Dodaj do ulubionych

Zlikwidowac Fundusz Koscielny?

20.03.12, 09:22
Zeby na to pytanie odpowiedziec nalezy najpierw zapoznac sie ze struktura wydatkow FK

pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Ko%C5%9Bcielny
Nalezy tez pamietac ze FK jest finansowany z podatkow obywateli, z ktorych 95% jest ochrzczonych, chrzci wlasne dzieci, bierze slub w kosciele i ma koscielny pochowek.

Obserwuj wątek
   • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 20.03.12, 09:55
    ja.nusz napisał:

    > Może w jego miejsce powinien zostać wprowadzony podatek kościelny podobny do ni
    > emieckiego.
    > Przy tej okazji okazałoby się może jak głęboka jest wiara polskiego katolika.

    Myslisz ze naprawde wielu Polakow zrezygnowaloby ze slubu w kosciele i katolickiego pochowku?

    Co do podatku koscielnego w Niemczech, to przypominam ze Benedykt XVI jest przeciwny.
    • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 20.03.12, 12:14
     Czy zlikwidować Fundusz Kościelny? Zanim Fundusz utworzono, kościół się utrzymywał z dochodów z posiadanego majątku. Bierut wpadł na pomysł, że majątki zabierze, a z pożytków płynących z tych majątków utworzy Fundusz, który będzie wspierał wszelkie związki wyznaniowe, nie tylko byłego właściciela majątku. System funkcjonował jako tako przez wiele lat. Oczywiście nikt nie sporządził zestawienia zabranych majątków, nikt się nie zajął jego administrowaniem, nikt się nie zajął działalnością dochodową. Po prostu majątki wrzucono do worka pod nazwą "skarb państwa" a z worka pod nazwą "budżet" wypłacano minimum potrzebne do egzystencji. Sumy brakujące pochodziły od wiernych. Nie wiemy ile tak naprawdę kościół stracił na tym państwowym janosikowaniu, gdyby nie komuna, pewnie kościół byłby poważną siłą gospodarczą w kraju. No ale jest jak jest.

     Jeśli powyższy mechanizm ulegnie likwidacji, kościół katolicki jakoś sobie poradzi. Natomiast małe związki sobie nie poradzą. Mają zbyt mało wiernych zdolnych do łożenia.

     Tu nasuwa mi się trwożna myśl. Co z polskim islamem? Jeśli zacznie być (z konieczności) finansowany przez Saudi czy inne organizacje terrorystyczne, to i jemu pazury wyrosną....
     Polacy przyzwyczajeni do integracji z polskimi tatarami nawet nie zauważą, gdy wyrosną u nas komórki pseudo-religijne krzewiące wahabizm czy terroryzm.... czy likwidacja dotowania islamu z budżetu nie będzie otwarciem drzwi dla terroryzmu?

     Wprowadziłabym żelazną zasadę - wszelkie związki religijne mają prowadzić buchalterię. Nawet na cołaskę. To by uzdrowiło owe związki. I może (?) ochroniło przed zgubnym wpływem możnych nacisków.

     Osobiście na miejscu rządu dobrze bym się zastanowiła nad dalekosiężnymi skutkami likwidacji funduszu.
     Tusk widzi "dzisiaj".... a jutro niech się martwi opozycja przejmująca rządy.... dlatego Tusk NIE JEST mężem stanu, któremu można zaufać.

     • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 20.03.12, 12:24
      Azerko, islam w Polsce juz jest dotowany przez Arabie Saudyjska. Meczet na Ochocie jest budowany z funduszow "anonimowego dawcy, ktory chce pozostac anonimowy". Wiadomo, ze nikogo z naszych Tatarow na tak hojny gest nie byloby stac.
     • ja.nusz Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 20.03.12, 13:49
      a000000 napisała:

      > Tusk widzi "dzisiaj".... a jutro niech się martwi opozycja przejmująca rządy...
      > . dlatego Tusk NIE JEST mężem stanu, któremu można zaufać.

      Zgadzam się bezwarunkowo - Donald Tusk nie jest mężem stanu - jest mężem Małgorzaty.
      • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 08:26
       ja.nusz napisał:

       >
       > Zgadzam się bezwarunkowo - Donald Tusk nie jest mężem stanu - jest mężem Małgor
       > zaty.

       w sferze prywatnej - jak najbardziej. Szkoda, że nie w sferze publicznej. Premiera powinny jednak cechować walory nieco bardziej propaństwowe niż zwykłego kopacza piłek.

       Pan premier nie jest "mężem stanu" - i proszę tego określenia nie dzielić na poszczególne słowa, bo ono oznacza konkretną sytuację. Dla niego ważniejszy jest los partii niż los szarego obywatela czy kraju. Świadectwem jest ostatnia reforma zdrowia czy podchody do reformy emerytalnej. Większość ludzi, w czasach obecnego krwawego kapitalizmu z jakim przyszło się nam zmierzyć, osiągając wiek 65 lat to wypalone i zawodowo i fizycznie i psychicznie wraki. Co widzę wokół, a więc mam oparcie swej tezy w realu.
       • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 08:35
        a000000 napisała:

        > Pan premier nie jest "mężem stanu" - i proszę tego określenia nie dzielić na p
        > oszczególne słowa, bo ono oznacza konkretną sytuację. Dla niego ważniejszy jest
        > los partii niż los szarego obywatela czy kraju. Świadectwem jest ostatnia refo
        > rma zdrowia czy podchody do reformy emerytalnej. Większość ludzi, w czasach obe
        > cnego krwawego kapitalizmu z jakim przyszło się nam zmierzyć, osiągając wiek 65
        > lat to wypalone i zawodowo i fizycznie i psychicznie wraki. Co widzę wokół, a
        > więc mam oparcie swej tezy w realu.

        Azerko, pokaz mi JEDNEGO meza stanu, nie tylko w polskiej polityce, ale w calej Europie.
        Nie ma!
        Reforma emerytalna jest konieczna i wprowadzaja ja wszystkie kraje, rozne kraje roznie to robia, np. wloski Super Mario od razu podwyzszyl wiek emerytalny dla urzednikow panstwowych i tak ktos kto sie juz wybieral na emeryture nagle sie dowiedzial ze bedzie musial pracowac dwa lata dluzej. W Polsce zrobia to chyba jak w Niemczech, czyli obejmie to mlodsze roczniki, wychowane w lepszych warunkach.

        Oczywiscie ze ludzie sie buntuja i maja racje, bo nikt sobie nie wyobraza dekarza czy murarza, pielgniarke czy nauczyciela pracujacego do 67 roku zycia. Skonczy sie wiec tym, ze beda przechodzic na emeryture wczesniej, ale bedzie ona okrojona i na tym panstwo zarobi.
        • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 09:41
         maria421 napisała:

         > Azerko, pokaz mi JEDNEGO meza stanu, nie tylko w polskiej polityce, ale w calej
         > Europie.

         ha! na próżno szukać wartości ponadczasowych w społeczeństwach, w których "Bóg-Honor-Ojczyzna" to określenia wyszydzane, deprecjonowane, ubierane w pejoratywne zabarwienia.
         A mniej patetycznie: społeczeństwa nam spsiały... skarlały moralnie... Czyja to wina?

         > Reforma emerytalna jest konieczna

         owszem, ale nie może polegać na podwyższaniu wieku emerytalnego! Trzeba się wziąć za przywileje, za KRUS, górników, mundurowych.... Tu są pokłady możliwości reformowania, które to reformowanie jest niezwykle proste: zrównać z warunkami ogólnymi. Branże powinny być tak urządzone, że osoby nie nadające się do danej pracy (górnik przodowy) znajdują zatrudnienie w ramach tego samego zakładu ale na innym stanowisku (np. obsługa maszyn na powierzchni).
         W niedzielę w kościele zawsze podają kto w parafii zmarł. W tym tygodniu była trójka, każdy miał po 63 lata. Zauważyłam tendencję obniżania się wieku.
         • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 10:11
          a000000 napisała:


          > owszem, ale nie może polegać na podwyższaniu wieku emerytalnego! Trzeba się wzi
          > ąć za przywileje, za KRUS, górników, mundurowych.... Tu są pokłady możliwości
          > reformowania, które to reformowanie jest niezwykle proste: zrównać z warunkami
          > ogólnymi. Branże powinny być tak urządzone, że osoby nie nadające się do danej
          > pracy (górnik przodowy) znajdują zatrudnienie w ramach tego samego zakładu ale
          > na innym stanowisku (np. obsługa maszyn na powierzchni).

          Azerko, obecnie ludzie sie inaczej starzeja niz dawniej, pozniej sie starzeja. W wielu zawodach moga i powinni pracowac tak dlugo jak chca.Tymczasem czesto bywa tak, ze ludzie po piecdziesiatce przechodza na emeryture bo sie "zalapuja" na jakis przepis, choc moglyby jeszcze z 10 lat popracowac za biurkiem.
          Co do emerytur dla mundurowych, to troche inaczej to widze. Dla budzetu panstwa mniejszym obciazeniem jest placenie emerytury niz pensji komus , kto i tak sie do sluzby juz nie nadaje.

          • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 10:31
           maria421 napisała:

           > W wielu zawodach moga i powinni pracowac tak dlugo jak chca.

           zgadzam się, i dlatego nie powinna istnieć granica wiekowa, tylko wypracowany czas pracy, np. dla kobiet 30 lat - z zaliczeniem czasu poświęconego dzieciom. Bezdzietne by z tego nie korzystały.
           Są naukowcy, którzy mają umysł pozwalający pracować do późnych lat....

           Nie znam nikogo, który mogąc pracować woli iść na groszową emeryturę. CHYBA!!!! że stoi przed koniecznością zajęcia się wnukami. A domowa opieka nad maluchami to wartość nie do przecenienia.

           To jest trudny temat. Nie każdy ma siły nie do zdarcia. Nie każdy opowiada wokół, jak to bardzo jest zawodowo wypalony, jak nie nadąża za postępem, jak to go frustruje.... idzie na emeryturę celem podreperowania psychiki, celem odpoczynku od demonów które go niszczą.... a tu rząd łaskawie przedłuża wiek.... i to tylko z powodu własnej nieudolności i głupoty. Bo pieniądze leżą gdzie indziej, nie w wieku.... wczoraj jedna taka z rządu powiedziała szczerze, że ta reforma nie da budżetowi żadnych oszczędności.... więc się pytam: PO CO ONA?
           • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 11:51
            Azerko, gdyby reformy nie dawaly zadnych oszczednosci, to by sie cala UE w tym kierunku nie reformowala.
            Sprawa jest prosta- dawniej ilosc zatrudnionych byla o wiele wieksza niz ilosc emerytow, teraz srednia zycia sie wydluza, panuje niz deomokratyczny, jest coraz wiecej emerytow a coraz mniej zatrudnionych ktorzy utrzymuja emerytow.

            Ja znam pare osob ktore przeszly po 50-tce na emeryture i to bynajmniej nie po to zeby sie wnukami zajac, lecz dlatego ze nie chcialo im sie dluzej pracowac. Mom zdaniem nie bylo to rozsadne, bo nie wiadomo ile te ich emerytury beda warte za 10 lat. No ale kazdy decyduje za siebie.
            • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 15:48
             maria421 napisała:

             > Azerko, gdyby reformy nie dawaly zadnych oszczednosci, to by sie cala UE w tym
             > kierunku nie reformowala.

             oszczędności nie ma. Chodzi o to, że system jest tak urządzony, że nowe wpłaty są zjadane przez aktualne wypłaty. To błąd. W ten sposób i stulatek będzie musiał pracować.
             Przy poprzedniej reformie rząd przysięgał, że będą się tworzyć systemy kapitałowe pracujące na emerytów. Jak widać - życie zweryfikowało utopię.

             >niz deomokratyczny,

             ???? chyba demograficzny.

             Ja uważam, że jeśli kto chce dostawać śladową emeryturę, niech idzie na nią wcześniej.... tyle, że ta wiedza powinna być powszechnie znana. Bo u ludzi jeszcze pokutuje zasada, że im się "słusznie należy" i mało kto wiąże wysokość emerytury z czasem pracy i wysokością zgromadzonych składek. To rozumie niewielka garstka ludzi mądrych - masy nie kapują, skąd są wypłaty.... każdy powie: no.... listonosz przynosi. Niestety, taki mamy poziom wykształcenia ogólnego.

              • a000000 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 19:48
               maria421 napisała:


               > Widzisz, jak to z wiekiem czlowiek traci bystrosc umyslu ?

               a do emerytury masz jeszcze że ho ho!!!! więc wyobraź sobie stan umysłu 67-latki, która wychowała dzieci, prowadzi dom, ma kilka chorób "w normie wiekowej", jak to ładnie się nazywa. Wrak, powiadam.... kompletny wrak i marzenie o odpoczynku. O takiej cichej norce w której można lizać rany przez życie zadane... Osobiście nie wyobrażam sobie pracującej 67 latki, która została poddana takim stresom jakie są udziałem statystycznej Polki. Że już o biologii nie wspomnę....

          • jureek Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 13:10
           maria421 napisała:

           > Co do emerytur dla mundurowych, to troche inaczej to widze. Dla budzetu panstwa
           > mniejszym obciazeniem jest placenie emerytury niz pensji komus , kto i tak sie
           > do sluzby juz nie nadaje.

           Jak to się nie nadaje? Mieszkasz w Niemczech, więc napisz uczciwie - mało to widzisz tu siwowłosych policjantów w mundurach? W Niemczech się do pracy nadają, tylko w Polsce się nie nadają?
           Jura
           • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 13:13
            jureek napisał:

            > Jak to się nie nadaje? Mieszkasz w Niemczech, więc napisz uczciwie - mało to wi
            > dzisz tu siwowłosych policjantów w mundurach? W Niemczech się do pracy nadają,
            > tylko w Polsce się nie nadają?
            > Jura


            Co maja siwe wlosy do wieku???
            Siwe wlosy mozna miec w wieku 50 lat!
            • jureek Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 13:27
             maria421 napisała:

             > Co maja siwe wlosy do wieku???
             > Siwe wlosy mozna miec w wieku 50 lat!

             Ojejku, już żadnej metafory nie można użyć? Chodziło mi o wiek właśnie. W Niemczech nieraz widzę w kolejce jadących do pracy mundurowych w wieku grubo po pięćdziesiątce, w Polsce zobaczyć policjanta w takim wieku (oprócz komendanta na jakiejś akademii) raczej trudno.
             Byłem niedawno w Polsce przesłuchiwany na komendzie przesłuchiwany jako poszkodowany w sprawie kradzieży - sami młodzi i bardzo młodzi ludzie. Czy w wojsku, policji, czy straży pożarnej nie są potrzebni ludzie z doświadczeniem? Z Twojej poprzedniej wypowiedzi wynikałoby, że się już do służby nie nadają. Ja tak nie uważam.
             Jura
             • maria421 Re: Zlikwidowac Fundusz Koscielny? 21.03.12, 16:05
              Jureek, zamiast patrzec na wlosy policjantow, lepiej poszperac w internecie.

              Z tego sie np. dowiedzialam, ze sredni wiek straznika wieziennego przechodzacego na emeryture w Niemczech wynosi 53 lata:

              www.richterversorgung.de/pension-vollzugsdienst.html
   • maria421 Re: Uważam, że państwo 20.03.12, 11:06
    zbyfauch napisał:

    > powinno zapewniać, tym samym finansować w stu procentach, bezpieczeństwo, opiek
    > ę zdrowotną i oświatę (bez indoktrynacji, także ateistycznej).
    >

    Wiec rowniez opieke zdrowotna duchownych. Jak widac z tabelek w Wikipedii w ostatnich latach najwiekszy procent FK jest przeznaczany na opieke zdrowotna duchownych.

    Co do oswiaty- panstwo dofinanowuje szkoly wyznaniowe, czyli np. katolickie gimnazja.
    Jezeli te szkoly zostana zlikwidowane, to uczniowie przejda do szkol panstwowych, calkowicie finansowanych przez panstwo. Jaki z tego zysk dla panstwa?

    Co do lekcji religii w szkolach natomiast, to czy jest to indoktrynacja czy nie, zalezy tylko od programu nauki. Ja uwazam , ze nauka o religiach powinna byc wlaczona w program nauczania. Inne sprawy, takie jak przygotowanie do I komunii, czy do bierzmowania, rekolekcje itp. to jest wylaczna sprawa kosciola i powinna sie odbywac w kosciele.

    I jeszcze jedno- czesc FK jest przeznaczony na restauracje i konserwacje obiektow sakralnych. Nie mozna wymagac tylko od parafian, zeby placili za utrzymanie organow w Oliwie czy oltarza Wita Stwosza.

    No i na koniec- co z instytucjami charytatywnymi? Z domami starcow czy domami samotnych matek prowadzonych przez siostry zakonne pracujace za Bog zaplac?
    • a000000 Re: Uważam, że państwo 20.03.12, 12:27
     maria421 napisała:

     Ja uwazam , ze nauka o religiach powinna byc
     > wlaczona w program nauczania.

     czyli: religioznawstwo i etyka jako obowiązkowe przedmioty. Religie (wszelkie) przy kościołach.

     Nie mozna wymagac tylko od parafian, zeby placili za utrzymanie
     > organow w Oliwie czy oltarza Wita Stwosza.

     a także nie można wymagać od kościoła, aby sam utrzymywał zabytki bez prawa do dysponowania nimi. Nie może tak być, że wierni łożą na ochronę np. Ołtarza Wita Stwosza a państwo zabrania sprzedaży ciążącego majątku. Skoro mam utrzymywać, to i mam prawo się pozbyć. A skoro jest to "dorobek i WŁASNOŚĆ kultury narodowej" to niech państwo łoży, przynajmniej częściowo.
     • maria421 Re: Uważam, że państwo 20.03.12, 12:35
      a000000 napisała:


      > czyli: religioznawstwo i etyka jako obowiązkowe przedmioty. Religie (wszelkie)
      > przy kościołach.

      Wlasnie. Wtedy nie bedziemy mieli analfabetow uznajacych ze "wszystkie religie sa takie same".

      > a także nie można wymagać od kościoła, aby sam utrzymywał zabytki bez prawa do
      > dysponowania nimi. Nie może tak być, że wierni łożą na ochronę np. Ołtarza Wita
      > Stwosza a państwo zabrania sprzedaży ciążącego majątku. Skoro mam utrzymywać,
      > to i mam prawo się pozbyć. A skoro jest to "dorobek i WŁASNOŚĆ kultury narodo
      > wej" to niech państwo łoży, przynajmniej częściowo.

      Dokladnie tak!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka