Dodaj do ulubionych

Co ten człowiek opowiada???

16.12.20, 17:26
Abp Jędraszewski wygłosił tyradę o kobietach:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26612543,abp-marek-jedraszewski-w-kazaniu-mowi-o-julkach-ktore-chca.html

Wychodzi mu, że kobiety powinny pytać same siebie "Czy Chrystus jest moim królem i może cieszyć się z tego, jak jestem ubrana?". Kobiety wierzące popierące Strajk Kobiet pyta: "Jakim prawem odchodzicie od tego wzoru kobiecości, którego najwyższy przykład i wzór dała nam Matka Najświętsza?". Stwierdza też, że kobiety uzyskują spełnienie przez rodzenie dzieci, który "obdarowywują męża, innych ludzi, naród". Oczywiście, jeśli kobieta nie chce być tylko matką, to wtedy jest próbuje być "mężczyzną bis" i jest to dla niej nieszczęście.

Oczywiście Astra znowu powie, że mam hopla na punkcie Kościoła - ale ja po prostu nie rozumiem, czemu posiadanie tiary biskupiej miałoby dawać komuś mandat do wygłaszania, bądźmy szczerzy, kompletnie seksistowskich bzdur?
Obserwuj wątek
  • maria421 Re: Co ten człowiek opowiada??? 16.12.20, 18:44
   Pomijajac juz oczywistosci ze "nie szata zdobi czlowieka" i ze kosciol ma byc przewodnikiem w sprawach ducha, a nie mody, to niektore kobiety naprawde powinny sie zastanowic nad tym jak sie ubieraja.

   To , ze wiekszosc kobiet znajduje swe spelnienie w macierzynstwie, to tez jest prawda, niezalezna od tego czy kobieta jest wierzaca i jaka religie wyznaje.

   Jezeli wiec wykreslisz z tych wypowiedzi wszelkie religijne odniesienia, to co znajdziesz w nich sens z ktorym moze i Ty sie zgodzisz.
   • stephen_s Re: Co ten człowiek opowiada??? 16.12.20, 19:17
    > Pomijajac juz oczywistosci ze "nie szata zdobi czlowieka" i ze kosciol ma byc przewodnikiem w sprawach ducha, > a nie mody, to niektore kobiety naprawde powinny sie zastanowic nad tym jak sie ubieraja.

    Tak ogólnie to się zgodzę - te wszystkie bluzki z farfoclami itd... ;) Ale przecież wiemy, że nie o tym Jędraszewski mówi.

    I jak sama zauważyłaś, Kościół nie ma być przewodnikiem w kwestii mody. Tymczasem Jędraszewski próbuje być.

    > To , ze wiekszosc kobiet znajduje swe spelnienie w macierzynstwie, to tez jest prawda, niezalezna od tego czy
    > kobieta jest wierzaca i jaka religie wyznaje.

    Zapewne większość kobiet znajduje część spełnienia w macierzyństwie, tak jak większość mężczyzn znajduje część spełnienia w ojcostwie. Ale Jędraszewski mówi, że macierzyństwo jest dla kobiety w zasadzie jedynym źródłem spełnienia. Z tym też się zgodzisz? I z tym, że kobiety rodzą dzieci dla "narodu"?

    > Jezeli wiec wykreslisz z tych wypowiedzi wszelkie religijne odniesienia, to co znajdziesz w nich sens z ktorym
    > moze i Ty sie zgodzisz.

    Nie, nie zgodzę. Jak wykreślę z tego tekstu wszystkie religijne odniesienia, to widzę typową wypowiedź obrzydliwie patriarchalnego buca, dla którego kobieta ma tylko rodzić i rodzić, a jak ma jakieś inne aspiracje, to jest babochłopem.
     • stephen_s Re: Co ten człowiek opowiada??? 16.12.20, 19:29
      Cytuję:

      "Arcybiskup odpowiedział, że kobieta "powinna być sobą dla swego ukochanego, dzieci i narodu", a jej inność polegać ma na tym, że może być matką. Duchowny dodał, że kobieta, która nosi pod swoim sercem drugiego człowieka to "duchowy geniusz nieskończenie przerastający mężczyznę". - Dziecko to błogosławiony owoc jej łona, bo dający jej poczucie realizacji siebie, spełnienia, obdarowania tym dzieckiem męża, innych ludzi, naród - powiedział. Według Jędraszewskiego, nieszczęście kobiety zaczyna się w momencie, gdy postanowi, że chce być "mężczyzną bis"."

      Podsumujmy: kobieta jest dla ukochanego, dzieci i narodu. Jest "geniuszem", bo rodzi - i na tym polega jej "inność". Poczucie realizacji daje kobiecie dziecko - znowu, urodzone dla męża i narodu... Widzisz gdzieś tu jakiekolwiek odniesienie do tego, że kobieta może mieć jakieś inne aspiracje dające jej spełnienie? Bo ja nie. Widzę natomiast ostrzeżenie przed byciem "mężczyzną bis", co - w kontekście reszty wypowiedzi - oznacza to, że kobieta może widzieć swoje spełnienie w czymś innym, niż rodzeniu dzieci...

      I co z tym rodzeniem dzieci "dla narodu"? Czy to jakaś III Rzesza, przepraszam?
   • wkkr Re: Co ten człowiek opowiada??? 17.12.20, 08:57
    Problem w tym że Jędraszewski uznaje jedynie kościelny model bycia kobietą-matką.
    ===
    bezdzietny facet pouczający kobiety na temat ich społecznej roli to kabaret jest!
    PS
    Pzoa tym Jedraszewski jest pedalem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka