Dodaj do ulubionych

Janina Ochojska o sytuacji na granicy

22.09.21, 08:44
Myślę, że warto przeczytać:

www.facebook.com/JankaOchojska/posts/421977649288047
Obserwuj wątek
      • stephen_s Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 24.09.21, 08:35
        > Ciekawia mnie te przypadki "wywozenia ludzi". Czy to znaczy ze migrantow zlapanych po polskiej stronie
        > zapakowano w jakis samochod i wywieziono na strona bialoruska?

Dokładnie o takich przypadkach mówi Ochojska. Ja zresztą już wcześniej czytałem relację działaczy Ocalenia (bodajże), gdzie właśnie taką sytuację opisano: SG zgarnęła kilku migrantów po polskiej stronie, oni w międzyczasie zdołali nawiązać kontakt z Ocaleniem i wyrazili chęć ubiegania się o azyl. SG zabrała migrantów na posterunek, prawniczka z Ocalenia zaczęła przygotowywać pisma itd. I nagle prawniczkę wyrzucono za drzwi, a migrantów zapakowano do samochodu i wywieziono z powrotem na granicę, żeby wracali na Białoruś. I jeszcze strażnicy SG zniszczyli migrantom telefonu, by nie mogli do nikogo zadzwonić.

Zauważ, że to jest spójne z tym, co SG robiła w Usnarzu: tam było tak, że (przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego) tych ludzi z obozowiska normalnie zagłuszano, kiedy krzyczeli, że proszą o azyl. Po to, by media w pobliżu przypadkiem tego nie nagrały. Bo w momencie, kiedy nawet ustnie migrant zgłasza prośbę o azyl (nawet ustnie), SG ma obowiązek to procesować.

> Jest jakas dokumentacja tych faktow?

Ochojska twierdzi, że tak. Jest na tyle poważną osobą, że nie sądzę, by brała te informacje z powietrza. I jeśli mówi, że aktywiści na miejscu dokumentują sytuację, to tak właśnie jest.
        • maria421 Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 24.09.21, 08:47
          Ciekawi mnie jak migranci nawiazuja kontakt z "Ocaleniem". Skad wiedza o "Oceleniu", skad maja namiary.

Jezeli SG wywozi przypalanych migrantow na strone bialoruska, to chyba przez jakies przejscie graniczna? Co na to strona bialoruska? Przyjmuje ich bez szemrania?

• stephen_s Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 24.09.21, 08:55
            > Ciekawi mnie jak migranci nawiazuja kontakt z "Ocaleniem". Skad wiedza o "Oceleniu", skad maja namiary.

Tego nie wiem.

> Jezeli SG wywozi przypalanych migrantow na strone bialoruska, to chyba przez jakies przejscie graniczna? Co na to strona bialoruska? Przyjmuje ich bez szemrania?

Żadne przejście graniczne... Wywożą ich do lasu na granicy i każą im spadać na Białoruś (z opisów można sądzić, że odbywa się to dość brutalnie). Oczywiście po stronie białoruskiej następuje odbicie na naszą stronę... I potem się to kończy tak, że już masz 4 ofiary śmiertelne takiego przepychania ludzi przez obie strony. I tak jak pisze Ochojska - to jest sprzeczne z międzynarodowymi zasadami traktowania migrantów.
            • maria421 Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 24.09.21, 10:44
              stephen_s napisał:

> Tego nie wiem.

Jezeli maja kontakt do "Ocelenia" to ja mam podejrzenie ze "Ocalenie" bierze udzial w przemycie migrantow, tak jak przerozne statki przeroznych NGO na wodach Morza Srodziemnego

> Żadne przejście graniczne... Wywożą ich do lasu na granicy i każą im spadać na
              > Białoruś (z opisów można sądzić, że odbywa się to dość brutalnie). Oczywiście p
              > o stronie białoruskiej następuje odbicie na naszą stronę... I potem się to końc
              > zy tak, że już masz 4 ofiary śmiertelne takiego przepychania ludzi przez obie s
              > trony. I tak jak pisze Ochojska - to jest sprzeczne z międzynarodowymi zasadami
              > traktowania migrantów.

Jezeli migranci przybyli do Bialorusi na podstawie bialoruskiej wizy, a Bialorus podpisala Konwencje Genewska, to migranci moga starac sie o azyl w Bialorusi.

Jak pisalam we wczesniejszym watku, migrantom nalezy zapewnic srodki do zycia i opieke lekarska.
              • stephen_s Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 27.09.21, 08:47
                > Jezeli maja kontakt do "Ocelenia" to ja mam podejrzenie ze "Ocalenie" bierze udzial w przemycie
                > migrantow, tak jak przerozne statki przeroznych NGO na wodach Morza Srodziemnego

Nie mówię, że mają kontakt. Mówię, że "Ocalenie" nawiązało z nim kontakt. Zresztą nie tylko o tę jedną organizację chodzi. I naprawdę sądzisz, że Janina Ochojska współpracowałaby z osobami zaangażowanymi w przemyt?

> Jezeli migranci przybyli do Bialorusi na podstawie bialoruskiej wizy, a Bialorus podpisala Konwencje Genewska, to migranci moga starac sie o azyl w Bialorusi.

Wiesz doskonale, że białoruskie władze żadnego azylu im nie przyznają. Oni sprowadzają tych ludzi tylko w jednym celu: przepychania ich przez polską granicę. I kiedy ich tam zawiozą, to - niezależnie od tego, co się dzieje - nie pozwolą im odejść i zostać na Białorusi...

> Jak pisalam we wczesniejszym watku, migrantom nalezy zapewnic srodki do zycia i opieke lekarska.

I niestety, to się najwyraźniej nie dzieje...
                • maria421 Re: Janina Ochojska o sytuacji na granicy 27.09.21, 08:59
                  Stefan, bardzo czesto wlasnie ludzie o wielkim sercu, wrazliwi na los innych nieswiadomie pomagaja przemytnikom. Nie mowie ze Ochojska wspolpracuje z przemytnikami, lecz ze przemytnicy takie osoby wlasnie wykorzystuja.

To, ze wladze bialoruskie im nie przyznaja azylu, wcale nie znaczy ze wladze inynch panstw przyznaja im azyl.

Przypomne ze azyl przysluguje tylko osobom przesladowanym we wlasnym kraju, nie migrantom ekonomicznym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka