Dodaj do ulubionych

kto zna ten wierszyk?

07.06.05, 09:44
pamietam fragmenty ze szkoly podstawowej:
Dama wyruszajac w podroz pociagiem nadala na bagaz,
/nastepuje wyliczenie/....dywan,czemodan,sakwojaz itd.
na koncu ...malenkuju sabaczonku.
wyliczanie powtarza sie jak refren w piosence,kilka razy.
Kto jest autorem? gdzie to mozna znalezc?
Obserwuj wątek
      • zayatz4 Re: kto zna ten wierszyk? 07.06.05, 23:43
        Ой, ребята!! И я от этого колоссальное удовольствие, как говорится, получил.
        Где-то как-то раншье зтот стишок мимоходом прочел, а сейчас он у меня будет
        постоянно!:)"Багаж" - словно "Локомотив" Бжехвы. СУПЕР!!
        • grazka100 Re: kto zna ten wierszyk? 08.06.05, 22:22
          A, fe Panie Mikołaju- przecież to Tuwim!!!!!!!!!!!Ten od Lokomotywy, a w ogóle
          to chyba ma być Бржехва?No i jak wpisuję adres to mi sie wyświetla, że błąd, a
          Wam kochani co sie pokazuje. Pozdrawiam. Marina.
                • krutikow Бжехва a nie Брж 05.07.05, 10:48
                  Dlaczego Бржехва, Grazko? Zasada jest taka, ze cyrylica zapisyje sie brzmienie
                  fonetyczne obcej nazwy wlasnej, wiec : Буш, Клинтон, Цимошевич итд, zatem i
                  Бжехва, tak jak my to CZYTAMY ,a nie PISZEMY. Dlatego Wiktor Hugo pisze sie po
                  rosyjsku Виктор ГЮГО, dodatkowo z tym smiesznym Г, tam gdzie H /Гаага, Гитлер/,
                  chociaz juz z tego rezygnuja pomalu. Prosze zobaczyc np. na www.warsaw.ru
                  przeglad wydarzen z Polski i swiata, tam jest masa nazwisk, a redaguja te
                  strone zywi i najprawdziwsi Rosjanie.
                  Pozdrawiam.
                  • grazka100 Re: Бжехва a 05.07.05, 12:34
                    Jakże się ucieszyłam z Pani odpowiedzi. Bo to wlaśnie mój problem Пржевалски,
                    Дворжак, i parę innych nazwisk tak napisanych więc bywam w kropce. jestem
                    nauczycielka w szkole średniej i te problemy mnie nie nękają w szkole, jestem
                    też tłumaczem i tłumaczę zgodnie z tym co Pani pisze, ale bywaja sytuacje,
                    kiedy natykam się na nazwisko z "rz" i nie wiem czy zawsze działa to pisanie
                    jak w języku rosyjskim - oryginalnym. W różnych książkach spotkałam taką
                    właśnie pisownię. Nie mam kogo spytać o to, studiowałam na UJ, nie ma tam
                    nikogo ze "starych" znawców. Podejrzewam, że dotyczy zasada wyłącznie nazwisk
                    slowiańskich, czy dalej aktualna? Dziękuję za zwrócenie uwagi na moją skromną (
                    a może i nieskromną- za co przepraszam ). Dzięki Pani uprzejmości będę wreszcie
                    wiedzieć co i jak z tym rz w nazwiskach.Pozdrawiam serdecznie.
                  • kill_yourself Re: Бжехва a 05.07.05, 14:54
                    A jak naprzykład zapisać nazwisko, gdzie "rz" sie ubezdźwięcznia? Np. Kasprzak,
                    Kacprzak itp.
                    Ciekawy temat.
                    a dlaczego Cimoszewicz piszemy własnie tak w powyższy sposób? (jestem w pracy,
                    nie mam cyrylicy, więc nie mogę napisać.) moim zdaniam bardziej oczywistym
                    byłby zapis przez miękkie ""...
                    • grazka100 Re: Бжехва a 05.07.05, 16:26
                      No właśnie te dwa przykłady podane przeze mnie wcześniej to rz dźwięczne i moze
                      to jest właśnie to. sama nie wiem, ja tego nie wymyśliłam. Dwa podane nazwiska
                      spotkałam w tekstach rosyjskich. Swoje nazwisko z rz dźwięcznym po spółgłosce
                      dźwięcznej zapisywałam, tak jak Pani Krutikow wyżej podaje, nie mniej nie
                      rozwiązuje to problemu. Nad językiem rosyjskim pracowałam bardzo duzo-
                      pilotowanie grup, setki razy wyjeżdżałam do ZSRR, mnóstwo grup, cała literatura
                      przeczytana po rosyjsku, ba, mąż pod moim wpływem sam czyta po rosyjsku. Ale
                      wtedy problemu nie było, pojawił się kiedy nie miałam tzw. języka pod ręką. A
                      nie bardzo wiem gdzie szukać odpowiedzi, przewertowałam sporo podręczników i
                      nic. Kasprzak-Каспшак. Pozdrawiam .
                      • rangersss Re: Бжехва a 05.07.05, 16:47
                        Wszystkie zapisy, o ktorych mowimy, to zapisy fonetyczne. I tak jesli "rz" jest
                        dzwieczne to piszemy jako "ж" Brzechwa - Бжехва. Jesli "rz" jest bezdzwieczne
                        Przemysław - bedzie Пшемыслав.

Pozdrawiam
                        Mateusz
                        • krutikow Re: Бжехва a 05.07.05, 22:17
                          No wlasnie, tak jest, jak ktos napisal wyzej: ж albo ш. Kiedy pracowalam w PAP-
                          ie korzystalismy ze specjalnej ksiazki, radzieckiego jeszcze wowczas wydania,
                          gdzie byly podane zasady pisowni cyrylica roznych wyrazow ze wszystkich
                          mozliwych jezykow swiata. Poslugiwalismy sie nia, kiedy np.nazwisko bylo
                          pochodzenia tureckiego czy suahili, ale w przypadku pochodzenia europejskiego
                          po prostu nalezy wymowic je wlasciwie dla danego jezyka i zapisac brzmienie
                          *zuczkami*, to cala filozofia. Trzeba jedynie uswiadomic sobie, jakie jest
                          pochodzenie danego slowa, co nie zawsze do konca jest jasne, szczegolnie przy
                          nazwiskach, ale mozna to wydedukowac.
                          W razie potrzeby sluze pomoca, moje namiary na podanym nizej www, gdyby mnie
                          nie bylo na forum. Pozdrawiam wszystkich. OK
                    • rangersss Re: Бжехва a 06.07.05, 09:29
                      Jednak Rosjanie napisza: Бил Клинтон. Co ciekawe czesto Rosjanie wymawiaja takie
                      slowa z przesadna intonacja wzorowana na amerykanska/brytyjska itp. Wiec
                      wypowiadajac te slowa bardzo rzadko da sie uslyszec takie polskie "i".

Pozdrawiam
                      Mateusz
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka