyc od razu we
      Wloszech,ale drozej wychodzi).

Zaswiadczenie to jest wazne 3 miesiace, ale uwaga, jesli slub odbywa sie w
      Polsce to zaswiadczenie to jest potrzebne tylko i wylacznie do zrobienia
      publikacji we Wloszech, ktore to musza odbyc sie nie pozniej niz 3 miesiace od
      daty jego wydania. Nie sa to 3 miesiace, w ciagu ktorych musicie sie pobrac.

2. Z przetlumaczonym zaswiadczeniem jedno z Was udaje sie do Comune i zamawia
      termin publikacji. Z reguly trwa to jakis miesiac (pewnie zalezy od wielkosci
      miasta), w czasie ktorego urzednik odgrzebuje akt urodzenia Pana mlodego i sobie
      z niego wypisuje potrzebne mu rzeczy. Uwaga! Przyniesienie ze soba aktu
      urodzenia nie przyspiesza sprawy, bo „to jest tylko wyciag, a takie pelny i
      prawdziwy akt jest w archiwum i nikomu sie go nie wydaje, jest wylacznie do
      wgladu pracownikow urzedu”. Mozna ladnie poprosic do sie pospiesza (w naszym
      przypadku okres oczekiwania skrocil sie do tygodnia). Zaswiadczenie (oryginal i
      tlumaczenie) zostaja w Comune.

3. Wyznaczonego na poprzednim spotkaniu dnia zglaszace sie OBOJE do Comune z
      waszymi dokumentami tozsamosci i dwoma znaczkami skarbowymi za € 14,62 i
      podpisujecie kolejne dokumenty. Dwa dni po ich podpisaniu zaczynaja sie
      publikacje, ktore trwaja 8 dni, po ktorych nastepuja 3 dni ciszy, a dwunastego
      dnia mozna:
      a)odebrac zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego
      Wlocha i przetlumaczyc je u tlumacza przysieglego.
      b) Odebrac zaswiadczenie o odbytych publikacjach, wyslac je do ambasady wloskiej
      w Polsce, ktora to wyda gratis zaswiadczenie Wlocha juz w jezyku polskim
      Wybor jednej z powyzszych opcji zalezy od wymagan USC, w ktorym sie bedziecie
      pobierac – warto zadzwonic wczesniej i sie dowiedziec, ktory dokument uznaja.
      Moze byc tak,ze jest im to obojetne, wowczas wybieracie opcje dla was
      wygodniejsza. Zaswiadczenie to jest wazne 180 dni, w ciagu ktorych musicie sie
      pobrac.

4. W miedzyczasie calego tego zalatwiania i oczekiwania Pan Mlody musi wydobyc
      ze swojego Comune swoj akt urodzenia na formularzu wielojezycznym (wowczas
      dokument ten jest od razu uznany w Polsce, bez potrzeby tlumaczenia)
      Z zaswiadczeniem Wlocha, jego aktem urodzenia wielojezycznym i aktem urodzenia
      Polki (musi byc to aktwydanyw celu zawarcia zwiazku malzenskiego,a nie wygrebany
      z akt rodzinnych, ze wzgleduna koniecznosc uiszczenia oplatyskarbowej w
      wysokosci22 zlna rzecz USC wydajacego tenze akt) udajecie sie do polskiego USC
      zamowic termin slubu (wgprawa nie pozniej niz miesiac przed, nie ma natomiast
      nigdzie wzmianki jakie moze byc najdlusze „wyprzedzenie”). Mozecie sie pobrac w
      jakimkolwiek USC w Polsce- nie musi to byc USC w miescie zameldowania Panny
      Mlodej. Wystarczy udac sie do wybranego Urzedu z w/w dokumentami i w
      towarzystwie tlumacza przysieglego (rzecz jasna tylko jeslijeslistrona wloska
      nie mowi po polsku,choc i to taki pic na wode i moim zdaniem mogloby sie obejsc
      i bez tlumacza) zeby zamowic sobie termin i juz.

5. W wybranym dniu slubu na 10min przed uroczystoscia panstwo mlodzi wraz ze
      swiadkami udaja sie na miejsce slubu, dogaduja szczegoly, pozniej nastepuje
      ceremonia zaslubin i po sprawie.

6.W celu zarejestrowania malzenstwa we Wloszech trzeba akt malzenstwa
      przetlumaczyc i zaniesc to tlumaczenie dowloskiegoComune, w ktorym ma nastapic
      rejestracja.

Dla wygody pisze o sytuacji Polka – Wloch, oboje mieszkajacy we Wloszech, ale w
      przypadku Polaka – Wloszki jest identycznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka