Dodaj do ulubionych

Co Wy na ten pomysl w projekcie ustawy?

03.11.21, 09:11
Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu.
Więcej: biznes.radiozet.pl/News/Rzad-chce-pozbawic-Polakow-prawa-do-posiadania-nagrobkow-Jest-projekt-ustawy?fbclid=IwAR34AMTim7WKh-yNUjAnpEMKOywOaG1fUrbXkgUosq8nvOUl_AlpJ84HxKE

Rodzina zmarlego zaplacila /placi/ zaplaci gruba kase za nagrobek ktory jest potem wlasnoscia cmentarza?
Czyli cmentarz moze z takim nagrobkiem zrobic co zechce?

Obserwuj wątek
  • a000000 Re: Co Wy na ten pomysl w projekcie ustawy? 03.11.21, 19:46
   maria421 napisała:

   ......

   powiem Ci, że to ma sens.

   Ziemia jest zawsze własnością cmentarza. W całej Polsce, prócz jednego sektora na Rakowickim w Krakowie, gdzie przed wojną sprzedawano miejsca na wieczność . Słyszałam, że gmina chce te groby przejąć, bo są zaniedbane od wielu lat.

   U nas panuje zasada, że czyja ziemia tego jest to co na niej zbudowano. I gdy na mojej ziemi zbudujesz sobie dom, to sąd dom przyzna mnie, a ja muszę Ci zapłacić odszkodowanie.

   Wracając ad rem. Miejsce pod grób opłacasz na 20 lat. I kolejne 20.... to już 40 lat. Potem Ciebie nie ma, i nikt nie opłaca.... więc cmentarz chce miejsce odnająć kolejnym "najemcom". Musi więc uporządkować teren, a tu na cmentarnej ziemi ruiny cudzej własności.... to jest problem prawny.

   Myślę, że w projekcie jest ochrona opłacanych miejsc.


   • maria421 Re: Co Wy na ten pomysl w projekcie ustawy? 03.11.21, 19:56
    Azerko, jezeli ziemia jest wlasnoscia cmentarza i jest dzierzawiona na okreslony czas, to nagrobek jest wlasnoscia tego, kto go ufundowal, z czego wynika ze o nagrobek (ewentualne naprawy) musi dbac wlasciciel nagrobka, nie wlasciciel cmentarza.
    W przypadku przeniesienia zwlok na inny cmentarz (co czasem ma miejsce), wlasciciel nagrobku ma prawo do przeniesienia nagrobku lub do odsprzedania go.

    To ma sens.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka