Dodaj do ulubionych

Kępa Oksywska

06.07.06, 14:40
Witam, Malbork Malborkiem ale w 23 lipca obywa się inscenizacja obrony Kępy
Oksywskiej 1939 i zdobycie Kępy w 1945 roku. Odtworzone będą najważniejsze
epizody. Będzie można obejrzeć wiernie otworzone mundury, wiem że mają być
jakieś pojazdy bojowe może nawet artyleria. Impreza odbędzie się w okolicach
Kosakowa jeśli chcecie mogę zebrać więcej informacji

Pz

Seahowk
Obserwuj wątek
            • seahowk było wybuchowo :) 24.07.06, 10:27
              Było bardzo fajnie. Czołgi były dwa, było działo samobieżne 152 (?), dwa
              transportery opancerzone, artyleria, MG 42, były wybuchy, i kanonada z
              karabinów maszynowych. Byli żołnierze i jednostek NKWD, Wafen SS, Wermachtu,
              byli żołnierze z Dywizji RONA, byli Polacy z 39 zarówno piechota jak i
              Marynarze, była też Armia Czerwona i polskie jednostki jakie walczyły razem z
              nimi.

Mundury były bardzo dobrze wykonane, broń też wiernie oddająca oryginały.
              Jestem ciekaw jak będzie wyglądać inscenizacja Westerplatte.

Najbliższa impreza rekonstrukcyjna to godzina „W” w warszawie w niedzielę.

Pz

Seahowk
              • binka a ja byłam 25.07.06, 20:54
                jednak na oblężeniu Malborka. I bardzo mi się podobało - cały cykl mi się
                podobał ( bo to kilka dni trwało).
                Co do obrony Kepy mam pytanie: jak z widocznością? czy były miejsca wyznaczone
                do oglądania i czy było trudno o miejsce fajne? Bo to był jedyny minus
                oblężenia Malborka (samego godzinnego widowiska, bo pozostałe było oki).
                  • doda-elektroda dzięki za link, fajne foty, rekonstrukcja marna 12.12.06, 11:03
                    w porównaniu z innymi polskimi rekonstrukcjami ta oksywska to chyba straszne
                    dziadostwo. Nie w sensie rozmachu - widziałam, że były co najmniej dwa T34,
                    jeden SdKfz 251 i trochę mniejszego żelastwa plus siła żywa, gratulacje - ale w
                    sensie wierności historycznej.

Na takiej np. Bzurze nie zostają dopuszczeni uczestnicy, którzy mają naszywki
                    na mundurze z innego okresu wojny czy sprzęt, którego nie używano w bitwie.
                    Tymczasem po zdjęciach widzę, że na Oksywiu nikt się specjalnie realiami nie
                    przejmował - nie wiem czy za śmieszniejszy uznać występ kościuszkowców w
                    epizodzie z 1939 czy w tym z 1945.

**

ale oczywiście żałuję, że nie byłam.
                      • doda-elektroda dlatego specjalnie się nie czepiam 12.12.06, 13:12
                        chociaż powiedzmy sobie szczerze: tzw. rekonstrukcje historyczne dla osób postronnych (bo uczestnicy zawsze nieźle się bawią) mają sens tylko wtedy, kiedy niosą wartość edukacyjną. A jaka jest wartość edukacyjna bitwy, gdzie Kościuszkowcy bronią Oksywia przed Waffen-SS w 1939? Wtedy na Oksywiu nie było ani jednych, ani drugich... (nie mówiąc o innych drobiazgach, np. SdKfz 251 nie brał w Kampanii Wrześniowej udziału).

A wracając do tego krawca: rzecz w tym, że materału staje, i to staje pod dostatkiem. Akurat w Polsce stosunkowo najłatwiej o polski sprzęt z Września, i sporo grup potrafi wystawić kilka kompletów (gdzie zgadza się wszystko, łącznie z wzorem pasa mundurowego). Trudni mi wytłumaczyć, czemu organizatorzy się z nimi nie dogadali.

No w każdym razie zdjęcia, zwłaszcza niektóre, są niezłe, jak Ty robiłeś to gratulacje.
                        • seahowk Re: dlatego specjalnie się nie czepiam 14.12.06, 14:33
                          Ty się nie czepiasz, tylko nie wiesz o czym mówisz , teraz ( po raz drugi
                          zresztą) ręce opadły mi do kostek.

Odpowiadam i objaśniam:

Były dwie po 25 min inscenizacje.

Pierwsza to obrona kępy Oksywskiej i tam byli żołnierze 39 polscy w mundurach
                          takich jakich powinni być. Niemcy tu można się z tobą zgodzić że dwóch czy
                          trzech było trochę nie z tej epoki.

Druga mówiła o zdobyciu kępy przez wojska Polskie i Rosyjskie w 45 i tam do
                          mundurów nie można mieć żadnych zastrzeżeń

Co do natomiast Bzury zapewniam cię że sam robiłem zdjęcie kawalerzystów
                          Polskich a obok dzielnie stawał mój tow. Broni z dywizji RONA!!!!

Pz

Seahowk
                            • seahowk Re: kotku bredzisz jak potłuczona 18.12.06, 10:02
                              a rozumiem Waffen SS powstało po wojnie no proszę jaki niefart w takim razie
                              kto bronił się w Gdyni w 45 roku bo jak nie oni to może ktoś inny oświeć mnie.

zdjęcia są z dwóch RÓŻNYCH zanaczm różnych, innych, niezależnych od siebie
                              inscenizacji jakie odbyły się jedna po drugiej. Widziałem zdjęcia widziałem i
                              inscenizację potrafię to ułożyć w ciąg logicznych zdarzeń ale widzę że nie
                              wszyscy

Seahowk

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka